Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Berci77

    tag

    Sziasztok!

    2 rendszert készülök rendelni, ezzel kapcsolatban egyre több a begyűjtött infó és így a bizonytalanság is. Kérlek segítsetek kicsit átvágni a gordiuszi csomót, egyedül nem annyira boldogulok és nem szeretném a megrendelést hónapos töprengéssel halogatni.
    1. rendszer: Itt a lehető legtöbbet kéne kihozni termelésben ésszerű megtérülés mellett.
    - „A” verzió: csaknem ideális déli tetősík, 21-22 panel fér el rá. Keleti oldalról némi árnyék a szomszéd (egybeépült) tűzfaláról. Hajlok arra, hogy csak ezt a felületet hasznosítsuk.
    - „B” ennek ellenoldala, viszonylag lankásabb (30 fok, vagy alatti) északi oldal. Ide még lehet 4-9 panel, ha van értelme.

    „A” verzióra kaptam olyan ajánlatot, amiben van Huawei 8KTL-M1 8 kVA inverter és Longi 410 Wp panelek (összesen tehát 9020 Wp). Ide számoltak alap és teljes (minden paneles) optimalizált rendszert is. Úgy néztem, hogy a szomszéd felé eső 7 panelt érheti érdemi árnyék.
    - Elég lehet esetleg csak azokat optimalizálni?

    „B” verzióval is hozzácsapva ajánlat 10-es Huawei inverter és 31 panel (12710 Wp), ez teljesen panelenként optimalizált.
    Másik ajánlat SolarEdge 9 kVA inverter 30 Jinko 400 Wp (12000 Wp) panellel. Értelemszerűen minden panelen opti.
    Folyamban van Solar Edge ajánlat kidolgozása „A” verzióra is.

    - Mennyire érdemes az északi oldalt is belevenni a játékba? Totál ellentétes infókat kaptam. Van, aki szó nélkül belevette a tervbe, van, aki nem is hajlandó ezzel a felülettel számolni, annyira keveset hozna, esetleg be sem kapcsolna az inverter. Tisztában vagyok azzal, hogy nem ideális, de jó volna a plusz termelés, de azért nézném a megtérülést is. Mennyit hozhat ez a felület a délihez képest? Baromi nagy hülyeség ezzel tervezni, vagy veszítek mondjuk 10-20%-ot termelésben a déli oldalhoz képest (nyilván panelenként értve), de az is jobb, mint ha az áramot kéne később kifizetni. Gondolom nem fekete vagy fehér dolog, valahol a kettő között lehet az igazság, de eddig csak nagyon végletes véleményeket kaptam. Van + 1,5 M forintom a különbségre, de nincs KIDOBANDÓ 1.5M forintom.
    - Melyik rendszer irányába érdemes mozdulni, ha nincs lényeges árkülönbség? Huawei+Longi+opti vagy SE+Jinko+opti. Beszerezhetőség, telepítési idő nagyon számítana.
    - Ide alapvetően mindenki inkább az optis rendszert ajánlotta, hajlanék arra. Van más alternatíva a fenti kettő inverteren kívül?

    2. rendszer: nyugat-délnyugati tető, egy felület, este szépen az egyik oldalról kezd ráhúzódni a nap. Viszont csak egy fázis, nem tervezünk bővítést, de az egy fázisból szeretném kihozni, amit ésszerűen lehet. Úgy tudom, max 2,5 kVA invertert engedélyez a szolgáltató 1 fázisra.
    Ide kaptam ajánlatot Huawei 2KTL-L1-es inverterre és 8 fenti Longi panelre (3280 Wp). Ennek az inverternek a bemeneti max teljesítménye 3000 W, amit meghalad a 8 panel, viszont a kimeneti meg csak 2000, ami bőven alatta marad a szolgáltató által elfogadható 2,5 kVA-nek, tehát nem tudom kihasználni a max lehetőségeket.
    Másik ajánlat ide 2,2-es SolarEdge inverter és 9 db Jinko 400 Wp panel (3600 Wp). Ez az inverter, ha jól látom max 3400 W DC teljesítményt kezel le.
    - Nem sok ide a 9 panel (még ha nem is ideális déli a tájolás)? Ide nem valószínű, hogy kellene opti. Benne van az ajánlatban, de kb. minek, így viszont szerintem túl drága ez a rendszer ide. Lehet (érdemes-e) kérni az SE rendszert opti nélkül, vagy az „kötelező kellék”?
    - Miért van forgalomban az 1 fázisos Huawei sun2000-3ktl-l1, ha annak a max kimeneti AC teljesítménye 3300 W és az ugyebár bőven több, mit az engedélyezhető 2,5 kW?
    - Van esetleg valami javaslat olyan inverterre/panelteljesítményre (db-számra), amivel ki lehet maxolni a 2,5 kVA-t? Úgy hallottam SMA-nak van ilyen teljesítményű invertere, de a topikösszefoglaló alapján kissé idegenkedem tőle. Fölöslegesen?



    Egyéb kérdések:
    1. Szolgáltatóváltást követően szaldó marad?
    2. Szerződő és külön számlafizető megadása úgy tudom, lehetséges. A számlafizető köteles fizetni a számlát, vagy behajtható-e a szerződőn is? Kihez kötődik a szaldó? Gondolom a szerződőhöz, nem? (Apám idős, nem szeretném bukni a nevén lévő szaldót, ha meghal.)
    3. Egy stringen lévő napelemek opti nélkül lehúzzák a másik stringen lévők termelését? Vagy csak a stringen belül „igazodik” a leggyengébben termelő panelhez az adott stringen lévő többi panel termelése?
    4. Szaldó marad-e inverter cseréjekor azonos típusúra? És azonos teljesítményűre (mondjuk újabb típus)? Hogy lehet itt biztosra menni?
    5. Mit szokás tartalmazzon a szerződés? Mennyire reális elvárás a jelen helyzetben, hogy határidőket rögzítsünk kötbérrel? Enélkül viszont telepítenek, majd valamikor, amikor akarnak. Aztán kifogás lehet a késére bármi. A „nem kaptunk invertert” gondolom elég általános lesz mostanában.
    6. Tudtok már most is ellátási problémákról? Jelenleg azt „súgták”, hogy az SE inverterek és a Huawei optik beszerzése már most is bizonytalan. Azt nem szeretném, ha ezért csúszna a projekt mondjuk fél évet, esetleg többet.
    7. Volt még ajánlat Trina panelre Solax inverterrel. Ezekről nem is hallottam. Vélemény?
    8. Nagyjából mindenki a fedett, eső- és napvédett, de kültéri elhelyezést javasolta a benti szellős helyett. Vélemény? Az egyik helyen vagy szigetelt padlástér, vagy kint, de akkor támadnak a darazsak. Nem tudom, ezek az inverterek mennyire zártak, mennyire tudnak a rovarok beköltözni. Tetőtérben van, hogy 30-35 fok lehet, hiába szigetelt. Télen viszont nincs fagyveszély. Melyik legyen inkább?


    Köszönöm mindenkinek, aki segít egy kicsit.

  • Berci77

    tag

    válasz senki68 #32728 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm!
    Az SE tervezőjét elengedem, a másikkal 10%-ra véve a rendszer veszteséget, beállítva a tájolást és a dölésszöget, mást nem piszkálva olyan 650 kWh/év/kWp jött ki. Akkor ezt hagyjuk.

    DDSolar, Solar Craft Home, Future Solar, SzakoSolar, Solarheating cégekről van vélamény/infó/talasztalat?

  • Berci77

    tag

    válasz Berci77 #32729 üzenetére

    Huawei 2KTL-L1 2kWp vagy SMA SB 2.5-1AVL-40 2,5 kWp? 1 fázis, de jó volna abból a lehető legtöbbet kihozni. Ezeket meddig érdemes panelezni (délnyugati tető)?

    Illetve az alábbi cégekről tapasztalat?

    Köszönöm!

  • Berci77

    tag

    válasz bekesizl #33233 üzenetére

    köszönöm szépen, hasonlóan gondolkodom!
    Én is a 2650 W-ot láttam, majd találtam egy másik adatlapot, melyen 5000 Wp DC szerepel. Nem tudom, melyik igaz. Az előbbit kevésnek, az utóbbit kissé soknak tartom.
    Elvileg olyan 8x400=3200 Wp panellel terveztük be. Ilyen tájolásnál a szakember szerint a Huawei bőven elbír ennyit. Az SMA-ra meg közben rákérdezek, mennyit bírhat el valójában, de nekem valamiért a Huawei rugalmasabb rendszernek tűnik.

  • Berci77

    tag

    válasz bekesizl #33236 üzenetére

    Közben válaszoltak SMA max DC teljesítmény ügyben. Kb. annyi a válasz, hogy a 2,5-ös inverter 20%-kal túlpanelezhető, azaz lehet akár 5000 W is. :F

    Solar Kraft Home Zrt.-ről és Simple-Red Solarról valakinek tapasztalat?

    Köszönöm!

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés