Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • liksoft

    nagyúr

    válasz geprombolo #3598 üzenetére

    Nincs kedve csinálni. Ugyanis ha nem kell, ne térjünk vissza a fix fejléptetásű MFM korszakba. Ugyanis amióta servo határozza meg a sávokat, a drive-ok nem engedik a full felületi formatot. (Az ST157A első szériái megengedték. Egyszer. Utána nem volt servo, nem volt szektor, vagyis repült a kukába.) Valamint ez magával hozná azt is, hogy a gyárilag bemért hibaterületeket ki kéne zárni a használatból.

    A mai drive-ok önálló számítogépek, és a Te általad látott felületet többszörös transzlációval található a felületen.

    Efölött szeretnéd átvenni a vezérlést? :F

    Szerk: A szektorok legnagyobb felületét (adat+adminisztráció) a gyártó saját tesztprogramjának használatával érheted el. Ráadásul ez is gyártóspecifikus. Vagyis, mégegyszer nem!

    [ Szerkesztve ]

    Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz geprombolo #3598 üzenetére

    Ahogy LikSoft írta, a low level format mint olyan nem programfüggő hanem magától a HDD-től függ. A régi MFM HDD-knél volt rá szükség (és egyáltalán lehetőség) mivel ott elképzelhető volt olyan, hogy a fej nem tudott minden esetben azonos helyre pozícionálni. A low level format ismételten felírta a szektorazonosítókat is, melyek a fej pozicionálást lehetővé tették.

    Bizonyos programokkal lehetett "gyorsítani" a HDD-t, megfelelő interleave beállítással megadható volt, hogy a szektorok milyen sorrendben jöjjenek az egyes sávokon, hogy minél kevesebbet kelljen a lemez körbefordulására várni. Ezt is az "igazi" low level format tette lehetővé.

    Az ATA (IDE/SATA) rendszerű HDD-knél egyáltalán nincs ilyen lehetőség.

    Amiért mégis szokták ezt a megnevezést (low level format) használni az az, hogy a sima formázás (DOS-os FORMAT parancs ill. Windows-os formázás) gyakorlatilag csak olvasás műveletet hajt végre. A low level format-nak nevezett funkció pedig ténylegesen felülírja a felületet (akár többször, speciális mintákkal)- így a sima formázásnál már egy fokkal komolyabb lemez-diagnosztika szempontjából, mivel a HDD íráskor ellenőrzi az egyes szektorok integritását.

    Több különböző (olvasás és írási) teszt is készül a Sentinelhez. Várható ilyen "low level format" (azaz teljes, többszöri felülírás) szerű működés, de lesz hasonló alapossággal működő de nem destruktív felületteszt is.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • brd

    nagyúr

    válasz geprombolo #3598 üzenetére

    Pl. az Everest Disk Benchmark-jában elérhető Linear Write teszt véletlenszerű adatokat ír a HDD-re, ezzel természetesen a rajta lévő információt teljesen (MBR, partíciós tábla, stb. mind megy a levesbe, a teljes, elérhető felületet végigírja, ha hagyod végigfutni), visszahozhatatlanul törölve, szal' óvatosan. A véletlenszerű adatok írásával a sima formázásnál (mivel az lényegében csak olvas, ahogy már írták) jóval hatásosabban felderíti az esetleges hibás sectorokat; jelenleg ez az egyik megoldás, ami a legközelebb van a "Low Level Format" fogalmához és elérhető egy átlagos otthoni felhasználónak. Természetesen csak egy menetről van szó, tehát célzott hibakeresést nem valósít meg.

    The only real valuable thing is intuition.

Új hozzászólás Aktív témák