Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erdoke

    titán

    válasz Sipi #2801 üzenetére

    Arra célzol, hogy az állampapíros portfólióval nem lehet reálhozamot elérni? Tényleg nem fizetett volna 6 % fölötti hozamot az állampapír 2010-ben? (infláció 4,9 % volt, költségek 1,2 % körül)

    A legjobb aláírás a héten

  • dabadab

    titán

    válasz Sipi #3200 üzenetére

    A hozamrata meg a hozam kozott nagyon egyszeru kulonbseget tenni: ha a szam mogott az van, hogy "%", akkor hozamrata, ha az, hogy "Ft", akkor meg hozam.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Sipi #3208 üzenetére

    "tudtommal a hozamrátának kb. semmi köze nincs a %-ban mért hozamhoz."

    Pedig olyannyira van koze, hogy ugyanaz. :)

    Ami miatt elteres van a szamokban, az az, hogy ebben a pdf-ben a teljes befizetes kepezi az alapot, az elotte megjelent szamoknal meg a koltsegek levonasa utani resz.

    DRM is theft

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Sipi #3200 üzenetére

    Kb a számítás menetéhez kapcsolódó minden részlet benne van a 3195-ös hozzászólás által linkelt cikkben. Ettól függetlenül belinkelhetnéd azt az "izét" is, lássuk mi is van benne egyáltalán.

    A lényeg az, hogy a PSZÁF illetve a MNYP-k máshogy definiálják, hogy mit is jelent a hozamráta (%). Ez nem csoda, hiszen mindkettő bandának más az érdeke. Az állam érdeke, hogy alacsony reálhozamértéket tudjon publikálni, ergó kevesebbet kelljen kifizetnie illetve visszamenőleg is bizonyítsa lépésének erkölcsi helyességét (mivel a "MNYP-k nem tudják megfelelően kezelni a pénzt, jobb helyen van az nálunk). A MNYP-k pedig magas hozamértékeket szeretnének felmutatni, ez elemi érdekük.

    A leglénygesebb különbségek a két számítási mód között (a cikk szerint):
    -(1) Hozamrátát (%) a MNYP kizárólag a működési és egyéb költségek levonása után a számlára kerülő pénz (befizetésed kb 95%-a) után számít, míg az állam a teljes befizetésed után számítja a hozamrátát.
    Az állam számítási módja itt valósabb képet ad a tényleges hozamrátáról. (más kérdés, hogy az MNYPk-nek más előírás szerint kell a hozamrátát számítani).
    Főleg rövid távon (néhány év) okoz ez nagy különbséget a két módszer között..

    -(2) Az éves hozamrátákat az MNYP napi hozamráták szorzataként számolja ki, a befizetéseid mértékét és időpontját figyelmen kívül hagyva (a cikk szerint), az állam ezzel szemben negyedéves bontásban számolja a befizetéseket és ezekre számol hozamot.
    Mindkét számítás pontatlan, nekem az állami számítás szimpibb (mert a befizetéseid mértéke legalább súlyozza a tört év hozamait).

    -(3) Defláció számításának módja: na ez az igazi vicc. Itt nem értem, hogy a pénztárnak miért jó az hogy az egyes évek inflációjának mértani közepével deflál az adott időszak tényleges inflációja miatt. Ez a számítási módszer nagyon elviszi az eredményt a valóságtól, ráadásul nagy erős a gyanúm, hogy a pénztár számára rossz irányba. Az állam számítási módja itt is helyesebb.
    És hogy miért rossz a pénztárak számítása:
    Az infláció az MNYPk történetének első felében magasabb volt mint utánna. Emlékezzünk, 2000 előtt simán volt 10% éves infláció, az évtized vége felé pedig kb 6% környékén lehetett. Tehát a vizsgált időszak elején jobban ette a pénzünket az infláció, mint utánna, DE akkor még sokkal kevesebb pénz is volt mindenki portfoliójában (már aki már tag volt, én még nem), tehát az infláció sokkal kissebb pénzmennyiségen fejtette ki hatását.

    -(4) Különböző portfoliók összemosása. Hát ja ez is vicc...

    J.

    [ Szerkesztve ]

  • erdoke

    titán

    válasz Sipi #4134 üzenetére

    1. A MNYP rendszer indulása után sokáig nem lehetett portfóliót választani (a pénztárválasztás racionális lehetőségeiről már írtam előbb, kvázi mind egyformának tűnt 1998-ban).
    2. Az átlagember portfólió választási képességei a béka segge alatt vannak, nem reális elvárás, hogy 2007-ben meg tudta volna jósolni a 2008-as válságot, és emiatt konzervatív portfóliót választott, majd 2009 közepén gyorsan átrakatta magát kockázatosba.

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák