Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • C. s.

    addikt

    Sziasztok!

    Egy igazán hasznos gyorstalpalót találhatnak az érdeklődők Prím András oldalán, érdemes végigvenni!

    Arra gondoltam, nyüzsgök itt egy kicsit! ;)

    Ha valaki utálja azt a sötétszürke alapot, amivel a program startol, meg lehet változtatni, teljes mértékben személyre szabható. Én például ki nem állhatom, mert nem látszódik a sötét alapon az ikonok nagy része. De mielőtt bárki nekiállna, készítsen biztonsági másolatot az eredetiről, hogy zűr esetén vissza tudja állítani könnyen!

    A "C:\Program Files\Inkscape-0.48\etc\gtk-2.0" mappában van a gtkrc nevű, kiterjesztés nélküli fájl, ennek a 3. sorát kell szerkeszteni, ami így néz ki:

    gtk_color_scheme = "fg_color:#E6E6E6\nbg_color:#555753\nbase_color:#2E3436\ntext_color:#D3D7CF\nselected_bg_color:#3F403D\nselected_fg_color:#7AA3CC\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    A szín a kettőskereszt (#) utáni 6 karakter (betű és szám is lehet). Így néz ki egy szín: #555753. Ha ez nem tetszik lehet helyette pl. #EFFDE1.

    1. betűszín (nem kijelölt) (fg_color)
    2. háttér (menü, ikonok) (nbg_color)
    3. az értékmező háttérszíne (nbase_color)
    4. az értékmező számszíne (ntext_color)
    5. háttérszín (kijelölés) és inaktív menü (nselected_bg_color)
    6. a kijelölt menüpont betűszíne (nselected_fg_color)
    7. elvileg a gyortipp háttérszíne, de úgy látom, nálam nincs használatban (ntooltips_bg_color)
    8. a gyortipp betűszíne (ntooltips_fg_color)

    Mivel a kutyát sem zavarom itt, ha magamban beszélek, megadok pár variációt. :D

    Mentazöld (vagy mi):
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#EFFDE1\nbase_color:#78E10F\ntext_color:#0F0F0F\nselected_bg_color:#9BF343\nselected_fg_color:#000000\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Világoskék:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#D4E0F2\nbase_color:#2E3436\ntext_color:#D3D7CF\nselected_bg_color:#3F403D\nselected_fg_color:#7AA3CC\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Libatrotty:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#F0F1D8\nbase_color:#2E3436\ntext_color:#D3D7CF\nselected_bg_color:#3F403D\nselected_fg_color:#7AA3CC\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Barack:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#FFF1EA\nbase_color:#2E3436\ntext_color:#D3D7CF\nselected_bg_color:#3F403D\nselected_fg_color:#7AA3CC\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Rózsaszín:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#FFE6E7\nbase_color:#2E3436\ntext_color:#D3D7CF\nselected_bg_color:#3F403D\nselected_fg_color:#7AA3CC\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Inkscape-ezzetek, mert szuper! :K

  • C. s.

    addikt

    válasz C. s. #3 üzenetére

    Még pár szín:

    Világosbarna:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#DCD7CA\nbase_color:#EDE9DA\ntext_color:#0F0F0F\nselected_bg_color:#D0CAB9\nselected_fg_color:#000000\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Drapp:
    gtk_color_scheme = "fg_color:#000000\nbg_color:#EDE9DA\nbase_color:#DCD7CA\ntext_color:#0F0F0F\nselected_bg_color:#D0CAB9\nselected_fg_color:#000000\ntooltips_bg_color:#EDDE5C\ntooltips_fg_color:#000000"

    Általában elég a 2., a 3. és az 5. pontban megnevezett színt átírni. De kinek mi tetszik. :)

    És hogy honnan lehet tudni, hogy melyik színnek mi a neve?
    Én például a Photofiltre-rel szoktam kiválasztani (egy ingyenes pixelgrafikus program), mert pont ebben a formátumban mutatja, ha a pipettával kiválasztok egy színt. De rengeteg más program is tudja ezt.

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #7 üzenetére

    Szia!

    Nézet --> Rács (ezzel bekapcsoltad a láthatóságát).
    Fájl --> Dokumentum, itt a 3. fülön lehet megadni a rács adatait: derékszögű vagy axonometrikus, pontok vagy vonalak jelöljék, illesztés stb. Ez nem lesz a rajz része, csupán támpontként szolgál.
    Azt hiszem, ha axonometrikusat akarsz, miután kiválasztod, kattintani kell a mellette lévő "Új" nevű gombon, erre létrejön a beállítás lapján egy alfül (ha egyáltalán van olyan, nem tudom a rendes nevét :) ) immáron az új rácstípussal, ekkor törölheted az előzőt, a normál négyzetrácsot, hogy ne kavarjanak be a pontjai. Legalul van egy hosszú gomb, Törlés van ráírva.
    A következő fülön lehet az illesztéseket beállítani.
    Ezek mind csak az aktuális doksira vonatkoznak, NEM globális beállítások! Az összesre vonatkozó beállításokat a Fájl --> Inkscape-beállításokban találod.

    A programablak jobb oldalán van egy függőleges eszköztár, itt állítgathatod az illesztések tulajdonságait. Ha valamelyik gomb fölé viszed az egeret, megjelenik a gyorstipp vagy mi, hogy az adott gomb mire jó.

    Tanulmányoztad a 3. hozzászólásban említett Prím András linkjét? Tényleg hasznos, rövid kis leckék. Kb. 1 perc elolvasni. A kaktuszosban ejt pár szót az illesztések kapcsológombjairól.

    Magát a rajzot pedig Bézier-görbével érdemes csinálni.

    Jó munkát, remélem, segítettem. :)

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #9 üzenetére

    Szívesen! :)
    Arra az időre kikapcsolhatod az illesztést a jobb oldali eszköztáron, akkor a rácsponton kívül is elhelyezheted a csúcsot. Fejből nem tudom, melyik gomb az, de a dobozos linken leírja, sőt, még a képe is ott van. A bézier-eszközt a bal függőleges eszköztáron találod, föntről a 11. gomb. De közben az jutott eszembe, hogy ezt a képet téglalapokból is összerakhatod, lehet, hogy úgy még egyszerűbb is. Azokat is illesztheted a rácshoz is, meg egymáshoz is. A téglalapot tetszés szerint nyújthatod, nem kell párhuzamosnak maradnia a szemközti oldalaknak, pár téglalappal és trapézzal megoldhatod. Aztán az egész kijelölése, Objektum --> Csoportosítás. Kész. :)
    A dobozos példában is esik szó az igazításokról és a bézier-görbéről.
    Saját segédvonalat is létrehozhatsz tetszőleges szögben, akár többet is. Videó. Nem emlékszem, melyik videóban mutatták be részletesebben, lehet, hogy ebben.
    Megnézted a linket?

    Szerk.:
    Ha menet közben átállítod a rajzlap nagyítását, a rácsot furán átméretez(het)i, úgyhogy jobb, ha nem piszkálod. Nézd meg az elején, hány százalékos nagyításban szeretnéd látni a rajzlapot, és ha vmi. fura, ellenőrizd, nem változtattál-e rajta véletlenül.

    [ Szerkesztve ]

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #9 üzenetére

    A dobozos példában azt is bemutatja, hogyan használhatod a meglévő rajzot vagy vázlatot a programban, hogy segítsen a rajzolásban. Az a példa egy az egyben használható most Neked, csak doboz helyett a háromszöges rajzot rakd be a programba. Tényleg nagyon rád van szabva! :)

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #12 üzenetére

    "Megnézted" alatt azt értettem: végigolvastad? :D
    Én úgy látom, még pixelgrafikusan gondolkodsz. A vektorgrafika inkább olyan, mintha gyurmáznál vagy legóznál. Körök+téglalapok=kaktusz. Pixeles programban nem így csinálnád, ebben biztos vagyok. Ezt 5 db négyszögből (trapéz és paralelogramma) és 1 háromszögből meg lehet csinálni úgy, hogy az igazításokat átrágod (a 30 százalék című leckében van. Gyors és érthető módon a csoportosítással együtt. Valamint megint a kaktuszos: unió)

    Jó volna, ha az egész gyorstalpalót átvennéd, mert nagyon hasznos, megtudhatod belőle, milyen eszközeid vannak és hogyan kell őket használni. És nem utolsó sorban: segít ráhangolódni a vektorgrafikus gondolkodásra, megközelítésre. Remélem, nem az zavar, hogy gyerekeknek készült. Az még előny is lehet: egyszerű és rövid leckék. Ha tényleg használni akarod a programot, meg kell ismerkedned vele, ezt nem lehet megúszni! :B Egy hétvége alatt átveheted és még másra is marad időd. Sajnos egy vektorgrafikus program nem olyan, hogy elkezdem nyomkodni és majd meglátom, mit csinál. Tudom, mert én is úgy próbálkoztam először. Aztán elment tőle a kedvem. :D Majd évek múlva megint az utamba került és megint nyomkodni kezdtem, mint rendesen. Az eredmény megint majdnem ugyanaz lett, de ezúttal Prím András honlapja is az utamba került és "jobb híján" nekiláttam. Csak menet közben jöttem rá, hogy mekkora segítség. :K Érdemes a bevezetőt is elolvasni, pár mondat és link.

    Majd írd meg, mire jutottál a későbbi linkek tartalmával! :)

    Szerk.:
    Most látom, hogy úgy néz ki a hozzászólásom, mint egy karácsonyfa. Túl sok arcocska! :Y

    [ Szerkesztve ]

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #13 üzenetére

    Ezt kihagytam: úgy is megcsinálhatod, ahogy legutóbb írtam, de mostanra már biztos rájöttél, hogy (a dobozos példa alapján) elég csak körberajzolni majd a két alakzatot kiszínezni (shift+ctrl+f), végül unióval vagy csoportosítással eggyé tenni. És menet közben (a csomópontok miatt) a csavarkulcsos lecke is hasznos lehet.
    És nem azért, hogy sokkoljalak, de az 5. hsz-ben is van egy remek link. ;] Ha profin akarod űzni!
    Az volna a legjobb, ha sorban haladnál a leckékkel, mert néhol egymásra épül.

    [ Szerkesztve ]

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #16 üzenetére

    1. Importálod a háromszögszerű rajzot. (Ctrl+i)
    2. Létrehozol egy új réteget (Shift+Ctrl+L) a vektoros rajznak.
    3. Az első (alsó) rétegen az átlátszatlanságot alacsonyabbra veszed, hogy látszódjon majd rajta az új körvonal (én 30%-ra állítottam be, majd látod, neked hogy jó)
    4. Ezt a réteget "lelakatolod" a Rétegek panelon.
    5. A vektoros rétegen bézier-görbe eszközzel körülrajzolod mindkét egybefüggő alakzatot. Most nem baj, ha nem hajszál pontosan kerül minden pont a helyére, később is kiigazíthatod, emiatt nem kell újrakezdeni. Amikor körbeértél a vonallal és bezárult az alakzat, az útvonalszerkesztő eszközzel helyrehúzgálhatod a pontokat. (Az útvonalszerkesztő a bal oldali eszközök között a 2. helyen található) A rajzod csúcsán lévő kis háromszög 4 kattintással készül el, mert mindhárom csúcsán 1-1 katt és végezetül még az utolsó oldalát is meg kell határozni, ezért a kezdőponton kell ismét kattintani, amikor az 1. pont pirosra vált. Ha nem piros, nem zárja be. Az alatta lévő (3-asra emlékeztető) alakzathoz - ha jól számoltam - 17 katt kell.
    6. Az útvonalszerkesztő használatával az Igazítás és elrendezés panelon (Shift+Ctrl+A) dolgozunk. Amely oldalt vízszintesnek akarod tudni, az azt meghatározó 2 pontot a bekerítéses módszerrel kijelölöd, majd a panel alján a Csomópontok alatt az 1. gombra katt. Érdemes tanulmányozni a másik 3 gombot is.
    7. Az egyéb igazítást meg még tavaly átbeszéltük a Gimp topikban.
    8. Kijelölöd az alakzatokat és kattintsz valamelyik színen lent. Ha akarod, a körvonalat megszüntetheted vagy akár vastagabbra is állíthatod. (Tavaly ez is megvolt.)
    9. Mindkettőt kijelölöd és Útvonal --> Unió.
    10. Törlöd a bites képet tartalmazó réteget. Kész. Ja, elmented! Most van kész! :)

    #17.:
    Nem tudom, de amit leírtam, egyszerűbb is. A nem szükséges részeket ne rajzold oda. :)

  • C. s.

    addikt

    válasz sz.balazs.95 #20 üzenetére

    Ja, értem! Csak úgy eltűntél. Remélem, majd összejön valamikor! :)

Új hozzászólás Aktív témák