Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Declare

    őstag

    válasz franc0 #32832 üzenetére

    T530 esetén: i7-3610qm, i7-3720qm. Legalábbis az első körben most júniusban ezek jönnek.

    Az edge be lesz i7-3612qm is!

  • azbest

    félisten

    Úgy néz ki sikerül venni i7-3720qm-et a T430-ba.
    Kíváncsi leszek hogyan muzsikál majd. Per pill van azért pár dolog, ami keresztbe tehet:
    - melegedés mennyire lesz komoly, bár egy pasztázás amúgy is ráférne most is
    - kell-e 90W táp minimum hozzá, ahogy valahol olvastam. Ha igen, akkor a mostani 90-es tápomat is lehet cserélni kell, mert csak 65-ösnek ismeri fel a gép. (Hm másik thinkpaden, oprendszeren kell próbát tennem).

  • azbest

    félisten

    válasz HSM #86513 üzenetére

    Még egy kis adalék

    T61, c2d t8300, Ubuntu 16.04 LTS : 4m 03s
    desktop i5 760, Win7: 3m 56s
    T430, i5-3320m, Win10: 3m 58s
    T430, i5-3320m, Ubuntu 16.04 LTS: 2m 32s
    T430, i7-3720qm, Win10: 2m 42s
    T430, i7-3720qm, Ubuntu 16.04 LTS: 1m 56s

    Betettem az i7-est. Az i5-ösön elég régi és száraz paszta volt jó vastagon, plusz poros is volt a venti. Az i7 így most nem tűnik friss pasztázás után melegebbnek. Mx4-et kapott persze.
    Ha folyamatosan kiterhelem a procit, akkor felkúszik 95ig, ottfeljebb vált a hűtés 4600ra. A porosodásra talán jobban kell majd figyelni. 3.4-en fut míg az i5 3.1-en turbózott minden magot terhelve.
    Az intel exterme tuning util proci stressz tesztje azért ki tudja padlózni, hogy throtlingoljon. De azt hiszem az i5-öt is ki tudta volna pasztázás és tisztítás nélkül, mert 90-ig elment munka közben.

    Azért a T430 szétszedésénél a pattintgatósdi kicsit macerás. Plusz érdemes tudni, hogy ha bill/touch nélkül futtatjuk, akkor le is tiltja a bios valószínűleg, mert win alatt csak a keyboard ment. 3x szétszedtem és összeraktam, mire a biosba lépve és mentve a bekapcsolt track és touch értékeket újra előjöttek.

    A 65W tápot ki sem jelzi az i7-es procival. A 90W amivel nem akkuról megy, hanem tápról és még tölt is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #59070464 #89503 üzenetére

    ja hát linuxra csak esetleg valamelyik régebbi displaylink lehet kompatibilis. expresscardos külső videokártya is jobb lenne neked, mint usb adapter. De azt sem veszed ölbe :D

    t61-et használtam 2503-as dokkolóval, geforce 610 kártyával :D

    (#89504) Krix
    i7-3720qm-mel teljes képernyős youtube videó is mehetett a harmadik monitoron a fapados adapteremmel folyamatosan. Ha elkezdtem fordítani egy program forrását, akkor már dobott pár fekete képkockát és a képe akadozott. A build ideje pedig megduplázódott :D Minnél jobban mozog a tartalom, annál jobban terhelik a procit, mert szoftveres "videokártya". Kevésbé mocorgó tartalomnál azért nem vészes. Win10 alatt próbáltam ki.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz durmi_88 #89976 üzenetére

    én az egyel újabb generációról tudok nyilatkozni. Inteles (dedikált gpu nélküli) t430.
    A 45w-os i7-3720qm -et tettem bele. Azért ezt és nem a 35w-os kisebb fogyasztású és kicsit gyengébb változatokat, mert ez a legkisebb 4 magos, ami a virtualizálás kapcsán tud plusz dolgokat, amiket az i5-3320m is tud.

    Érzékeny arra, hogy poros -e a hűtés. Ha leretkesedik, akkor könnyen fel tud szaladni terhelés alatt 100 fokra, amit a throttlingolás fog meg maxon pörgő venti mellett. De tiszta géppel normál használat mellett ennél is nagyon jól megy az energiagazdálkodás és 50-60 fokos csak. Amikor leretkesedett, akkor 99%-ra vettem inkább, ne főjön meg, úgy nem turbózik win alatt. Úgy röhögve elviszi a hűtés.

    Fejlesztéshez használom, amikor fordításkor és virtuális gépen futó tesztrendszereknél nagyon jól jön az erő. A fordításnak vannak olyan szakaszai is, amikor nem minden magot terhel, így általában nem éri el közben sem a 100 fokot. Szóval nekem a harmadik generációval bejött nagyon.

    A t420-asban azt hiszem valamivel többet esznek a procik, melegedősebbek talán. Pl nincs 35W-os 4 magos sem abból, csak 45-ös.

    (#89991) Tikakukac
    forgószéknél ugyanez a helyzet. Törött karfával. Újat lehet venni, ha garis csont nélkül cserélik. Sőt, még ingyen is adtak másfajtát garin túl, ha szépen kérik, hátha jó rá. De ami rá való, abból pénzért nem.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz sutszi #90379 üzenetére

    intel video mellé általában kevésbé veszélyes a 4 mag, hiszen hasonló felépítésű a proci + dedikált vga változat is fogyaszt rendesen. Viszont dedikált vga mellé a 4 magot nem merném, oda 15 colos gép kell, de inkább w változat.

    Ha a turbo is ki van használva, akkor lehet gyakrabban kell portalanítani a gépet, mert érzékenyebb a szellőzésre és ha elkoszosodik, akkor hamarabb throttlingol. Turbo nélkül viszont nagyon kezes a 4 mag is, úgy lehet hajtani throttling nélkül is sokáig.

    A T430-nál néztem az intel extreme tuning utility-vel a fogyasztási kereteket.
    Az i5-3320m 35w tdp-snek megadott procinál a turbo boost power max 35w, a short power max pedig 45w.
    Ez az i7-3720qm esetén, ami 45w-osnak mondott, a turbo boost power max 45w, a short power max pedig 56w.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz papeti01 #90893 üzenetére

    ~10 % mivel kb annyival nagyobb az i7 órajele, mindkettő 2 mag 4 szálas, esetleg néhány speciális esetben kicsit több a nagyobb cache miatt.
    Én i7-3720qm-et tettem be, de itt azért komoly terhelés alatt a hűtés határait feszegeti ez a 2x akkora proci (4 mag 8 szál). Nvidiásba nem is érdemes. Valamint legalább 90W táp kell 4 magoshoz, 65W-ost nem fogadja el az ilyen proci mellett.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz for3l #92294 üzenetére

    "hogy amiben van dVGA, abban lehet "

    pont fordítva. A dedikált vga-s gépbe, ahol a videokártya is fűt, oda nem jö ötlet 4 magosat tenni. A sima prociba integrálttal rendelkezőben lehet jobb. Nálam i7-3720qm megy már majdnem egy éve, ami 45W-os. Ha valami nagyon durván kihajtja, akkor előfordulhat, hogy throttlingol, mert eléri a 100 fokot. Azért ilyet választottam, mert nekem a virtualizációs képességek is fontosak voltak, amiből hiányzik a 36xxqm-ekből.
    A hűtő tisztántartása fontosabb így, ha leretkesedik, akkor értelemszerűen hamarabb throttlingol. Meg mx4-es pasztát kapott.

    A 35w-os fajtával nem lehet gond, de figyelj arra, hogy olyan socketes legyen, mint ami kell. Talán van ezekből több változat is.

    Az nvidia nem tudom mennyi hőt termel, de amellé egy melegedősebb procit betenni talán okozhat gondokat.

    Ja igen: a 4 magos porcival nem fog tölteni 65W-os táppal bekapcsolt állapotban a gép. Legalább 90w-os kell neki. Ez szándékosan van így. Nvidia mellett nem tudom, hogy még nagyobb táp kell-e.

    [ Szerkesztve ]

  • Kiki18

    őstag

    Sziasztok!
    Egy dgpu-s T530-ban cserélnék processzort.

    i7-3520m van benne jelenleg. 3. szériás (tehát Ivy) procit tennék bele ,i7 Quadot. Pár darabot nézegettem itt aprón, de előbb kéne egy kompatibilitási lista. Jól tudom, hogy ők kompatibilisek?Ha jók, melyiket ajánlanátok?

       Core i7-3612QM (PGA)

       Core i7-3632QM (PGA)

       Core i7-3610QM

       Core i7-3630QM

       Core i7-3720QM (PGA)

       Core i7-3740QM (PGA)

       Core i7-3820QM (PGA)

       Core i7-3840QM (PGA)

    Kompatibilis lenne? Összetett dolog szétszedni és kicserélni?(Több konszumer laptopot szedtem már atomjaira és raktam össze, procicsere is volt már párszor, de üzletit még sose kellett szétszednem)

    A TDP is változna 35w->45W ra, gondot okozna ez a gépemnek a plusz fogyasztás, amit le kell hűtenie? Amennyire én tudom, W530 és T530 is jött ki i7Q-val gyárilag, szóval saját meglátásom szerint bírnia kellene.

  • azbest

    félisten

    válasz bzolika10 #93277 üzenetére

    nekem egy i7-3720qm került bele, ez is 45W, virtualizálásban is tud mindent, mint a 3320m, csak 2x annyi mag. De minimum 90W adapter kell úgy hozzá. A 65W-osat ignorálja, ha 4 magos proci kerül bele. Nekem csak inteles... nem tudom a kikapcsolt gpu tényleg nem fűt-e. Gpu+4 mag már tényleg elég forró lehet.

    Léteznek 35w-os kisebb 4 magosok is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz zsoky #93813 üzenetére

    Nekem t430 van, nem 's', mert abban forrasztott proci van és vékonyított. Erre még jobb a hivatalos támogatás win10-re., mint az egyel korábbira. Sima intelest vettem, nem nvidia gpu-sat. Felbővítettem, ahogy jól esett

    2 dokkoló, 90w adapterekkel
    i7-3720qm 4 mag 8 szálas proci
    2.5" ssd a winyó helyén (windows), a winyó egy hozzá való olcsó fiókban az optika helyén. Az aljában a wwan/mpcie slotban pedig egy msata ssd (linux).
    16 GB ram.
    Fejlesztek rajta :)

    Persze, ha kifejezetten erőgép kell, akkor a 15 colosnak jobb lehet a hűtése. a W530 meg még jobban bővíthető lehet (i7 4mag, 4 memória slot = max 32GB ram, nvidia gpu ...)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Sleed #94408 üzenetére

    hát a linkelt beforrasztós FCBGA1224 változat tényleg nem nyerő, de megnézem, hogy azt hogy tenné bele.

    Ellenben a socketes változat már inkább jó lehet [i7-3612QM] FCPGA988

    (#94406) embe

    Ha vPro, vt-d nem szempont, akkor jó. Ha kell az is, akkor úgy tudom i7-3720qm 45w a legkisebb olyan - ez van nekem benne, immár 16 hónapja napi használatban.
    Viszont a 4 magos procihoz muszáj legalább 90w tápot használni. A 2 magos simán megy és tölt a 65w-osokkal is (inteles, nem nvidiás gpu-val), de a 4 magos berakása után letiltja működő gép mellett a 65-öset, mert kevés lehet, azaz csak kikapcsolva tölt 65össel.

    Ha nvidiás a géped, akkor hiába 35 mindkettő, a két magos alulról, a 4 magos felülről annyi. Szóval terhelés alatt, ha gpu is van, akkor előfordulhat throttlingolás turbo mellett, gpu terhelés mellett. Meg esetleg gyakrabban kell portalanítani a ventilátort, mert a nagyobb teljesítmény mellett jobban melegedik a koszos hűtővel.

    [ Szerkesztve ]

  • metal01

    őstag

    válasz Tubi2 #96342 üzenetére

    Nem emlékszem, hogy tőled vettem volna :) A T400/500 tényleg halk. Talán a legcsendesebb szériák. A T420 is még viszonylag csendes. A w530-ban i7-3720qm van, quadro k2000m, azért az valóban más kategória. Lehet, hogy nem vagyok még hozzászokva, de nekem határozottan zajosabb a hűtés. 1900 rpm-en teljesen hangtalan, feljebb már jön a magas frekis hang.

    [ Szerkesztve ]

  • jjeahh

    nagyúr

    Sziasztok! Szerintetek ezekre az igényekre a w530 megfelelne? A haveromnak kéne egy "új" noti a 4530s helyett, ami hardverben azért jobb nála és a kijelzője is okés. Van valakinek tapasztalata a w530 kijelzőjével kapcs? Vajon milyen a Latitude E5570 IPS paneljéhez képest? Mert notis topikban azt ajánlották U-s procival, de a haverom kissé sajnál ennyit adni egy U procis gépért, amikor hasonló árban vagy olcsóbban létezik "rendes" procis vas is. Illetve a fenti felhasználás mellett érezhető a w530 előnye hardverben? i7-3720QM + 16gb ram + ssd lenne a Thinkpad-ben. Vagy inkább csak extrém terhelésen villantja meg a foga fehérjét? Nem ragaszkodunk foggal körömmel az IPS-hez, csak kalibrálva legyen okés a kijelző, mert az előd 4530s panelje nagyon trágya... pro/kontra tudnátok ellenérveket, pozitívumokat írni a Dell vs Tp-ről? Esetleg tipp valami más notira? Nézegettük még a t540p-t is, de a topikban nagyon sok a rossz vélemény róla.

    [ Szerkesztve ]

    Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

  • azbest

    félisten

    Picit mesélek, úgyis elég csendes a topic mostanában :B

    Hejj, nem bírtam magammal, csak került egy i7-3610qm a másod t430-asomba is és a ramot is kimaxolom a mostani 6-ról 16-ra :D Kíváncsiságból választottam most a 35w-osat, gondolván, hogy a 45w-os i7-3720qm is throttlingol úgyis nagy terhelésnél. Aprón mostanában már jobb áron is előfordulnak a 2-3 generációs 4 magosok.

    Kínában úgy láttam kb 6eft -ért kaphatóak a 8GB-os skHynix ddr3l 1600-as modulok, amik az aprón 8-10 közt mennek. Mivel pótcselekvés és a kínai vásárlás a hobbim, hát most ezt pródáltam :)

    A régi, még hibátlan kimaxolt t61-est is újratelepítettem már. Még az is egész jó, de rá kellett jöjjek, hogy linux alatt a chrome igencsak dögletes rajta. Meglepő módon a firefox 720p-1080p magasságban is még eljátszogat youtube-ot, oldalak görgetése is sima. Chrome-ban meg akkor simább a görgetés is csak, ha a gpu gyorsítást kikapcsolom a beállításainál. A videolejátszás gyorsítása meg ugye nincs ezzel a gpu-al. A broadcom crystalhd-m támogatása meg kb a youtube flash dobásával ment a kukába, nem igazán lehet kihasználni linux alól a hw h264 dekóderét. Igaz win10 alatt nem próbáltam még, a 965 gma valsz már csak s3 trio szinten támogatott vele (általános vga driver).

    Mivel éppen az exp gdc-re épülő egpu-mat átalakítom, hogy egy 90w thinkpad tápegységről menjen a gt1050 egy dc-dc konverter segítségével, majd a t61-essel próbálom ki régebbi vga kártyával először, nehogy megsüssem valamelyik t430-cat. Kollégákkal a héten valamikor összeülünk cs-go-zni egyet, remélem addigra összeáll :D

    Létezik bármilyen mini pcie kártya, amit érdemes lehet betenni laptopba? Csak sokbemenetes kamerás megfigyelőrendszert láttam :D

    Láttam leírást, hogy t430-ra viszont egyszerű hackintosht varázsolni. Csak a wifi kártyát kell kicserélni kompatibilisre, amit még a whitelist is szeret.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz cooi11 #105086 üzenetére

    A t430-asomban több, mint 3 éve megy egy i7-3720qm 90w táppal.
    A másik ilyen gépemben meg tavaly nyár óta van egy i7-3612qm.

    Szóval, ha az i gép hasonlóan kompatibilis, mint a sima t430 és 530, akkor működhet benne.
    Csak az árakkal van probléma.... most 30 körül hirdetik az erősebbeket és 25 felett a gyengébbeket. Három éve vettem 30 alatt az erőset és nyáron 20 alatt a gyengébbet, néha volt 15 körül is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Pöttön #109741 üzenetére

    65w -os táppal nem hajlandó tölteni bekapcsolva a t430 a 4 magos proci mellett. Tudom, mert nekem is ilyen gép van.
    Ha meg akku nélkül használod 2 magossal, akkor az órajelét visszaveszi 800-ra, ha jól emlékszem, lehet a 4 magossal is, ha már sikerült dugdosással valahogy indulásra bírni.

    legalább 90W-os táppal és akkuval használd.
    Nekem az egyikben i7-3720qm van, a másikban i7-3612QM. Az utóbbit valóban nehezebb 100 fokra terhelni, de azért sikerülhet. Az előbbi meghajtva már könnyen elér 100-ra és akkor throtlingol.

    De amúgy semmi panaszom rá, egy szálas teljesítményben erősebb, nem gyengébb, mint a 2 magos gyári i5-3320m. A 45w-ost is négy éve hajtom már. Régebben linux alatt volt olyan időszak, hogy nagy terhelés alatt az okos szoftveres inteles cpu governor nem fogta vissza elég gyorsan és akkor lekapcsolt a hővédelem. Akkoriban linuxon átállítottam, hogy a hardveres órajelkezelést használja és úgy sosem volt gondja. Mostanában azt hiszem az alap szoftveres sem gáz már.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Pöttön #112677 üzenetére

    Nincs értelme lecserélni. A turbót meg nyugodtan kapcsold vissza.

    Nekem egyik t430-ban i7-3612qm 35W-os van. Ez 2.1 alap és 3.1GHz turbo.
    A másik t430-ban meg i7-3720qm van, 45w-os, ami 2.6 alap és 3.6 turbón megy.
    Mindkettő sima intel hűtős. Normális hűtőpasztával (mx-4), kitisztított hűtővel nem olyan vészes.

    És igen, gyorsabb a magasabb órajelű. Ha ki van hajtva, akkor tényleg fel tud menni 100 fok környékére is. Bár épp a napokban takarítottam ki és pasztáztam újra az erősebbiket, ami így sokkal jobban tud hűteni megint. Ha eléri a 100 fokot, akkor elkezd throttlingolni, viszavenni a turbóból, nem kell tőle félni. Sok notinál így működik ez alapkiépítésnél is. 105 foknál - ha valamiért előfordulna, lekapcsolja a gépet a hővédelem ezeknél a prociknál. De erre csak akkor volt példa, amikor bugos linux kernel volt egy ubuntum alatt és akkor paraméterben át kellett állítanom hw-es órajelszabályozásra, hogy ne csináljon olyat, hogy leáll. De az is régen volt.

    Az erősebbik már 5 éve megy így nálam. Általában dokkolóban, lehajtott fedéllel, szóval még csak szellőzni sem könnyű neki.
    Ha nincs terhelés alatt, akkor most 50-60 fok körül van. Komoly terhelésnél meg persze 100. De az i5öst is ki tudtam hajtani 90 fok fölé, szóval nem kell izgulni miatta.

    Turbót max akkor érdemes kikapcsolni, ha akkuról akarod használni komolyabb terhelés mellett, mert kihajtva turboval elég gyorsan le tudja szívni az akkut.

    Fenn van nálam a tpfancontrol win-en, de csak a hőmérséklet kijelzésére használom. Nem állítom át smart módra, mert nem csak a proci hőmérséklete számít, hanem a többi komponensnek sem jó, ha túlmelegszik. 4 magossal inkább a biosra bízom, hogyan szabályozza a hűtést.

    barnam_
    a folyékony fém veszélyes. Feloldja idővel a hűtőt és a prodci kupakját, plusz ha kifolyik idővel, akkor zárlatot okoz. És feleslegesen drága kiadás is. Teljesen jó egy normális nem vezető paszta, a hűtő akkor sem fog tudni több hőt elvezetni, ha platinába öntjük :)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz FoxiestFox #113609 üzenetére

    Hirtelen körbekeresve csak sok ével ezelőtti mókolásokat találtam, olyat nem, hogy codec-et vagy fps-t lehetne változtani (kivéve a korlátozott lehetőégeket adó h264ify). Mókás amúgy, mert van már olyan videó, aminél a nagyobb felbontás av1, 4k környékéig vp9 :D A t430-on teljesen változó, van hogy 4k vp9 videót nézehetek gyakorlatilag framedrop nélkül (i7-3720qm), máskor meg 720p videónál is beledöglődik a chrome. Az sem segít, hogy 30Hz-en haszánlom 4k monitort, mivel az intel gpu nem tud többet és egy biztonsági javítás óta, pont amikor a h264 gyorsítás megjelent linuxra chromeban, akkor elrontották és azóta 30Hz kijelzővel elszáll a hw dekódoláskor is a proci gyakran. Előző verizóval simán ment. Most csak kisebb felbontással 60Hz-en jó a hw dekódolás azt hiszem. Win-en sokkal gördülékenyebb, de többféle rendszert is használok.

    Szerintem ott esett ki a broadcom, hogy codec-ként települ a drivere. Nincs olyan api-ja, mint a videokártyáknak, sosem írták azt meg hozzá. És a böngészők már nem támogatják a belső codec-ükben. Linukon kb sosem volt az igazi. Win-en úgy nagyjából okés volt (akkoriban azt hiszem firefoxoztam).

    #113611 Tikakukac vagy ha nem kell noti, akkor 4k 60Hz-re képet kiadni tudó 4th gen i3-as minipécék is gombokért vannak ssd-vel gyárilag. Azóta is felemlegetem a fujitsu esprimo q520 -amat, ami keméyn 35 volt boltból :D De jó, hogy nem raspi4-et vettem annyiért, hanem azt másodlagos gépnek az irodába.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz hcl #114266 üzenetére

    Terhelés alatt teljesen normális, ha felmegy a hőfok, 2x akkora a proci, mint az i5. A hűtőnél nincs berakodva szösszel a borda közi lamella a venti melletti leragasztott részen?

    Az mx4 nem drága és nem vezeti az áramot. Azt használom régóta. Pár évenként azért azt is kell cserélni. Kitakarítás és pasztázás után sokkal hűvösebb lett a nagyobb fogyasztású i7-3720qm is. Lassabban mászik fel terhelés alatt 100-ra. A másik takarékosabb 4 magost használó gépem pedig nem is nagyon megy fel 100ig. De ha fel is megy, akkor a throttling majd kordában tartja, teljesen normális ezeknél a prociknál ez.

  • azbest

    félisten

    válasz hcl #115183 üzenetére

    Mit jelent a megsülés? Fel tud menni 100 fokra és throttlingolni, de sok notinál ez alap. Ezek a procik 100 fokig mehetnek, akkor kezd throttlingolni és ha valami miatt a 105 fokot elérné, akkor lekapcsolja a hővédelem. Utóbbira csak akkor volt nálam példa, amikor linux alatt bugos kernel verzió volt fenn és az nem tudta a throttlingot rendesen szabályozni (hw throttlingra váltva ott is jól ment, de évek óta alapból is jól megy). Persze érdemes jobban figyelni a hűtő tisztaságára, hogy ne legyen full eltömődve kosszal.

    i7-3720QM (45w) és i7-3612qm (35w) mellett azt tudom mondani, hogy érdemesebb az erősebbet tenni bele. Lehet hamarabb felmegy 100 fokra, de a magasabb alapórajel és a magasabb turbó miatt pörgősebb. Persze ezek nekem intel grafikásak, ha dedikált gpu lenne mellette, az probléma lenne a fogyasztás és hőtermelés miatt. 90w táp kell a 4 magoshoz, nem tölt bekapcsolt gépnél a 65wos. 6 éve hajtom az egyiket a 45w-os procival.

    Ezeknél a gépeknél már inkább az lehet kockázati tényező, hogy már közel 10 évesek. Előfordulhat, hogy elfárad bennük valami elektronika. Bár nekem szinte folyamatosan megy a noti, napi 22 órát simán, csak utazás közben pihen (alszik).

    Ramokkal kapcsolatban nincs sok tapasztalatom. A thinkpadekben általában hynix / sk hynix volt és azokkal is bővítettem. Nem volt velük gond. Ha nagyon más kapacitású, nagyon más kiosztású (kevés chipes, sok chipes vegyesen), L-es ram normállal keverve lehet okozhat bonyodalmakat.

    #115186 HSM
    az intel utility szerint a 35w-os turbókor rövid időre fel tud harapni 45w környékéig. Az alapból 45ös meg 55 körülig.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Francia91 #115188 üzenetére

    lehet beállítás kérdése is. A t430-on is van olyan beállítás, amikor alapból throttlingol. Valakivel régebben beszélgettünk róla ott, hogy az ő gépe mindig throttlingol. Akkor reprodukáltam a beállítást mindkét gépemen.

    A i7-2720QM és i7-3720QM is 100 fokig mehet az intel oldala szerint. Persze csendesebb, balaced módú beállítás mellett lehet visszafogja. Vagy a gyártó a hűtésében kevésbé bízik és nem meri felengedni annyira, mert ha sikerült túllőnie a 105 fokon, akkor kikapcsol a gép.
    Más genereációs, más fajta procinál persze mások lehetnek a határok, a proci adatlapján rajta van.

    Mivel programozó vagyok, ezért volt már alkalmam sokféle terheléssel használni a gépet. Volt olyan, hogy midnen szálon maxon tolta a buildet. Na az gyorsan kihozta a 100 fokot :D de ez a dolga. Vagy 2-3 évig nem takarítottam ki külső fujkáláson kívül a gépet és akkor utána egy rendes hűtő takarítás érezhetően visszahozta a teljesítményt. Ha eltömődnek a szösszel a hűtők belül, akkor hamar jön a 100 fok. Még mindig elég jó teljesítményű a 4 magos proci sok mindenre. Én azzal súlyosbítom ,hogy 4k kijező is van rákötve, meg amúgy is 2-3 fhd monitorral is használtam. Ott az intel gpu kicsit már betonban sétál.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz scream #117541 üzenetére

    nekem is volt, hogy hülyült a kamera, de kikapcsolás-bekapcsolás megoldotta. Lehet valami win hülyéskedés vagy valahogy aktiválódott letiltás. Lehet biosban is van tiltás opció, nem emlékszem. Próbáljátok meg ott tiltani majd újra engedélyezni. Persze előfordulhat hw hiba is, pl a kábele megsérült.

    Én 2x8GB Hynix / SKhynix 1600MHz DDR3L ramokkal használom. Gyárilag is hasonló volt benne. HMT41GS6BFR8A de amúgy nem hiszem, hogy válogatós lenne. A 8GB-os modul mindkét oldalán van 8-8 chip.

    Persze, működik a sata ssd, az sokat segít. Az aljában van msata / mobilnet kártyahely is. Az optika helyére is tehető fiókba ssd. Csak utóbbi fiókot már a 10 éves géphez nehéz találni.

    Akkuból az utángyártottak lutrik. Lehet a töltés-merülés figyelés nem tökéletes vagy felismeri a vantage, hogy nem eredeti és megtagadja a töltést. Gyáriból is nehéz jó állapotút találni 10 éves géphez, azt itt az aprón lehet próbálni például.

    Nekem a proci is át lett cserélve a két gépemben. Egyikben i7-3720qm, a másikban i7-3612qm. Persze csak, ha olcsón találkozni velük, akkor érdemes és 90w tápegység minimum.

    [ Szerkesztve ]

  • barnam_

    nagyúr

    válasz Tim82 #119668 üzenetére

    Rendben, akkor letesztelem másik elemmel aztán meglátjuk :R

    Raktam bele (a T430-ba) egy i7-3720QM-et Kryonaut-al pasztázva, AIDA teszt alatt megáltt 90-95°C körül. Persze ehhez Tpfancontrol is kell, érdekes módon itt a 7-es beállítás már 6k RPM-et jelent :D Toshiba venti van benne, de cserélni kellene mert nekem már hangosabb (alacsonyabb sebességen is) mint ami elfogadható.

  • azbest

    félisten

    válasz ughhh #120840 üzenetére

    nem is gondoltam, hogy ma gyártották volna őket. A magyar aprós árakhoz képes ajándék és meg lehet duplázni vele a régi gép erejét. A két t430-asomban évek óta i7-3720qm és i7-3610qm procik vannak, egész sokáig használható teljesítményt nyújtottak, a 16GB ram mennyiség limit és 4k60Hz kijelző támogatás hiánya miatt váltottam csak új gépre.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák