Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz lanszelot #87047 üzenetére

    Az biztos, hogy én is a gyakorlati kísérletezések során tapasztaltam ki dolgokat.

    De ez egy hosszabb folyamat, ami nálam elkezdődött már egy villanyszerelő unokatestvér által, egyszerű áramkör, fénycsőáramkör stb., amikor az iskolában még szó sem volt az elektromosságról. Középiskolás korban erősítőt építettem, illetve egyszerűbb áramköröket, astabil multivibrátor, ilyesmi. Később FM-rádió stb. (A detektorost nem is említem, gyerekként már alap volt.)

    Általában, ahogy felmerülnek megoldandó problémák, az vezet rá a tapasztalásra.

    Volt egy elektroncsöves kitérő is, voltak bontott rádiók, amivel lehetett barkácsolni. Voltak tervek erősítőépítésre is, DC anódfeszültség párszor megcsapkodott és ez nem volt szimpatikus. Egy ponton betelt a pohár, a sokkal barátságosabb tranzisztorok felé fordult az érdeklődési kör. Csöveket eltemettem, mint egy letűnt korszak emlékeit.

    De azért később a Gelka-szervizben még visszaszivárogtak így is a praxisba a csöves rádiók.

    Még amikor TV-video szervizt indítottam, akkor is kísértett pár csöves TV és a Color Star. Akkoriban az idősebb kollégák számára a modulos-félvezetős volt a kor csúcstechnikája, amitől ők már igen ódzkodtak. Pedig mai szemmel nézve... ősi gyerekjátékok.

    De azért jó volt akkoriban, hogy tranzisztor-szinten átlátható áramkörök voltak, noha integrált áramkörökkel is kiegészítve, de minden elemében javítható módon. Egyszerű pákával.

    [ Szerkesztve ]

  • demars

    addikt

    válasz lanszelot #87047 üzenetére

    Hiába tudom mit csinálnak egyesével az alkatrészek, de nem tudom együtt mit hogyan merre.

    Üdv a klubban!
    :DDD
    Én is rendeltem egy halom cuccot (pár dolog hiányzik, a többi megjött kínából :D ), úton van egy pár könyv, meg bújom a netet (ahogy Dr Szilikát is írta, ez nekünk nagy segítség,) DE! csak az elméletben. Összeszedtem egy csomó anyagot az alapokról (ohm törvény, Kirchhoff törvény, fesz osztás, áram osztás, elmélet és számolási példák. Félvezetők működése, típusai (np, pn, npn, pnp, stb.), bipoláris tranzisztor, tirisztor, triak, diak, dióda (típusai). Végig olvastam mindent :K . De még mindig sötétség van. Ahogy írtad, egy alap kapcsolásnál elakadok, hogy számoljam ki az előtét ellenállás értékét. Nem az ohm törvény a gond, hanem a gyakorlati számolás...
    Sok weboldal foglalkozik ezzel, (skori, morgó, hobbielektronika), rengeteg YT videó van (ecopityu, nemár matek, prímusz péter hobbielektronika, stb). Ezek nagyon jók és hasznosak, de saját tervezéshez kevés. :K
    Ettől függetlenül nem adom fel. Ha elakadok, kérdezek!
    Egyébként nekem kb 5 forrasztó kütyüm van :DD Lidlis állomás, Fahrenheit állomás, ócsó kis kézi páka, van csehszlovák pákám (2 db), van egy böhöm fél méteres régi páka amit ereszcsatornákhoz használtak, meg van egy régi bordó színű pákám ami inkább zúg búg. :D

    Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

Új hozzászólás Aktív témák