Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    válasz gyulaipal #328 üzenetére

    Az előző hozzászólásból látszik, hogy miért lenne jó fényforrás a lézer. Pici a világító felület és párhuzamosak a sugarak, ilyen fényforrással irreális kontrasztot lehetne elérni pl. egy DLP esetén.

    Sajnos az olcsó lézerek fényereje viszont nagyon harmatos ... de még viszonylag sok példány sem kerülne sokba és ezek fényét durván picire össze lehetne fókuszálni ... csak a fene sem akar pl. 200db kis lézert használni.

    VIszont ha valakinek van otthon valami izmosabb oiros/zöld/kék lézere (pl. amiket Aliexpress-en "tolnak" párezerért, azok állítólag 1W körüli teljesíményűek, az már több mint elég lenne, csak a kérdés, hogy mennyi ebből a valóság és mennyi a marketinges mese) szóval olyan lézerrel tehetnénk egy próbát. Egy szín elég lenne ahhoz, hogy lássuk, reménytelen-e a dolog ... vagy esetleg van értelme errefelé nézelődni.

    Az UHP lámpa hatásfoka 10% alatti, tehát ha 170W-on megy a lámpa (pl: baba-Barco eco módban) akkor kb. 17W valós fényteljesítmény keletkezik. Ez 1400 lumen fényerőre elég, aminek a negyede is elég lenne egy házimoziban (a lézer fénye nagyon tiszta szín, sokkal érzékenyebb rá a szem, ez gyakorlailag natív BT.2020 színteret jelentene a képben, ráadásul a színkerék szűrőin is simán átjutna, jobban mint az UHP lámpa fénye).

    Szóval: ha kb. 4-5W fényteljesítmény elég lenne, akkor ez 1W-os lézerből csak 4-5db. Tized Wattos lézerből sem több mint 40-50db, ennyi pedig már elég lehet ahhoz, hogy a lézerek fényének a "pöttyössége" kiátlagolódjon. Ennyi lézer már nyilván nem kevés pénzbe kerülne, de ha ezzel egy életre meg van oldva a BT.2020 natív színtérben vetítés (és ha ezek élettartama tényleg hosszú) akkor lehet, hogy ez nem teljes csacskaság ... főleg úgy, hogy a sok lézer fényét viszont könnyű kicsi szögben (és egyszerre) a tüköralagútba juttatni, úgyhogy ezzel a fényforrással (szinte) JVC szintű kontrasztot lehetne elérni DLP-vel is. Ezt bármikor megoldom, kb. 2 perc alatt ...

    Mondom én, hogy a fényforrás etendue-je a lényeg, abban meg a lézer verhetetlen. De valami oka mégis van, hogy a lézer-foszfor fényforrást "nyomja" ennyire az ipar. Nyilván az, hogy töredék pénzbe kerül ... de bakker, ha mondjuk 100 rugó alatti pénzből az én vacak F35-ömből egy natív BT.2020 vetítőt lehetne csinálni JVC szintű natív kontraszttal (és a gép egyéb, amúgy elég "elfogadható" paraméterei is megmaradnának) akkor lehet, hogy ERRE viszont érdemes lenne "rámozdulni".

Új hozzászólás Aktív témák