Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FTomi94

    csendes tag

    Sziasztok!

    Próbálok használatba venni egy kb. 20 éves hangkártyát - hogy minek, majd mindjárt érthetőbb lesz -, ami valamiért nem éppen akar kellemesen szólni, ha felvennék vele.

    Van ugye a napi használatú, aránylag korszerű gépem, egy Sound Blaster 5.1VX-el, ami nem egy drága audiofil típus ugyan, de én meg vagyok elégedve a hangjával veszteségmentes forrásból, ill. ha nagy ritkán lemezt, kazettát digitalizáltam magamnak, arra is megfelelt. Gyakorlatilag nem hallom a különbséget a forrás és a felvétele között, saját zaja gyári CD színvonalú, szoftveresen se volt vele soha problémám.

    Na most, rokonom megtalált kb. 150 kazetta digitalizálásával. És tényleg olyan anyagok, amiket sem CD-n megvenni, sem letölteni nem igazán opció. A decket a PC monitor elé bepakolva nagyjából semmit nem tudok kényelmesen csinálni a gépen, szóval hiába "csak el kell indítani és aztán megy magától". Nem lesz ez így kényelmes.

    Eredetileg más célból (régi műszerhez), de van egy régebbi P4-es PC-m is Windows 2000-rel, amit gondoltam, befogok erre. Vettem aprópénzért egy korban passzoló Sound Blaster PCI128-at (CT4810), feltételezve, hogy azért nem lesz olyan zajos, mint az alaplapi hangkártyája. Na, ez teljesül is, drivert is találtam, csakhogy: a gépről lejátszás oké, még ha a magnót bekötöm vonalbemenetre, és rákeverem a kimenetre, akkor is (tehát maga a forrás szerintem nem vezérli túl, meg a bemenő fokozat jónak tűnik). De ha akár a magnóról, akár a PC saját hangjáról felveszek, akkor teljesen megváltozik a hangszín és a térérzet, kb. mint egy alacsony bitrátás mp3 20 évvel ezelőttről. Mármint, már azelőtt is, hogy exportálnám bármilyen formátumba, tehát a 44 kHz, 16 bit-es standard CD formátumú nyers felvétel is vacak.
    (És ezt kipróbáltam Audacity-vel is, meg a Nero 6-os verziójú Wave Editor-ával is. Az új kora óta saját VX-emmel, előbbit most a Win10-en, utóbbit még anno az XP-s korszak vége felé sikerrel tudtam használni, sosem csináltak ilyesmit.)

    Ha bárkinek van ötlete, tapasztalata, szívesen venném! :) Nem nagyon tudom behatárolni a hiba megnevezését hallás után, csak azt hallom, hogy valami nagyon hiányzik, vagy mintha valami gagyi szoftveres visszhang-szerű effekt kerülne rá..

    Hangminta:
    Erről készült a felvétel (Felvételi forrás: Stereo Mixer) : https://drive.google.com/file/d/1gAwX4lweAFGgjlWrDdRwFR55FWpgtIRo/view

    És ez lett az eredmény, tömörítés és bármi utólagos effekt nélkül:
    https://drive.google.com/file/d/1t0DFMRrP1XA4c6gINtxhNeQUEPxczYLs/view

Új hozzászólás Aktív témák