Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Perjel

    tag

    Emlékszik még valaki arra a korszakra, ill. van itt olyan, aki akkor is ''aktív'' volt?
    Ha valaki nem vágja, a BBS-ek akkoriban voltak elterjedtek, amikor még nem volt elérhető az internet boldog-boldogtalannak... Magyarországon ez kb. a 92-95 közötti időszak volt, aztán a 90-es évek végére gyakorlatilag teljesen kihalt ez a műfaj, technikai elavultsága és az internet elterjedése miatt...
    (definíció:
    ''A BBS a Bouletin Board System (elektronikus faliújság) kezdőbetűiből összehozott mozaikszó.
    A telefonos számítógépes hálózatok alapvetően kétféle módszerrel kapcsolódhatnak. Vonalkapcsolt, vagy csomagkapcsolt módban. A vonalkapcsolt módszernél egy servergép vár arra, hogy a rákapcsolt telefonra hívas érkezzen, azt fogadja es innentől a vonalon keresztül kiszolgálóként dolgozik. Mód van arra is, hogy egy gép akár 6-12 modemet kezeljen.
    BBS kezelőszoftverekkel (Opus, Maximus, Ra+ , Delrina, stb...) megoldható filek mozgatása, egy vonalnal chat az operátorral, több vonalnál chat a felhasználók között, levelezés stb... Az egymással kapcsolatban álló BBS gépek az egész világot behálózó levelezőrendszereket működtettek (pl: FIDO).
    A BBS-ekre valamelyik terminál-emulátor programmal lehetett kapcsolódni: Kermit, Telix stb... Az internet terjedése előtt ''kicsit'' drága, de izgalmas módja volt a számítógépes kommunikációnak.'' (kopipésztelt szöveg, (c) GAndalf)
    A FidoNet pedig egy ''ingyenes, az egész világra kiterjedő BBS 'underground' levelező hálózat'' volt... kicsit hasonló az usenet-nez (news, ez sem mond már semmit sokaknak:) bár az outlook, opera, mozilla stb. is támogatja), csak a bbs-eken terjedt, voltak fido-usenet ''gateway''-ek is, azaz egyes bbs-ek ''sysopjai'' (azaz gazdái) lehetővé tették, hogy a bbs userek is olvashassanak newsgroupokat a fidonet-en keresztül, ill. írjanak is rá.

    Annak idején még nem azért vettem meg az első modememet, hogy netezzek (akkor még álmodni sem nagyon lehetett erről egy mezei halandónak Mo-n, hogy netezzen otthonról... sőt fősulin sem nagyon volt net még akkoriban, csak belső Novell Netware háló. Egyes egyetemisták már akkor is neteztek, irc-eltek stb., ami élesen elválasztotta őket a pórnéptől, akik azt sem nagyon tudták mi az... egy email cím is nagy dolognak számított még akkor.... na jó, 1-2 évvel később már azért nem. :) Abban a korban voltak a lemezújságok is, a leghíresebb, és egyik legjobb olvasható a neten is Bővebben: link terror news, freestyle stb... a scene-hez sajna nem volt semmi közöm, de ha valaki be akarja írni az ezzel kapcsolatos emlékeit, annak is van helye ebben a topicban stb.
    Na mindegy, nem is tudom már mit akartam ezzel a sok blablával, csak kitört rajtam a nosztalgia...

  • Perjel

    tag

    válasz Tangerine #26 üzenetére

    Telemate is volt meg Terminate is, meg telix is (mindegyik terminál emulátor progi volt, a Terminate volt a legnagyobb tudású... amúgy egy turbo pascalban írt dos progi volt, hobbiból írta egy srác, talán dán vagy holland a nevére nem emlékszem :) abban volt levelező stb., talán még zenelejátszó is :) (azt csak akkor tudtad használni ha point voltál, különben bwave... meg volt valami golded is, amit már említettek... meg még sok minden, amit én nem használtam soha))

  • Perjel

    tag

    Postán keresztüli prg swap megvolt valakinek? :) volt, amikor 50-60 5,25-ös floppyt is küldtem egyszerre... a másolgatással el lehetett lenni egy ideig... :) (főleg hogy általában a wincsin sem volt elég hely, és floppyról floppyra kellett másolni....:)) sokkötetetes arj archívumok... 1,2 M helyett 1,44 vagy 1,51 MB-ra formázott ''nagyfloppik'', 1,8-2 megára formázott 1,44 -es kisfloppik... (gyakran elromlottak, persze... pl. egy 10 lemezre tömörített progi 7. lemeze és akkor lehetett újraküldeni az egészet, ha nem volt meg pont úgy az a darab) Bevallom egy időben árultam pénzért is (postai utánvéttel), de szerintem már elévült :) Zsebpénznek jó volt, nem voltam egy nagymenő, de volt néhány ember az országban aki jól megélt az ilyen tevékenységből (nyíltan hirdették magukat a CoV-ban (hajjaj... az is egy legenda ma már, CoVboy-jal együtt... ő most is valamelyik számtech újságnál van ugye?) akkoriban még nem törődött a hatóság az ilyesmivel), ahogy később a CD-írásból is (amikor még - akkor! - 300e Ft-os beruházás volt egy író, a lemez is 1-2 ezer Ft volt darabja... stb.) A Magyar Posta átlag minden 7-8. csomagot elveszítette (vagy inkább lenyúlta valamelyik kedves postás a küldeményt)... ezért mindig értékbiztosítással küldtem, akkor legalább egy-két hónap után fizetett a Posta, ha ''elveszett'' a cucc.

Új hozzászólás Aktív témák