Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Notar

    csendes tag

    válasz nullpoint #50930 üzenetére

    Ha egy ilyen, téglából épített falat fúrunk, ritkán fordul elő, hogy az ilyen tipli kiterpesztéséhez van hely. A furat eshet vízszintes v. függőleges fugába, illetve a tégla oldalaihoz, belső elválasztóihoz közel, vagy ezekbe bele. Ez a tipli gipszkartonhoz való.
    Mindenféle tiplizésnél a furat minősége jelentősen meghatározza a tartás erősségét. A furat legyen minél pontosabb. Én ezért mindig 6-os fúróval kezdem, és mindig megvezetve, a fúrószár hajlamos oldalra elmászni, ha fuga környékén, vagy a fúrószárral párhuzamos, téglán belüli oldalfalba kell a furatot elkészíteni. Utána bővítem fel fokozatosan előbb 8-asra, és ha az kell, 10-esre. A megvezetéshez én egy 6-8-10-es furattal ellátott kb. fél méter hosszú deszkadarabot használok. Ennél vannak kifinomultabb megoldások, de a lényeg a megvezetés, hogy ne tudjon a fúrószár elmászni oldalra, mert bizony hajlamos. Fúrószárnak "Stanley precíziós fúrószárat" használok, ennek az élkiképzése lépcsős, tapasztalatom szerint kevésbé mászik el oldalra.


    Csak fúrva, az ütvefúrás tönkreteszi a tégla belső válaszfalait, összetörnek. Sima akkus lidlis fúróval szoktam, nem kell erősebb, hatos fúróval, ezzel a szárral simán megy.A furat akkor jó, ha a tipli pontosan befeszül, az utolsó millimétereken kicsit nógatni kell. Ha a furat nem sikerül passzentosra, akkor a lyukba gipszet töltök, kötés után újrafúrom.
    Jó, ha a furat hosszú, jelen esetben 10 mm átmérőjű kb. 12 cm-es tiplit használnék, bele hatos, hatlapfejű állványcsavart, ami legyen hosszabb, mint a tipli, hogy a vége kinyíljék. Jó a korábban említett Duopower, de a régebbi szürke is, ha még van otthon, vagy valahol kapható.
    Falra nem akasztunk 100 kilós szekrényt, ezekből kettő meg simán megbír 50-60 kilót. Maga a tégla ritkán szokott kiszakadni.
    (Ha csak a vakolatban és a tégla első falában fog a tipli, az is legalább 3 centi, de inkább több. Van olyan erős, mint a dupla gipszkarton.)
    Ha lehet, sínnel kell szerelni a faliszekrényt, és a szekrényeket is össze kell fogatni. A sínt lehet sűrűbb csavarozással is a falra rögzíteni.
    És a végén, ami a legtöbb gondot okozza: a téglából épített, vakolt falak legtöbb esetben nem teljesen függőlegesek, illetve a sík sem tökéletes, főleg 2-3 méteren, Ezt még az elején ellenőrizni kell.
    Bocsánat, ha hosszú lett a bejegyzés, kioktató, szájbarágó nem akartam lenni. Így gondoltam kereknek.
    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák