Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VIC20

    őstag

    válasz liksoft #1365 üzenetére

    Oké!

    Szóval, ugye, tudni kell, hogy mi a két vinyó sorrendje, aztán azt is, hogy hanyadik szektortól kezdődik a tényleges kötet (ezt praktikusan szoftveres/hardveres RAID közötti megkülönböztetésnek veszi a helyreállító program), a ''csíkszélességet'' (ez most ugye más, mint a procigyártásnál) - ez utóbbi az esetek többségében 64K -, meg azt, hogy melyik szektoron kezdődik a boot-szektor.

    Van tehát a RAID Reconstructor nevű program. Ez sajnos csak image-fájlt tud készíteni, vagyis az egész kötetet lementi. Persze ehhez legalább ugyanakkora vinyóra van szükség. Amire viszont nagyon jó, az az, hogy az elején saját maga végigveszi a fenti értékek összes kombinációját. Egy entrópia nevű számot generál, ez minél kisebb, annál jobb. Van még egy változója, az OS: ennek az értéke: 1-4-ig terjedhet és azt jelzi, hogy talált-e fájlrendszert és ha igen, milyen állapotút. Ha tehát a kialakuló sorrendben az első kombináció entrópia értéke jelentősen kevesebb, mint a következőé, akkor valószínűleg megvannak a helyes értékek - főleg, ha még egy jó kis OS érték is társul hozzá.
    Ez a program gyakorlatilag ingyenes (30 napos időkorlát van, ha ennyi idő alatt nem sikerül zöld ágra vergődni, akkor...format).

    A másik program a File Scavenger. Most a 3-as körüli verziószámnál tart. Ennél mindent kézzel kell beállítani, viszont nagyon jól elemzi a lemezek tartalmát (kérhető hosszú keresés is, ez sérült köteteknél jó lehet). A legnagyobb erénye az, hogy beolvasás után kidobja az összes fájlt, és egy kattintással könyvtárszerkezetbe is rendezi. Innentől olyan az egész, mint egy egyszerű fájl másolás, vagyis akár állományonként is kérhető a helyreállítás. Ez összehasonlíthatatlanul jobb, mint az image fájlok! (Nem biztos, hogy szükség van pl. a Windows, meg a Program Files könyvtárakra, a swap-fájlra... És persze több lépcsőben is elmentheti/DVD-re írhatja az ember a dolgait...)
    A program próbaverziója legfeljebb 64K-s fájlokat állít vissza.

    Nekem az volt a szerencsém, hogy az alaplapom füstölt el, nem a RAID vezérlő vagy valamelyik vinyó, így a kötetem sértetlen maradt. Ott hibáztam (és ezért szenvedtem sokáig), hogy nem állítottam be megfelelően a Reconstructort. Az ugyanis alapból fel sem tételezi, hogy 64K-nál nagyobb csíkszélességek is előfordulhatnak, így csak 64,32-16,8,4-es értékekkel kombinált, az én Promise vezérlőm viszont 128K-val dolgozott; amint próbaképpen átállítottam erre, egyből értelmes fájlokat sikerült visszaállítani.

    Ismétlem, én sértetlen kötettel dolgoztam. A fenti proggik jók sérült kötetek adatainak visszaállítására is, de ezzel - hál' Istennek! - még nincsenek tapasztalataim.

    A legnagyobb tanulság számomra az, hogy RAID-0-t tényleg soha többé. No és persze hardveres (vagy inkább ''hardveres'':) ) RAID-et soha többé...

Új hozzászólás Aktív témák