ZyXEL Power Plus Media Server: egy jó kis NAS

Külső

Aki használt már jól konfigurált hálózati adattárat, NAS-t, igazolni tudja, hogy nagyon kényelmes eszköze adataink hálózaton megosztásának, egyúttal biztonságba helyezésének. Szinte minden hálózati eszközökkel foglalkozó gyártó kínál otthoni felhasználóknak szánt, jellemzően két 3,5 hüvelykes merevlemezt fogadó NAS-t, és ez alól a ZyXEL sem kivétel. Mai tesztalanyunk, az NSA325 a ZyXEL legfejlettebb kétfiókos terméke, melyet 2-Bay Power Plus Media Servernek is neveznek, míg az NSA320 csak Power Media Server, az NSA22 Media Server, illetve NSA310 kóddal létezik egyfiókos 1-Bay Media Server is.

Nem okozott óriási meglepetést a dobozból előbukkanó eszköz, alapvetően ugyanúgy néz ki, mint minden hasonló termék, aminek két oka van. Egyrészt a két 3,5 hüvelykes merevlemezt rendszerint állítva teszik bele, másrészt a vezérlőelektronika referencia tervezésű áramköre is nagyjából fix méretű. Az előlappal viszont minden gyártó igyekszik egyénivé varázsolni saját eszközét, és szerintünk ez a ZyXEL-nek egész jól sikerült. Az NSA325 homlokzata a gyártó routereit idézi, fényes fekete burkolatát egy mutatós minta dobja fel.

Persze, ennél sokkal fontosabbak a kezelőszervek, amelyeket függőleges oszlopba rendeztek a jobb oldalra. Felül a nagy bekapcsológombbal indít, alatta van a működést, a két merevlemez állapotát és az USB-re csatlakoztatott eszköz jelenlétét mutató LED, a sort pedig a szinkronizálás kellékei zárják: egy LED, egy gomb és egy USB 3.0 aljzat, melynek kék színénél sokkal fontosabb nagy sebessége.

Hátul sem találkoztunk semmi különlegessel. A felső részt egy kicsi, 60 milliméteres ventilátor és rácsa foglalja el, mellette van két USB 2.0 és egy Gigabit Ethernet aljzat, lejjebb pedig egy picike reset gomb, tápcsatlakozó, illetve Kensington zár sorakozik. Kicsit vicces a huzalos zár lehetősége egy ilyen alap NAS-on, melyből egyetlen mozdulattal kiránthatóak az értékes adatokat tartalmazó merevlemezek, tehát a zár mindössze a vázat védi. Csak sokkal magasabb tudás- és árszinten van komoly lopásvédelme a NAS-ok merevlemezeinek.

Belső

A ZyXEL NAS dobozának tartalma a szokásos: táp (60 wattos, ami duplája a NAS reális energiaigényének), Ethernet kábel, kellékek két merevlemez behelyezéséhez, némi papíranyag és egy telepítőlemez. Ezeken kívül lényegében semmire sem lesz szükségünk, persze egy-két 3,5 hüvelykes winchesterre még igen. A ZyXEL nem kínálja kis NAS-ait gyárilag beépített merevlemezekkel.

Ezt a nem éppen összetett műveletet a vásárlónak kell végrehajtani. Nagyon egyszerűen lejön a homlokzat merevlemezeket takaró része, amit három műanyag pöcök támaszt meg, és két mágnes tart a helyén. Talán ez a módszer praktikusabb a rendszerint filigrán zsanéron nyíló ajtónál, amit előbb vagy utóbb le szokás törni. No, nem mintha egy NAS ajtaját olyan sokat kellene nyitogatni.

Két műanyag sínt kell felcsavarozni a merevlemez oldalaira, hogy becsúsztathassuk a NAS-ba. Felsőt és alsót különböztet meg a leírás, amit természetesen csak azután néztünk meg, hogy elsőre sikerült fordítva feltenni őket. Másodszor a winchester kiszerelésekor kellett a használati útmutató után nyúlni, ugyanis magunktól nem találtuk az adattár kiszedéséhez szükséges fület, amit a homlokzati fedél fonákjára tettek. Elég törékenynek tűnt, ki tudja, hány kiszerelést bír el, habár egy NAS merevlemezeit nem kell olyan gyakran bolygatni. Mindenesetre mi jobban szeretjük az olyan NAS-okat, amelyekbe segédkeret nélkül bedughatóak a winchesterek.

Néhány csavar eltávolítása után molekuláira szedhető a ZyXEL NSA325, melynek legérdekesebb eleme az alaplapja. Rajta a Marvell Kirkwood 88F6282 rendszerchipé (SoC)  a főszerep, mely ARM-alapú és 1,60 GHz-en dolgozik. Munkájában elég sok, 512 MB RAM segíti, szoftverét 128 MB-os Flash ROM tárolja, amit a nyomtatott áramkör fonákjára forrasztottak. A Gigabit Ethernet modul is a Marvelltől származik, 88E1318 „Alaska” néven ismert, az USB 3.0 aljzatot pedig NEC lapka kezeli.

Szoftver

Bár nem kötelező, a ZyXEL NSA325 konfigurálását célszerű a mellékelt optikai lemezen található szoftverrel kezdeni, melyben logikusan összerakott varázsló vezet végig az inicializálási folyamaton. Ez megában foglalja az idő beállítását, hálózati és adattár konfigurációt, majd ahogy illik, formázással zárul. Végezetül pedig felajánlja az első ZyXEL okosság, a zPilot feltelepítését, amely egy ikont helyez a Windows munkaasztalra, amire ráhúzva az állományokat egyből a NAS-ra mentődnek. Nyilván egy gyakorlott felhasználónak semmi szüksége ilyesmire, mert önállóan vagy a gyári kezelőprogram segítéségével hálózati meghajtót csinál a NAS-ból, de egy kezdőnek nagyon jól jöhet.

További okosságai is vannak a ZyXEL NAS kezelőrendszerének, ami lényegében kétféle megközelítésben érhető el. A kezdő felhasználók a mellékelt szoftverrel kapnak egyszerű médialejátszót, ami a közkedvelt front-end szoftverekre hasonlít, ezen felül egy gombnyomással elérhetik a megosztott mappákat, a P2P letöltőt, illetve könnyen és gyorsan konfigurálhatnak a NAS-sal szinkronban lévő Dropbox fiókot. Sőt van még egy Application Zone (alkalmazás zóna) részleg is, ahonnan a NAS legfontosabb funkcióihoz lehet ugrani. Kár, hogy ez a szoftver egyelőre még nem beszél magyarul.


A haladó felhasználók a szokásos módszerrel, a NAS IP címének böngészőbe írásával elérhetik az NSA325 klasszikus kezelőfelületét, ami egyébként a mellékelt szoftverből is megnyitható. Ez a felület részletes információs blokkal nyit, ahol a ventilátor fordulatszáma, a merevlemezek tárkapacitása és hőmérséklete mellett olyan adatokat is látunk, mint a saját CPU kihasználtsága vagy a szünetmentes tápegység (UPS) állapota (ha a NAS rá van kötve USB-n). További jó hír, hogy ez a felület már magyarul kommunikál, még ha itt-ott elég szögletesre sikerült is a fordítás.

Nem pazarolnánk túl sok szót a ZyXEL NAS beállítási felületének bemutatására, mert pontosan azokat az elemeket tartalmazza, amit egy ilyen terméktől elvárhatunk. Azért egy különlegességére ki kell térni: a közvetlen Telnet elérésre, melynek bekapcsolásával mindenféle trükközés nélkül root jogot kapunk az eszközön. Persze az átlagfelhasználók ennél sokkal jobban örülnek majd a kiegészítő csomagoknak, például a nagyon fejlett és pár napos próbánk alapján kimondottan stabilnak tűnő P2P (pl. torrent), HTTP/FTP és RSS letöltő kliensnek.


Alapból rengeteg nagyon hasznos kiegészítővel látta el a ZyXEL a kis NAS-t: van klasszikus FTP, DLNA és iTunes kiszolgáló, az imént említett letöltő, Broadcatching, ami beállított webcast adást tud automatikusan menteni, sőt kapunk nyomtatókiszolgálót is. Belőhetjük, hogyan viselkedjen az előlapi adatmentő gomb, amire kétféle feladat is kiosztható: gyárilag röviden nyomva az USB háttértár tartalmát menti a NAS-ra, hosszan nyomva pedig a NAS és USB-s adattár között szinkronizál. Szintén érdekes funkció az automatikus Flickr, Youtube vagy FTP feltöltés, melyek segítségével a beállított mappába másolt fájlok automatikusan felkerülnek az internetre.


Akinek pedig ez sem lenne elég, válogathat a külön telepíthető ZyXEL Programcsomagokból, ahol időzített automata adatarchiváló, DyDNS, internetről elérhető galéria, iOS és Android klienssel rendelkező Polkast médiaszerver, merevlemez SMART felügyelet, Logitech Squeezbox kiszolgáló, eMule, NFS és még sok minden más található, ráadásul ez a lista minden bizonnyal bővülni fog idővel.

Próba

Kicsomagolás, némi kábelezés, egy darab 1 TB-os merevlemez beszerelése és pár perc konfigurálás után már használhattuk is a ZyXEL NSA325-öt. A merevlemez sínjeivel kapcsolatos figyelmetlenségünktől eltekintve zökkenőmentesen zajlott az üzembe helyezés, minden gyárilag telepített eszköz flottul működött. Jó pontot érdemel a kezdő felhasználóknak szánt, okosan összerakott, egyszerűsített felület, kár, hogy még nem magyarították úgy, mint a komolyabb, webes konfigurációs részt.

Ha valaki gyakran tölt le vagy éppen fel Youtube és Flick fiókjába, illetve aktív Dropbox felhasználó, értékelni fogja a kiegészítőket, melyekkel kevés konkurensnél találkozni alapértelmezésben. A ma divatos mobil eszközök felhasználói a DLNA és iTunes kiszolgálót díjazzák majd, bár a több extrát kínáló Polkast lehetőségeinek kihasználása további telepítgetést igényel; ennek gördülékenyebb megvalósítására több konkurens, például a D-Link vagy a Netgear is sok energiát fordított.

Sebesség kapcsán szerencsére nem ért minket kellemetlen meglepetés. Az NSA325-ben dolgozó Kirkwood SoC 1,60 GHz-en, a kellő mennyiségű memóriával megtámogatva nagy állományoknál 90 MB/s körüli olvasási és 61 MB/s körüli írási csúcssebességet produkált. Kisebb, néhány tíz kilobájtos állományokkal ez a tempó olvasáskor és íráskor is 20 MB/s környékére esett vissza, ami még mindig nagyon jó teljesítménynek számít. Az előlapi USB 3.0 csatlakozót hálózaton keresztül úgy 25-30 MB/s-os sebességgel tudtuk elérni, a belső merevlemezzel való szinkronizálás közben viszont stopperes mérésünk alapján nagyjából kétszer ilyen gyors volt, feltéve, hogy hinni lehet az adatátvitelt jelző LED-nek.

Egy merevlemezünkkel nyugalomban 10 watt környékén fogyasztott a NAS, ami másoláskor 15-17 wattig felment, amikor viszont elaludt a merevlemez, 5 watt körülre csökkent. Szép csendben tette a dolgát a ZyXEL NSA325, melynek 60 milliméteres ventilátora az ADDA-tól származó, nagyszerű minőségű darab. Jó pontot érdemel a kezelőfelület idevágó része, melyen belőhetjük, hogy milyen napszakokban kapcsoljon ki a NAS, sőt időnként teljes újraindítást is beütemezhetünk. Ha pedig USB-n keresztül szünetmentes tápegységet kötünk rá, megadhatjuk, hány százalékos töltésnél kapcsoljon ki a NAS.

Annyit kell még tudni, hogy sok konkurensével ellentétben – és egyben nagy meglepetésünkre – a ZyXEL NSA325 nem hot-swap rendszerű, tehát menet közben nem igazán célszerű a RAID-ben tükrözött merevlemezek egyikét kiszedni. Persze, olyan nagy baj nem történik, ha ezt megtesszük, de a RAID tömb visszaépítése nem indul el automatikusan, sőt sérüléséről nem is tájékoztat az eszköz, hanem nekünk kell kézzel aktiválnunk.

Értékelés

Nincs könnyű helyzetben a ZyXEL NSA325-ös NAS, hiszen rengeteg gyártó kínál hasonló terméket, melyek lényegében ugyanarra az elektronikára épülnek, és teljesítményük is nagyon közel áll egymáshoz. Néhány nap ismerkedés után viszont úgy véljük, érdemes megjegyezni a nevét, mert kimondottan jó csomagot hozott össze a ZyXEL. Annak ellenére, hogy az utóbbi hónapokban általános drágulást tapasztalható a NAS-oknál, az NSA325 ára ötvenezer forint alatt tudott maradni, míg például a vele szinte teljesen azonos hardverű, bár masszívabb házú és szolgáltatásaiban is kissé eltérő Netgear konkurens 62 000 forintba kerül.

A legtöbb gyártó által használt Marvell Kirkwood platform miatt a házi, kétfiókos NAS-ok vetélkedése alapvetően programozási verseny, hogy melyik gyártó milyen extra lehetőségeket kínál. Ezen a téren a ZyXEL meglehetősen jól teljesít, ráadásul úgy, hogy a kezdő és haladó felhasználók igényeit egyaránt kielégíti. A mellékelt szoftverrel érkező kezelőfelület egyszerű és nagyszerű, minden lényeges funkció elérhető belőle, egyetlen hibája, hogy nem magyarították. A böngészős kezelőfelületen pedig megtalálható minden, amire egy házi NAS-nál szükség lehet. Különösen tetszettek a fejlett letöltő és automata feltöltő lehetőségek, illetve a rengeteg kiegészítő alkalmazásért és a Telneten keresztüli root elérésért is jár a piros pont.

Mindemellett hardveres téren is tisztességesen helytállt tesztalanyunk. Sebessége nagyszerű, szép csendben teszi a dolgát, előlapján gyors USB csatlakozó található, fogyasztása pedig alacsonyabb, mint egy ilyen célra (NAS) épített számítógépé. Összefoglalva tehát a ZyXEL NSA325 NAS ajánlott minősítést kap tőlünk.


ZyXEL NSA325 hálózati adattár

rudi

A ZyXEL Media Server NSA325 NAS-t a ZyXEL hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés