Olympus SP-800 UZ – a rekorder

Külső vonások, ergonómia

Az Olympus ultrazoomjai már sokéves múltra tekintenek vissza. Az SP-800 UZ olyan híres elődök nyomdokaiba lép, mint például a C-2100 UZ (2,1 MP, 10x zoom), a C-700 UZ (2 MP, 10x zoom), az SP-500 UZ (6 MP, 10x zoom), vagy a már 20-szoros nagyítással rendelkező SP-570 UZ. A „kreatív” besorolású sorozat SP prefixszel ellátott tagjai mind kényelmes markolatot kaptak, és viszonylag testes megjelenésük miatt nem voltak kecsesnek nevezhető masinák. Az SP-800 UZ ezen óhajt változtatni, így mind a váz, mind a markolat karcsú kialakítású lett.

A készülék úgy fest, mint egy zsebkompakt, melyre felragasztottak egy nagy hordót (optika) és egy fogantyút. Az objektív tubusa alulról jól megfogható, a mély, de keskeny formájú markolat dettó. Ráadásul az optika markolat felé eső oldala, valamint maga a markolat belső felülete is mélyedésekkel biztosít kényelmesebb fogást. A fényképező kézbe véve szinte szemre emelteti magát – de hiába, sem optikai, sem elektronikus keresővel nem rendelkezik.

A vakut manuálisan kell mindig felnyitni, melynek villanófeje az optikai középvonaltól hat centire található. Ennek is köszönhetően könnyen kivédhető a vörösszem-hatás.

Kereső nincs, van helyette viszont 16:9 arányú kijelző a hátlapon. A Canon PowerShot SX210 IS után ez már a második nálunk járt kompakt fényképező, amely a szokásos képarányú kijelző helyett a nyújtott változatot kapta. Azonban, mint az említett masinánál, itt sem használhatjuk ki fotózásnál a teljes felületet, hiszen az érzékelő maradt 4:3 arányú, így csak a HD felbontású mozgóképek rögzítésénél és megtekintésénél kapunk teljes képet a kijelzőre. Fotózásnál középen látható az élőkép, a jobboldali fekete sávot a gyorsmenü tölti ki.

Félig a filmfelvételt indító dedikált gombon nyugszik a gépet tartó kéz hüvelykujja, mivel azonban ez a nyomógomb süllyesztett, így kizárható a véletlen megnyomás. A gép pereme ezen a helyen enyhén ívelt, így külön plusz támasztékot is kap ujjunk. Az SP-800 UZ kezelőfelülete már a gyártó új tervezésű vonalát követi, amely az összes idei modellnél megfigyelhető.

Az USB és a HDMI csatlakozó a váz hátulról nézett jobboldalára került egy jól kialakított fedlap alá. Hogy miért jól kialakított? Mert nyitása után a fedél szabadon elforgatható, nem kell attól tartani, hogy egy eltúlzott mozdulattal letörhető helyéről.

Legfelül csak a bekapcsoló gomb és a kioldó található, melyet zoomgyűrű vesz körbe.

A műanyag állványmenet borzasztóan rossz helyre került. Egyrészt teljesen ellehetetleníti az akku és a memóriakártya cseréjét, ha épp cseretalp van rácsavarva, másrészt csöppet sincs egyensúlyban a gép az állványfejen.

Több szempontból is furcsa első pillantásra és kézbevételre az Olympus SP-800 UZ felépítése. A karcsú vázon valahogy természetellenesnek tűnik a nagy optika és a hangsúlyos markolat. A hátlapon nem megszokott a 16:9 arányú kijelző sem, főleg úgy, hogy fölötte nagy üresség tátong. Ide akár egy elektronikus keresőt is tervezhettek volna, hiszen a gép alakja, fogása szinte ordít „valamiféle kukucs-lyuk” után. Fogása jó, az anyaghasználat kiemelkedően jó, a gombok kezelhetősége és az ergonómiai összkép is meglépi a jó szintet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Olympus SP-590UZ - a messzelátó

    Már a gigazoom kategóriát is übereli az Olympus legújabb távgépe, az SP-590UZ, amely immár 26x-os átfogású optikával bír.

Hirdetés