Olcsó és gyors Wi-Fi az MSI-től

Beállítás

Nagyot nevettünk, amikor megláttuk az MSI Draft N 2.0 útválasztó vezérlőszoftverét. Az ugyanis egyszerű grafikájától és egy hevenyészett MSI logótól eltekintve teljesen azonos az Edimaxéval. Valószínűleg ott is csak a formai elemek származnak a márkanév tulajdonosától, az alatta húzódó operációs rendszer a Ralink referenciája lehet. Lényegében mindegy, ki gyártotta, ha a felület jól átgondolt, a szoftver és a hardver összhangban van, rendesen működik. Egyhangú színeitől eltekintve nem lehet panaszunk a menürendszerre. Induláskor a gyorsbeállítás, általános beállítás, státusz és eszközök négyeséből választhatunk három helyen is: felül egy sorban, ami állandóan elérhető, oldalt egy menüben és a fő ablakban is.

A varázslós beállítóban csak a pontos időt és internetkapcsolatot konfigurálhatjuk. Kár, hogy nem fért be ide a Wi-Fi beállítása és a kötelező jelszómódosító, ugyanis a gyári 1234 meglehetősen primitív és a beléptető ablakban is megjelenik.

A General Setup részen található minden lényeges beállítás. Ezt a pontot választva balra egy héttételes menüben haladhatunk tovább. Először a rendszer részen az időt, a jelszót és a távoli elérést szabhatjuk meg, utána ismét megtaláljuk az internet konfigurátorát a WAN pontban, majd a LAN részt, ahol csak a DHCP kiszolgáló érdekes valamennyire.

Összetettebb, öt almenüt számlál a Wi-Fi-s rész, melyben először az útválasztó üzemmódját – WDS is van –, az ESSID-t és a használt csatornát adhatjuk meg. Ezután jönnek az adással kapcsolatos paraméterek, majd a titkosítás, amiből a legkomolyabb a WPA2. A sort a MAC cím alapján szűrő hozzáférés-vezérlő és a WPS táblája zárja.

Kellemesen fejlett a QoS részleg, ahol IP cím és port alapján készíthetünk letöltési és feltöltési szabályokat. Megadhatunk alsó és felső határt is, hogy az adott forgalomnak legalább vagy legfeljebb milyen sávszélesség álljon a rendelkezésére. A szabályok precedencia szerint rangsorolódnak. A router teljes átvitelét egyben is korlátozhatjuk.

A NAT részre került a Port Forwarding, a virtuális kiszolgálók, az UPnP és pár alkalmazás listája, melyek speciális alkalmazási rétegi szabályozást igényelnek. Végtelenül egyszerű, csupán egyetlen kapcsoló a tűzfal.

Különböző, interneteléréssel, rendszerrel kapcsolatos informáiókat és logókat, valamint a DHCP kliensek listáját és egy statisztikát találunk a Status menüben. Az eszközök listája háromelemű, itt konfigurációkat menthetünk el és tölthetünk be, frissíthetjük a firmware-t és újraindíthatjuk az útválasztót.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés