OCZ RevoDrive 3 X2: SSD PCI Express csatolóval

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Itt újfent egy első helyet hozott a meghajtó, bár az előnye most sem volt túl nagy.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott is csak minimális.

Végszó

Az OCZ RevoDrive 3 X2 a 2,5"-os meghajtók között egyedinek számít, ugyanakkor önmagában nem az, hisz az első hasonló felépítésű megoldások még valamikor 2010-ben tűntek fel a gyártó kínálatában. Mára már valamivel letisztultabbá vált a koncepció, például a natív PCIe SAS vezérlőnek köszönhetően a PCI Express bridge is lekerült a NYÁK-ról, de szerintünk akadnak még orvoslásra váró problémák. Az egyik ilyen a kártya BIOS-ának lassúsága, melyet minden újrainduláskor végig kell várnunk. Ez azoknak lehet zavaró, akik valamilyen oknál fogva naponta többször is újraindítják számítógépüket. Ezenkívül akadnak olyan alaplapok, amelyek nem támogatják a PCI Express-es SSD-ről való rendszerindítást; amennyiben RevoDrive vásárlásán törnék a fejünket, akkor ennek először mindenképpen nézzünk utána.


[+]

Áttérve az eredményekre elmondhatjuk, hogy valós felhasználás során egy kicsit többet vártunk a RevoDrive-tól, konkrétabban azt, hogy bizonyos esetekben jobban elhúz a normál SSD-ktől. Ez is alátámasztja, hogy a szekvenciális műveletek sebessége nem meghatározó egy rendszermeghajtónál. Amennyiben az árakat vizsgáljuk, akkor a RevoDrive 3 X2 néhol duplájába kerül a hasonló kapacitású 2,5"-os variánsoknak. A 256 GB-os Samsung 830 például már valamivel 90 000 fölött megvásárolható, de még a házon belüli 240 GB-os OCZ Vertex 3 Max IOPS is "csak" 110 000 körül mozog.

Ezen árakat, valamint a teljesítménybeli differenciákat figyelembe véve szerintünk csak speciális esetekben érheti meg a OCZ RevoDrive 3 X2 beszerzése. Alternatívaként még elgondolkozhatunk egy tetszőlegesen összeállított RAID 0-s SSD tömbön, amiből biztosan nagyobb kapacitást kaphatunk hasonló áron. Mindent összefoglalva, egyedi felépítése okán még magas ára ellenére is tetszett nekünk ez a PCI Express alapokra épített SSD, és kíváncsian várjuk, hogy az OCZ a jövőben még mit tud kihozni a sorozatból.


OCZ RevoDrive 3 X2 240 GB SSD

Oliverda

Az OCZ RevoDrive 3 X2 SSD-t az OCZ bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés