Kisebb Radeon HD 2000-esek - frissítve

Konklúzió - bővítve

Amikor az NVIDIA piacra dobta a GeForce 8600 GTS-t, és szembesültünk (a csúcskategóriához mérten) szerény teljesítményével, még nem sejtettük, hogy ezt lehet tovább fokozni. Arra számítottunk (inkább csak reménykedtünk), hogy az AMD majd kiad egy olyan kártyát, amire az NVIDIA-nak lépnie kell, és a GeForce 8600, illetve 8800 közé egy új VGA-t lesz kénytelen beilleszteni. Ehhez képest be kell látnunk, hogy az, hogy a 8600 lassú, relatív. Az AMD videokártyákat gyártó részlege továbbra sem talált magára: a HD 2600 XT DDR4-es változatával egy olyan középkategóriás videokártyát készített, mellyel alulmúlta még vetélytársát is, amely már eleve nem volt egy sebességbajnok. Mindezt tetézi a meghajtóprogram kiforratlanságával, amire már a HD 2900 XT-vel kapcsolatban is panaszkodtunk. A HD 2600 XT azon nyomban meghal a terheléstől, ahogy bekapcsoljuk az élsimítást, köszönhetően a shader alapú AA megvalósításnak és a kevés ROP-egységnek. Az élsimítás nélküli teljesítménye még megfelelő a 8600 GT-hez képest, de számos játékban elfogadhatatlan a produkciója, ami valószínűleg a driver számlájára írható. Az AMD (illetve ATI) a Radeon 9600 XT óta nem adott ki valóban versenyképes, valódi középkategóriás videokártyát... Meddig kell még várnunk?

Vannak ugyanakkor pozitívumok is, és végül csak attól függ a kártya megítélése, hogy mit tart a felhasználó fontosabbnak. A HD 2600 XT-hez jár hangot is közvetítő HDMI adapter, gyárilag támogatja a HDCP szabványt, és az UVD-nek köszönhetően a VC-1 hardveres dekódolására is képes, míg ezeket a GeForce 8600 GT-ről nem mondhatjuk el. Képes mindez feledtetni a gyenge 3D-s teljesítményt? Vagy az AMD inkább afelé hajlik, hogy a középkategóriás kártyák csak alapszintű 3D-s megjelenítésre legyenek alkalmasak, és aki teljesítményt akar, az vegyen komolyabb VGA-t? Filmek lejátszásához nincs szükség DirectX 10-es videokártyára. Ha már a DirectX került szóba, elképzelhetjük, hogy ezek a videokártyák mit teljesítenek majd a valódi DirectX 10-es játékok alatt (most nem a DirectX 10-re átírt DirectX 9-es játékokra gondolunk). Egyes tesztek szerint már a mai, DirectX 10-re átírt játékokat is siralmas sebességgel futtatják (5–10 fps alacsony felbontásban), akkor mi lesz később? Elképzelhető, hogy az AMD egyszerűen csak melléfogott? Esetleg szándékosan csinálta?

Nem tudjuk, mindenesetre a GDDR4-es memóriával szerelt HD 2600 XT jelen pillanatban nem ajánlható a GeForce 8600 GT ellenében, főleg mert drágább is annál, a GDDR3-as változat kicsit olcsóbb és kicsit lassabb lesz, egyelőre ezzel a kártyával kapcsolatban nem nyilvánítunk véleményt, letesztelésére a későbbiekben fogunk sort keríteni.

Akárcsak a kisebb GeForce 8-aknál, a gyengébb Radeon HD-k mezőnyében is a középső tag, a HD 2600 Pro bizonyult a legjobbnak, melyet kicsivel két testvére után kaptunk kézhez. Az élsimítás ennél a modellnél is olyan extra, amit nem nagyon tudunk majd kihasználni, de egy 25 000 forint alatt kapható kártyától ne is várjunk csodát. Éppen kedvező ára miatt lehet jó választás a HD 2600 Pro GDDR3 memóriás változata, hiszen teljesítménye is pariban van a Radeon X1650 XT-vel. Fájó szívvel akasztjuk a Radeon HD 2600 Pro GDDR3-ra az ajánlott címkét, ugyanis sokkal többet vártunk a 2600-osoktól – akárcsak a GeForce-októl. Persze, lehet azzal érvelni, hogy mennyire olcsók, de úgy tűnik, ezúttal az árat szabták a teljesítményhez, és nem a kártyákat butították a megcélzott árszintnek megfelelően.

A HD 2400 XT alacsony költségvetésű számítógépekbe, ahol számít a fogyasztás, melegedés, zajszint, jó vételnek tűnik, még játszani is lehet rajta, HDCP-kompatibilis, HDMI-vel felszerelt, ám csupán filmnézésre felesleges, DirectX 10-támogatása pedig valószínűleg inkább csak szimbolikus jelentőségű.

A középkategóriás képet még kuszábbá teheti az NVIDIA mostanában esedékes árkorrigálása, de a nagy változások az év végére várhatóak, amikor talán megjelenik az a potens középkategória, amelyre mindnyájan számítottunk.

 

Radeon HD 2600 Pro GDDR3 Radeon HD 2400 XT

fLeSs

Az ATI Radeon HD 2600 XT és HD 2400 XT videokártyákat az AMD jóvoltából tesztelhettük. A Radeon HD 2600 Prót az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • MSI
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés