A rendezvények hetével búcsúzik a nyár

A héten történt: a rendezvényekről szólt minden

Ismét rendhagyó módon kezdjük a heti szemlét, ugyanis az előző héten elmaradt összefoglalónk, így az első oldalon nem csak az e, hanem a múlt heti történéseket is összegezzük. Szerencsére van miből mazsolázni, ugyanis a héten lezajlott a Hot Chips rendezvény, ami szakmai berkekben az egyik legkedveltebb eseménynek számít. A résztvevők szerint az idei konferencia volt az eddigi legjobb, de ezt minden évben elmondják, így valószínűleg csak a friss élményeknek tudható be az aktuális lelkesedés.

Annyiban azért egyet kell értenünk a kijelentéssel, hogy a 25. Hot Chips tényleg fantasztikusra sikerült, hiszen a HSA alapítvány négy előadásban foglalta össze jövőképét és a HSA platform korábbinál részletesebb működését. Az előadásokat az AMD, az ARM és a Qualcomm szakemberei tartották, de az alapítvány mögötti többi cég is képviseltette magát, illetve az új partnerek is bemutatkoztak, aminek hála a tagok listája robbanásszerűen növekszik. Legalábbis a számok nem hazudnak, így az egy éve még csupán 5 cégből álló HSA alapítványban mára harminc vállalat ténykedik tíz akadémiával kiegészülve.

A HSA alapítvány tagjai
A HSA alapítvány tagjai

A Microsoft is a Hot Chipsen részletezte az Xbox One APU-jának mélylélektanát, ami mellett az IBM is bemutatta a Power8 architektúrát és a vele készülő processzort. Az Oracle és a Fujitsu rendre a SPARC M6 és a SPARC64 X+ processzorokkal villantott, míg a DARPA vezetője a Moore-törvény végéről beszélt.

Az Xbox One APU-ja
Az Xbox One APU-ja

Ha már a Microsoft konzolja szóba került az előző bekezdésben, akkor meg kell említeni, hogy a Sony is tartott egy előadást a PlayStation 4 PSSL-ről az európai GDC konferencián, emellett kiderült az is, hogy a PlayStation 4 32 országban jelenik meg idén. A Nintendo sem pihen, a cég ugyanis egy új kézikonzolt jelentett be, ráadásul a Wii U Deluxe modell ára is csökken.

A Gamescomon idén is megrendezték a DCMM nevű modder versenyt, melyen magyar indulók is részt vettek. Az eseményekről rengeteg blogbejegyzésben számoltunk be, amelyek az alábbi oldalon érhetőek el.

A Windows 8 kapcsán is voltak érdekességek, főleg a tuniggal kapcsolatban, ugyanis kiderült, hogy a processzor tuningja mellett nem minden esetben működik pontosan a rendszer órája, amire egy nem hivatalos javítást már fel is vázolt a hibát észlelő Christian Ney. Ettől függetlenül a HWBOT mostantól nem fogadja el a Windows 8-cal végzett tuningot, ami érthető, hiszen tisztességtelen előnyre lehet szert tenni a hiba kihasználásával a tuningeredmények szempontjából. Némileg kedvezőbb hír, hogy a Windows 8.1 már elkészült, így a gyártók a rendszer RTM verzióját meg is kapták, emellett Steve Ballmer, a Microsoft vezetője bejelentette, hogy egy éven belül nyugdíjba vonul, aminek hatására a cég részvényei szárnyalni kezdtek.

MSI GeForce GTX 780 Lightning
MSI GeForce GTX 780 Lightning

A VGA-piac a nyár végén szokás szerint nem tartogat túl sok meglepetést, így az MSI pont jókorra időzítette a GeForce GTX 780 Lightning bejelentését, hiszen így a grafikus kártyák iránt rajongó felhasználók számára ez a termék került a figyelem középpontjába. A vörös oldaláról senki sem kontrázott új VGA-val, viszont az AMD hivatalosan is bejelentette, hogy a GCN architektúrára épülő Radeonok a Windows 8.1 megjelenésével párhuzamosan megkapják a DirectX 11.2 API támogatásához szükséges drivereket. A pletykák közt is akadnak érdekességek: az NVIDIA portájáról a két darab GK110-es GPU-val felszerelt csúcs GeForce érkezését híresztelik, míg az AMD egy új Radeon és egy új FirePro termékkel készül állítólag.

Az új VGA-knak természetesen lesz helye, hiszen a Crytek leleplezte az új CryEngine-t, az ultramobil termékek esetében pedig az új Unity motor ad majd nagy lökést az arc animálásának. Az okostelefonokon és a tableteken elérhető grafikai minőséget még az ARM is felpezsdítheti, hiszen a vállalat megmutatta Trollheim nevű technikai demonstrációját, mely az új generációs Mali-T600 sorozatú IGP-ken valós időben számolja a virtuális terepet, amit a kamera gyakorlatilag a végtelenségig pásztázhat, hiszen sosem ütközik majd láthatatlan falakba.

A Bitcoin hívei is kaptak egy érdekességet a héten, hiszen előrendelhetővé vált a TerraMiner IV, mely speciálisan Bitcoinra fejlesztett processzorokat használ, így havonta 50 000 dollár értékű digitális, vagy jobban mondva virtuális pénzt termel. Persze a termék 1200 wattos fogyasztása nem túl kedvező, de hatékonyságát tekintve még így is ezzel jár a legjobban a biteket bányászó felhasználó.

Végül, de nem utolsósorban társoldalunk, az IT café kipróbálta az Oculus Rift néven ismert termék által kínált virtuális valóságot, így beszámolhattunk a még fejlesztés alatt álló eszközről gyűjtött tapasztalatainkról.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés