A rendezvények hetével búcsúzik a nyár

A héten történt: a rendezvényekről szólt minden

Ismét rendhagyó módon kezdjük a heti szemlét, ugyanis az előző héten elmaradt összefoglalónk, így az első oldalon nem csak az e, hanem a múlt heti történéseket is összegezzük. Szerencsére van miből mazsolázni, ugyanis a héten lezajlott a Hot Chips rendezvény, ami szakmai berkekben az egyik legkedveltebb eseménynek számít. A résztvevők szerint az idei konferencia volt az eddigi legjobb, de ezt minden évben elmondják, így valószínűleg csak a friss élményeknek tudható be az aktuális lelkesedés.

Annyiban azért egyet kell értenünk a kijelentéssel, hogy a 25. Hot Chips tényleg fantasztikusra sikerült, hiszen a HSA alapítvány négy előadásban foglalta össze jövőképét és a HSA platform korábbinál részletesebb működését. Az előadásokat az AMD, az ARM és a Qualcomm szakemberei tartották, de az alapítvány mögötti többi cég is képviseltette magát, illetve az új partnerek is bemutatkoztak, aminek hála a tagok listája robbanásszerűen növekszik. Legalábbis a számok nem hazudnak, így az egy éve még csupán 5 cégből álló HSA alapítványban mára harminc vállalat ténykedik tíz akadémiával kiegészülve.

A HSA alapítvány tagjai
A HSA alapítvány tagjai

A Microsoft is a Hot Chipsen részletezte az Xbox One APU-jának mélylélektanát, ami mellett az IBM is bemutatta a Power8 architektúrát és a vele készülő processzort. Az Oracle és a Fujitsu rendre a SPARC M6 és a SPARC64 X+ processzorokkal villantott, míg a DARPA vezetője a Moore-törvény végéről beszélt.

Az Xbox One APU-ja
Az Xbox One APU-ja

Ha már a Microsoft konzolja szóba került az előző bekezdésben, akkor meg kell említeni, hogy a Sony is tartott egy előadást a PlayStation 4 PSSL-ről az európai GDC konferencián, emellett kiderült az is, hogy a PlayStation 4 32 országban jelenik meg idén. A Nintendo sem pihen, a cég ugyanis egy új kézikonzolt jelentett be, ráadásul a Wii U Deluxe modell ára is csökken.

A Gamescomon idén is megrendezték a DCMM nevű modder versenyt, melyen magyar indulók is részt vettek. Az eseményekről rengeteg blogbejegyzésben számoltunk be, amelyek az alábbi oldalon érhetőek el.

A Windows 8 kapcsán is voltak érdekességek, főleg a tuniggal kapcsolatban, ugyanis kiderült, hogy a processzor tuningja mellett nem minden esetben működik pontosan a rendszer órája, amire egy nem hivatalos javítást már fel is vázolt a hibát észlelő Christian Ney. Ettől függetlenül a HWBOT mostantól nem fogadja el a Windows 8-cal végzett tuningot, ami érthető, hiszen tisztességtelen előnyre lehet szert tenni a hiba kihasználásával a tuningeredmények szempontjából. Némileg kedvezőbb hír, hogy a Windows 8.1 már elkészült, így a gyártók a rendszer RTM verzióját meg is kapták, emellett Steve Ballmer, a Microsoft vezetője bejelentette, hogy egy éven belül nyugdíjba vonul, aminek hatására a cég részvényei szárnyalni kezdtek.

MSI GeForce GTX 780 Lightning
MSI GeForce GTX 780 Lightning

A VGA-piac a nyár végén szokás szerint nem tartogat túl sok meglepetést, így az MSI pont jókorra időzítette a GeForce GTX 780 Lightning bejelentését, hiszen így a grafikus kártyák iránt rajongó felhasználók számára ez a termék került a figyelem középpontjába. A vörös oldaláról senki sem kontrázott új VGA-val, viszont az AMD hivatalosan is bejelentette, hogy a GCN architektúrára épülő Radeonok a Windows 8.1 megjelenésével párhuzamosan megkapják a DirectX 11.2 API támogatásához szükséges drivereket. A pletykák közt is akadnak érdekességek: az NVIDIA portájáról a két darab GK110-es GPU-val felszerelt csúcs GeForce érkezését híresztelik, míg az AMD egy új Radeon és egy új FirePro termékkel készül állítólag.

Az új VGA-knak természetesen lesz helye, hiszen a Crytek leleplezte az új CryEngine-t, az ultramobil termékek esetében pedig az új Unity motor ad majd nagy lökést az arc animálásának. Az okostelefonokon és a tableteken elérhető grafikai minőséget még az ARM is felpezsdítheti, hiszen a vállalat megmutatta Trollheim nevű technikai demonstrációját, mely az új generációs Mali-T600 sorozatú IGP-ken valós időben számolja a virtuális terepet, amit a kamera gyakorlatilag a végtelenségig pásztázhat, hiszen sosem ütközik majd láthatatlan falakba.

A Bitcoin hívei is kaptak egy érdekességet a héten, hiszen előrendelhetővé vált a TerraMiner IV, mely speciálisan Bitcoinra fejlesztett processzorokat használ, így havonta 50 000 dollár értékű digitális, vagy jobban mondva virtuális pénzt termel. Persze a termék 1200 wattos fogyasztása nem túl kedvező, de hatékonyságát tekintve még így is ezzel jár a legjobban a biteket bányászó felhasználó.

Végül, de nem utolsósorban társoldalunk, az IT café kipróbálta az Oculus Rift néven ismert termék által kínált virtuális valóságot, így beszámolhattunk a még fejlesztés alatt álló eszközről gyűjtött tapasztalatainkról.

Heti okosság: wear leveling, Voxel, ACC

Tudástárunk a héten 4 darab friss anyaggal bővült!

Voxel

A Voxel, azaz a volumetric pixel a háromdimenziós virtuális tér legkisebb megkülönböztethető egysége, amely mindhárom tengely mentén kiterjedéssel bír. Nagyon leegyszerűsítve egy meghatározott méretű kocka a virtuális térben. A megjelenítéshez szükséges adatbázis több információt tárolhat a voxelekről, azok átlátszóságára, színére és egyéb paramétereire vonatkozóan.

A Voxel bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

Wear leveling az SSD-knél

A wear levelinget magyarra lefordítva valahogy úgy lehetne megfogalmazni, hogy az elhasználódás kiegyenlítéséért felelős algoritmus. Mint azt tudjuk, a cellák csak bizonyos számú írást képesek elviselni, az MLC NAND napjainkban már csak körülbelül 3000-et, míg a TLC nagyjából 2000-2500-at. Abban majdnem biztosak lehetünk, hogy az SSD tartós használat mellett sok év után írhatatlanná válhat, de ha már tudjuk ezt, akkor jó lenne, ha az egész SSD "felülete" azonos időben, azaz minél később válna írhatatlanná, és nem különböző időpontokban. A wear leveling algoritmus éppen ezért felel. Léteznek jobb és rosszabb algoritmusok. A jót onnan lehet felismerni, hogy a valós, általunk okozott adatforgalmon túl nem ró túl nagy terhet a cellákra (write amplification).

A Wear leveling (SSD) bejegyzés folytatása ide kattintva olvasható!

További új bejegyzések:

  • AAC: az MP3 szabvány elvi utódja;
  • Lift-off distance: az magasság, ahol az egér már nem közvetíti az általa érzékelt mozgást a számítógép felé.

Moddervilág: xBlue I.

Ezen a héten mi mást is mutathatnánk be Heti szemlénk modding rovatában, mint az xBlue elnevezésű alkotást, melyet a közösségünkben aktív Várkúti Csaba (csabi112) készített. Aki nem tudná, a kék csoda a Veletech Moddingverseny után a DCMM-en (Deutche Casemod Meistershaft) is elnyerte a casecon kategória első helyét, így a legsikeresebb magyar modnak tekinthető.

Csaba nem is olyan régen, 2010-ben kezdett bele a PC moddolásba, és rögtön az első munkájával harmadik lett a 2010-es Mod-tech Hall kiállításon. Az xBlue készítésébe már 2011-ben belekezdett, de némi kihagyás után idén tavasszal fejezte be. A mod alapja és legmeghatározóbb eleme az a kör alakú, nagyjából 40 centiméter átmérőjű hőleadó radiátor, melyet a modder egy teherautó tetőklímájából mentett ki. A különleges borda egy alapjaitól egyedileg készített házba került, és természetesen vízhűtéses rendszer épült köré.

Mivel modderünk karosszérialakatos és gyakorlott hegesztő, nem csoda, hogy a meghatározó elemek fémből (alumíniumból) készültek. Nem használt CNC marót, minden vágás és hajlítás kézi szerszámokkal történt. Előbb a váz elemeit szabta ki 2 mm-es alumíniumlemezből és U profilból.

Ezután jöhetett az AWI hegesztés, amit az alumínium alapanyag igazán nehézzé tesz, ugyanis az a magas hő hatására tágul, vetemedik, ezért vasból készült gyártósablonok közé kellett fogatni. Utána a varratokat kellett gondosan elsimítani.


A teherautóból szerzett radiátor alapos helyreállítást igényelt, fél napig tartott kitisztítása, a lamellák kiegyengetése.

A fém vázra krómozott csatlakozópanelek kerültek, melyeket élvilágított plexi emel ki.


A krómlemez, a polírozás és a plexi több helyen visszaköszön az xBlue modban. Például plexiből (természetesen kékből) készültek az oldalfalak, és az egyikre nagy, 200 milliméteres ventilátort befogadó szellőzőnyílás is került.

Moddervilág: xBlue II.

Még a mod elkészítésének első fázisában futott be a vízhűtéses rendszer pumpájának fém burkolata, ami nagyon igényes polírozáson ment át, mire elnyerte végleges formáját.

Többnyire még azok a modderek is gyári vízhűtéses blokkokat használnak, akik a mod legtöbb részét kézzel, komoly szerszámok bevetése nélkül készítik. Csaba viszont a processzor, a chipkészlet és a grafikus kártya blokkját is saját maga csinálta, jobbára sárgarezet, polikarbonát lapot használva; csak a csatlakozókat és csőcsonkokat vette készen.


Nagy megelégedésére az első próbánál egyből szivárgásmentesre állt össze a rendszer.

Később, a Veletech után, de még a DCMM előtt a CPU vizesblokkja szivárogni kezdett, ezért újat csinált helyette, még látványosabbat. Ennek alapja ismét rézből készült, amire polikarbonát középső rész, majd krómlemezből készült felső került.

Visszatérve a modhoz, miután elkészült a váz és az összes burkolati elem, a vízhűtés pedig szivárgásmentes lett, jöhetett a festés és polírozás, ami igazán formát adott az egész gépnek. Bár lett volna rá a lehetőség, profi műhely helyett házilag a garázsban fújta fel a külső világos metálkék színét.


Világos, hogy a táp kábeleinek is részben kékbe kellett öltöznie, melyek a szálankénti harisnyázás bonyolultabb, zsugorcső nélküli módszerével lettek beburkolva, igaz csak azon a részen, ahol kívülről is látszanak.

Az egyedi házba mini-ITX alaplap került alulra fordított csatlakozópanellel, így a grafikus kártya elöl, a táp alatta, a merevlemez pedig legfelül, a radiátor íve alatt fért el. A burkolat kék színét nagyszerűen egészítik ki a felfelé nyíló, kék plexi oldalfalak és a szintén kék világítás, illetve a krómozott és polírozott betétek.


A végeredmény fantasztikus lett, nem csoda, hogy a hazai és nemzetközi porondon is a legjobb minősítést kapta. A mod elkészítésének részletes leírása és további képek csabi112 blogjában találhatóak. A cikkünkben szereplő képek az alábbi galériában is megtekinthetőek.

A DCMM kapcsán van egy szavazási lehetősége kedves olvasóinknak: a rendezők Facebook oldalán megjelent galériában like-olás formájában fejezhetik ki elismerésüket a modderek felé. A legtöbb like-ot begyűjtő mod tulajdonosa egy gaming szettet kap ajándékba.

TGIF: USB-s puska és motoros szörf

Azt gondolhatnánk, hogy az első Walkman megjelenése után 35 évvel már nem nagyon kapja fel a fejét senki egy hordozható audiolejátszóra, ám ez tévedés. Tény, hogy mára már az MP3-lejátszók is kimentek a divatból, de ennek ellenére lehet még különlegességet villantani ebben a szegmensben is. Itt van például a Novac-féle, 60 dollárba, azaz körülbelül 13 500 forintba kerülő NV-RP005U, ami nem más, mint egy hordozható, egy mobil, egy zsebre vágható ­*dobpergés* lemezjátszó!

A régebbi típusú telefonokhoz hasonlóan összecsukható, egészen kicsi ( 275 x 105 x 85 mm-es) modell mindössze 62 dekát nyom. Megbirkózik a 12 és a 7 hüvelykes korongokkal is, rendelkezik egy beépített, egywattos hangsugárzóval, ha minden kötél szakad, de értelemszerűen csatlakoztatható hozzá külső hangfal is. Beépített akkumulátorral nem rendelkezik, viszont négy darab (AA) ceruzaelemmel meghajtható, így nincs szükség feltétlenül hálózati áramforrásra használatához. A lemezek megszólaltatásán kívül képes azokból azonnal MP3-fájlokat fabrikálni egy USB porton keresztül csatlakoztatott számítógép segítségével.

Szintén a hordozható eszközök iránt érdeklődő potenciális felhasználókat célozza új termékével a japán (le sem tagadhatná a cég) Nakabayashi. Az iPScan nem más, mint egy mobil szkenner, amelyet elláttak egy Lightning típusú dokkolóval. Ennek köszönhetően képes arra, hogy a beolvasott anyagokat azonnal, mindenféle egyéb machinálás nélkül a rádugott iPhone-ra, iPodra vagy iPadre másolja JPG formátumban.

A 300 vagy 600 dpi felbontáson használható készülék súlya csupán 740 gramm. A4 méretű lapokkal is elboldogul, de természetesen ennél kisebb dokumentumok is dugdoshatóak bele. Az ára viszont miatt valószínűleg nem lesz tömegtermék, legalábbis itthon, hiszen 250 dollárt, azaz olyan 60 000 forintot kell érte letenni az asztalra.

Magyarországon a szörfözés vagy a hullámlovaglás tenger hiányában nem számít nemzeti sportnak, ellentétben mondjuk Hawaiijal vagy Ausztráliával. Ennek ellenére biztos lesznek olyanok, akiknek felcsillan a szemük, ha meglátják a Jet Surf cég Pro Race névre hallgató termékét. A 14 kilogramm súlyú deszkába ugyanis építettek egy százköbcentis motort, amely akár 35 mérföldes, azaz mintegy 60 kilométeres sebességre képes felgyorsítani. Magyarul ennek használatával lehet akkor is száguldozni a vizeken, ha hiányoznak a megfelelő hullámok vagy szélcsend van. Gyönyörű koncepció ez, az ember már szinte látja lelki szemeivel a gárdonyi strand főbunkóját, ahogy száguldozik a szerencsétlen strandolók között. Mondjuk attól azért egyelőre nem kell tartani, hogy ilyen motorizált hullámlovas huligánok lepnék el a magyarországi vízpartokat, hiszen 16 000 dollárt, azaz több mint 3 000 000 forintot kell a deszkáért kiköhögni.

Jó ideje már, hogy megjelentek az első olyan komplex fegyverrendszerek, konkrétan rakétavető állások, amelyeket a számítógép USB portjához kell csatlakoztatni, és a szobában tartózkodó ellenséges erőkre, kollégákra, élettársra, férjre-feleségre, kutyára lehet velük taktikai csapásokat mérni a szivacsból készült töltetekkel. Szerencsére a fejlődés ezen a fronton sem áll meg, a hadimérnökök mindent megtesznek, hogy minden korábbinál pontosabb eszközökkel lássák el a harcoló feleket.

Azt azért túlzás lenne állítani, hogy a Donya mérnökeinek munkáját még a Skynet munkatársai is megirigyelnék, de az tény, hogy a 23 000 forintnyi japán jenért beszerezhető DN-84822 típusjelzésű termék egész érdekesnek tűnik. Alapja egy hagyományos, motoros löveg, amely a szokásoknak megfelelően számítógépről vezérelhető; csöve függőlegesen 35, vízszintesen 120 fokban forgatható és 0,2 gramm súlyú, 6 milliméter átmérőjű gömböket lő ki. Különlegessége, hogy szereltek rá egy kamerát, amely 640 x 480 képpont felbontású képet közvetít a csatlakoztatott készülékre, vagyis segítségével célozhat a felhasználó, és mivel a zoom funkciót sem spórolták ki belőle, így kis fantáziával úgy működik, mint egy mesterlövész puska.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés