Media-Tech Scanline miniteszt
Múlt héten írtunk a Media-Tech Scanline kézi scanneréről. A készülék régimódi, húzós megoldású, érdekessége, hogy számítógép nélkül működik. A beolvasott képeket a mobil készülékekben elterjedt microSD kártyára menti. Leírva ezek az paraméterek jól festenek, kérdés, hogyan teljesít a Scanline gyakorlatban? Megéri-e a 22 900 forintos árat, vagy helyettesíthető egy olcsó digitális fényképezőgéppel, esetleg a mai mobiltelefonok egyre nagyobb felbontású kamerája értelmetlenné teszi?
Dobozában találtunk két ceruzaelemet a scanner meghajtásához, egy USB kábelt a számítógéppel való összekötéshez, egy zsákocskát a szállításhoz, egy rongyocskát a törléséhez, egy fehér lapot a kalibrálásához, használati útmutatót és egy karakterfelismerő szoftver CD-jét.
Maga a készülék nem olyan, mint a régi, kicsike, húzós megoldások. Érzékelős része mintha egy síkágyas scannerből jött volna. Nagyjából olyan széles, mint az A4-es lap. Az eszköz mozgatását egy görgő segíti, így nem probléma 4-5 másodperc alatt egyenletes sebességgel végighúzni egy nagyméretű füzeten.
Minden lényeges kezelőszerve és csatlakozója az egyik felére összpontosul. Itt találunk egy kis LCD kijelzőt, mellette két gombbal és két LED-del. Oldalán látható a mini USB csatlakozó, a microSD kártya nyílása, és a hozzá tartozó formázó gombot rejtő lyuk. A világos burkolat peremére került a bekapcsoló és egyben lapolvasást indító gomb. A burkolat alatt pedig a két ceruzaelem található, melyek elvileg 200 beolvasásra elegendő energiát biztosítanak.
Működés közben a Scanline nincs kapcsolatban a számítógéppel, szóval kell rá saját kezelőfelület. Ezt a kis LCD jelenti két gomb társaságában. Az egyikkel a színes és monokróm beolvasási mód, a másikkal az alacsony és magas felbontás között választhatunk. Ezután a ki-/bekapcsolóként is működő gombot kell megnyomni. Kigyullad a SCAN feliratú, zöld lámpácska, és nekifoghatunk a letapogatásnak. Ha túl gyorsan húznánk a lap fölött, akkor az ERR lámpa fog hibát jelezni. Kapunk még információt az elemek töltéséről és arról, van-e a készülékben memóriakártya. (Anélkül ugyanis nem működik.) Leírása szerint a scanner 600 vagy 300 dpi felbontással dolgozik.
A Media-Tech mobil lapolvasójának tesztjéhez két ábrát használtunk, melyeket korábban még a Samsung CLX-3175FN multifunkciós, lézernyomtatós képszülékével nyomtattunk. Az első a fényképezőgépek vizsgálatához használt, monokróm ISO 12233 ábra volt. Monokróm módban, kicsi és nagy felbontásban próbáltuk a scannert. Összehasonlítási alapnak egy Nikon D40 tükörreflexes (Nikkor 18-135 objektívvel) és egy Panasonic Lumix DMC-FX7 kompakt fényképezőgépet használtunk. A felvételek egy napos délelőttön, árnyékos szobában, tehát elég jó, de nem optimális fényviszonyok mellett készültek.
Scanline mono magas és alacsony felbontás
Közelről vizsgálva a Scanline kétféle felbontású beolvasását látszik, hogy a nagyobb felbontású jobb, de a kicsi minősége is rendben van. Mindkettőn látható némi hullámosodás, ami a pontatlan mozgatás miatt következett be. Itt még nem voltunk elég gyakorlottak. Kicsit jobban a papírhoz nyomva a leolvasót ez a jelenség megszüntethető. A másik hibatípus túl gyors mozgatás közben jelentkezett. Ilyenkor egyes sorok kimaradtak, a képet mintha összenyomták volna. Dicséretes, hogy viszonylag gyors mozgatási sebesség mellett – 4-5 másodperc alatt haladtunk át az A4-es lap fölött – már nem torzult a kép.
Panasonic DMC-FX7 és Nikon D40
Jól látható, hogy még a tükörreflexes fényképezőgépnek is csak megközelítenie sikerült a Scanline minőségét. Igaz, ezeken a képeken nem voltak hullámok, de az optika és digitális érzékelők jellegzetes torzítása jó megfigyelhető. A kompakt gépen 1/6 záridőt kaptunk, ami könnyen elmosódáshoz vezethet. Szóval monokrómban szerintünk egyértelműen a Scanline nyert. Színes módban egy csigát ábrázoló képet választottunk, melyet szintén a Samsung CLX-3175FN-nel készítettünk.
Scanline színes magas és alacsony felbontás
Panasonic DMC-FX7 és Nikon D40
Színesben már nem volt olyan egyértelmű a helyzet. A kisebb felbontással készített beolvasáson jól látható, zavaró elszíneződések keletkeztek, de a nagyobb felbontásún is látszott némi sávosodás. Érdemes viszont megjegyezni, hogy saját fényforrásának köszönhetően a Scanline sötét helyen – mondjuk egy ablaktalan egyetemi folyosón – is jól használható. Fényképezőgépnél viszont ilyenkor a vakura kell támaszkodnunk, mely rossz esetben fehér pacává változtatja mondjuk a feladatok megoldását, ami rögzíteni akartunk vele. Amikor készek voltunk a beolvasással, a Scanline-t egyszerűen USB-n a számítógépre kötöttük, és a fényképezőgépekhez hasonlóan USB-s adattárként kezelhettük a kártyáját. Esetünkben a Kingston 8 GB-os microSD-t 7,7 MB/s-os sebességgel tudtuk olvasni, és 6 MB/s fölötti tempóval írtunk rá.
Úgy gondoljuk, a Media-Tech Scanline terméke egészen ügyes megoldás. Jó szolgálatot tehet iskolásoknak, vagy azoknak is, akik munkájuk során terepen igénylik a lapolvasást, például szerződések rögzítését. Vételára 22 900 forint, de kell még mellé venni egy microSD memóriakártyát.
rudi