Hirdetés
...és a többiek
Jeleztük már, hogy lesz MSI versenyző, íme itt az alap R4870. Ennek éppen hőcsöves, egyedi hűtése van, de a gyártó honlapja szerint a legtöbb MSI Radeon HD 4870-es a referenciahűtéssel készül. Sajnos a kártya doboza alapján nem lehet eldönteni, hogy melyik van benne. Az egyedi MSI hűtés hőcsöves, középen egy elég méretes ventilátor van, melyre még egy terelőlemez is került, hogy a légáramlat az oldalsó lamellasorokra jusson. A meleg házból való kivezetésével itt nem nagyon foglalkoztak, igaz a hátsó panel rácsos. Ugyanezt a hűtőt használja az Asus is a Dark Knight modelleken, csak feketére festi, és nem tesz rá felső légterelőt. Érdekes, hogy ők fordítva (hőcsövekkel felfelé) szerelik.
Alul méretes réztalp látható, amiből négy hőcső kígyózik az oldalsó lamellákhoz. A felső képen látható, hogy a PWM áramkörök hűtésére is odafigyeltek, viszont a memóriamodulokat nem fedi semmilyen fémdarab. Igaz, kapnak némi friss levegőt a fölöttük pörgő ventilátortól. Az egész hűtést négy csavar – plusz a PWM rész két pöcke – tartja a helyén.
Kellemesen nagy, és minden bizonnyal elég halk is az MSI egyedi Radeon HD 4870 hűtésének a ventilátora. Négytűs csatlakozója van, tehát valószínűleg monitorozható, és szabályozható a fordulatszáma.
Mai tesztünk résztvevői közül a Gigabyte modelljének van a legkisebb hűtése. A kék nyomtatott áramkörön réznek látszó, de valójában alumíniumból készült lamellák kereteznek egy elég nagy ventilátort. Méretes bordát kaptak a feszültségszabályozó alkatrészek. Minden bizonnyal azért, mert itt a ventilátortól nem sok friss levegőre számíthatnak.
Sokan biztosan felismerték, hogy a Zalman egyik OEM megoldásáról van szó, amit már több Gigabyte grafikus kártyán láthattunk korábban is. A Zalman VF830-cal először a tavalyi CeBIT-en találkoztunk. Ventilátora kellően nagy, 80 mm-es, de sajnos csak két vezetéke van, így valószínűleg nem állítható a fordulatszáma. A hűtő négycsavaros rögzítésénél látszik, hogy különböző méretre állítható talapzatán csak a Radeonnak szükséges furatokat alakították ki.
A Gigabyte GV-R487D5-1GD érdekessége, hogy vetélytársaival ellentétben nem 512 MB, hanem 1 GB GDDR5 memóriával látták el. Hátulján a második DVI és videokimenetek helyett HDMI és DisplayPort csatlakozó látható.
A hűtés méretében az ellenpólust a Sapphire kártyája jelenti. Ennek óriási, a teljes nyomtatott áramkört befedő szellőzőrendszere van, melynek közepén egy hatalmas ventilátor trónol. Hasonlót láthattunk évekkel ezelőtt a GeForce 7900 GTX-en, igaz annak átlátszó volt a felső műanyagfedele.
A behemótot kilenc csavar tartja a helyén. Alulról látszik, hogy a GPU rézből készült betétje mellett a memóriamodulok egy méretes fémlapnak adják át hőt, ami viszont nem fedi le a feszültségszabályozó részt. Eltávolítva a műanyag fedelet, elénk tárult a 92 mm-es ventilátor. Látatlanban azt tippelnénk, hogy a Sapphire megoldása lesz a leghalkabb, ugyanis egy ekkora ventilátor már alacsony fordulatszámon elégséges légáramlatot tud kelteni. Ilyenkor még elég halk, azért is, mert nincs kerete vagy lamellája a közvetlen környezetében. A fémlapok oldalról veszik körbe a lapátkereket, ezekre hőcsövek osztják el a grafikus kártya melegét.
Nem maradt mezítelen a PWM részleg sem. Az alkatrészek egy közepes borda alatt hűsölnek, ami a ventilátortól, a lamellák között kap némi friss levegőt. A felső műanyag burok csak korlátozott mértékben irányítja a felmelegedett levegőt a házon kívülre.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!