Fél tucat Radeon HD 4870

Hirdetés

Tesztelés – hűtés maximumon, tuning, fogyasztás

Akit viszont cseppet sem érdekel a hang, az tekerje maximumra grafikus kártyája hűtését – már ha elérhető ez az opció. HD 4850-es mezőnyünkben alig pár modell lapátkerekének tempóját tudtuk befolyásolni. Itt, a nagyobbak mezőnyében az Asus EAH4870 TOP, az MSI és a Sapphire versenyzője volt erre hajlandó, az Asus MATRIX-hoz pedig a saját szoftverét kellett használni. A referenciahűtő olyan bömbölésbe kezdett, amilyet grafikus kártya hűtésénél eddig még nem hallottunk. Mellette a hírhedt GeForce FX5800 porszívója is elbújhat. Kevesebbet gyorsult és hangosodott az MSI és az Asus MATRIX, a Sapphire-nél pedig alig hallottunk különbséget. A mérésekhez ismét bekapcsoltuk a ház ventilátorait, és feltekertük a processzorhűtőt.

Már a hangját hallva világos volt, hogy hűtésben ezt a kört is a referenciamegoldás nyeri, hangban pedig elveszíti. Az alapórajelen tapasztalt 56 fokos csúcsérték több mint nagyszerű. Jól teljesített az MSI is, mely a legelső teszthez képest 5 fokot javított. Négy fokkal volt most jobb az Asus MATRIX, amivel a harmadik helyre futott be. Nem fejlődött viszont a Sapphire HD 4870-ese, de jó hír, hogy hangja sem erősödött. Továbbra is a leghalkabb maradt, nem hallatszott ki a többi ventilátor közül. Csendességben második a GFX Chilla lett, majd nagyobb lemaradással jött a Gigabyte és az MSI. A ventilátorok gyorsulásával erősödött az Asus MATRIX süvítése, így az utolsó előtti helyre esett vissza. Zajkeltésben a csutkára tekert referenciahűtő volt a legrosszabb.

Maradt még a fogyasztás vizsgálata, amiben hasonló tapasztalatokat gyűjtöttünk, mint a HD 4850-eknél. A kártyák nyugalmi állapotban 150 watt körüli értéket mutattak (pár wattos ingadozással). Egyedül az egyes fázisait lekapcsolni képes Asus MATRIX hozott jobb eredményt, de ehhez futnia kellett a iTracker szoftvernek is. Az ügyes programocskával tovább csökkenthettük a 2D-s órajeleket és feszültségeket, amivel 130 wattos nyugalmi fogyasztás környékére jutottunk. Radeon HD 4850-nel szerelve ugyanez a konfiguráció terheletlenül nagyjából 120 wattot fogyasztott. Terhelve a HD 4870-ekkel 290 watt környéki értékeket mértünk, míg a HD 4850-ek beérték 250-nel. Most az extra Asus sem volt jobb, sőt, egy kis extra feszültséggel lazán a 300-as érték fölé tudtuk hajtani vele a tesztgépet.

Tuningban is a MATRIX-ot érdemes kiemelni. A gyárilag már túlhajtott kártyával – egy kis extra feszültséget használva – egészen 900/1100 MHz-ig jutottunk, ami a referencia 750/900-as értékéhez képest 20% körüli többletet jelent, ez dicséretes. Ekkor viszont a korábbi tesztjeinkben tapasztaltnál nagyobb hangra lehet számítani. Persze a referencia HD 4870 csúcsához képest az is semmiség volt. Az Asus EAH4870 TOP az ordítógéppel a hátán 850/1000 MHz-ig jutott, ami még mindig 10% fölötti túlhajtást jelent. A többi kártyán is 1000 MHz-ig ment a memória, a GPU-knál pedig 820-850 MHz volt a maximum. Negatív tapasztalatunk csak a Gigabyte modellel volt, amit a legújabb RivaTuner sem tudott 750 MHz fölé hajtani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés