Ütős CSX RAM és egyéb érdekességek

Alaplapok




A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Lassan már nincs is olyan hét, amikor az NVIDIA elő ne rukkolna valami újabb termékkel. Először kaptuk a GeForce 9800 GX2-t és az nForce 790i chipkészletet, érdekes módon csak egy héttel utána lett hivatalos a két 9800 GX2 párosából alkotott Quad SLI, ezen a héten pedig jött a 9800 GTX, de idei megjelenésű a GeForce 9600 GT és az nForce 8200 is. A GeForce 8800 GTS, valamint a többi nForce 700 szériás chipkészlet is éppen hogy csak elcsípte a karácsonyi szezon végét. Nehéz megállapítani, hogy ez most csillagszórás, készülődés vagy menekülés, úgyhogy inkább maradjunk a tényeknél, vagyis a számoknál. Tesztünkben látszott, hogy az új GeForce 9800 GTX lényegében semmivel sem gyorsabb a 8800 GTS-nél, hiszen ugyanolyan GPU-t és ugyanannyi memóriát használ. Csak két, meglehetősen szűk kört érintő egyedi extrája van. Az egyik a három kártyát összekötni engedő 3-way SLI, amihez pillanatnyilag legalább 60 000 forintos alaplap kell. A másik a VGA-t kis terhelésnél teljesen lekapcsoló Hybrid Power, ami egyelőre csak nForce 8200 alaplapokkal működik, ott sem zökkenőmentesen.

Ár tekintetében sem áll valami rózsásan a 9800 GTX, ugyanis 85 000 forint körül kínálják. A legolcsóbb XFX-et 81 000 forintért láttuk, míg a GeForce 8800 GTS-t picivel 60 000 forint fölött adja a legtöbb gyártó. Még érdekesebb lehet a GeForce 8800 GT, mely számolóegységekben 14%-kal van csak lemaradva a nagyok mögött, de raszterizáló és memóriás része lényegében ugyanaz. A Galaxy egyedi hűtésű 8800 GT 512 MB-ja 45 000 forintért vehető meg, de a többiek sem sokkal drágábbak.

Ha már az NVIDIA-nál tartunk, megemlítjük, hogy az Asus is bemutatta nForce 790i Ultra SLI-s fenegyerekét, a Striker II Extrme-t. A nagyjából 95 000(!) forintos alaplap mindent tud, amit manapság egy csúcsmodell csak tudhat. Kezeli a 45 nm csíkszélességgel készülő Core 2 processzorokat 1600 MHz-es rendszerbusszal, a DDR3 memóriát akár 2000 MHz-ig, és beletehetünk három GeForce-ot a 3-way SLI-hez vagy két GeForce 9800 GX2-t Quad SLI-hez. Az Asus R.O.G. alaplapjait ismerve az óriási tuningpotenciál is borítékolható, amiben segítségükre lesz majd az északi híd vízzel is hűthető Fusion blokkja. További, egyelőre még kevéssé elterjedt, de első ismerkedésünk alapján nagyon ígéretes extra az ESA monitorozó és szabályozó rendszer.

Evezzünk kicsit nyugodtabb vizekre! Az AMD 780G chipkészletével megszületett az a platform, amire a HTPC-sek mindig is vágytak. Egy meglehetősen jó árú szett, ami elboldogul különálló VGA nélkül, és rengeteg HD videós képességgel bír. Egyetlen gond van az új termékkel, hogy nem lábkompatibilis a korábbi 690-es modellekkel, így az eggyel alacsonyabb árkategóriába csúszó elődhöz külön nyomtatott áramkört kellene használni, ami a gyártók szempontjából nem gazdaságos. Valószínűleg ezért született a 690-es északi hídból és az új SB700-as déli hídból felépülő AMD 740, amihez már használható a nagyobb 780G nyomtatott áramköre. Az első ilyen alaplap a hazai piacon a csupán 14 000 forintot kóstáló Gigabyte MA74GM-S2H. A microATX formátumú apróság értelemszerűen AMD processzorokat és DDR2 memóriát (legfeljebb két modult) kezel, van egy hosszú PCI Express 2.0 foglalata, mellette egy rövid és két hagyományos PCI, ráköthetünk hat SATA és két IDE adattárat, Realtek ALC888 hangkodekje nyolccsatornás, hálózati vezérlője gigabites és háromféle (D-Sub, DVI, HDMI) videokimenete van.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • CSX

Azóta történt

Hirdetés