UNI nagytorony – belülről
Belül van az, ami a Chieftec házakat naggyá teszi. Mivel 1 mm vastag acéllemezből készülnek, még az eldolgozatlan élek is sokkal barátságosabbak, mint a mai, 0,6–0,8 mm-es falvastagságú házak pengéi. Persze éllel szinte sehol nem találkoztunk, csak az alaplap hátsó panelje és a bővítőkártyák kimenete körül. Ezenfelül minden lemez szépen fel volt csavarva, el volt dolgozva. A vastag fém előnye, hogy a leszerelt oldalfalak hatalmas méretük ellenére sem hajoltak meg továbbra is pontosan illeszkedtek.
Felül a hat 5,25 colos meghajtóhely bőven az alaplap vonala fölött van, így bármekkora HDD-keretet vagy egyéb meghajtót beszerelhetünk. Az egyes fakkok nincsenek vízszintesen elválasztva, így komolyabb RAID-es hot-swap dobozokat is beépíthetünk.
Praktikus, hogy a nagy meghajtók rögzítéséhez való csavarokat a táp vonala alatt keresztbefutó merevítőbe tekerték. Ez a fajta rögzítés, ugyan egyszerű és nem igényel segédeszközt, de az optikai meghajtóknál rezonanciát okozhat, bár a masszív, sok helyen megtámogatott fémet elég nehéz megrezegtetni.
A nagytoronyban fejedelmi helye van a winchestereknek. Könnyen járó műanyagsíneken összesen nyolcat csúsztathatunk be a keresztben elhelyezett tárolóba. A rekeszek elé teljes magasságban ventilátorokat rakhatunk, szám szerint három 92 millimétereset.
A Chieftec nem szerelt egyetlen szellőztetőt sem a gépbe, a vásárlókra bízza a megfelelő összeállítás beszerzését. Az adattárakat hűtő ventilátorokat a túlsó oldalról egy műanyag keretbe kell csavarozni. Elég, ha alacsonyabb fordulatszámon járnak, így valószínűleg egyáltalán nem rezonálnak majd.
A bővítőkártyák közös lefogatót kaptak, amely segédeszköz nélkül szerelhető. A pontatlanul, magasabbra gyártott hátsó panelokkal gond lehet.
A Chieftec nem esett abba a hibába, hogy a házba hatalmas tápot szerelt volna. Az általunk is tesztelt GPS szériás, Delta belsejű 450-es kisebb, 400 wattos testvérét használják, ami többnyire elég is. Persze, aki telerakja az összes merevlemezhelyet, esetleg a felső részre is beköltöztet egy RAID tömböt, annak érdemes beújítania egy szerveres vagy redundáns áramforrást, mert a winchesterek tömeges felpörgéskor rendesen meghúzhatják a tápot. A komolyabb RAID rendszerek az ilyen helyzeteket késleltetett indítással védik ki.
Hétköznapi konfigurációt betelepítve látszik, hogy a Chieftec torony inkább szerverekhez való. Az ATX alaplap elvész a helyén, a legnagyobb grafikus kártyák is kényelmesen beférnének. A ház felső része szinte teljesen üresen maradt. Ide egy kis leleménnyel akár egy második számítógépet is beszuszakolhatunk, de vízhűtés radiátorának, tartálynak, egyebeknek is eszményi a hely.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!