Teljesértékű Tonga újratöltve: az AMD Radeon R9 380X tesztje

Asus Strix köntösben teszteltük az AMD új, mainstream videokártyáját.

ASUS STRIX Radeon R9 380X

Az AMD aktuális, a középkategória felsőbb szegmensébe pozicionált R9 380 szériás termékcsaládja már a nyáron bemutatkozott. Akkor késlekedés nélkül meg is ismerkedhettünk a régi-új ismerőssel, a Radeon R9 380-nal, mely egy korábbi frissítés továbbcsiszolt verziójának tekinthető, a gyökerek pedig egészen a – napjainkban klasszikusnak is tekinthető – HD7970-ig nyúlnak vissza. A Tahiti (GCN S.I.) szintre visszanyesett és frissített Hawaiiból lett Tonga (GCN V.I.) ismételt és minimálisan újított verziója az Antigua GPU, melyből a 380X az első teljesértékű változat.

Fontos piaci szegmensbe szánja a gyártó
Fontos piaci szegmensbe szánja a gyártó (forrás: AMD) [+]

Ugyan a Tonga is szerepelt már a piacon letiltott részegységek nélkül, azonban az csak az Apple számára volt elérhető. Az R9 380X egy fontos piaci rést hivatott betömni, meglehetősen sok potenciális vásárló számára kritikus árszintre pozicionálva – jelen írásunkban megkíséreljük megvizsgálni, mennyire sikeresen. Napjainkban a hardverpiaci áraknak nem tesz jót a forint gyengélkedése, mindamellett a hazai viszonyok figyelembe vételével igyekszünk igazságosak lenni a verdikt kihirdetésekor. A 380X specifikációit, főbb paramétereit és jellemző tulajdonságait már egy ennek szentelt cikkben részleteztük, így ezek ismertetésére az alábbi képről leolvashatókon felül ezúttal külön nem térünk ki.

Az R9 380X gyári paraméterei
Az R9 380X gyári paraméterei (forrás: AMD) [+]


A képre kattintva galéria nyílik! [+]

Tesztünk főszereplője az Asus által gyártott, baglyos motívummal fémjelzett Strix termékcsalád tagja, a STRIX-R9380X-OC4G-GAMING. A videokártya az Asus magasabb árkategóriában helyet foglaló termékei esetén már nagyjából fél évtizede megszokott méretű, mindamellett jó néhány éve alkalmazott – az AMD Radeonokra jellemző mélyebb vörös – színvilágú dobozban érkezett hozzánk. Ugyan egyedi megoldásról van szó, de ennél a kártyánál egyik gyártó sem alkalmaz referenciafelépítést, így az AMD sem azt küldött tesztelése.

A dobozban az antisztatikus zacskóba csomagolt VGA mellett a mai trendeknek megfelelően nem túl bőséges körítés fogadott bennünket, mely kimerült a telepítőlemez, ezüstös színben csillogó bagolyszemes Strix matrica, több nyelvű kézikönyv (nevezzük inkább üzembe helyezési útmutatónak – a részletes leírás a mellékelt optikai lemezen található, PDF formátumban) és egy PCI Express tápátalakító formájában.

A gyártó megszokott méretű és színvilágú doboza
A gyártó megszokott méretű és színvilágú doboza [+]

A két hatosból egy nyolcasra konvertáló kellék jelenlétét kicsit furcsállottuk, hiszen ezen a kártyán ilyen PCIe tápcsatlakozó nem található, jobban örültünk volna inkább egy molex ---> PCIe tápátalakítónak, főleg hogy a gyári adatok alapján a 380X fogyasztása nem magas, így potenciálisan kerülhet olyan konfigurációkba, ahol a 450-500W-os tápegységen csak egyetlen 6 vagy 6+2 tűs csatlakozó van. Lehetséges, hogy csak egy kisebb bakiról van szó, mellyel a bolti példányoknál nem találkozhatunk, tesztalanyunk ugyanis még egy ponton eltért: a VGA hűtését rögzítő csavarokra nem ragasztottak garanciacímkét.

2 db 6 tűs PCIe csatlakozó eteti
2 db 6 tűs PCIe csatlakozó eteti

Az Asus az aktuális szériák esetén ezt bizony alkalmazza, így a hűtő leszerelésekor azt fel kell sérteni, a garanciavesztést kockáztatva. Noha a két dual-link DVI kimenet egyike DVI-I, a mellékelt tartozékok között nem található DVI-analóg átalakító, ezzel a gyártó finoman utal az elavult interfész használatának mellőzésére. Sokak számítógépe már nem tartalmaz optikai meghajtót, azonban amennyiben mégis, akkor is inkább az adott gyártó vagy akár közvetlenül az AMD weboldaláról érdemes a legfrissebb illesztőprogramot letölteni, mert tapasztalataink szerint a mellékelt optikai lemezen általában régi verziók találhatók.

Nagy méretű halk ventilátorok hűtik
Nagyméretű, halk ventilátorok hűtik [+]

A nagyjából másfél éve debütált Strix termékcsalád legtöbb másik tagjához hasonlóan két PWM-es szabályzású ventilátor kapott helyet az R9 380X-en is, melyek kifejezetten a halk működésre lettek optimalizálva. A hűtés terheletlen állapotban a VGA a ventijeit teljesen leállítja, így méltán lehet hű a motívum arcát adó bagolyhoz, hiszen ilyenkor a légkavarók hangtalanok. A mérések során ezúttal elektromos zaj, cicergés, sípolás sem törte meg a szoba csendjét, amit pl. a Nano tesztelése alatt hallottunk. A hátoldalon egy ízléses, szálcsiszolt alumínium hátlap helyezkedik el, mely a NYÁK hátlapi oldalának nagy részét teljesen beborítja, azonban a kártya vastagsághoz hozzáad egy keveset – ennek jelentőségére később kitérünk.

Letisztult, szálcsiszolt hátlap
Letisztult, szálcsiszolt hátlap [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés