Tuning és a RAM órajelének hatása
A tunigot kedvelők szerencséjére az asztali Kaveri családból sem maradtak ki a zármentes (Black Edition) APU-k. Természetesen ezen képesség mellett nem mehettünk el szó nélkül, így egy gyors kísérlet erejéig megnéztük, hogy mit bír az A10-7850K. Viszonylag könnyű dolgunk volt, hisz kizárólag a szorzókkal és a feszültségekkel kellett machinálnunk.
Gyors próbánk során a CPU-magokat 4500 MHz-ig tudtuk stabilan felhúzni, amihez 1,4 voltos feszültség volt szükséges, ami nagyjából 0,12 voltos emelést jelentett. Az integrált északi híd üzemi frekvenciáját ezzel párhuzamosan 2000 MHz-ig húztuk fel. Ezután az IGP következett, melynek órajelét 720 MHz-ről egészen 1150 MHz-ig tudtuk felemelni, ami több mint 400 MHz pluszt jelentett. A memóriát sem hagytuk nyugodni, órajelét 2400 MHz-re fixáltuk.
Az órajel és a feszültség együttes emelésének eredményeképpen körülbelül 50%-kal ugrott meg a fogyasztás.
Hirdetés
Végül a tuning hatását különböző alkalmazások alatt is megmértük.
A Tomb Raider segítségével azt is megnéztük, hogy a fenti tuning milyen hatást gyakorol a 3D-s megjelenítés sebességére.
Az alapórajeles eredményekhez képest nagyjából 25%-os javulást értünk el, ami már számottevőnek nevezhető.
Végül azt is megmértük, hogy a DDR3-as rendszermemória órajele milyen hatással van a másodpercenként megjelenített képkockák számára. Könnyen leolvasható, hogy 2133 MHz-ig rendre 2 fps-t jelent egy lépcső, ami a tuningnak számító DDR3-2400-es lépcsőnél már csak 1 fps-t eredményez. Ebből, valamint az 1 GHz-es IGP-n futtatott mérésekből arra következtettünk, hogy egyelőre sokkal inkább az IGP alacsony, 720 MHz-es órajele a szűk keresztmetszet, mintsem a DDR3-2133 által biztosított, nagyjából csupán 33 GB/s-os sávszélesség.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!