AMD Kaveri APU: hozott is, meg nem is

A Kaveri közelebbről

Ahogy az előbbiekben már utaltunk rá, a Kaveri a Trinity-Richland kettőséhez hasonlóan két CPU-modult tartalmaz, ami összesen 4 processzormagot és 4 MB L2 gyorsítótárat takar. Az x86 mikroarchitektúra megújult, a korábbi Piledriver szerepét a Steamroller nevű koncepció vette át – de erről kicsit később.


[+]

A lapkában található magok új elnevezést kaptak. A Compute Core az AMD hivatalos meghatározása szerint egy olyan, HSA-t támogató, tetszőlegesen programozható hardveres blokk, amely képes legalább egy folyamatot futtatni saját kontextusán, illetve virtuális memóriaterületén belül, függetlenül a többi magtól. Ezzel az értelmezéssel a Kaveri APU-ban 12 darab ilyen egység található, melyből négy a késleltetésre, míg nyolc az adatpárhuzamos végrehajtásra optimalizált.


[+]

A CPU-szekció mellett a teljes lapka immáron 47%-át elfoglaló (Trinity/Richland: 42%) integrált GPU is teljesen megújult, mely az AMD által már bő két éve alkalmazott GCN architektúrára alapoz. A legerősebb új IGP a Spectre kódnevet kapta, és a legmodernebb GCN architektúrára épül, ami többek között a Hawaii kódnevű cGPU-ban, illetve az Xbox One és a PlayStation 4 APU-jában is megtalálható. A Kaveri lapkája nyolc darab CU-t tartalmaz, mely 512 darab shader részelemet kínál 32 darab textúrázó csatorna mellett, mindehhez 8 blending egység társul.


[+]

Már a Llano debütálásával ismertté vált a vállalat azon terve, mely szerint a lapkán belül egyre közelebb hozza egymáshoz a CPU-t és a GPU-t. Mindez természetesen nem megy egyről a kettőre, kisebb-nagyobb lépésekkel lehet eljutni a végső célig. A Kaveri ilyen szempontból viszonylag nagy lépést jelent. Az IOMMU v2 már a Trinity-ben is felbukkant, de a koherens opciót csak a Kaveri hozta el, ami biztosítja az IGP-nek és a processzormagoknak a virtuális memória teljesen megosztott elérését, illetve a rendszerszintű atomi számlálók meglétét a munkafolyamatok teljes lapkán belüli szinkronizációja érdekében.


[+]

Ezektől, vagyis a hUMA és a hQ támogatásától HSA (és OpenCL 2.0) képessé vált a rendszer, bár a Kaveri nem felel meg az összes HSA direktívának:

  • GPU C++ Compute
  • Felhasználói módú ütemezés
  • Egységes címtér a CPU és a GPU között
  • Egységes virtuális memória a CPU és a GPU között
  • Teljesen koherensen megosztott memória a CPU és a GPU között
  • GPU compute kontextusváltás
  • GPU grafika preempció
  • QoS (Quality of Service)

Az utolsó két direktíva támogatása csak a Volcanic Island GPU-családdal várható, mely a tervek szerint a következő, Carrizo kódnevű APU-ban is helyet kap, amivel minden bizonnyal már a 100%-os HSA-támogatás is megoldott lesz.


[+]

Az UVD és VCE motorok is frissültek, bár ahogy a fenti két diáról leolvasható, a változás mértéke nem nevezhető túlságosan nagynak. Ezen felül a korábban már emlegetett TrueAudio támogatása is megoldott, a GCN mikroarchitektúrából kifolyólag pedig a Mantle API is támogatott.


Az FM2+ foglalat

Valószínűleg sok FM2-es alaplappal rendelkező olvasó számára jelent rossz hírt, hogy a számos más egyéb mellett a tokozás is változott. Ebből kifolyólag az FM2+ tokozású Kaveri nem használható a korábbi FM2-es alaplapokban. A korlátozásról már a processzor alján található érintkezők átrendezése is árulkodik, ugyanis azokat úgy alakították ki, hogy az újdonságok fizikailag inkompatibilisak a régebbi alaplapokkal, így azokat csak az új, fekete (~sötétszürke) foglalatba lehet beilleszteni. Öröm az ürömben, hogy legalább a korábbi Trinity és Richland kódnevű megoldásokat lehet használni az újabb alaplapokban, illetve az ígéret szerint a következő APU (Carrizo) is FM2+ tokozást fog alkalmazni, így aki most cserél vagy ruház be, az akár hosszabb időre is letudhatja az alaplapokkal való esetleges hajcihőt.


[+]

A tokozás, illetve a PCI Express 3.0 támogatása mellett platformszinten más alig változott. A Llano és Trinity/Richland APU-khoz hasonlóan a Kaveri is 24 darab PCIe csatornát tartalmaz, melyből 4 darab az alaplapi FCH-val való kommunikációra van elkülönítve, viszont a többi konfigurálása már az alaplapok tervezőire van bízva. A korábbi 5-ösre, illetve az újabb, 8-asra végződő chipsetek között csak a RAID meghajtónál van eltérés, ami mostmár hivatalosan is támogatja a különböző SSD RAID tömbökhöz szükséges TRIM parancs továbbítását a kötetben található összes meghajtóra egyaránt. Bár a Kaveri megkapta a CrossFire XDMA blokkot is, de Dual Graphics tekintetében egyelőre csak a Radeon R7-es megoldásokkal működhetnek együtt az új APU-k, ami jelen állás szerint az R7 240 és 250 VGA-kat takarja.

Az előzetes hírek ellenére nem sok minden változott a támogatott RAM típusok tekintetében. A korábban szárnyra kapott GDDR5-ös pletykák, bár nem voltak alaptalanok, de a magas költségek okán a terv piacképtelennek bizonyult, mivel nem hozott volna olyan mértékű sebességbeli előnyt, mint amennyibe végül került volna. A kettőnél több csatorna hasonló okok miatt lett volna életképtelen, így maradt a jól bevált 128 bites, kétcsatornás rendszer, amely hivatalosan legfeljebb 2133 MHz-es modulokat támogat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés