Új hozzászólás Aktív témák

  • HookR

    addikt

    válasz Ice&Lime #31237 üzenetére

    Gyakran visszatérő gondolat, hogy miért ilyen drága, ha egyszer kicsi és alig van benne anyag. Az árat nem annyira a méret és az anyagmennyiség határozza meg, hanem sokkal inkább a felhasznált anyag fajtája, a megmunkálási igény és a darabszám, amin a költségek szétterülnek. Általánosságban elmondható, hogy egyrészt a mini-ITX házak jellemzően rétegigényt képviselnek, másrészt többnyire az acélvázas (porfestett), fröccsöntött műanyag előlapos, alacsonyabb megmunkálási minőségű kuckók tudnak igazán olcsóak lenni, míg például az igényesen megmunkált aluból készültek magasabb árfekvésűek. A kínai, olcsó munkaerőre épülő termékek persze itt is erősen árnyalják a képet.

    A ház kapcsán helyedben ezeket az irányelveket tartanám szem előtt:
    - Saját ház építése esetén tetszés szerint méretezheted a CPU hűtő számára rendelkezésre álló magasságot. Érdemes olyan topflow változatot választani (és annak magasságához igazodni), amin már bizalomgerjesztően nagy méretű a hőleadó felület és rakni rá egy leszabályozható, csendes 120/140x25mm-es ventilátort. Például az ID-Cooling IS-60 mindössze 40mm magas, ez egy 25mm magas ventivel megáll 65mm-ben. Így lesz kellő tartalék a hűtésben, hogy szinte teljesen némára leszabályzott ventivel se legyen gond a hőmérsékletekkel. Innen tudsz válogatni: [link]
    - Ha kell 2,5"-es meghajtó, akkor az ne legyen a processzorhűtő szellőzésének útjában, tehát fölötte semmiképp. Inkább az alaplap előtt élére állítva (vagy valamelyik oldalán. Vagy az alaplap alatt azzal párhuzamosan, oda 2 is bőven elfér). Mindenesetre a 3-ból 2-t meghagynék szellőzőnyílásnak, ahol a topflow hűtő kifújhatna.
    - Manapság már 2,5"-es meghajtóhelyre sincs feltétlenül szükség. Az aktuális generáció mini-ITX lapjain már szélesebb körben terjed az M.2 foglalat, például a belépő szintű MSI H110I Pro-n is van. Hogy ár/érték arányban hogyan viszonyul a H81-es felállással szemben, azt nem tudom.
    - Megfontolandóak még a Thin Mini-ITX lapok, melyekhez elegendő csupán AC adaptert venni, ám megemlítendő, hogy Duracellm... kételkedik a hosszútávú, nonstop üzemelésük megbízhatóságában. De majd ő elmondja.

    Őszintén szólva nem véletlen, hogy a mini-ITX topikban kerülgetjük a "Milyen paneltáp/picoPSU+AC adaptert vegyek?" kérdéskört, mint a forró kását, mert ahogy arra AxBattler #31246 is utalt, nincs egyértelműen jó választás. Más, ha az ember a saját szakállára kísérletezik és más nyugodt szívvel ajánlani valamit. Utóbbihoz sok olyan szempont együttállása lenne szükséges, ami sajnos ritkán teljesül. Nevezetesen egyszerre legyen kielégítő:
    (A) 12V-os ágon tartósan leadható maximális teljesítmény
    (B) minőségi, hosszútávon is megbízható alkatrészek
    (C) nem elrugaszkodott árfekvés
    (D) biztató garanciális feltételek
    ...szempontjából. Ilyen egész egyszerűen nincs.
    Amit gondolkodás nélkül, nyugodt szívvel merek ajánlani, az a PicoPSU-160-XT (tehát az eredeti; a drága) és a HDPLEX 250W (ezek nem a mérsékelt árfekvésről híresek) és AC adapternek a Dell DA-2-t. Ezután jön a 'bevállalnám' kategória, például: Realan LR1106. Majd a 'még biztató, hosszútávon még akár be is válhat' és az 'Inkább kihagynám' besorolások következnek. Utóbbi kettő kapcsán inkább a 'tápszagértő' fórumtársakhoz érdemes fordulni. :)

    Szerintem az 54W-os TDP-hez még nyugodtan számolj hozzá vagy 20W-ot az alaplapra és a hosszú élettartamhoz az sem árt, ha ezen felül is marad a tápban tartalék. Részemről azt mondom, ha belefér a költségvetésbe, akkor PicoPSU-160-XT, ha nem, akkor Realan LR1106. AC adapternek meg legalább egy 100W (de ha lehet inkább 120W)-os példány, amit a többiek ajánlanak.

    (#31261) AxBattler: "A Q04 mintha már fenn lenne egy ideje..."
    Igen, de itt a topikban még nem került említésre.

Új hozzászólás Aktív témák