Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lazydog

    addikt

    válasz Hemi 426/RT #747 üzenetére

    A RAID-Edition (RE) vinyókra a gyártó öt év garanciát ad, mivel a gyártás után hosszabb ideig, alaposabban tesztelik.
    Gyorsabbak is "közönséges" társaiknál. Másrészt rendelkeznek olyan plusz funkcióval (TLER), ami előnyös RAID-be kötött vinyók esetén. TLER

    [ Szerkesztve ]

    Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!

  • Hemi 426/RT

    aktív tag

    válasz lazydog #748 üzenetére

    köszönöm!
    végre egy kicsit megint többet tudok! :K
    és akkor ha nem raidezek ha jol értem akkor is picit gyorsabb a simáknál?
    ha kérhetnék még töled egy kis segitséget ezzel a TLER-el kapcsolatban....
    ezt nincs kedved bövebben kifejteni esetleg vagy ha van idöd linkelni egy olyan oldalt vagy bármit ami nem angolul van? :F
    ebben elég gyengus vagyok csak ezért kérem! :U
    és még egyszer köszi! :R

    Csere érdekel komoly cucokra? Mik azok a Cucok?? "a cucoknak két alfaja van. Az egyik komolytalan mindenhol megtalálható. a másik alfaja a komoly(cucokusz komolyikusz) na ez van neki ez sokkal ritkább" By:5teve

  • Locutus

    veterán

    válasz audi100td #8949 üzenetére

    [I]"Western Digital manufactures desktop edition hard drives and RAID Edition hard drives. Each type of hard drive is designed to work specifically in either a desktop computer environment or on RAID controller.

    If you install and use a desktop edition hard drive connected to a RAID controller, the drive may not work correctly. This is caused by the normal error recovery procedure that a desktop edition hard drive uses. Western Digital RAID edition hard drives have a feature called TLER (Time Limited Error Recovery) which stops the hard drive from entering into a deep recovery cycle. The hard drive will only spend 7 seconds to attempt to recover. This means that the hard drive will not be dropped from a RAID array.

    If you install a RAID edition hard drive in a desktop computer, the computer system may report more errors than a normal desktop hard drive (due to the TLER feature). Western Digital does not recommend installing RAID edition hard drives into a desktop computer environment."[/I]
    /Ez a WD hivatalos álláspontja/

    Magyarán ha RE-t használ nem-raid környezetben, akkor előnye semmi, hátránya annál inkább lehet. Bár úgy láttam te itt nagyobb szakértő vagy, szóval nyugodtan cáfolhatod is, ha a 100 éves tapasztalatod mást mutat :)

    Komplett hangrendszerem eladó - https://hardverapro.hu/apro/mackie_studio_monitorok_mr5mk3_mr10s_mk3_sub_asus/hsz_1-50.html

  • gg72

    veterán

    Elég régen már volt szó arról, hogy "illik-e" nem raid-es környezetbe raid-re optimalizált vinyót venni, akkor megoszlottak a vélemények.

    Most tervezek venni egy Western Digital RE4 500GB (WD5003ABYX) vinyót egy HP microserverbe, de egyelőre nem raid-ben működne. Csakis letöltésre használnám, azon belül is erre mennének a letöltések, vagyis szinte csak írna, de azt 24/7-ben. Van egy másik WD green vinyó is már a gépben, az lenne az "olvasó".

    A kérdés tehát az, hogy származhat-e bármilyen hátrány abból, hogy egy TLER-es raid vinyót használok nem raid környezetben? :F

    Ez az aktuális hivatalos WD álláspont:

    Western Digital RAID edition hard drives have a feature called TLER (Time Limited Error Recovery) which stops the hard drive from entering into a deep recovery cycle. The hard drive will only spend 7 seconds to attempt to recover. This means that the hard drive will not be dropped from a RAID array. While TLER is designed for RAID environments, a drive with TLER enabled will work with no performance decrease when used in non-RAID environments.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Kuruc2

    senior tag

    válasz Eduardo89 #41086 üzenetére

    Akkor folytatom a Red.infókat :) :

    http://www.legitreviews.com/wd-red-3tb-nas-hard-drive-review_2092

    "The WD Red series costs a bit more, but has a number of firmware and hardware features that make it different from a traditional desktop hard drive. For example, you have less aggressive head parking (no IntelliPark), a configurable Time Limited Error Recovery ( TLER ), with a default of 7 seconds, optimized IntelliPower disk rotation speeds, and a vibration reduction mechanism. On top of all that you get a 3-Yr. warranty with free 24×7 phone support if you need it. WD even has a dedicated support line for WD Red customers (1-855-55-WDRED), which is pretty impressive." -Dec 11, 2012-

    Azaz: (gyenge az angolom) : A vörösök kicsit többe kerülnek, de más a szoftverük és a hardverfeléíptésük, mint a hagyományos winyóké. Például: nem parkol annyira mint állat (nincs intelligensparkolás bekapcsolva, stb stb stb. optimizált lemezsebesség (intellipower), 3 év gari, van külön vörös vonal nonstop ha izgul valaki.

    Szval akkor most van vagy nincs pari, vagy para, vagy hype, vagy mi van? :)

    ---

    Edu: már ki volt!!

    [ Szerkesztve ]

    http://logout.hu/cikk/wd_red_3_tb_nem_csak_nas-ba/sajat_sztori_tapasztalat_kuruc2.html --------------------- http://logout.hu/cikk/ii_desktop_modding_verseny/a_vegeredmeny.html ----------------------------------------------------

  • Zola007

    veterán

    válasz prokxy #42506 üzenetére

    Ugyanolyan "lassú" mint bármely más, mai 5900-as HDD
    Kikapcsolás pedig ugyanolyan elvű mint a többinél, semmiben nem tér el, csak itt páran mozigépész szakon végeztek, annyira megy a vetítés.

    amiben eltér:
    Intellipower alacsony fogyasztású motor
    dedikált NAS kompatibilitás
    NAS specializált firmware
    TLER intelligens időlimitált hibajavítás
    3D active balance rezgécsökkentett kialakítás

    Ezzel csak többet tudnak a meghajtók, nem kevesebbet. Raidbe, szerverbe, rendszerhdd-nek nem való, de ez a fentiekből is kitűnik.

    Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

  • adm

    őstag

    válasz isx1 #43101 üzenetére

    eddig az első verzióban a red vezet.

    tudja a tler funkciót, ami a raid edition fő funkcióbeli plussz tudása. amíg 2 lemezes raid0/raid1ről van szó és jellemzően soho a felhasználás addig a wd is ezt ajánlja ebbe a környezetbe. mondván egy nasban is lehet ócsó-buta és drága-okos raid vezérlő meg user. és a +1 év gari megérne 3300ft-ot.

    a fej parkolás még kérdés, onnantól hogy a 600E ciklusnak elégnek kell lennie, odáig hogy meg kell emelni 300 másodpercig a várakozást.

    illetve az még kérdés, hogy a raid vezérlő eleve nem "pingeli-e" a merevlemezt, a programodhoz hasonlóan és akkor ez sem lenne gond.

    16core - 32thread - 64gb

  • Bile Demon

    őstag

    válasz Eduardo89 #45958 üzenetére

    Köszöm a véleményt.
    A RED nél kikapcsolható 8mp-s - párperces fejpakolás mint a régi greenemnél? És a TLER és egyéb NAS feature-k? Nekem sima asztali gépben lenne SSD mellé.

    Bruhe

  • válasz atee #47682 üzenetére

    Alapvetően semmi, nekem az itt felelhető 1bites gondolkodással van. Black/Red... most már néha van Purple is, gondolom a jobb ára miatt. Akkor miért nem AV? Nincs benne TLER (úgy sem RAIDezik senki itt), egyébként meg kb ugyanolyan. És még egy picivel olcsóbb... :)
    De ott van a Green vagy a Blue, senki, semmire. Pedig nem rosszak...

    Vagy az összes Seagate (Desktop, SSHD, NAS, Surveillance, Video), de ebből sincs semmi. Egy részéről talán az ittlévő segítők azt sem tudják, hogy mi.
    És akkor még arról a pár Toshibáról nem is beszéltünk.

    És ezzel még nem is lenne semmi baj, de a WD is pont úgy fog elszállni, mint a győzelmi zászló. Mert el fog, mert nem fog örökké menni. Csak olyan nagy megbízhatóságról beszél itt mindenki, mintha ezekhez nem kéne backup, mert örökre szól. Vagy, hogy az 5 év gari 5 év biztos működést eredményez. Komolyan nem értelek titeket.

    Tegnap még működött...

  • Lauda

    félisten

    Purple vinyokrol mit lehet tudni? Parkolas problema? TLER mint a rednel? Ezekre is 3 ev a gari es viszonylag ertelmes arban kaphatok.

    Koszi!

  • Lauda

    félisten

    válasz jim bcs #53209 üzenetére

    Koszi!

    Van itt egy tablazat, ott a raid features sorban irja hogy TLER. Ez most itt mit jelent? Ugyan ugy csak raidben van hibajavitas, mint a rednel? :F

    A rossebnek keszitenek ennyi fele vinyot, meg lehet bolondulni toluk. :W

    [ Szerkesztve ]

  • jim bcs

    MODERÁTOR

    válasz Lauda #53210 üzenetére

    (#53210) Lauda
    Igen ugyanúgy, általában ezekből a hdd-kből 4-8-12 kerül egy egészséges rendszer alá rendszertől függően, így valahol érthető, hogy raid-ben jön be a képbe a TLER.

    (#53211) vzaza
    15k körül ott tanyázik a WD10EZEX

    (#53212) t72killer
    Nem kellene, de szemmel láthatóan is van különbség a mai napig.

    [ Szerkesztve ]

    Beárazás: https://logout.hu/bejegyzes/jim_bcs/bearazos_topikok_listaja.html

  • Dzsekó

    addikt

    válasz C. s. #53443 üzenetére

    Jó a Red, nem kell parázni. Szerintem a TLER-re gondolsz. Asztali környezetben nem jelentkezik a gond. Itt van leírva, hogy mi is ez, és magyarul is. Ha op. rendszert is futtatnál, akkor viszont inkább a Black ajánlott, mert Red csak 5400RPM és lassabb emiatt. Szűken bele is fér a keretedbe és 5 év rá a gari.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Sur1G #53648 üzenetére

    Milyen fizikális méretű kellene (2,5" / 3,5"), milyen USB-port van a készüléken stb.??

    Amúgy végül is a legtöbb külső HDD többé-kevésbé alkalmas lenne a feladatra, de pl. gyári kompakt kivitelben egyik sem igazán 24/7-es üzemre készült. Rendszerint olcsó, kommersz desktop HDD-k vannak bennük, bár most kivételesen a WD My Book sorozata feltűnt WD Red belsővel is. Tehát, ha intenzíven lesz használva, akkor talán célszerűbb lenne a külső házas megoldást választani. Annál egy jó alumínium rack esetén a hővezetés sem lenne gond, illetve célirányosan akár még egy 24/7-es üzemre szánt HDD-t is lehetne bele választani. Az ezzel foglalkozó topikokat megtalálod az összefoglaló végén. Persze a bele szánt merevlemezt azt itt célszerű megérdeklődni.

    (#53646) junior11: ez esetben kicsit talán túl van lihegve ez a desktop vs. NAS, TLER stb. téma. Ha már maga a WD is Redet pakol az egyes 3,5" külső vinyóiba Blue/Green helyett, akkor gondolom előbbi ilyen célú felhasználásával akkora probléma nem lehet. Na meg, ha azt nézzük, hogy minőség és megbízhatóság, akkor megint inkább előbbi felé billen a mérleg.

    [ Szerkesztve ]

  • jim bcs

    MODERÁTOR

    válasz junior11 #54646 üzenetére

    Még semmi konkrétat, csak, hogy jön új széria a Black-ből és Purple/Red-nél is. Ha igazak a pletykák akkor egy picit csendesebbek lesznek mint a mostaniak, gari marad 3 év.

    Black/Blue-ból 1TB-tól kezdődnek majd a tárolók és ezalatt nem lesz semmi, a garancia lehet a black-nél is 3 év lesz, de ezek még csak pletykák, majd meglátjuk mi lesz. Még azt sem tudni, hogy új nyákok is jönnek-e alájuk, HAMR lesz-e, TLER melyiknél lesz és melyiknél nem, stb., tehát ha majd van biztos infó azt megosszuk veletek is.

    [ Szerkesztve ]

    Beárazás: https://logout.hu/bejegyzes/jim_bcs/bearazos_topikok_listaja.html

  • 5150

    aktív tag

    válasz generic #55721 üzenetére

    WD-RED: TLER, load/unload cycle count hibatűrés +300000-el több (a purplhe-hez képest) NAS support. Parkol, de állitható, kikapcsolható (utóbbi ellenjavallt)

    WD Purple: 32 kamera is irkálhat, lehet forrás egyidejűleg, ATA Stream és AllFrame support, jobban birja a hőmérséklet ingadozásokat. Nem parkol. Valamivel lassabb, mint a RED.

    Amiben megegyeznek: 5400 RPM, AF 4Kn szektor rendszerűek, mindkettő halk mint a fene, mindkettő 24/7 folyamatos működésre tervezve, MTBF 1000000 óra mindkettőnél és asszem mindkettőben van rezgés kompenzáció. Dióhéjban

    A Purple kamerás megfigyelő rendszerekhez készült, a RED pedig NAS rendszerekbe, feltételezett RAID megléte mellett, ahol a winyók keltette rázkódás összeadódhat és hogy egyik-másik winyó hibajavitó mechanizmusa miatt ne dobja ki a raid vezérlő a tömbből.

    [ Szerkesztve ]

    "Az információ korában az evolúciós szelekció azokat tizedeli, akik képtelenek a hamis információt megkülönböztetni a helyestől"

  • inf3rno

    nagyúr

    Ha BTRFS-el akarok szoftveres RAID1-et, ahhoz tényleg kell a TLER, ami a WD black és a red lemezekhez van? Olvastam olyat, hogy csak hardveres RAID-hez szükséges. Van még más különbség ezek meg a green és blue lemezek között? Van itthon blue, aminek a sebességével teljesen elégedett vagyok, és hibás szektor sincs még rajta, pedig már használom egy ideje. Amellé vennék még egyet, és az menne RAID1-be, ha nincs valami komoly hátránya a black-hez képest ilyen téren...

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    válasz inf3rno #57637 üzenetére

    Közben összeszedtem, hogy alkalmas e a WD blue nekem RAID1-be az itthoni szerverbe.

    RAID 0/1

    Bármelyik WD szín jó, a gyártó szerint RAID0-hoz és RAID1-hez. Parity RAID-hez üzleti vinyókat ajánlanak TREL-el. A black-ben sincs TLER, csak a red-ben és az RE meghajtókban. [link], [link], [link]

    RAID 5/6/10 (parity)

    Kell a TREL hardveres RAID-nél. [link] Nem kell a TREL szoftveres RAID-nél (mdadm, zfs, btrfs, stb.), sőt kifejezetten káros is lehet. [link], [link]

    Jó a green és a blue RAID-be?

    A WD green esetében elméletileg be lehet kapcsolni a TLER-t a WDTLER-el és a fejparkoltatási időt ki lehet tolni a WDIDLE3-al. Ezekkel a beállításokkal szinte ugyanazt tudja valamivel gyengébb tartóssággal, mint a WD red. [link], [link], [link], [link], [link], [link], [link]

    A régi ajánlott WD blue-nál (WD10EZEX) is előfordulhatnak fej parkoltatási problémák. Ennél is ugyanúgy át lehet állítani a parkolási időt (vagy minek fordítsam) WDIDLE3-al. A TLER-t elvileg nem lehet bekapcsolni rajta, legalábbis nem írják, hogy kompatibilis lenne vele a WDTLER. Az új blue típusoknál már nem lehet átállítani a parkolási időt sem. Nyilván tartósságot ettől sem kell várni. RAID-be a green és a black népszerűbb volt a nem TLER-es meghajtók közül. A blue-t nehezebb volt hardveres RAID-be vinni, nem minden controller szerette. [link], [link], [link], [link]

    Szóval a régi green, ha bekapcsolható a TLER, akkor hardver RAID-be jó lehet, a blue semmiképp sem, a black-nél meg azt mondják, hogy igen, bár nincs rajta TLER support. A szoftveres parity RAID-be mindhárom jó elméletileg. Nyilván nem lesz ugyanaz a minőség és tartósság, mint az üzleti modellek, de árban sem leszünk ugyanott. Én úgy döntöttem, hogy az itthoni WD10EZEX mellé veszek még egy ugyanolyat (újan 14k), átállítom rajtuk a parkolási időt 5 percre, aztán jók lesznek nekem az itthoni szerverbe adatnak btrfs szoftveres RAID1-be. Hatalmas terhelést nem fognak kapni. A dolgok többsége SSD-n megy majd adatbázisba, onnan írom ki napi néhányszor az eseményeket a HDD-re, illetve a gyakran letöltött fájlok is kesselve lesznek SSD-n néhány 10GB-on, szóval olvasni sem fogok annyira sokat róla. Ilyen terhelésre így, hogy csak a család használja, szerintem simán elmennek évekig ezek a vinyók. Ha mégsem, akkor meg levonom a tanulságot, és veszek majd két WD red-et. A b változat, hogy veszek két black-et használtan (20k)-ért a blue meg megy backup meghajtónak, esetleg torrentnek.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • King Unique

    titán

    válasz friccccc #58865 üzenetére

    Ha a folyamatos felvétel miatt kell strapabíróbb HDD, akkor akár elvileg ez az AV-GP is opció lehet, ami eleve DVR/PVR üzemre lett tervezve. Aztán az már más dolog, hogy desktop környezetben hogyan viselkedik a speciális firmware miatt. A hasonló Red és Purple sorozatoknál elvileg nincsen ezzel gond, azoknál nem kavar be a TLER, SCS stb. asztali környezetben sem. Amúgy 3,5"-os méretben adattárolási célra az ajánlás mostanában a WD Purple sorozat szokott lenni itt a topikban. Ráadásul 2 TB-os méretben az új WD20PURZ ára elég kedvező.

    A külső házas témának pedig van külön topikja, amit nemrég a topikgazda is említett és amúgy az itteni összefoglalóban is szerepel.

    [ Szerkesztve ]

  • PNP

    őstag

    Sziasztok,

    Cooler Master Q300L házban a merevlemez rögzítés úgy van megoldva, hogy közvetlenül a házhoz kell csavarozni a HDD-t, és nincs is hely arra, hogy gumi darabokat tegyek be rezgéscsillapításként. Jobb híján arra gondoltam, hogy kicserélem az így elég hangos P300-at (nem írás közben, hanem alapjáraton zavaró a hangja, olyan, mintha egy hangos venti, vagy egy optikai meghajtó, minden más jóval halkabb a gépemben) egy WD RED-re. Kérdés, hogy ez jó ötlet-e, mivel elvileg NAS-ba, RAID módra tervezték, van, aki szerint ez problémát okozhat valami TLER miatt. Ti használjátok asztali gépben?

  • Capt Baloo

    csendes tag

    válasz Dzsekó #63279 üzenetére

    Nagyon köszi, be is rendeltem.

    Még egy kérdés merült fel bennem, bár inkább csak a magam megnyugtatására. Több helyen belefutottam tegnap kutakodás közben, hogy a nasba/raidbe szánt vinyóknál a kikapcsolhatatlan TLER funkció miatt lehet probléma, ha egy szektort valamiért nem tud olvasni a fej, akkor pár másodperc múlva nem is próbálkozik tovább (ami raidben jó, de ha egyetlen vinyón van csak az adat, akkor meg nem annyira jó). Nem a vásárlás miatt perdöntő mindez, úgyis van mindenről backup, a meglévő két red vinyóm együtt van vagy 6 éves, 0 rossz szektor, más se panaszkodott rájuk, illetve egy korábbi blackkel meg egy még korábbi isten tudja már milyen vinyóval már megvan az a tapasztalat, hogy az első rossz szektort villámgyorsan követi a többi, és ha szerencséd van még épp tudsz adatot menteni mielőtt úgyis kuka az egész lemez. Szóval érdekelne a véleményetek, hogy ennek lehet e gyakorlati jelentősége?

  • Proci85

    senior tag

    Sziasztok

    Rendszeresen felmerül a WD Gold, leánykori nevén WD RE, új nevén HGST Ultrastar DC és úgy jön le nekem, hogy sokan nem tudjátok hova tenni, pedig megérdemelne egy rövid bekezdést az összefoglalóban.

    Ezek enterprise SATA vinyók, nagyforgalmú szerverekbe szánta a gyártó. Jellemzően sok diszkes RAID-ben vannak és ezzel kapcsolatos hibatűréssel vannak ellátva (timing, TLER, stb). Pl., ha van egy 16 HDD-ből álló RAID 5/6/10 és sok szálon megy a terhelés, előfordul, hogy 1-1 HDD lemarad az írásnál, akkor a RAID vezérlő ne lökje ki a RAID-ből azt a vinyót, mint leggyengébb láncszemet.
    Kommersz vinyókkal lazán előfordul, hogy egy erősebb terhelésnél random hullanak a vinyók, pedig semmi bajuk nincsen. Pl. Samsung HD (D->dekstop) vs. Samsung HE (E->Enterprise) sorozat. Előbbivel szívtam 1-2 hét után hullottak, utóbbi meg ment 3-5 évet gond nélkül. Illetve a HD-s lemezek is önállóan NAS-ban, mobilrackben lightos körülmények között.
    WD enterprise vinyókat Re 1 óta használok, nagyjából 2009 óta. Sok száz ment át a kezem alatt. Egyszerre kb 100 aktív vinyó volt, ezekről gyűjtöttem statisztikát.
    Van olyan Re 1 vinyó, ami a mai napig megy, brutálisan jól sikerültek.
    Amíg a gold le nem váltotta, Re 4-ig jutott el.
    Ezek a desktop sata vinyókkal szemben, nem purcannak ki 30k üzemóra környékén, hanem 50-60-80.000 üzemórát is elmennek meghibásodás nélkül. (80k üzemóra ~9 év!)
    Eközben szinte állandóan szadizva vannak.

    Képzeld el, hogy van egy 8 vinyóból álló RAID10 rajta 50 virtuális gép vagy egy 16 vinyóból álló RAID10, rajta 100-120 virtuális gép.
    Mindegyik virtuális gépen fut legalább egy pistike szintű weboldal, minimum 1, vagy akár egy teljes cég levelezése, sok száz weboldallal...1 virtuális gépen.
    Ez mellett az oprendszer is dolgozik, logol, teszi a dolgát.
    A fejek 0-24 rommá vannak rángatva az I/O-tól + a RAID-et is szinkronban tartja.
    És mennek, hosszú éveken át. Iszonyatosan jól sikerültek az RE vinyók.
    Szóval, ha valahova szánjátok, ilyen tudattal tegyétek.

    Fentebb írta valaki, hogy nem tudja mi a különbség a WD RED pro és a WD Gold között. Hát ez :) A RED, még ha pro is, NAS-ba szánt. Max erősebben igénybe véve, de messze van a goldtól. Főleg a timing miatt (raid timeoutok).

    Ja, még egy különbség, amire nem nagyon láttam, hogy kitért volna bárki is.
    Kerestem virtuális szerver image backupolásra vinyót. Oda ugye nem kell RE/Gold, mert minek. Skyhawk, Ironwolf, Red jött számításba.
    De heti 4TB írással számolva, "túlírtam" volna a HDD-t a gyári specifikáció alapján.
    Egy Red-hez képest egy Gold 3x több írást képes elviselni (180TB/y vs. 550TB/y).
    Így kénytelen voltam Gold lemezek mellett dönteni, de ez tudatos döntés volt.
    Ezen infót sajnos elég nehéz levadászni a neten. A workload rate kulcsszavak viszont segítenek a HDD típus után írva.

  • Dave™

    nagyúr

    Megkérdezem itt is: ugye van az a közhiedelem, hogy a WD Red kiváló NAS-ba, aminek ellent mond az az új fejlemény, miszerint 6TB-ig SMR technológiát használnak, szemben mondjuk a Purple-lel, ami meg CMR. Mivel a Purple-ben van TLER támogatás is, így mi szól a Purple ellen NAS felhasználásra?

  • King Unique

    titán

    válasz Clever0 #66661 üzenetére

    Ott nem valószínű mostanában, meg ebben a topikban is már többször volt szó arról, hogy a TLER ellenére desktop környezetben többek között pl. a WD Red is normál merevlemezként viselkedik. :))

  • CrV6000

    csendes tag

    válasz King Unique #67968 üzenetére

    Szia,
    A fenti válasz alapján merült fel bennem egy kérdés, amiben szeretném a véleményed/véleményeteket kérni.
    Otthoni gépbe használok WD Red-et, eddig megbízható volt. Most új HDD-t szeretnék, sajnos az árak miatt kb a Plus és a Pro is már egy árba került (CMR-est keresek, illetve van, igaz nem NAS-ba, vagz Raid-be van).
    Egy külföldi fórumon olvastam a TLER-ről, csatolom mit írtak. Én eddig ezzel őszintén szólva nem foglalkoztam, nekem a meglévő lemezek jól működnek, ezért nem mélyedtem el jobban.

    "Using a NAS drive in a non-NAS (more specifically a non-RAID) environment is a really bad idea. One of the key differences is that NAS drives by default will have TLER (Time-Limited Error Recovery) enabled.
    This is important because in a RAID environment you don't want the whole array pausing while one drive struggles to read one faulty sector. You want the drive to immediately give up and the array will recreate the damaged data from the other copy (RAID1) or parity (RAID5).
    In a single drive desktop environment you absolutely want the drive to keep trying to get that data back because there is no redundancy.
    So if you use a WD Red as a stand alone drive in a desktop and it has any issue then it is just going to give up and your data will be lost.
    Now I believe that you may be able to find some software online that allows you to edit the firmware and disable TLER but I'll leave that as an exercise for the reader."

    Ez is, a fenti tanácshoz hasonlóan olyan dolog, amivel nem érdemes átlag userként foglalkozni mert normál módba fog futni és viselkedni? :)

    Köszi a segítséget. :R

  • ricsip

    addikt

    válasz ricsip #69586 üzenetére

    Na ez a link talán 1 fokkal jobb, itt már nem könyvtárszakos színvonalon dumálnak az X16 vs X18 változásokról:

    Seagate Exos X18 Review (realhardwarereviews.com)

    Több oldalas, alul kell lépkedni a többi oldalra. Az eleje összefoglaló az Exos-ról, és hogy mit tud, illetve le vannak írva benne a 3betűs rövidítések amikkel célszerű képben lenni ha a drive rigolyáit meg akarja érteni az ember:

    - Western Digital calls this feature TLER (Time Limited Error Recovery), Seagate calls it ERC (Error Recovery Control)
    - EPC: Extended Power Condition, azaz a Seagate-féle PowerChoice Idle Power Technology, azaz energiatakarékos működési mód, több fokozat között kapcsolgat, egyre nagyobb energiatakarékosságot elérve, cserébe parkolja a fejet és legvégső esetben le is áll a lemezek pörgésével.

    A részletes power állapotok ennek a leírásnak a végén vannak:
    How do I disable hard disk spin down or head parking in FreeBSD? - Server Fault

    Vagy itt a hivatalos, de ez kicsit régi (2010-es) hivatalos papír:
    tp608-powerchoice-tech-provides-gb.pdf (seagate.com)

    -

Új hozzászólás Aktív témák