Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gergő009

    csendes tag

    Elem-akku + töltő. Milyet vegyél!

    Ha sokáig tartó minőséget szeretnél, akkor Eneloop aksi + Voltcraft IPC-1L töltő a megoldás. Nem túl olcsó dolog, de hosszútávon megéri.
    Régóta fényképezek, elég aktívan, és mindig bajok voltak az akkukkal egy-két év után. Ezért mindig más aksit vettem. Végül egy ismerős ajánlotta ezt a párost. 3 éve vettem, s azóta még mindig olyan mintha új aksik lennének... Ráadásul mivel ezek alacsony önkisülésű aksik, azóta még egyszer sem fordult elő olyan, hogy ha feltöltve elrakom a táskámba, és csak pár hónapok után használom fel az aksikat, már félig lemerültek lennének.

    IPC-1L ára: kb 9.000,-Ft
    Eneloop aksi 4db kb 4.000,-Ft
    Tényleg rohadt drága, de hosszútávon sokkal jobban jársz vele, nem kell évente új aksit venni, és egy szar töltővel mindig tönkre vágni őket..

    Szóval, az alacsony önkisülésű aksik azért jobbak a hagyományosokkal szemben, mert lassabban merül le magától.. Jóóóval lassabban.
    Had szemléltessem egy példával. Van nekem itt 4db sima 2600mAh energizer aksim.
    Ha én ezeket fullosan feltöltöm, és rögtön utána tesztelem akkor a töltőm szerint valódi kapacitásméréssel tesztelve 2700mAh körül megy bele.

    Amikor töltés után vártam 10-12 órát, és leteszteltem a kapacitását akkor már csak !!2200mAh!! körüli érték jött ki. Szóval gyorsan elveszti meglévő töltését magától. Utána már kicsit lelassul ez a folyamat, de pl egy 2hetes fullosratöltött aksiban már csak 1100mAh volt.
    Egy hónapos aksit, meg nem mértem, de fényképezőgépbe rakva gyakran ért olyan csalódás, hogy csak kb 50 képet bírt..

    Ezzel szemben az alacsony önkisülésű aksik viszont RENGETEG ideig bírják. Ott simán bejátszhatod, hogy feltöltöd az aksikat, elrakod, és 1 év múlva előveszed. Még mindig majdnem tele lesz. :)
    Gyártó által megadott adatok szerint "Még 6 hónap után is csupán 10%-ot, egy év után pedig mindössze 15%-ot veszít a töltöttségéből!"

    Viszont alacsony önkisülésű aksikat nem gyártanak túl magas mAh értékkel. Általában 2000-2200mAh körüliek. Viszont legalább lehet őket tárolni pótaksi gyanánt.. Arról nem is beszélve, hogy a legritkább esetben használtam az aksikat rögtön töltés után. Én általában másnap szoktam, addigra meg már kb 20% töltés elveszett. S ugyan ott vagyok, mint egy 4 hónapja feltöltött enelooppal pl.

    Azt viszont még hozzátenném, hogy a töltők 90%-a amit a boltban árulnak, átverés.. Nem érdemes használni őket, mert 1-2 év alatt max tönkreteszik az aksikat. Ha érdekel, hogy miért, jelezd, és azt is leírom... Sajnos ez azokra a töltőkre is vonatkozik amiket pl. az eneloopokhoz adnak.

    Töltővásárlás esetén a következő dolgokra kell figyelni:
    1. csatornaként töltsön, és ne párba, vagy négyesével. (azaz hogy minden elemet külön töltsön, és állítson le, és ne 2-öt vagy 4-et egyszerre)
    2. mínusz delta-U szerint kapcsoljon le (töltésfigyelés), és legyen benne hőmérséklet figyelés.
    3. legyen benne beállítható töltőáram, és állítható kisütés.
    4. legyen benne olyan opció ami formázza/frissíti az aksikat.

    Ha van egy ilyen töltőd, és hozzá jó alacsony önkisülésű aksijaid, akkor 5-6 évig tuti nem lesz baj az aksikkal.

    Ha viszont "normál" minden boltban kapható töltőd van, ami az imént felsoroltakat nem tudja, készülj fel, hogy évente érdemes cserélni az aksikat, teljesen mind1 hogy mennyire márkásak, alacsony önkisülésűek e, és hogy mennyire jók.

Új hozzászólás Aktív témák