Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bundee69

    tag

    Sziasztok!

    Még új vagyok a tunningban, de sikerült 3.2GHz-re felhúzni a gépet (köszönet érte Anubis_9-nak). Teszteléskor elég magas hőmérsékleteket mértem (TAT, Coretemp 0.95, Everest) ami egy kicsit zavart - igaz baromi meleg volt a szobában - tehát probáltam utannánézni.

    Szal, itt egy kis leirás a Core 2 Tcase, Tjunction hőmérséklet fronton:
    A Core2-es prociknál mindkét magban van egy-egy Tjunction hőmérséklet érzékelő szenzor. A processzorok specifikációjakor a Tcase nevű pontra adják meg a megengedhető maximális hőmérsékletet. Ez a pont a proci tetején annak geometriai középpontjában mérhető

    Pl.: X6800 = ~ 60c, Vcore max = 1.3525V, TDP = 75W

    A szenzorok pontossága +/- 1C. A hőmérséklet adatokat a processzoron belül regiszterekben tárolják, amelyek megfelelő programmal kiolvashatóak (TAT, Coretemp 0.95). A régebbi progik amelyek erre nem képesek a BIOS-ból, az alaplapról szedik ezt az infót különféle konverziókon, stb keresztül. Tehát nem konkrétan a mag hőmérsékletét mutatják. A prociknál a specifikált magfeszültség 1.3525V. Ha a proci stabilan fut ezen a feszültségen – és miért ne futna, hiszen ez az alapfesz alap órajelen -, akkor elmondható, hogy minden 0,05V emelés kb. 100MHz stabil pluszt ad a procinak, de ugyanakkor megemeli annak hőmérsékletét is 3-4C-al. 10%-on túli feszültség emelésnél vagy 1,5V-on a normál léghűtés már eléri a hatásfokának a maximumát és már nem minden esetben képes a magot a biztonságos hőmérsékleten tartani, bár erre a helység hőmérséklete és szellőzése is nagy hatással van. Minnél melegebb van a szobában annál inkább érdemes csökkenteni a frekvenciát és magfeszültséget – esetleg valami hatásosabb hűtést használni, vizet, nitrogént J

    Fontos megemlíteni a Tcase és a Tjunction közötti különbséget. 100%-os terhelésen a Tjunction mindig magasabb kb. 15C (+/-3)-al. Tehát 100%-on az 50C Tcase és 65C Tjunction hőmérséklet (amit a TAT vagy Coretemp 0.95 mutat) teljesen normális érték. (a 0.94-es Coretemp ezek szerint nem a regiszterekből olvasott és ezért volt egy kis zűrzavar az adatok értelmezésében mikor kijött az új verzió)

    Ime egy rövid táblázat a hőmérsékletekre:
    Tcase: 60 – Tjunction: 75 - forró
    Tcase: 55 – Tjunction: 70 - meleg
    Tcase: 50 – Tjunction: 65 - normális

    Az Intel által kiadott Thermal Analysis Tool képes az adott fizikai körülmények között a maximális processzor hőmérséklet kihajtására. Sokkal jobban, mint az Orthos vagy a Prime95, amelyek inkább a stabilitás tesztelésére használhatóak.

    Ahogy azt egy másik helyen olvastam egyszerűbb megfogalmazásban, akkor kell igen komolyan aggódni, ha a magok (Tjunction) hőmérséklete eléri a Tjunction max-ot ami a Coretemp szerint 100C.

    Remélem sikerült ezzel a kis leírással egy pár hasznos infot megosztani veletek. Ha valahol hibáztam, hülyeséget írtam, rosszul tudok valamit, kérlek javítsatok ki.

    Üdv
    Ati

Új hozzászólás Aktív témák