Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #60448 üzenetére

    Mihez képest olcsóbb?
    Ez a körülmények és viszonyítási alap függvénye.

    Ha Abu számaival kalkulálunk, hogy 7x drágább az N5, vagyis $35000 vs $5000 az N5 és N6 wafer ára, akkor relatív kevés N5 megspórolása is sokat számít.
    Viszont ezeket az árakat semmilyen más forrású pletyka nem erősítette meg. Megkockáztatom, hogy ilyen N5 waferár mellett talán a zen4 se kerülhetne annyiba, amennyiért árulják. Hiszen olcsóbb a Raphael, mint a zen3 volt hasonló korában, amelyről szűkösséget ugyan igen, de $35000-es waferárat sose mondott senki.

    Lehetséges, hogy 1-2 éve, amikor még fullra pörgött a gyár, meg a kapacitás lefoglalás előfordult olyan helyzet, hogy kurrens licit ár ennyi volt. De a mai 70%-os kihasználtság mellett kétlem, hogy a fölös kapacitások még mindig ennyiért mennének.(ezzel arra utalok, hogy az se biztos, hogy egy cég wafer ára egységes, lehet, hogy vannak eltérő időben ektérő áron lefoglalt kapacitások)

    Szóval.
    Ha az N5 ára mérsékeltebb, akkor az azon nyert árelőny is mérsékeltebb, hogy a lapka egy része nem N5-ön készülni.

    És akkor mi a viszonyítási alap?
    Ha a navi31 versenyképes lenne az 500mm2-es ad102-vel, akkor valóban nagy előnyt jelentene a chipletezés. Kár, hogy nem pörög annyit a frekvencia, vagy nem segít a v-cache, vagy talán megérte volna egy 400mm2-es GCD-vel próbálkozni. (Ugyanakkor azt se felejtsük el, hogy a 4090 vágott!)
    De mondjuk egy AD103-hoz képest, amivel versengeni tud, és ami 70mm2-rel nagyobb N5 lapkát jelent. Hogy valóban költségmegtakarítást jelent-e az a -70mm2 N5 +180mm2 N6 + csomagolás?
    Hááááát. Én kétlem.

    Ha ahhoz viszonyítjuk, hogy mekkora lenne ez monolitikus N5-ön, akkor kivonhatnánk 6x2x5mm2 kapkaterüketet (60mm2), ami így 420mm2-re jönne ki és nem lenne csomagolási költség. Talán sűrűbb lenne az MCD rész, legyen inkább 400mm2
    Annyi előnye biztosan lenne, hogy az infinity cache hasznosulása nem lenne limitálva az chiplet interconnect sávszélessége által és talán némi késleltetést is spórolnának. Talán lenne annyival gyorsabb, mint amennyivel nagyobb az AD103-tól.

    Cserébe 1/3-dal nagyobb lapka lenne. Valamivel rosszabb kihozatal. Ha abban a kapacitáskorlátos időszakban lennénk, mint amire feltehetőleg számítottak, akkor ez pont eggyel több eladott gpu lenne minden harmadik után. De "sajnos" jelenleg nincs kapacitáskorlát. Ha annyival drágább lenne az N5, mint ahogy Abu mondta, akkor ez valóban komoly költségmegtakarítást jelentene. De valószínűleg nincs akkora difi.

    Én nem látom, hogy ez jelen körülmények között akkora előnyt jelentene - mint mondjuk a Naples volt egy 700-800mm2-es szerverlapkával szemben.

    Szerintem ezt elkalkulálták.
    Bízzunk benne, hogy jó tanulás volt és sokat lendített előre a multigpu irányba. Merthogy a chipletezés másik jelentősége ott lehet, hogy nagyobb lapkát tudsz összelegózni, mint monolitikusan legyártani. De ez meg még nem az a generáció.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60445 üzenetére

    "a mai munkának az eredményét ne a múltbéli döntések eredményénél keresd."
    Ez mitol meddig tart? Csak mert epp a multbeli dontesek eredmenyei voltak azok, hogy 1-2 eve negyedevente 2-3millio AMD GPU ment el, most meg 600k.
    Miert csokkentettek a GPU kapacitast, ha szerinted dolgoznak rajta?
    Pont akkor amikor mar nem volt hiany?

    "Én úgy értelmezem, hogy dolgoznak rajta, de te valószínüleg nem .."
    Ennel egyszerubben nem lehet mar leirni.
    Negyedevenkent 2-3 millio AMD GPU biztosan gyartva volt, most meg kb 600K.
    Ez nem valoszinuseg kerdese.

    Emlekezteto:
    2021 - 2022 eleje
    Negyedevenkent 2-3 millio AMD GPU

    2022 vege -2023 eleje
    600k AMD GPU

    Tobb millio fellhalmozott keszlet nincs.
    Ezt valoszinuleg egy 5 eves is megerti.

    A terelesek:
    "May 14, 2021: GF megállapodás.
    Milyen GPU-t gyartanak itt mekkora kapacitassal? (semmit) Nem kell valaszolni.

    "2022 Jul: "Apple, AMD Back TSMC’s Tripled Investment, Tech Upgrade in Arizona"
    Milyen aranyban van itt GPU kapacitas foglalva idenre? Mi a garancia, hogy tobb GPU-t fognak itt kitolni mint az emlitett 2-3 millio, amit azota visszavagtak?
    "start production at the 3-nm node in 2026" Nem kell valaszolni.

    "2022 Jul: Az NVIDIA-hoz képest az AMD nem vágta vissza az 5nm -es gyártást.
    "Any drop in demand for GPU silicon would be internally adjusted by increasing "Zen 4" chiplet orders""
    Es ugye pont ezevben szakadt be a crypto es a PC piac, es milyen meglepo mar nem is szallitottak 2-3 millio GPU-t, csak 600k-600k-t, nyomtak at mindent CPU-ra.
    De hat ok dolgoztak rajta.

    "2023 "AMD Reportedly Eyes Samsung Chip Fab Deal in Dual-Source Strategy"
    AMD orders 14nm chips from Samsung Foundry."
    Milyen GPU-t gyartanak itt mekkora kapacitassal? (semmit) Nem kell valaszolni.

    "February 18, 2023: "AMD Promises Higher Performance Radeons With RDNA 4 In The Not So Distant Future""
    Igen ezt hallottuk az RDNA3 elott is.
    Tehat ez mennyi kapacitast jelent? Nem kell valaszolni.

    "És szerintem dolgoznak már az N3E termelésen is .."
    Senki nem vitatta ezt, csak mivel folyamatosan terelsz ezert nagyon nehez visszarantani a temat.
    Tehat azt mondod, hogy az N3E termelesen sokkal tobb kapacitast foglaltak le GPU-nak, mint az eddigi "csucs" 2-3 millio negyedevenkenti DVGA?

    +1
    #60446 Petykemano

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #60451 üzenetére


    Az jól látszik hogy Intelnek és samsungnak nagyon be kellene lépnie 3 nm gyártásnál mert a 2 nm termékek megfizethetetlenek lesznek.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Petykemano

    veterán

    válasz HSM #60450 üzenetére

    Tulajdonképpen kiadhatnának ilyen Navi31-et is, négy GCD-vel és 256 biten, de úgy lehet kicsit túl kevés lenne az L3, viszont V-cache-el a gyártási bonyolódás.

    A Navi31 - ha nem számoljuk a dual issue / VOPD képességet, tulajdonképpen nem jelent nagy felskálázódást a Navi21-hez képest, csak 20%-kal több CU-t tartalmaz.

    Bár abu szerint azért csökkent 128MB-ról 96MB-ra az oo$ mérete, mert az AMD olyan sokat fejlesztett rajta, hogy ennyi is elég, ha ez tényleg így volna, mi a fenéért tervezték volna rá a v-cache ráilleszthetőséget teljesen feleslegesen?

    Szerintem a chiplet interconnect sávszélessége limitál.
    Szerintem egy interconnecten 16MB oo$-hez tartozó sávszélesség megy át. Lehetne 32MB, vagy rárakhatnák a v-cache-t, ami talán picit segítene a késleltetésen a VRAMból való beolvasáshoz képest, de összességében kevés volna és ezért inkább növelni kellett a chiplet interconnectek számát.

    Persze ez csak az én elméletem.

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Petykemano #60446 üzenetére

    > De ezek leginkább annak írásos (hír jellegű) "bizonyítékai", hogy az AMD dolgozik azon,
    > hogy a jövőben legyen versenyképes architektúrája
    > és legyen azok piacra viteléhez szükséges gyártókapacitása.

    És én csak ennyit állítottam.

    Próbáltam cáfolni azt, az állítást, hogy egyáltalán nem dolgoznak a gyártókapacitáson.
    Az hogy felhabosodott már egy szerencsétlen következmény.
    itt abba is hagyhatjuk.

    > Azonban ezt senki nem vitatta.

    és akkor szándék/szerződés/nyilatkozat alapján kijelenthetjük, hogy dolgoznak rajta.
    még akkor is, hogyha 1 pletyka szerint csökentették is a 7/6nm-es kapacitást.

    > Azt vitatjuk, hogy az AMD a múltban, vagy a jelenben tenne lépéseket,
    >hogy a versenyképes architektúráját olyan volumenben gyártsa,
    >ami piaci részesedésének növekedését eredményezi.

    ??? itt nem pontosan értelek.

    Én nem állítottam, hogy most van látható növekedés, csak annyit, hogy dolgoznak rajta.
    Mert nagyobb a valószínűsége, hogy dolgoznak, mint hogy nem dolgoznának.

    mert
    - lehet okosan és bután is dolgozni valamin.
    - és nem minden munkának van azonnali látható eredménye.
    - A legtöbb jelenlegi döntéseknek és lépéseknek a hatása 1-2-3 év múlva látható.
    - mindig vannak ellenerők is, ami miatt nem minden munka eredménye látható.

    Persze te az azonnal 50% árcsökkentésre gondolsz,
    akkor jelzem, hogy másfajta lépések is léteznek.

    Vagya arra utalhasz, hogy jobban dolgozzanak, mint az Intel vagy az nVidia;
    de akkor már van valamilyen teljesítmény elvárás is részedről ..

    Nem látunk a jövőbe ..
    Vagyis legkorábban ősszel térjünk vissza erre, amikor a 2023Q3 -as piaci részesedést és az AMD eladott volumenjét elemezzük.
    Persze akkor is többféleképp értelmezhető eredmény lehet,
    Mert a piaci részesedés igazából attól is függ,
    hogy az nVidia és az Intel párhuzamosan milyen döntéseket hoz az AMD-hez képest. :K

    ps:
    1.) Példa: egy jelenlenben tett lépésnek a "babaprojekt" érdekében - legkorábban csak 9 hónap múlva lesz látható részesedése a népességben! Ne várd másnapra!
    2.) Bónusz találós kérdés: Ha 1 nő 9 hónap alatt hord ki egy gyereket, akkor 9 nő hány hónap alatt hodja ki? Vagyis vannak projektek amelyeket nem tudsz leröviditeni. Ez amolyan menedzseres vicc - ami arra emlékeztet (--> engem), hogy nem mindent lehet sürgetni és gyorsítani.

    > Nagy remény övezte azt, hogy mivel az RDNA3 részben vagy egészeben
    > legacy N6 node-on készül, ezért olcsó és nagy volumenben előállítható
    > és olcsó termékhez vezet.
    > De az eddig napvilágot látott RDNA3 termék és a megjelenésre
    > várókról szóló pletykák nem utalnak semmilyen formabontó, piacfelforgató árazásra.

    még az RDNA3 életciklus elején járunk, és a gyártást még most futtatják fel.
    Vagyis várjuk meg a 2023Q3 / 2023Q4-es piaci részesedést is,

    Avagy egy maratoni futóversenyen se szerencsés rögtön az élre törni és az első 10km alapján nem hirdethetsz igazi győztest ..

    :R

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60452 üzenetére

    >>"a mai munkának az eredményét ne a múltbéli döntések eredményénél keresd."
    >Ez mitol meddig tart?
    > Csak mert epp a multbeli dontesek eredmenyei voltak azok,
    > hogy 1-2 eve negyedevente 2-3millio AMD GPU ment el, most meg 600k.
    > Miert csokkentettek a GPU kapacitast, ha szerinted dolgoznak rajta?
    > Pont akkor amikor mar nem volt hiany?

    a teljes képhez
    - kalkulád be az Intel és az nVidia (múltbéli és jelenlegi) döntéseit is + azt, hogy azok a döntések mennyire fenntarthatóak ( pl. raktárra termelés, túl alacsony dömping ár )
    - valamint a fogyasztók döntését, hogy hány évente upgradelnek.
    - a gazdasági helyzetet
    - és a háború miatt kiesett piacokat.
    - a crypto piac bedőlését.

    vagyis ~ 2023Q3/2023Q4 -ben láthatjuk meg
    az AMD stratégiájának és munkájának az eredményét.

    Dolgoznak rajta..
    De ha az Intel és az nVIDIA még jobban dolgozik rajta, akkor persze úgy tűnhet, hogy az AMD nem dolgozik rajta, de ez hamis következtetés ..
    A verseny jó, és ha erős a verseny, akkor a 3. helyért is meg kell küzdeni.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Petykemano #60446 üzenetére

    > Nagy remény övezte az RDNA2-t mint versenyképes architektúrát,
    > amit versenyelőnyt jelentő gyártástechnológián készíttette,
    > de ez az előny az RDNA3 vs Ada időszakban elveszett.

    viszont az Intelnek képes még nehézséget okozni az RDNA2:
    MLID:
    "RADEON has definitely "brought balance back" to GPU Pricing by keeping their RX 6650 XT below $300 for months until Intel was finally forced to lower A770 8GB pricing to keep up."
    hu: "A RADEON határozottan "visszahozta az egyensúlyt" a GPU árazásába azzal, hogy az RX 6650 XT-t hónapokig 300 dollár alatt tartotta, amíg az Intel végül kénytelen volt csökkenteni az A770 8GB árazását, hogy lépést tartson."

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #60455 üzenetére

    Azért "temetem" az RDNA3-at az életciklusa elején, mert az AMD is azzal próbálja elterelni a figyelmet, hogy az RDNA4-ről beszél.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #60457 üzenetére

    Ezért mondtam, hogy az Intel színrelépésével a két "kicsi" cicaharca számdékolatlanul beindíthatja a versengést.

    Egyébiránt elképesztő, hogy az AMD egy 230mm2-es lapkával küzd az intel 400mm2-es lapkájával. Ez az arány még jobb lehet majd a navi33-mal.
    Az intelnek persze biztosan nincs vastag nyeresége ezeken.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #60459 üzenetére

    Melyik AMD és Intel GPU ra gondolsz?

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #60460 üzenetére

    A 230mm2-es navi23 (RX 6600-6650XT)
    És az inteltől az A750-A770 (8GB)
    Tudtommal utóbbik ~400mm2-es lapkára épülnek

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60455 üzenetére

    Na akkor terjunk vissza megint, mert mar elvesztetted a fonalat is:
    > AMD meg cseszik kapacitast novelni evek ota kb. Bar ahhoz jo kartya is kellene.
    "de legalább dolgoznak rajta .."

    "És én csak ennyit állítottam.
    Próbáltam cáfolni azt, az állítást, hogy egyáltalán nem dolgoznak a gyártókapacitáson."

    Csak ugye nem errol volt szo, nem azt mondtam, hogy nem dolgoznak a gyartokapacitason.
    Teljesen egyertelmu, hogy mennek ujabb node-kra.
    kapacitast novelni

    Hatha ez segit megerteni, lehet a szoval van baj:
    fokoz, emel, gyarapít, bővít, tobb mint volt, nagyobbít, sokasít, többszöröz


    "Én nem állítottam, hogy most van látható növekedés, csak annyit, hogy dolgoznak rajta."
    Igen ezt mar mondtad, en meg kertem ra forrast.
    Mert ha mar szereted a trendeket es a hosszabb tavu gondolkozast, akkor azt mar levezettem neked. Tehat szerinted a crypto boom es PC piac lassulasa utan berendeltek sokkal tobb GPU kapacitast RDNA3-ra? Be fognak rendelni 3nm-bol tobbet, mint a 2-3 millio?

    Miert mentek vissza negyedevenkenti 2-3 millio GPU-rol 600K-ra?

    "és nem minden munkának van azonnali látható eredménye."
    Azonnali nem, viszont nem kell eveket varni. A 6/7nm kapacitast nyaron csokkentettek (valoszunuleg kicsivel elobb, hiszen nyaron volt a hir) ami AMD bevallasa szerint is kihatott Q3-Q4-re es iden Q1-re.
    Ennek eredmenye a 2-3 millio vs 600 ezer (hiszen ekkor meg nincs kepben RDNA3).
    A Q1-en is meg fogjuk nezni, hogy mennyit "dolgoztak" rajta, mar RDNA3-al a piacon.

    "Vagya arra utalhasz, hogy jobban dolgozzanak, mint az Intel vagy az nVidia;
    de akkor már van valamilyen teljesítmény elvárás is részedről .."
    Arra utalunk, hogy a GPU kapacitas le van tojva az AMD reszerol evek ota, mert Epyc/Ryzen a fokusz. Ennek eredmenye a "we love gamers" 9%.
    Kapacitast lefolgalni nem teljesitmeny kerdese, hanem... allokacio kerdese.
    fokoz, emel, gyarapít, bővít, tobb mint volt, nagyobbít, sokasít, többszöröz

    "vagyis ~ 2023Q3/2023Q4 -ben láthatjuk meg
    az AMD stratégiájának és munkájának az eredményét."
    Nem, mar Q1-ben meglathatjuk, hiszen piacon van az RDNA3.
    Arra a negyedevre mar tavaly le kellett kotni a GPU kapacitast.
    Ezzel parhuzamosan pedig lovik ki a 6/7nm kapacitast.

    Avagy egy maratoni futóversenyen se szerencsés rögtön az élre törni és az első 10km alapján nem hirdethetsz igazi győztest ..
    Hat nem tudom az AMD melyik maratonra fizetett be, de raeros a strategia:

    "De ha az Intel és az nVIDIA még jobban dolgozik rajta, akkor persze úgy tűnhet, hogy az AMD nem dolgozik rajta, de ez hamis következtetés .."
    Nem nem az, mert ha ok tobbet fogkalnak le es tolnak ki a piacra, akkor az AMD nem dolgozott rajta. Akadaly nincs, hiany nincs, love van.

  • HSM

    félisten

    válasz Petykemano #60451 üzenetére

    "Mihez képest olcsóbb?"
    Jogos kérdés, saját magának a monolitikus megvalósításához képest értettem.

    "Ha az N5 ára mérsékeltebb, akkor az azon nyert árelőny is mérsékeltebb, hogy a lapka egy része nem N5-ön készülni."
    :K Ez vélhetően a mai helyzet. Én azt gyanítom, lényegesen gyorsabban csökkent le a waferek ára, mint előre várható volt.

    A kapacitás-korlát megszűnése is persze csökkenti a csipletezés "hasznosságát", egészen máshogy nézne ki a mostani elemzésünk, ha dugig lenne az 5nm megrendelésekkel, és marhára nem lenne mindegy, hogy 3 vagy 4db GPU készül el egy waferről, míg a 7nm vélhetőleg bőven lett volna szabad kapacitás az MCD-nek.

    Számolgattam amúgy picit... Mivel az MCD jelentős része memória, ami nem skálázódik jól 5nm-el, így az én elméleti monolitikus lapkám is 420mm²-es lett, bár ez egy nagyon konzervatív becslés, úgy mondanám inkább, hogy legalább ekkora. Sajnos pontos csip méreteket nem találtam, így próbáltam az elérhető méretek/arányok alapján közelíteni.

    Monolitikus: 15*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer = 420mm², 66.68% yield, 87 good dies
    Navi31 GCD: 11*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer, 308mm², 74.07% yield, 128 good dies
    Navi31 MCD: 9*4.1mm, 0.1 defect density, 300mm wafer, 36.9mm², 96.39% yield, 1521 good dies

    Így a #60453 b. által linkelt wafer árakkal (7nm 10235$, 5nm 13400$) számolva a csipletes Navi31 költsége 145$, a monolitikusé 154$. Ezekkel a számokkal valóban vélhetőleg még rá is fizetnek picit a csipletre, ha szigorúan a gyártási költséget nézzük. Ugyanakkor, ha abból indulunk ki, hogy a hírek szerint a 7nm kihasználtsága elég alacsony [link] , énszerintem jóval olcsóbb lehet most azon gyártatni, és ha mondjuk korrigáljuk 7000$-ra a 7nm wafer-árat, akkor máris 4.6$-ra csökken egy MCD ára, úgy már csak 132.29$-ra jön ki egy teljes Navi31, 127.69-re a 7900XT. Illetve akkor is nyílik az árelőny, ha drágább a node, pl. a 3nm árával már ismét lényegessé válik a csiplet árelőnye.

    Nagy jelentősége lenne amúgy tudni, pontosan mekkora lett volna monolitikusan. Ha kicsit kevésbé konzervatívan becslem, és mondjuk 448mm²-el számolok, akkor ez adódik:
    Monolitikus2: 16*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer = 448mm², 64.97% yield, 79 good dies.
    Ez a szvsz konzervatívnak tűnő 13400$-os 5nm wafer árazással is jelentős felár, hiszen így már közel 170$ egy csip, pedig nem lett lényegesen nagyobb. Ehhez képest már azért jól látható megtakarítás az olcsóbb 7nm-el számolt csiplet megvalósítás, ~130$-on, a vélhető 'összeszerelési' pluszköltségekkel együtt.

    #60454 Petykemano: "nem jelent nagy felskálázódást a Navi21-hez képest"
    RT-ben azért szépet lépett előre: [link] . RT nélkül pedig a Navi21 is vaddisznó volt. Szerintem nagy jelentősége van, hogy RT-ben jelentősen tudtak javulni, hiszen az RDNA2-nek ez volt úgymond a gyenge pontja. Nem használhatatlan RT-vel, sőt, de nem is feltétlen hozza mindig az elvárható tempót, főleg WQHD-n vagy felette.

    "mi a fenéért tervezték volna rá a v-cache ráilleszthetőséget teljesen feleslegesen"
    Egyfelől, rátervezni pár csatlakozót kb. nem kerül semmibe. Másfelől miért ne tartanák meg maguknak a lehetőséget... Egy lényegesen magasabb órajelű GCD mellé pl. már lehet lenne jelentősége.

    "Szerintem a chiplet interconnect sávszélessége limitál."
    Limitál vagy sem, a késleltetést lényegesen javíthatná, ha magasabb a hit rate. Tehát vélhetően gyorsulna. Vagy úgy is írhatnám, javulna a sávszélesség kihasználtsága. :)

    #60458 Petykemano : Tény, hogy némileg alulmúlta a várakozásokat, és a félkész driverrel való kiadás sem tett neki jót. Eléggé az a benyomásom, hogy valamit villantani kellett a lefoglalt 5nm kapacitások miatt, de még kellett volna némi idő a driveres csapatnak, vagy akár egy respin fizikailag, ami úgy tűnik, elmaradt. Ettől függetlenül nem tartom rossz terméknek, sőt. Előbb vennék egy jobb 7900XT-t, mint 4070Ti-t.

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60462 üzenetére

    > AMD meg cseszik kapacitast novelni eve
    > ...
    > Miert mentek vissza negyedevenkenti 2-3 millio GPU-rol 600K-ra?

    valószínüleg ott lehet az alap félreértés, hogy nem ugyanazt értjük kapacitás alatt.
    Lehet, hogy te végig az "Értékesített databszámra" gondolsz, amikor a "Kapacitás" fogalmát használod?

    Mert én ezt értem alatta : <<Kapacitástervezés>>.
    """
    A kapacitás fogalma:
    (A): A felső határa annak a terhelésnek, amit egy termelési egység még kezelni tud.
    (B): A felső határa annak a mennyiségnek, amit egy termelési egység elő tud állítani.
    (C): Az inputok relatív mennyisége adott időszakban a termelési célokhoz képest.

    """

    Hatékonyság = Tényleges kibocsátás / Hasznos kapacitás
    Kihasználtság=Tényleges kibocsátás / Tervezett kapacitás

    A "Tényleges kibocsátás" értelemszerűen mindig a "<=" "Kapacitás"
    A "Tényleges kibocsátás" --> megy a raktárba és növeli a "készletet",
    És a "Készlet" egy része értékesítésre kerül ( egy része meg marad a "raktárban" )
    és egyes elemzők csak az "Értékesített databszám"-ot kalkulálják a piaci részesedésbe.
    És a raktárkészlet egyáltalán nem számít bele a piaci részesedésbe.
    És ha felgyűlik a raktárkészlet, az nem jó jel, mert ott csak áll benne a pénz, és nagyon hamar elavulnak a technológia cuccok. ( később kevesebbért lehet értékesíteni )

    a belinkelt slide-on találsz példát a kereslet változás kezelésére,
    mert a kapacitást a kereslethez alakítják.
    pl. -> "Néhány példa a kereslethez való alkalmazkodásról 20 Termelési kapacitás változtatása "

    A túlzott kapacitásnak ára van, amit a TSMC-nek ki kell fizetni,
    vagyis most a válságban NEM KELL akkora termelési kapacitás, akkor érdemes lemondani a kapacitást.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60464 üzenetére

    "valószínüleg ott lehet az alap félreértés, hogy nem ugyanazt értjük kapacitás alatt.
    Lehet, hogy te végig az "Értékesített databszámra" gondolsz, amikor a "Kapacitás" fogalmát használod?"
    Es a ketto nem fugg ossze? Ha elerheto kapacitasbol csak 100-at foglalok le GPU-ra, akkor nagyon maximum csak 100-at tudok eladni.

    "A felső határa annak a mennyiségnek, amit egy termelési egység elő tud állítani"
    En is errol beszelek, hiszen a kiindulo hsz az Intelre is vonatkozott, az eloallitott mennyiseget
    a "piacra lehet tolni". Ebbol lesz ertekesites, ebbol lesz market share.

    Tehat hogy dolgoznak a kapacitas novelesen? Amikor epp kapacitast vagtak vissza.
    Ilyen piaci kornyezetben szinten nem valoszinu, hogy sokat berendeltek, tehat megint nem teged tamaszt ala.

    "A túlzott kapacitásnak ára van, amit a TSMC-nek ki kell fizetni, vagyis most a válságban NEM KELL akkora termelési kapacitás,"
    A Nvidia miert nem gyartat csak 600k-t?

    [ Szerkesztve ]

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60465 üzenetére

    >>"A túlzott kapacitásnak ára van, amit a TSMC-nek ki kell fizetni,
    >> vagyis most a válságban NEM KELL akkora termelési kapacitás,"
    > A Nvidia miert nem gyartat csak 600k-t?

    a fenti dologból nekem egyértelmű
    hogy te több gazdasági/gyártástechnológiai fogalmat szinonimaként használsz.

    pl. "Értékesített db" ~ "ténylegesen gyártott db" ~ "gyártási Kapacitás db"
    ami nem baj, csak folyamatosan elbeszéltünk egymás mellett .. :R
    magyarul beszélünk, de mégis mást értünk fogalmak alatt.

    amúgy a nálad említett 600k az az értékesített és nem a ténylegesen gyártott db lehet.
    ( mert ott van még az inventory, ami csúrig tele van és ez ismert tény. )

    1.) Amúgy az nVidia is dolgozik a kapacitástervezésen.
    NVIDIA to Cut Down TSMC 5nm Orders with the Crypto Gravy Train Derailed, AMD Could Benefit ( 2022-JUL-01 )
    durván leegyszerűsítve:
    Az NVIDIA csökkenti a TSMC-től rendelt 5 nm-es wafer-ek mennyiségét ( ~gyártási kapacitást) , mivel várhatóan csökken a kereslet a játékosok és a kriptovaluta-bányászok között. Az AMD rendelései azonban érintetlenek maradnak, mivel az ő termékeikhez szükséges 5 nm-es wafer-ek iránti kereslet nő.

    2.) Abu 2022-11-17 -én ezt irta a cikkében:
    "Információink szerint az AMD-nek még mindig számottevő készlete van a Navi 21 és 22 kódnevű GPU-kból, amelyeket ki szeretnének futtatni. Igaz, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen csökkentették ezek mennyiségét, a gyártópartnerek oldalán ez a folyamat lassabb, és a jelenlegi keresletet figyelembe véve akár tavaszig is eltarthat, amíg a raktárakban optimális szintre ürül az érintett lapkákra épülő VGA-k mennyisége. Az egyetlen jó hír, hogy az AMD átcsoportosította a TSMC-nél a rendeléseit, így az eredetileg GPU-kra lekötött 6 és 7 nm-es waferek egy részét felhasználják más lapkához, vagyis jelentős utánpótlásra már nem lehet számítani a Navi 21 és 22 GPU-kból.

    Az NVIDIA helyzete valamivel bonyolultabb, mert a felhalmozott készleteik több nagyságrenddel nagyobbak. ... "

    de mindkét fenti cikket eredetiben is érdemes elolvasni.
    mivel még pár hónapig eltarthat a raktárkészlet kiürülése a piaci részesedést 2023Q3 / 2023Q4-es adatok publikálása után érdemes újra megvizsgálni. :R

    és hogy miért gondolom, hogy dolgoznak a kapacitáson, ( ami nem az "értékesített darabszám" szinonímája )
    azt meg már kifejtettem itt #60445S_x96x_S

    Az AMD és az nVidia túltolta a kapacitást ( az igényekhez képest) és most korrigálnak.

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60466 üzenetére

    Nem beszelunk el egymas mellett, csak terelsz folyamatosan.
    Az AMD nem halmozott fel hatalmas raktarkeszletet, tehat ami kapacitast GPU gyartasra szant, azt nagyjabol el is adta.
    A kapacitas csokkentese miatt ez a szam az utolso ket negyedevben kb 600k GPU volt vs 2-3millio tavaly elott es tavaly ev elejen.

    "amúgy a nálad említett 600k az az értékesített és nem a ténylegesen gyártott db lehet.
    ( mert ott van még az inventory, ami csúrig tele van és ez ismert tény. )"
    A penzugyi jelentesekbol nem ezt lattuk.

    "Az egyetlen jó hír, hogy az AMD átcsoportosította a TSMC-nél a rendeléseit, így az eredetileg GPU-kra lekötött 6 és 7 nm-es waferek egy részét felhasználják más lapkához"
    Masodjara belinkelve is csak teged fog cafolni, hiszen nem dolgoznak a GPU kapacitas novelesen, hanem attoltak CPU-ra.
    Es pontosan ez volt az erv, hogy nem kap evek ota fokuszt a GPU, mert mindent Epyc/Ryzenre koltenek. Ennek eredmenye a mostani 9% market share.

    "mivel még pár hónapig eltarthat a raktárkészlet kiürülése a piaci részesedést 2023Q3 / 2023Q4-es adatok publikálása után érdemes újra megvizsgálni"
    Mar Q1-ben meg fog latszani az RDNA3-al piacon, hogy mennyit dolgoztak a GPU kapacitason.

    "Az AMD és az nVidia túltolta a kapacitást ( az igényekhez képest) és most korrigálnak."
    Tehat nem dolgozik az AMD azon, hogy novelne, hiszen 2-3 milliorol 600K-ra korrigaltak.
    Korrigaltak, csokkentettek (RDNA3 bolt sem lesz 2-3 millio/negyedev), csokkentenek.

    Az Nvidia miert nem korrigal 600k-ra?

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60467 üzenetére

    > Az AMD nem halmozott fel hatalmas raktarkeszletet,
    > tehat ami kapacitast GPU gyartasra szant, azt nagyjabol el is adta.

    Ezt így nem pontosan értem.
    kifejtenéd bővebben, forrásokkal?
    :R

    >> "amúgy a nálad említett 600k az az értékesített és nem a ténylegesen gyártott db lehet.
    >> ( mert ott van még az inventory, ami csúrig tele van és ez ismert tény. )"
    > A penzugyi jelentesekbol nem ezt lattuk.

    Pontosítanád?
    melyik jelentés, melyik oldalának, melyik sorrára gondolsz?
    :R

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60407 üzenetére

    > Ha a szamokat nezzuk Q4-re, 7.4 millio VGA volt, ez 9% market share-rel szamolva kb 600k
    > ..
    > Tehat nem dolgozik az AMD azon, hogy novelne, hiszen 2-3 milliorol 600K-ra korrigaltak.
    > ...

    én ezeket a számokat tudom (JPR)
    és a 13M dGPU piac AMD-s 9% -a --> 1.17M
    JPR korrigált (2023-03-06) számai alapján:

    2022Q4
    -----------+-----------+------------+--------------+
    shipments |teljes piac| AMD | NVIDIA |
    -----------+-----------+------------+--------------+
    Direct GPU | 13.0M | 9% | 1.17M | 85% | 11.04M |
    total GPU | 63.7M |12% | 7.64M | 17% | 10.83M |
    -----------+-----------+------------+--------------+

    2023 Q4-ben az AMD "total GPU" szinten be fogja érni az nVIDIA-t. :K
    persze ez nem olyan lehetetlen mert,
    - minden eladott Ryzen 7000 -ben van iGPU ( RDNA2)
    - notebook fronton is nyomul az AMD ( amiben szintén van iGPU )
    - és az 5 nm -es gyártás is kezd felpörögni.

    [ Szerkesztve ]

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Raymond

    félisten

    válasz S_x96x_S #60469 üzenetére

    "Direct GPU"

    Ezt mar parszor leirtad itt. Csak annyit jegyeznek meg hogy a dGPU ott "dedicated GPU"-t jelent. A discrete-nek lenne meg ertelme, a direct-nek nincs igazan.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Raymond #60470 üzenetére

    > a dGPU ott "dedicated GPU"-t

    igen .. :R
    összekevertem ... a direct GPU mást jelent ..

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #60466 üzenetére

    > 2.) Abu 2022-11-17 -én ezt irta a cikkében:
    > "Információink szerint az AMD-nek még mindig számottevő készlete van a Navi 21 és 22
    > kódnevű GPU-kból, amelyeket ki szeretnének futtatni.

    Különös, kb 2 hónappal később amikor én azt pedzsegettem, hogy a nagyobb és emiatt pár dollárral drágább navi23-at válthatja a NAvi33, akkor meg Abu épp azt mondta, hogy Navi23-ból van nagyon nagy legyártott készlet. Persze értem, hogy közben eltelt több hónap, de remélhetőleg nem volt olyan ostoba az AMD, hogy a navi21/22 alól felszabadított kapacitást épp Navi23-ra költötte a minden szempontból jobb Navi33 helyett. (Persze értem, hogy nem pont ugyanaz a node)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60469 üzenetére

    En ezt neztem, innen jott ki ballpark a 600k.

    De oke, legyen 1.17millio, ez is kb fele annak, ami volt.
    Tehat az AMD hogy dolgozik a GPU kapacitas novelesen ami tobb legyartott, tobb piacra tolt darabot jelent?

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz Busterftw #60473 üzenetére

    > Tehat az AMD hogy dolgozik a GPU kapacitas novelesen
    > ami tobb legyartott, tobb piacra tolt darabot jelent?

    ahol azt a statisztikát találtad, ott találsz majd egy ilyet is. [1]
    az AMD 2022Q4-es piaci részesedése (11%) jobb mint a 2022Q3-as (10%).
    az 1% javulás is javulás .. 2023 ban meg folytatódni fog a trend ..
    ..
    [1]

    Amúgy ez az "add-in board (AIB) market" - szám lehet
    ( ~ Desktop graphics add-in boards (AIBs that use discrete GPUs) )
    ami egy részhalmaza a "total GPU" és a "dGPU"-nak is.

    persze a Tomhw -es cikk keveri a fogalmakat ..
    "By contrast, sales of AMD's Radeon add-in-boards dropped to 6.76 million units," :F

    viszont szerepel benne a telített értékesítési csatornákra való utalás ( ~ raktárkészlet )
    ""The fourth quarter of 2022 was peculiar in terms of AIB shipments, as some last-gen product inventory levels were being run down while new ones were introduced, combined with excess inventory and overhang in the channel,"

    ui.
    és várom a válaszod erre: #60468S_x96x_S

    Mottó: "A verseny jó!"

  • Busterftw

    veterán

    válasz S_x96x_S #60474 üzenetére

    24% market share-re volt eleg a 2-3 millio GPU.
    Most 9%-nal es 600k eladottal neked az az erved, hogy az 1% javulas is javulas?

    #60468S_x96x_S
    Abu fejtegette, hogy nincs nagy AMD inventory.

    Tehat 24%-rol jelenleg 9%-on allnak, neked arra mi a forrasod, hogy az AMD dolgozik a kapacitas novelesen, ezaltal a legyartott GPU-k mennyisegen es az eladott darabszamon?

  • Petykemano

    veterán

    Na, végül eljött amire vártam, végre megérkeztek a friss GPU-k a $100 alatti szegmensbe.
    Vagy valami ilyesmi...
    RX 6300
    [link]

    Ez egy az N6-on készülő 107mm2-es Navi24-ből jócskán vágott minimalista változat - rendkívül kedvező fogyasztással és olcsó hűtéssel. $60-ért.

    Na szóval végülis valami olyasmi történik szép lassan, amire számítottam, amit vártam, hogy elkezdenek érkezni majd kártyák rendkívül dzsunka (olcsó) kialakítással, hűtéssel (ámbátor nem feltétlenül arányosan visszavágott TDP kerettel és teljesítménnyel, nehogy a süvítést elkerüljük) rendelkező kártyák - alacsony áron.
    (Valószínűleg hasonló változás meg fog történni Nvidia oldalon is, a brutál böhöm nagy hűtőket egy Slim sorozattal le fogják majd váltani szolídabbbakra, amit majd olcsóbban is adnak majd valamivel)

    Viszont álljunk meg egy-két prohardveri szóra!

    - Abu azzal magyarázta az AMD piaci részesedésének bezuhanását, hogy felhagytak a Polaris 14 gyártásával, amiből eddig az ilyen prüntyögőket készítették. Ha ezek a kártyák mostanság kerülnek OEM kézbe, akkor azt kéne majd látnunk, hogy az AMD piaci részesedése helyreáll.

    - Máskülönben meg ez a kártya annyira kicsi és gyenge, hogy ezt a teljesítményt tényleg tudhatja akár a Rembrandt, de a Phoenix biztosan. Tehát erre a kártyára - főleg mivel már az új AMD procikban is van IGP - kinek van ténylegesen szüksége? Mi van azzal a narratívával, hogy nemhogy ilyen, de még Navi23 szintű (nyilván persze generációról generációra ezt a szintet szintén mindig upgradelni kell) kártyát se fog már senki gyártani, mert kiszorítja az APU.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • paprobert

    senior tag

    válasz Petykemano #60476 üzenetére

    Miért jön egy ilyen gyenge kártya?

    Mert a teljesítmény nem, a számmágia viszont számít az OEM-eknél. Az átnevezések is ezért olyan népszerűek arrafelé.
    A vevő örül, hogy van VGA. A Dell egy szép nagy számot írhat a specifikációknál a GPU rovatba, és ezzel elégedett lesz. Az AMD örül, hogy pénzt keres a filléres szemeten.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • Petykemano

    veterán

    válasz paprobert #60477 üzenetére

    Most már azt is tudjuk, hogy az AMD azért nem szorítja ki az Nvidiát a piacról alulról az APU-kkal, mert valójában az OEM az, amelyik szeretne még egy hardvert eladni, amit beírhat a rubrikába és még fizikailag is igazolhatóan ott van és amire az OEM hasznot rászámolhat és az OEM az, amelyik saját maga szeretné megválogatni, hogy milyen hardvert szerez be és kitől.

    Ez a valódi magyarázata annak, hogy nem jött el és nem jön el soha (amíg az OEM-eknek ebben szavuk van) a big-APU korszaka.

    És valószínűleg ez a magyarázata annak is, hogy soha nem valósult meg az APU+GPU együttműködés sem. Hamvába hólt dual cuccok.
    Tök jól hangzi, hogy az OEM, ha ehhez az APU-hoz ezt a prüntyögőt választja, együtt kedvezményes áron, akkor valójában másfélszer gyorsabb, mintha ugyanezen az áron egy másik prüntyögőt választana egy másik gyártótól.
    De akarja ezt az OEM a vásárlójának ahelyett, hogy egy másfélszer erősebb kártyát venne másfélszer drágábban és másfélszer nagyobb haszonért? Dehogyis!

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #60476 üzenetére

    jelenleg az Intel ARC ellen ez több mint kevés, ha igazak a ma bejelentett árak.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Komplikato

    veterán

    válasz b. #60479 üzenetére

    1.5 hete a japán Akihabara legnagyobb cége150 dollárért adta az Arc 750-et. Nem sokáig tartott ki a készlet.Most a leértékelt 380 van olyan áron.

    [ Szerkesztve ]

    "Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #60479 üzenetére

    Milyen értelemben? Mit mivel szembeállítva?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #60481 üzenetére

    jah látom 60 nem 160.benéztem. Mondjuk nem sok értelmét látom, irodai gépbe esetleg jó lehetne.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Petykemano

    veterán

    Kepler_L2 (egy relatíve megbízhatónak gondolt leaker, aki nem csinál népszerű youtube műsort):
    "N32 XTX is cheaper to produce than N21 XT."
    [link]

    Mérlegen a valóság.
    Ha az olcsóbban gyártható Navi32-ből a készülő az előző generációval azonos teljesítményű kártyákat az előző generációval azonos áron fogja kínálni (mármint itt most persze a 6800, 6800XT-re gondolok, nem a feláras csúcstermékre) akkor onnan nagyjából lehet tudni, hogy az AMD az előző generációhoz képest elért költségelőnyt nem piaci részesedésre, hanem margóra igyekszik váltani.
    Persze biztosan lesznek majd olyanok, akik megmagyarázzák, hogy azért ér drágábban adni ugyanazt, mert közben volt 15%-os infláció.

    Bár az az igazság, hogy ha jobban beleszámolunk, akkor kijön az, hogy ha egy $799-ért adott 7900XTX mellett nem nagyon lehet $599-649-nél drágábban adni a 6900XT teljesítményű Navi32-t és $499-549-nél drágábban se a vágott Navi32-t, ami pedig valahol a 6800-6800XT között lehet. (Már amennyiben a Navi32 semmilyen javítást nem fog tartalmazni a Navi31-hez képest) De hát ugye pont ezek lennének azok a teljesítményszintek és árak, ami a "meh" választ kiváltanák. Figyelembe véve, hogy a Navi21 lapka mekkora volt, egy annál kisebb és olcsóbban gyártható Navi32-t tényleg illene kedvező áron adni.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    Na, most jött el igazán a fejlődés korszaka!
    Akcióhősök, ár/érték bajnokok figyeljetek!
    Natual Upgrade path!

    A wccf szerint a Phoenix APU IGP teljesítményt elérte a 7 évvel ezelőtt megjelent Polaris RX 480 kártya teljesítényét [link]

    Persze ezzel még nem jött el a fejlődés, ezzel most még csak megalapozzuk megfizethető a fejlődés felé vezető utat.

    Számoljuk át.
    A Cézanne a legnagyobb gyártástechnológáért folytatott tülekedés közepette 2021 januárban lett bejelentve és valamikor 2021 év közepén lett belőle dobozos termék - akkor persze még nem túl olcsón, $250-350 közötti áron.
    Aztán 2022-közepe táján megindult egy árcsökkenés és 2023-ra az indulási árának felérért meg lehet kapni. Ez már ilyen 50000-75000Ft.

    Ha a Phoenix hasonló utat jár be, akkor 2024 második felében már egészen baráti áron hozzá lehet jutni egy olyan APU-hoz, amivel lecserélhető öregecskedő RX 480 kártyánk teljesítményveszteség nélkül. A villanyszámlán való spórolás ajándék. Azért ez már némi perspektíva, nem?

    Na és onnantól indul a fejlődés, hiszen generációról generációra egy olyan 30% teljesítménynövekedés azért már várható. Tehát kifutó termékként kedvező áron elérhetővé válhat
    - 2025-re esetleg egy szintén 2016-ban bedübált népszerű kártya, az 1070 teljesítménye, vagy 1660Super, ha újabb referenciát szeretnénk
    - 2026-ra egy 2070, vagy RX 6600
    - 2027-re egy 3060Ti, vagy RX 6700XT

    És ezek a számok akkor érvényesek, ha az AMD nem húz semmilyen meglepőt.
    Bár kicsi rá az esély, de ha véletlenül beleesne abba a hibába, hogy a kelleténél több CU-t és még infinity cache-t is pakol az APU-ba, akkor a célszámok 1-2 évvel hamarabb is elérhetők

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • GeryFlash

    veterán

    válasz Petykemano #60484 üzenetére

    A problema az hogy nem jonnek evente CPU-k/APU-k, tehat nem evi +30% lesz hanem inkabb 1.5 evenekent. Sot, most hogy kezd kicsit foldbe allni minden chip eladas, lehet hosszabb lesz a termekek ciklus ideje. Ami erdekelne hogy a GPU vajon mennyti fogyaszt, tippre 20 watt korul. Azert az szep lenne ha a mobil RX 480 100 wattjahoz nezem akkor otod akkora fogyasztasbol hozna vmivel jobb teljesitmenyt. Ennyi a GF 14nm es a TSMC 5nm kozott a difi.

    [ Szerkesztve ]

    Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

  • ƵøŁĭ

    veterán

    Srácok!

    Az miért van, hogy az NVIDIA adja kifele az új kártyákat de az AMD-nél meg van 2 termék és ennyi? Nyilván lesz még kártya de mikor?

    [ Szerkesztve ]

    (ง'̀-'́)ง(ง'̀-'́)ง

  • HSM

    félisten

    válasz ƵøŁĭ #60487 üzenetére

    Idén első félévre várják a 6800/6900-as szériát váltó Navi32-t.

    [ Szerkesztve ]

  • Alogonomus

    őstag

    válasz ƵøŁĭ #60487 üzenetére

    Valószínűleg két ok áll a háttérben.

    1.) Az AMD számára a gaming kártyák a fontossági sor végén voltak mindig, mert cégként az AMD számára az Intel az ellenfél, nem az Nvidia, így az AMD az Intel által is lefedett piaci szegmensre fókuszál. Az Arc csak névleg gaming kártya.
    Ahol jelen van az Intel normális termékkel, oda nagy ütemben hozza is az AMD a saját termékeit. Desktop CPU, laptop CPU, APU, szerver CPU, szerver gyorsítókártyák, stb.

    2.) Az RDNA 3 high end gaming kártyaként valamiért nem teljesít olyan jól, mint azt a belső tesztek alapján remélték. Az újabb játékmotorok alatt, mint az IW 9, vagy az UE 5 jól teljesít, de a régebbi játékmotorokban nem hozza a remélt gyorsulást.
    Ráadásul jelentős mennyiségű beragadt előző generációs kártya van a raktárakban, amik miatt a legfrissebb generációs kártyákra is kisebb a kereslet.

    A fenti kettő helyzet alapján pedig az AMD inkább az Intel piaci helyzetét támadja nagyobb elánnal, valamint az új AM5 foglalat elterjesztésére helyezi a hangsúlyt, amivel a következő évekre - még egy Intel feltámadás esetén is - rögzítheti a desktop pozícióit az AMD.

    Eközben az Nvidia érdeke a régebbi játékmotorokhoz még ideálisabb kártyáinak az eladása minél nagyobb számban, mielőtt nagy számban megjelennek azok az új játékmotorokra fejlesztett címek, amiknek az előfutárait látva az eddigi mérések alapján határozottan hátrányba kerül a Lovelace az RDNA 3 ellenében.

  • PuMbA

    titán

    válasz Alogonomus #60489 üzenetére

    "mielőtt nagy számban megjelennek azok az új játékmotorokra fejlesztett címek, amiknek az előfutárait látva az eddigi mérések alapján határozottan hátrányba kerül a Lovelace az RDNA 3 ellenében."

    Nem kerül hátrányba: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz PuMbA #60490 üzenetére

    Szerintem ő soha nem fog erre rájönni, hogy ez nem egy játékmotor kérdése. Már leírtuk neki többen ,de falra hányt borsó.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Yany

    addikt

    Nem teljes a kép, de vannak jó meglátásai: [link]

    Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

  • PuMbA

    titán

    válasz Yany #60492 üzenetére

    Manapság már mindenki tudja, hogy mi az AMD problémája. Ugyanezt itt a topikban is megfejtettük. Az AMD is tudja ezt, mégis sokan elhiszik, hogy mennyire jófej cég, szeretik, csakhogy őket is a profit érdekli, mint az NVIDIA-t és nem "for the gamers" :) Ők sem akarják, hogy olcsón vegyél jó kártyát. Majd akkor elhiszem, hogy "for the gamers" ha látszik, hogy ténylegesen versenyeznek az NVIDIA-val és nem ezt a lagymatag semmit nyomják, amivel mi járunk rosszul, mert a VGA-k árai az egekben.

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz ƵøŁĭ #60487 üzenetére

    Az Nvidia hozza a formáját, általában ütemesen adják ki a nagyobb lapkáktól a kisebbek felé haladva.

    Az AMD-nél nehezen szokott összeállni egy teljes paletta. Ez ugyan az RDNA2 esetén sikerült, de előtte se így volt (tervezői kapacitás) és most az RDNA3 esetén is valószínű, hogy a kisebb Navi33 előbb jelenik meg, mint a Navi32.
    Nem elképzelhetetlen, hogy van valami gond az RDNA3 designnal és a navi 31 is csak azért jelent meg tavaly év végén, mert az AMD megígérte a befektetőknek és/vagy N5 wafert kellett venni a TSMC-től (vagy kifizetni a semmit)

    Egyébiránt az AMD szerintem szélesebb termékportfólióval rendelkezik, s közben foglalkozott olyan más termékek kiadásával, mint a Genoa (embedded), vagy a Raphael-X, úton van a Phoenix és Dragon Range a mobil piacra, valamint a Mi300. Persze lehet, hogy ezeket más divízió tervezte, de azt gondolnám, hogy logisztika, marketing, sales dolgozik megosztott erőforrásokkal is, ezért a különböző divíziók termékeinek kiadását ütemezni kell egymáshoz.

    A navi33 már megjelent egy notebook tesztben. Szerintem az lehet a következő. Remény övezi, hogy a március 23-i GDC-n lesz termékbejelentés is az FSR3 mellett. Máskülönben a jelenleg ismeretes - nemhivatalos - iránydátum a computex vagy a kínai 618.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Jacek

    veterán

    válasz Petykemano #60495 üzenetére

    Nagy gondok lehetnek ott, ez a duma hogy ők nem akarnak 1500 dodos kártyát kiadni azért nincs ellenfele a 4090-nek....
    A mostani sorozatot ugy kellett volna kiadni hogy 7800XTX és 7800XT , kicsit nyugodtabak lettek volna az emberek hogy hártha jön majd 7900 :D
    De ez így, szar a driver, szar az RT, szar a VR mi a lótüdőért vegyek AMD-t?

  • Alogonomus

    őstag

    válasz PuMbA #60490 üzenetére

    IW 9 esetén abszolút hátrányban van.
    UE 5 esetén pedig a - Steve szerint legszebb - UE 5 RT esetén a 4080 teljesítménye 15%-kal nagyobbat esik, mint a 7900 XTX teljesítménye. A korábbi játékmotorok esetén viszont pont az AMD megoldása szenvedi meg jobban az RT funkció bekapcsolását.

    Amit pedig linkeltél 4070 Ti és 7900 XT összehasonlítást, ott külön kihangsúlyozta Steve, hogy a HW RT-t is rákapcsolta az UE 5 szoftveres megoldására, valamint vedd észre, hogy a felskálázást is bekapcsolta, így lehetett egyáltalán magasabb az RT eredmény, mint az RT nélküli.

    Szóval de, az IW 9 és az UE 5 sem a Lovelace "terepe".

  • PuMbA

    titán

    válasz Alogonomus #60497 üzenetére

    IW 9 nem egy next-gen motor, tehát lényegtelen :) UE 5 esetén még keresek tesztet, ahol nincs HW RT bekapcsolva, mert a YouTube-on csak olyat találtam eddig, ahol be volt. Találtam, ez egál: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • Busterftw

    veterán

    válasz b. #60491 üzenetére

    Ez ilyen kikezdhetetlen strategia, ha az "uj" motoron aztan megsem jott be az esti mese, akkor lehet mondani az ujat.
    Majd az Unreal 6, majd a PS6, majd a Lumen 2, majd az Ubisoft next gen motor esatobbi. :U

  • PuMbA

    titán

    válasz PuMbA #60498 üzenetére

    Lejárt a szerkesztés. Kicsivel jobb az AMD, maximum 5 fps-sel, de semmi eget rengető :) Ha az fps számokat nem látod, akkor az élmény ugyanaz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák