Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • b.

    félisten

    válasz Petykemano #60451 üzenetére


    Az jól látszik hogy Intelnek és samsungnak nagyon be kellene lépnie 3 nm gyártásnál mert a 2 nm termékek megfizethetetlenek lesznek.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • HSM

    félisten

    válasz Petykemano #60451 üzenetére

    "Mihez képest olcsóbb?"
    Jogos kérdés, saját magának a monolitikus megvalósításához képest értettem.

    "Ha az N5 ára mérsékeltebb, akkor az azon nyert árelőny is mérsékeltebb, hogy a lapka egy része nem N5-ön készülni."
    :K Ez vélhetően a mai helyzet. Én azt gyanítom, lényegesen gyorsabban csökkent le a waferek ára, mint előre várható volt.

    A kapacitás-korlát megszűnése is persze csökkenti a csipletezés "hasznosságát", egészen máshogy nézne ki a mostani elemzésünk, ha dugig lenne az 5nm megrendelésekkel, és marhára nem lenne mindegy, hogy 3 vagy 4db GPU készül el egy waferről, míg a 7nm vélhetőleg bőven lett volna szabad kapacitás az MCD-nek.

    Számolgattam amúgy picit... Mivel az MCD jelentős része memória, ami nem skálázódik jól 5nm-el, így az én elméleti monolitikus lapkám is 420mm²-es lett, bár ez egy nagyon konzervatív becslés, úgy mondanám inkább, hogy legalább ekkora. Sajnos pontos csip méreteket nem találtam, így próbáltam az elérhető méretek/arányok alapján közelíteni.

    Monolitikus: 15*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer = 420mm², 66.68% yield, 87 good dies
    Navi31 GCD: 11*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer, 308mm², 74.07% yield, 128 good dies
    Navi31 MCD: 9*4.1mm, 0.1 defect density, 300mm wafer, 36.9mm², 96.39% yield, 1521 good dies

    Így a #60453 b. által linkelt wafer árakkal (7nm 10235$, 5nm 13400$) számolva a csipletes Navi31 költsége 145$, a monolitikusé 154$. Ezekkel a számokkal valóban vélhetőleg még rá is fizetnek picit a csipletre, ha szigorúan a gyártási költséget nézzük. Ugyanakkor, ha abból indulunk ki, hogy a hírek szerint a 7nm kihasználtsága elég alacsony [link] , énszerintem jóval olcsóbb lehet most azon gyártatni, és ha mondjuk korrigáljuk 7000$-ra a 7nm wafer-árat, akkor máris 4.6$-ra csökken egy MCD ára, úgy már csak 132.29$-ra jön ki egy teljes Navi31, 127.69-re a 7900XT. Illetve akkor is nyílik az árelőny, ha drágább a node, pl. a 3nm árával már ismét lényegessé válik a csiplet árelőnye.

    Nagy jelentősége lenne amúgy tudni, pontosan mekkora lett volna monolitikusan. Ha kicsit kevésbé konzervatívan becslem, és mondjuk 448mm²-el számolok, akkor ez adódik:
    Monolitikus2: 16*28mm, 0.1 defect density, 300mm wafer = 448mm², 64.97% yield, 79 good dies.
    Ez a szvsz konzervatívnak tűnő 13400$-os 5nm wafer árazással is jelentős felár, hiszen így már közel 170$ egy csip, pedig nem lett lényegesen nagyobb. Ehhez képest már azért jól látható megtakarítás az olcsóbb 7nm-el számolt csiplet megvalósítás, ~130$-on, a vélhető 'összeszerelési' pluszköltségekkel együtt.

    #60454 Petykemano: "nem jelent nagy felskálázódást a Navi21-hez képest"
    RT-ben azért szépet lépett előre: [link] . RT nélkül pedig a Navi21 is vaddisznó volt. Szerintem nagy jelentősége van, hogy RT-ben jelentősen tudtak javulni, hiszen az RDNA2-nek ez volt úgymond a gyenge pontja. Nem használhatatlan RT-vel, sőt, de nem is feltétlen hozza mindig az elvárható tempót, főleg WQHD-n vagy felette.

    "mi a fenéért tervezték volna rá a v-cache ráilleszthetőséget teljesen feleslegesen"
    Egyfelől, rátervezni pár csatlakozót kb. nem kerül semmibe. Másfelől miért ne tartanák meg maguknak a lehetőséget... Egy lényegesen magasabb órajelű GCD mellé pl. már lehet lenne jelentősége.

    "Szerintem a chiplet interconnect sávszélessége limitál."
    Limitál vagy sem, a késleltetést lényegesen javíthatná, ha magasabb a hit rate. Tehát vélhetően gyorsulna. Vagy úgy is írhatnám, javulna a sávszélesség kihasználtsága. :)

    #60458 Petykemano : Tény, hogy némileg alulmúlta a várakozásokat, és a félkész driverrel való kiadás sem tett neki jót. Eléggé az a benyomásom, hogy valamit villantani kellett a lefoglalt 5nm kapacitások miatt, de még kellett volna némi idő a driveres csapatnak, vagy akár egy respin fizikailag, ami úgy tűnik, elmaradt. Ettől függetlenül nem tartom rossz terméknek, sőt. Előbb vennék egy jobb 7900XT-t, mint 4070Ti-t.

Új hozzászólás Aktív témák