USB-s eszközök a Viewcontól

Ethernet USB-n

Talán kissé furcsán hangzik, de Ethernet hálózati vezérlős USB csatlakozó is létezik. Akinek nagy hirtelen mondjuk valamilyen vezérlési célra, még egy hálózati elérésre van szüksége, de nem tudja, vagy nem akarja megbontani számítógépét, annak jó lehet egy külső, USB-s adapter.

Lassabb, USB 1.1-es csatlakozója miatt a csupán 2640 forintos VE091 kis sávszélességigényhez ajánlott. Csomagolásában egy fekete USB hosszabbítót, a fehér adaptert és egy kis, kék CD-t találtunk, melyre később nem is volt szükségünk, mert a Windows nélküle is felismerte a Realtek chipes eszközt.

Az Ethernet csatlakozó miatt végénél kiszélesedő hálózati eszköz megjelenése kisé mókás és bumfordi, a Csillagok háborúja fehérbe öltöztetett birodalmi katonáira emlékeztet. Bár a lassabb USB szabvány visszafogja, elboldogul a 100 Mbps-os Ethernet hálózattal is. Három kis LED-je van, melyekkel az átvitel módját és aktivitását jelzi. Használaton kívül kis takarót tehetünk az USB csatlakozóra. Ilyet minden Viewcon termékhez kaptunk - kedves figyelmesség.

A fekete VE112 már USB 2.0-n robog, így a 100 megabites Ethernetet is ki tudja hajtani. Ára hajszálra pontosan a duplája a lassabb modellének, 5280 Ft. A készletben ezúttal ezüstös USB hosszabbító volt a hálózati vezérlő és a telepítőlemez mellett, amire ebben az esetben sem volt szükség.

A fekete USB 2.0-s testesebb a fehérkénél, de eggyel kevesebb LED-je van.

Mindkét Ethernet eszközt problémamentesen sikerült telepíteni, csak néhány klikkelésre volt szükség. A lassabb, USB 1.1-es VE091 is hiba nélkül felismerte 100 megabites hálózatunkat. Az átviteli sebessége 400 kB/s környékén mozgott, így a szokásos, otthoni szélessávú Internet-kapcsolatokhoz még bőven elegendő, ugyanakkor nagyobb fájlmásolásba már nem érdemes bocsátkozni vele. A kis sávszélesség előnye, hogy szinte semennyire sem terhelte a processzor, még ha az általa vezérlet USB-n keresztül is jöttek az adatok.

Az USB 2.0-s VE112 jóval gyorsabb volt. A soros busz már nem fogta vissza az Ethernet lendületét, így 7,9 MB/s-os átviteli csúcsra voltunk képesek, ami csupán 0,1 MB/s-mal volt kevesebb az alaplap integrált nForce4-es vezérlőjénél. Amit nem néztünk jó szemmel, az az USB 2.0-s eszköz processzorhasználata volt. Teljes sebesség mellett 35-57% közötti terhelés jelentkezett az Athlon 64 3000+-on. Az alaplapi Ethernet vezérlőt használva ez az érték 11-21% között mozgott.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés