Hirdetés

Samsung L110 – a tökéletlen átlag

Külalak, ergonómia

Aki a Samsung igen csinos, a gyártó saját elmondása szerint „prémium” kategóriába sorolható NV-sorozatára csorgatta nyálát, vagy a multimédiás képességekkel vértezett i-sorozat tagjaival kekeckedett, az lapozzon – az L110 se nem prémium, se nem multimédiás álomgép, csupán egy átlag masina átlagos képességekkel.


Csípős nyelvek szerint az L110 egy unalmas külsővel megátkozott készülék – mi maradjunk inkább a letisztult, sallangmentes, klasszikus design kifejezés mellett. Amúgy nem is nagy baj, sőt, egyáltalán nem baj, hogy a gyártó nem az ázsiai ízlésvilágnak akart megfelelni, hanem egy semleges formát választott.


Ennek megfelelően, vagy ennek ellenére – ki hogy értelmezi – meglepően jó a váz fogása, a kezelőszervek kézre esnek – néhol kissé túlságosan is.


A hátlapon balfent láthatjuk, mi okozza bosszankodásunk egyik részét: igen, a zoom billenőkapcsolója. Nem, nem az a gond, hogy minden áron ragaszkodunk az exponáló köré helyezett zoomgyűrűhöz – itt egyszerűen az a baj, hogy a billenőkapcsoló pont a hüvelykujj alá esik, s néha véletlenül nekitámaszkodunk, amikor képet szeretnénk készíteni. A baj csak az, hogy a kapcsoló működtetése közben nem lehet exponálni.

A 2.5 hüvelykes LCD kijelző 230 ezer képpontos felbontásával szintén átlagos. Láthatósága erős napfényben nem a legjobb. A kis gombok pattogósan, rendben működnek, apró méretük ellenére jól el lehet őket találni. Talán a multifunkciós kezelőszerv közepére helyezett „menu/OK” gomb igényel némi körömmunkát. A jobboldalon látható fül nem csak a csuklópánt rögzítését szolgálja, hanem ujjtámasz is egyben.



Az állványmenet itt is műanyagból van, s nem az optika középvonala alá esik. Az akkut és a memóriakártyát jól záródó, de készakarva könnyen nyitható ajtó fedi.



A baloldal üres, a jobboldal is csupán a sajátos USB-A/V csatlakozót rejti. A port védőkupakja törékeny, érdemes körültekintéssel kezelni.


A váz tetejére a bekapcsológomb, a módválasztó tárcsa és az exponáló került. Mint számos Samsung fényképezőnél, itt is a bekapcsoló köré helyezett, sejtelmesen világító karima jelzi az aktív állapotot.

Hirdetés

Röviden összefoglalva: jó fogás, a gombok jó elhelyezése (a fent említett zökkenőn kívül), a letisztult, egyszerű formavilág jellemzi a Samsung L110 ergonómiáját, s külsejét.

Adatlap

Samsung L 110

Érzékelő típusa, mérete

CCD, 2.5"
Effektív felbontás8.2 MP
OptikaSamsung Lens (37 - 111 mm ekv.) - 3x
Optika fényerejef2.8 - f5.2
Záridő8 - 1/1500 mp
LCD2.5" - 230 000 képpontos felbontással
Belső memóriavan, 10 MB
Támogatott memóriakártyákSD, SDHC, MMCplus. MMC
AF típusaTTL AF
AF módoktöbbontos, középen egy-pontos, arcfelismerő
AF élességállítási tartománya5 cm-től
ISO érzékenység-tartományauto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módjatöbb pontos, szpot, középre súlyozott, arcfelismerés-függő
Fehéregyensúlyautomatikus, napfény, felhős, izzólámpa, fénycső, fénycső H, fénycső L, egyedi
Vaku20 cm - 4.7 m
Vaku üzemmódokautomata, automata és vörösszem, derítő, slow-sync., vörösszem, kikapciolva
Exponálásegy kép, sorozat, önkioldó
ÜzemmódokP, M, dual képstabi, SCN, videó, auto, segédlet,portré
Scene üzemmódokéjjeli, gyerekek, tájkép, text, közeli, naplemente, napkelte, háttérvilágításos, tüzijáték, tengerpart és hó
Kép elkészítésének ideje1.15 mp
Két kép közötti idő2.1 mp
Felbontás3264 x 2448, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1024 x 768, 3264 x 1836 (wide), 3264 x 2176 (3:2)
Effekteknormál, ff, sepia, vöröses, kékes, zöldes, negatív, egyedi szín
Video felvételvan, AVI
Video minősége640 x 480 @ 30 fps, 320 x 240 @ 30 fps zoomoláskor nincs hangfelvétel
Video maximális hosszamaximum 2 óra
Egyedi beállítási lehetőségekE-gomb effektezés és editálás
I/O interfészegyedi csatlakozójú USB 2.0 és A/V egyben
ÁramellátásLi.-Ion akku
Mérete87.7 x 56.3 x 20 mm
Tömege114 gramm

Működés, menürendszer I.

Az L110 működési sebességével is hozza az átlagot. Bekapcsolás után az első kép készítéséig 2.22 másodpercet kell várnunk; ez majd 1.15 mp alatt készülhet el. Két exponálás között 2.1 mp a kényszerpihenő. Ezek az adatok természetesen a legnagyobb felbontású JPEG-ekre vonatkoznak. A háromszoros átfogású optika 1.25 másodperc alatt képes nagylátó állásból telére váltani (37 – 111 mm ekvivalens). Az objektív motorja kissé zajos.

Fotózás közben azt vettük észre, hogy az AF még jó megvilágítás mellett is pontatlan, az AF segédfénye pedig gyenge. Szerencsére, a kis készülék vakuja kellően erős fényt visz a sötétbe:


A kettős képstabilizátor – ha a digitális részét nem használjuk – nem meggyőző, az 1/10 másodperces exponátok is bemozdultak. A fizikai képstabilizálást a szenzor mozgatásával érik el az L110 esetében is.


Van M-mód, azaz teljesen manuális üzem, s bár a záridőt és a rekeszt is mi választhatjuk meg, igen korlátozottak a lehetőségek.



Az L110 „E” gombjának megnyomásával az effekt szekciót nyithatjuk meg.



Itt kiválaszthatjuk, hogy képünk fekete/fehér, sepia, vöröses, zöldes, kékes, vagy negatív színhatásokkal készüljön el.

Működés, menürendszer II.

A Samsung L110 menüje magyarul is tud, könnyen átlátható és kezelhető. Összesen négy almenü érhető el: Felvétel, Hang, Kijelző és Beállítások. Első pontban a fókusz területét, a hangmemót és a hangfelvételt paraméterezhetjük. Második almenüben a készülék működésével összefüggő hangok hangerejét állíthatjuk be, illetve teljesen el is némítható minden egyes funkció külön-külön.



„Kijelző” címszó alatt a menü nyelvét, a dátumot és az időt, a kezdőképet, az LCD fényerejét, az áttekintést és az LCD mentést állítgathatjuk. Végül elérkeztünk a beállításokhoz. Itt a memóriakártyát lehet formázni, a készüléket resetelhetjük, a fájlnév követés is beállítható, de a feliratozást is megadhatjuk. Továbbá megmondhatjuk a gépnek, mennyi idő után kapcsoljon ki, vagy milyen szabványt (PAL/NTSC) kövessen a videó kimenete.



Pár szóban összegezve: átlagos működési sebesség, kissé zajos zoom-motor, magyar menürendszer, néhol pontatlan automata fókusz, gyenge AF-segédfény, olyan-amilyen képstabi, és erős vaku jellemzik a fényképezőgép működését.

Képminőség

Vajon milyen képalkotási tehetség rejtőzik a hétköznapi burokban? Képes e legalább a kapott képminőség indokolni a negyvenezres árat? Lássuk szokásos tesztábránkat az érzékenységről:



Azonnal szemet szúr az inkonzisztens fehéregyensúly, s a többszöri próbálgatás ellenére is esetenként enyhén életlen kép, ami az AF-rendszer pontatlanságára utal. Erről kicsit később bővebben.
Véleményünk szerint ISO 400 még jó, azaz elfogadható képminőséget ad, de ISO 800-on már erősen mosódnak a részletek a zajszűrés miatt.

Az optika hordótorzítása a kategórián belül, s ezen a gyútávon (37 mm) nem volt vészes; telén (111 mm) némileg lágyult a rajzolat a kép közepén és szélein egyaránt. Jó hír, hogy lilás szellemképekkel nem találkoztunk. Egyedül az élénk színek hajlamosak kissé a túlcsordulásra. A készülék színvilága „normál” értéken is élénk, de nem túlszaturált. A vakus képeken nagyjából megmaradnak a természetes bőrszínek is.


Vissza az AF-pontatlanságra: érdekes módon, a való világban készített felvételek közül majdnem mindegyik tökéletesen éles volt. Laborunkban és a szabadban készített felvételeinkhez egyaránt a központi AF-mezőt használtuk, így értetlenül állunk a kérdés előtt. Egy tipp lehet, hogy talán a folytonfényű reflektoraink zavarhatták meg az AF-érzékelőt.

Összegezve: élénk színvilág, ISO 400-on is jó képminőség, kellemesen részletgazdag képek jellemzik a Samsung készülékét. Se kardinális optikai torzítások, se lilás szellemkép nem volt tapasztalható. Az AF esetenként pontatlan működése kisebb rejtélyt adott fel nekünk, melyet megfejteni nem sikerült – csak tippelni tudunk, hogy miért nem lehetett néha éles képet produkálni műtermi megvilágítás mellett.

Mozgóképek és értékelés

Ismét bővült egy taggal azon fényképezőgépek köre, melyek csak korlátozottan alkalmasak mozgóképek rögzítésére. A Samsung L110-et sem a digitális videózásra tervezték.


Ugyan lehetséges az optikai zoom használata felvétel közben, de ilyenkor valamilyen oknál fogva nem rögzít hangot a gép. Lehet, hogy a némileg zajos motort szégyelli? Ha már a hangminőségnél tartunk: ez közepes volt, de a felvétel nagyon halk lett. Közepes volt a kép minősége is, a tömörítés és a zaj is hozzájárult ehhez az eredményhez. Az autófókusz zoomoláskor kikapcsol, csak a billenőkapcsoló elengedése után áll élesre a rendszer. Összesen csak két felbontás közül választhatunk: vagy 640 x 480, vagy 320 x 240 képpontos méretben vehetjük fel filmanyagunkat, de cserébe legalább mindkettő 30 képkocka/mp sebességű. A fényviszonyok változásának követése viszont elég lassú volt.

Értékelés

A Samsung L110 se nem szép, se nem okos, de legalább kategóriájában jónak mondható képminőséget produkál különleges optikai hibák, torzítások nélkül. Képstabilizáló rendszere alsó közepesnek mondható, AF-rendszere meg neonfény mellett néha pontatlan. Mozgóképek rögzítésére vannak sokkal jobb gépek, de a minimumot ez is hozza. A gyártó belépő szintű gépnek tervezte az L110-est, no, de negyvenezerért?


Ami tetszett:

  • Letisztult, sallangmentes, egyszerű formavilág,
  • Méretéhez képest jó fogás,
  • Kézre eső gombok,
  • Jó képminőség.

Ami nem tetszett:

  • Drága,
  • Filmezésre nem az igazi,
  • AF-rendszer itt-ott pontatlankodott,
  • Képstabilizáló rendszerénél vannak jobbak is.

Tételes értékelés:

  • Ergonómia: 77%
  • Képminőség: 77%
  • Ár/Érték: 74%
  • Összesített érték: 76,7%

A Samsung L110 fényképezőgépet a Samsung Electronics Magyar Zrt.-től kaptuk bemutatóra.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés