Nikon Coolpix S1000pj - a kép(-)mutató

Működés

A Coolpix S1000pj lényegre törően mondva egy - nos - igen egyszerű gép. A gyártó ennél a készüléknél a projektorra helyezte a hangsúlyt - minden egyéb funkció többé-kevésbé a háttérbe szorult. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne találkoznánk itt is a szokásos "digitális boszorkánykonyha" elengedhetetlen tartozékaival, de a kivetítőn kívül igazán semmi sem okoz katarzist. Mielőtt rátérnénk a projektorra, lássuk, milyen egyéb funkciók hivatottak a fotós életét megkönnyíteni:

  • Makró mód: a műszaki adatok alapján már körülbelül 3 centiméteres tárgytávolságról készíthetünk fényképeket. Nekünk azonban makrózás közben nem sikerült a fényképezőt arra rávenni, hogy egy kiragadott részletre fókuszáljon a témán belül. Hiába a központi AF mezőt választottuk ki, s csak az általunk kiemelni kívánt részletet illesztettük ebbe a négyzetbe, valahogy mindig más képrészlet kapta az élességet (a tárgytávolság természetesen a három centin túl volt, általában 5 - 10 cm között).
  • Utólagos képszerkesztési lehetőségek: képeinket utólagosan szerkeszthetjük, mégpedig rendelkezésünkre állnak a "gyors retusálás" (kontraszt és színtelítettség optimalizáció), a "D-Lighting", illetve a "Bőr lágyítás" (sic!), de el is forgathatjuk a képeket, vagy átméretezhetjük (640 x 480, 320 x 240 és 160 x 120), sőt, hangjegyzetet is fűzhetünk hozzájuk. A retusálási módszerek mind úgy dolgoznak, hogy az eredeti képet érintetlenül hagyják. A masina létrehoz egy másolatot, majd azon végzi el a kijelölt módosításokat. Végül jóváhagyással menthetjük el a kész remekművet. Íme pár példa:


A gyorsretus


A "Bőr lágyítás" fokozatai

  • Automatikus program választó: a témához a körülmények figyelembevételével igyekszik kiválasztani az optimális fotózási sémát.
  • Témakövető AF: teszi, amit neve is mond: követi a témát. Érdekes, hogy a műveletet külön az "ok" gombbal kell elindítani, nem a kioldó félig lenyomása élesíti a rendszert. Jól működik, azonban csodákat ne várjunk el tőle. Gyermekek mozgását például nagyszerűen leköveti a gép, de ettől sokkal gyorsabb műveletekre már nem nagyon alkalmas.
  • Intelligens portré rendszer: valójában több összetevőből áll a Nikon "intelligens" rendszere. Amit kapunk: mosoly időzítőt használva akkor exponál a gép, amikor mosolyt észlel portréalanyunk arcán (lehet, hogy csak szerkesztőnk nem túl fotogén, de bármennyire próbált "vicsorogni", pont akkor exponált a gép, amikor már lehervadt minden mosolyszerűség az arcáról), a pislogásra figyelmeztető jelzés két képet készít, majd azt menti el, amin alanyunk szemei nyitva vannak. A fényképező ezeken felül alkalmazza a bőrlágyítást is, amit amúgy utólagosan alkalmazhatunk fotóinkon.
  • Ötféle elmosódásgátlás: a gyártó érti ez alatt a bemozdulásgátlást, azaz a képstabilizációt. Maga a képstabilizátor kétféle módban működik, az egyik a lencsetag mozgatással, a másik a lencsetag mozgatásával és a digitális stabilizálással közösen éri el a megfelelő hatást. Ha nem lenne elég a kettős működés sem, akkor ott van még annak a lehetősége, hogy felemeljük egészen ISO 6400-ig az érzékenységet, ám ennek hátránya, hogy csak kisebb felbontás (3 megapixel) mellett működik, és persze olyan lesz a kép minősége, amilyen. Továbbá rendelkezésünkre áll a mozgásérzékelés, amely a fényképező és a fotózandó téma mozgását hivatott kiegyenlíteni. Végül a BSS, azaz a legjobb kép kiválasztása lehet az utolsó szalmaszál. Ez legfeljebb tíz egymást követő kép közül választja ki a legélesebbet és csak azt menti el. A képstabi hatékonysága:

Mielőtt rátérnénk a projektor funkcióra, ejtsünk pár szót az általános működési sebességről. A dedikált gombok lenyomására szinte azonnal, késlekedés nélkül elérhetjük a hozzájuk tartozó funkciókat. Bekapcsolást követően 2.73 másodpercet kell várakozni, mire elkészülhet az első fénykép, két legnagyobb felbontású, legjobb minőségű JPEG között 2.23 mp a kényszerpihenő. A teljes átfogást 1.37 mp alatt rohanja végig a léptetőmotor. A pontos zoomolás nehézkes, amit nem is a sebesség, hanem az okoz, hogy a zoomgyűrű elengedése után még valamelyest tovább vonul az optika.

A beépített vaku fénye nem túl erős, a megvilágított téma sárgás-pirossas árnyalatú lesz, ami egyfajta furcsa melegséget ad a fotón.

A működési pontunk végére hagytuk a lényeget, ami nem más, mint a képkivetítő. A tíz lumenes fényerő csak jól besötétített szobában teszi élvezhetővé a képnézegetést, amit lentebbi filmmel szeretnénk demonstrálni:

Azt vettük észre, hogy a készülék az állóképeket nem forgatja meg, így azok megtekintése oldalra billentett fejjel kell, hogy történjen. A rendelkezésünkre álló Nikon és Olympus fényképezőgépek JPEG-jeit lejátszotta a Coolpix, azonban a már feldolgozott fotókkal nem kezdett semmit.

Pár mondatban: Az S1000pj a kivetítő funkción kívül igazából semmi eget rengető újdonságot nem vonultat fel, sőt, a fő szolgáltatásnak tekinthető projekció sem tökéletes. A képek automatikus elforgatása valószínűleg egy firmware frissítéssel megoldható, csak úgy, mint a már utófeldolgozott képek és egyéb tömörítésű videók lejátszása (a saját maga által felvett kisfilmeket hiba nélkül megjeleníti a készülék).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Hirdetés