Hirdetés

Látogatás a tápjairól híres FSP sencseni gyáraiban

Sencsenben a cég szünetmentes és "hagyományos" tápegységeinek gyárában is jártunk.

Ahol a tápegységek születnek


[+]


[+]

A Huili 1 gyáregység volt az egyik, amibe az FSP betekintést engedett nekünk, ahol szombati nap révén viszonylag nyugalom volt, az irodák üresek voltak, csak néhány gyártósor üzemelt. A gyáregységek és az FSP történelmének felvázolása után lábunkra öltöttük a gyárakban kötelezően viselendő védőzacskót, és elkezdődhetett a túra. Felhívnánk rá a figyelmet, hogy a túra alkalmával több gyártósort is láttunk, tehát nem csak egy konkrét tápegység összeállítását láttuk elejétől a végéig, így a fotókon vegyesen láthatók különféle tápok.


[+]


[+]

Elsőként a felpolcolt, teljesen üres nyomtatott áramköri lapokkal találkozunk. Ezek nem itt, ebben a gyárban készülnek, hanem külső beszállítótól érkeznek, ahogy az alkatrészek többsége is, így itt már csak ezeket kell „összelegózni”, tehát lényegében az összeszerelés zajlik az elejétől a végéig.


[+]

A NYÁK-ra első körben az SMD-k, azaz felületszerelt alkatrészek kerülnek fel, amit gépek végeznek, de ehhez előbb két előkezelésen is át kell esnie a szerelésre váró nyomtatott áramköri lapnak. Az egyik egy rögzítő ragasztó, ami a forrasztásig helyén tartja a gép által felvitt SMD komponenst, a második pedig a forraszpaszta, ami később, a szerelés után jut szerephez. Minden egyes folyamat után szemmel ellenőrzik, hogy ezek felvitele sikeres volt-e.


[+]

Ha igen, akkor bekerül egy tárolóba, amit odaállítanak a sor elejére a szalaghoz, az SMT Mounter elé.


[+]

Onnan, hogy a felkészített nyomtatott áramkör az SMT Mounter gép elé kerül, beindul a futószalagszerű gyártás, mely automatikusan történik jó darabig. SMT Mountert szinte biztosan mindenki látott már képen vagy videón, illetve korábbi gyárlátogatós leírásainkban. A folyamat lényege tömören, hogy az előre odakészített, tárcsákra felfűzött szalagon érkező apró alkatrészeket zajosan működő, gyorsan mozgó karokkal operáló gépek viszik fel a NYÁK-ra, mindezt teljesen automatikusan, program szerint.


[+]

Mivel ilyen alkatrészből sok van, a gépek pedig csak meghatározott számú tárcsát fogadnak, így több ilyen gép is lehet egymás után sorban, melyek külön-külön területekre viszik fel az alkatrészeket. Ráadásul ezek között voltak régebbi és újabb típusok, mely utóbbiak egyszerre több alkatrészt is tudnak „szerelni”.


[+]

Amikor a felületszerelés elkészült, irány a többfázisú kemence, ahol szerephez jut a forraszpaszta: újrafolyatják és lehűtik, így létre jön a kötés a NYÁK érintkezőfelülete és az alkatrész lábai között (Hot Air Reflow). Ezt a gépet közelről nem vizsgálhattuk meg, csak üvegfalon át, ahol 194-205 °C fok közötti hőmérsékleteket olvashattunk le.


[+]

Miután a felületszerelés a kemencében történő sütéssel elkészült, minőségellenőrzés jön, ami AOI, azaz automatikus optikai ellenőrzőgéppel történik, de emberi felügyelettel; utóbbi feladata a szerelt NYÁK cseréje és a gép által kiadott eredmény jóváhagyása. Lényegében a masina makróképeket készít, majd ezeket hasonlítja össze az előre beprogramozott képi adatokkal, ezen belül vizsgálva a felületszerelt alkatrész pozícióját és a forrasztás minőségét, a lehetséges hibákat pedig jelzi az operátornak.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés