Iomega eGo Portable ejtésteszt

Iomega eGo Portable

A számítástechnikában az adattároló komponensek, eszközök egyik, illetve nyugodtan mondhatjuk, hogy a legfontosabb tulajdonsága a tartósság és a megbízhatóság. Hiszen számunkra fontos adatokat kell megőrizniük. Egy hordozható háttértárra pedig különösen vonatkozik ez. Az ideális eszköz ilyen célra – ha jól meggondoljuk – leginkább talán egy nagyobb pendrive, mivel mozgó alkatrészt nem tartalmaz, és általában elég strapabíróak az átlagos modellek is. Hátrányuk, hogy az olcsóbbaknak alacsony az átviteli sebessége, illetve a kapacitásuk sem túl nagy. Az SSD-k már egy fokkal gyorsabbak, de az áruk még nem igazán pénztárcabarát az átlagember számára, főleg, ha a nagyobb méretűeket nézzük. Így sokan végső mentsvárként a jól megszokott merevlemezekhez, közülük is a kezelhetőbb fizikai méretű 2,5 hüvelykesekhez fordulnak, amik még USB-n keresztül is tűrhető sebességgel képesek másolni, illetve azért ezek is kibírnak némi fizikai behatást. Na meg a kapacitásukról sem szabad elfeledkezni, ami a 2,5 colosok között már akár az 500-750 GB-ot is elérheti.

Amennyiben kicsit vadabb életmódot folytatunk, vagy úgy érezzük, hogy nem tudjuk garantálni a hordozható merevlemez épségét, érdemes egy strapabíróbbat keresni, mint amilyen például az Iomega eGo, azaz teljes nevén az eGo Portable Hard Drive with Protection Suite, ami a gyártó szerint kialakításának és gumi védőpántjának köszönhetően vígan kibírja az 1,3 méteres esést is, ami 40%-kal túlhaladja az ipari szabványt. Erre mi is felkaptuk a fejünket, kíváncsivá tett a kijelentés, így hát nem voltunk restek leellenőrizni a cég állítását. Ám előbb érdemes a külsőre és az adatokra is vetni egy pillantást.

A meghajtó visszafogott, egyszerű műanyag csomagolásban érkezett, amin keresztül már meg is lehetett tekinteni. Érdekes módon a honlapon is írt, már említett 1,3 méteres érték helyett a doboz jobb alsó sarkában lévő matrica már 2,1 méteres magasságot ígért.

A csomag magát a winchestert tartalmazta, amire már előzetesen ráhelyezték a Power Grip nevű gumi védőborítást, illetve mellékeltek hozzá egy, a plusz tápellátás biztosítására is szolgáló USB kábelt és egy magyar nyelven is tudó használati utasítást. Ez utóbbi csupán néhány, a használattal és üzembehelyezéssel kapcsolatos tanáccsal látja el a felhasználót. Egy külön lapon a hozzá letölthető McAfee segédprogramok letöltési lehetőségeiről is kapunk némi információt

Maga az eGo 137 x 89 mm alapterületű és 16 mm vastag. A tömege se túl sok, csupán 180 gramm. Fényes festésű borítása már magában elég erősnek, ellenállónak tűnik. Első látásra és tapintásra meg mertünk volna esküdni, hogy valami erősebb műanyaggal van dolgunk, de mint később kiderült (és le is ellenőriztük), alumíniumból készült a 80 grammos keret. Ez egyébként a sötétkék mellett piros és ezüst festésű is lehet a kapacitástól függően. A kemény héj alatt esetünkben egy 5400 fordulat per perccel pörgő 2,5"-os, 3 Gbps-os SATA csatlakozóval rendelkező Seagate Momentus sorozatú merevlemez (ST9500325AS) lapult, ami 500 GB kapacitással rendelkezik, illetve 8 MB gyorsítótára van. Az adatai alapján úgy tűnik, ez sem véletlen választás eredménye volt, hiszen a winchester specifikációiból megtudhatjuk, hogy ha éppen nem üzemel, akár 1000g-s terhelést is képes kibírni 1 ms időtartamig, működés közben pedig 350g-st 2 ms-ig.

Érdekességképpen kiszámolható, hogy a 9,5 mm magasságú keretben a HDD alatt és felett nagyjából 3-3 mm hely van belül, oldalt pedig 10-10 mm a keskeny, és 18-18 mm a hosszabb oldalon. A készüléken egyébként csupán egy USB aljzatot és egy fehéren világító-villogó LED-et találunk.

A rajta lévő, átlagosan 2-3 mm vastagságú gumipánt külön is megvásárolható a gyártónál, hiszen nem minden termékükhöz mellékelik. Ami egyébként elgondolkodtató kicsit, hiszen, ha az ember a fél terás változatért kifizet a honlapon feltüntetett ár szerint 104,90 eurót, az talán azt a plusz 9,50 eurót se bánná, amibe az Iomega Power Grip Band kerül. Így viszont meghagyták a szabad választás jogát: ha nem akarja védeni a felhasználó a hordozható winchesterét pár euró megspórolásáért, akkor megteheti.

Tesztelés

A winchestert a próba kedvéért először egy USB kábellel csatlakoztattuk a számítógépre, amitől a kis LED-je világított, a lemez pedig fel is pörgött, de a gép nem ismerte fel. Mind a két USB kábelvéget használva azonban már rendben megjelent az új, fél terás meghajtónk a többi között. A teszteléshez a HD Tune Pro 4.0-s, a Hard Disk Sentinel 3.0-s és az ATTO Disk Benchmark 2.41-es verzióját használtuk. Elsőként természetesen megvizsgáltuk alapállapotában a sebességét és teljesítményét. A mérőprogramok előtt egy kicsit a kétköznapi használatot utánzó, szimuláló tesztsorozatot végeztünk el, ami abból állt, hogy vettünk sok kicsi, közepes és nagy fájlt, csoportonként nagyjából egy DVD-nyi, azaz kb. 4-4,5 GB összméretűt. A kicsiket több ezer 0,7-1 MB-os kép, a közepeseket pár száz 5-8 MB-os MP3, míg a nagy fájlt egy darab 4,5 GB-os videofájlt alkotta. Az alább látható képeken is megtekinthető értékek szerint a végeredmény átlagosan 13, 19 és 29 MB/s körül alakult.


Kis - közepes - nagy fájlok másolása

Ezután következett a HD Tune Pro olvasási és írási tesztje, ahol elég szép, folyamatos grafikonokat kaptunk. Olvasásnál ezúttal is 29 MB/s körüli eredmény jött ki, ezt a löketszerű sebesség sem szárnyalta túl, tehát maga az USB átvitel jelentette a szűk keresztmetszetet. Írásnál sem szerepelt rosszabbul, 27-28 Mb/s-ot ért el.


A tesztek előtti állapot a HD Tune Pro szerint

Végül az ATTO is az előző mérések eredményeit erősítette meg. A HD Sentinel SMART tábláját a tesztek utánival lesz érdemes összehasonlítani majd. A mérések során a merevlemez hőmérséklete a szenzorok szerint 40°C-ig emelkedett, ám azt nem lépte túl még hosszabb terhelés közben sem. Nyugalmi állapotban 30-33°C körül ingadozott.

Ejtések

Ahogy már említettük, a gyártó szerint az eGo túléli a 130 centiméteres magasságból történő esést is, ami az ipari szabványnál 40%-kal több. Így a nagyjából 90 cm-t és még egy lépéssel lejjebb az 50 cm-es magasságot is bevettük a tesztbe. A három pozícióból 2-2 ejtést hajtottunk végre, próbálva úgy elengedni a tárolót, hogy az véletlenszerűen, egy valós helyzetet utánozva essen le. Az egyes magasságok után lefuttattunk egy gyorstesztet, ellenőrizvén, hogy egyáltalán működik-e még a HDD. A 130 cm-es esések után következett egy nagyteszt, ami öt teljes órán keresztül nyúzva az Iomegát, minden szektort részletesen átvizsgált sérülések után kutatva.

Miután jó néhányszor koppant a eGo a padlón, újra elvégeztük tehát a HD Tune-os méréseket, ám nem mutatott szinte semmi különbséget, csupán az elérési idők nőttek meg 25-ről 30-31 ms-ra, illetve nagyon kicsit darabosabbakká váltak a grafikonok is.


A tesztek utáni állapot a HD Tune Pro szerint

Kiemelkedő változás az ATTO-nál sem volt tapasztalható, szinte ugyanazt mérte, viszont a SMART táblát érdemes megnézni, jól látszanak a hibás vagy arra esélyes szektorok (pirossal kiemeltük a kapcsolódó sorokat)

A HD Tune teljes hibakereső szkennelését lefutta derült ki, hogy összesen 20 sérült szektor keletkezett. Ez nem valami megnyugtató eredmény, de feltétlenül figyelembe kell hozzá venni a tesztelés menetét, mivel az több éves, igencsak intenzív és leejtésekben gazdag használatnak felel meg. Kétségtelen, hogy a winchestert körülvevő alumíniumkeret és az azt még ellenállóbbá tevő vastag Power Grip Band gumi minden további nélkül megóvja a merevlemezt a kisebb esésektől, amik a védelem nélküliekben akár végzetes károkat okozhatnának. A 130 centiméteres magasság is hihetőnek tűnik, hiszen a szektorsérüléseket jóval a hatodik-hetedik földrepottyantás után fedeztük fel. A hibás részek egyébként jó eséllyel javíthatók is a sérült részek kiiktatásával és áthelyezésével. A dobozon feltüntetett 2,1 méteres ejtést viszont már inkább nem próbáltuk ki az Iomegán.


Részletes HD Tune Pro hibaellenőrzés a tesztek után

Értékelés

Az Iomega hordozható külső merevlemeze, az eGo széria Portable tagja hasznos tárolóeszköz lehet bárki számára, aki egy kicsit jobban szeretné védeni az akár naponta hurcolt adatait. A kis méret és alacsony tömeg ellenére egy 320 vagy 500 GB kapacitású háttértárat kapunk, ami a nagyobb fizikai behatásokkal is megbirkózik.

Azon nem lepődtünk meg, hogy keletkeztek hibás részek a merevlemezen, hiszen összesen több mint hatszor koppant a kemény padlón az eGo, ami azért nem egészséges még egy ilyen készüléknek sem. Ráadásul ebből kettő közel másfél méterről ejtve történt. Ami viszont elgondolkodtatott, hogy hol volt ilyenkor a Seagate Momentus HDD 1000g-t is kibíró tudása. Legalábbis, ha nekifutásból, erőből vágtuk volna földhöz az Iomegát, akkor sem értünk volna a közelébe se egy ilyen mértékű gyorsulási erőnek. És ráadásul még a dobozon feltüntetett titokzatos 2,1 méter közelében sem voltunk. Mindenesetre azt bátran állíthatjuk, hogy a kisebb koppanásokat, csattanásokat, véletlen kézből kieséseket biztosan hiba nélkül túléli a szerkezet.

Az eGo Portable sebessévégel sincs nagy gond, hozza a 29 MB/s körüli tempót az olvasás mellett még írásnál is, ami a jobb minőségű pendrive-ok szintjén van. Illetve közrejátszik a 2.0-s USB átvitel is, aminél ritka, ha 30 MB/s fölé sikerült tornázni a sebességet. Összességében tehát nekünk tetszett az Iomega terméke.

A védőburkolatos külső merevlemez 320 GB-os változatát 84 euróért, míg az általunk is tesztelt 500 GB-ost 111 euróért kínálják. Magyarországon ugyanezekért 20-22 000, illetve 27-30 000 forintot kell fizetni.

Iomega eGo Portable HDD with Protection Suite 500 GB

ndavid

Az Iomega hordozható merevlemezt a Iomega bocsátotta a rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés