Hardverpiacról vegyesen

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Az elmúlt hetekben bemutattuk az Asus, az Asrock és a Gigabyte mostanában érkezett alaplapjait, melyek az AMD 785G északi hídját használják, most pedig az MSI-n a sor. Két jövevényt köszönthetünk, az egyik microATX, a másik teljes ATX méretű. A páros kisebb tagját MSI 785GTM-E45-nek nevezik. Fekete színre hangolták, és megtalálható rajta minden jó, amit az ilyen multimédiás apróságokra telepíteni szoktak. Processzorfoglalata Socket AM2+-os, tehát az újabb AM3-as CPU-kat is fogadja. Két DDR2 memóriafoglalatot telepítettek rá, a bővítőkártyákat pedig egy hosszú, egy rövid PCI Express és két hagyományos PCI aljzat fogadja. Az északi hídban dolgozó grafikus magnak nincs saját memóriája, de tartozik hozzá D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenet. Megfelelő diszkrét Radeonnal karöltve Hybrid Crossfire módban is működik. Az SB710 északi hídhoz hat SATA és két IDE eszközt köthetünk. Előbbi csatlakozókból egyet sem vezettek a hátlapra. Igényesebbeknek hiányozhat a FireWire, és talán kevesellhetik a négy hátlapi USB-t, de a hálózati vezérlő gigabites, a Realtek hangkodek pedig nyolccsatornás. Az MSI 785GTM-E45 vételára három éves garanciával 17 700 Ft.

Kicsivel fejlettebb jószág a kétezer forinttal drágább, ATX méretű MSI 785GT-E63. Rajta már négy memóriafoglalat sorakozik a Socket AM2+ foglalat mellett. Továbbra is csak egy hosszú PCI Express csatolója van, így CrossFire-ből meg kell elégednünk az IGP-s hibrid verzióval. Az északi híd grafikus magja itt sem kapott saját memóriát, de van három – D-Sub, DVI, HDMI – kimenete. Az utolsó említésre érdemes változás a hátlapot érintette, ide került egy eSATA csatlakozó, az USB aljzatok számát pedig hatra növelték.

Korábban, egy hírünkben felmerült, hogy az AMD processzorokhoz még most is több chipkészletet ad el az NVIDIA, mint maga a platform létrehozója. Ez annak köszönhető, hogy az alvégen nagy sikernek örvendenek a kis GeForce-okat rejtő, integrált grafikás chipkészletek. Szétnéztünk pertnereinknél, és tényleg az a helyzet, hogy az NVIDIA megoldásai tízezer forint környékén kezdődnek, de AMD alternatíva csak kétezer forinttal drágábban kapható, ami bizony 20%-os többletet jelent. A trükk abban van, hogy az NVIDIA lapkával szerelt olcsó modellek rendszerint szerényebb energiaellátó részt kapnak, így a processzorokat csak 65-95 wattos TDP értékig támogatják. Persze, aki olcsóban gondolkodik, minden bizonnyal a 95 wattos vagy alacsonyabb fogyasztású régióból választ majd. A második hátrány rendszerint a SATA csatlakozók száma szokott lenni. A belépőszinten az NVIDIA kettő-négy kimenete szerintünk nem jelent túl nagy hátrányt az AMD hatjához képest. Ebben a kategóriában, ahol csak egy analóg monitorkimenet szokott lenni, a jobb multimédiás képességek is háttérbe szorulnak az árral szemben.

Olvasóink számára minden bizonnyal érdekesebbek a magasabb kategóriák. Ott az AMD árelőnye egészen jelentős a konkurens Intel platformokkal szemben, az NVIDIA pedig egyik oldalon sem rúghat labdába. Azt már megszokhattuk, hogy a processzorok világában az Intel igyekszik árban az AMD után menni, de egy Core i7 vagy Core i5 lapkához sokkal drágábban vehetünk csak alaplapot, mint a Phenom II szériához. A Gigabyte AMD 790GX északi és SB750 déli hídra épített csúcsmodellje, az MA790GPT-UD3H például alig több mint 30 000 forintba kerül, mégis felszerelték minden földi jóval. Integrált grafikus magja 128 MB saját DDR3-1333 memóriát, D-Sub, DVI és HDMI kimenetet kapott, rendszermemóriája akár a DDR3-1666 ütemet is túlszárnyalhatja, nyomtatott áramkörét rézréteggel hűtik, kondenzátorai pedig egytől egyik minőségi, Japánban készült, szilárdelektrolitos példányok. Két hosszú PCI Express foglalatában a Radeonok CrossFireX módban is működhetnek. Nem hiányzik az alaplapról a nyolccsatornés hangkodek, a gigabites hálózati vezérlő és a FireWire vagy az eSATA csatlakozó sem. Természetesen a Gigabyte is három év garanciát vállal ezen termékeire.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés