Hardverpiaci egyveleg

Hűtés, megjelenítés



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Óriási processzorhűtővel állt elő a DeepCool: az Assassin II a maga 1479 grammos összsúlyával az abszolút legnagyobb léghűtők közé tartozik. Bordáit két toronyba rendezték, rajtuk nem kevesebb mint nyolc darab hőcső teríti szét a meleget, ami nikkelbevonatú, tükörsimára csiszolt talpon keresztül érintkezik a processzorral. A szellőztetésért egy 140 és egy 120 milliméteres ventilátor felel, melyeknek nem csak a percenként 1200, illetve 1400-as maximális, hanem a mindössze 300-as minimális fordulatszáma is érdekes. Csendesre hangolva szinte néma ez az óriás, melynek vételára 26 200 forint.

Újabb, nagyon kellemes Dell monitor jelent meg a hazai piacon. A P2416D modell típusszámából ki lehet következtetni, hogy 24 hüvelyk a képátlója, az viszont nem derül ki belőle, hogy felbontása nagyobb, mint az átlagos huszonnégyeseké: 2560x1440 pixel. AUO-tól származó, IPS technológiás panelt használ, aminek háttérvilágítása PWM-mentes, kalibrálással pedig színhelyességet igénylő grafikai feladatok elvégzésére is alkalmas. Csatlakozók tekintetében a nagy felbontás miatt természetesen DisplayPort és HDMI a kínálat lényege, de emellett van analóg D-Sub és kapunk négy USB 2.0 kaput is. Jó hír, hogy aki további részleteket szeretne megtudni a monitorról, az Oázis Computer saját adatbázisában találhat róla minden lényeges részletre kitérő tesztet. A Dell P2416D vételára három év garanciával 99 000 forint.

Egy érdekes Wacom akcióval is kedveskedik vásárlóinak az Oázis Computer, ami rövidesen (június 3-án) lejár. Az Intuos Pen digitalizáló tábla most 15% kedvezménnyel vásárolható meg, vagyis 22 900 forint helyett 19 465 forintért. Ezt az alapszintű modellt elsősorban azok tudják jól kihasználni, akik fényképeket szerkesztenek, ugyanis 152 x 95 milliméteres aktív területe rajzoláshoz, hosszabb ceruzavonásokhoz már kicsi lehet. A két gombbal felszerelt, 1024 nyomási szintet kezelő toll mellett négy programozható gombot is kapunk a tábla szélére, kiegészítő készlettel pedig vezeték nélkülivé alakítható.

Kisebb-nagyobb érdekességek

Ma már szinte mindenki kezében/zsebében/táskájában ott lapul valamilyen okostelefon vagy tablet, amin gyakran nézeget képeket, videókat vagy hallgat zenét. Abszolút reális így egy olyan eszköz igénye, ami ennek a kicsi masinának a képét és hangját rá tudja küldeni a tévére, hogy ott többen, nagyban közösen élvezhessék. Többek között ezt kínálja a Measy A2W Miracast HDMI stick, ráadásul nem is drága, hétezer forint környékén kapható. Támogatja a Apple-féle EZAirt, az egyre több androidos eszköz által támogatott Miracastot és a szintén Wi-Fi Direct (közvetlen, elérési pont nélküli Wi-Fi kapcsolat) technológián alapuló EZCastot is, így a legtöbb hordozható készülék mellett Windows és OS X alapú eszközökkel is képes a párbeszédre.

Az Measy további érdekes, fotelből multimédiázáshoz, internetezéshez való eszközöket is kínál, például kisméretű billentyűzeteket. Az RC11-es modell kompakt, 20 centiméter széles, teljes QWERTY kiosztású, de középen megtöri az „egér” két gombja, a kurzor mozgatásához pedig a beépített mozgásérzékelőt használhatjuk, magyarul a levegőben is hadonászhatunk vele. Aki előnyben részesíti inkább a notebookokéhoz hasonló, picike touchpadet, annak inkább az RC12 való. Mindkét modell kisméretű, USB-s adóvevővel kapcsolható számítógéphez, tévéhez vagy éppen tablethet, vételáruk pedig valamivel hatezer forint fölött van.

A Conceptronic egy jó nagy mobil hangszóróval rukkolt elő. A Wireless Action Speaker egy 285 mm hosszú, 185 mm átmérőjű henger, vagyis nagyjából akkora, mint egy kétliteres műanyag palack, súlya pedig közel két kilogramm. Belsejében két darab 3 wattos magassugárzó és egy 12 wattos mélynyomó dolgozik, a zenét pedig Bluetooth mellett USB-s eszközről és SD kártyáról is kaphatja. Ellátták FM rádióval és 3,5 mm-es jack bemenettel, akkumulátora révén pedig közepes hangerőn akár hatórás üzemidőre is képes. Az óriás vételára 14 500 forint.

Vicces, de már a selfie botból is van okos: az EasyPix Bluetooth Smart X-Tender nevezetű terméke. Egy olyan teleszkópos kézi állványról van szó, amibe a legtöbb telefon belefogatható, de 1/4 hüvelykes csavarmenete révén akár fényképezőgépet vagy akciókamerát is akaszthatunk rá. Egy csukló segítségével állíthatjuk a kívánt irányba, teleszkópos rendszerével legfeljebb 105 centiméteresre nyújtható ki. Okossága abban rejlik, hogy Bluetooth távirányítót integráltak a markolatába, így a fogantyún lévő gombbal is exponálhatunk. Az EasyPix Bluetooth Smart X-Tender nyolcezer forintba kerül.

Qi töltés és okosórák

Biztosan sokan unják már, hogy merülő akkumulátorú okostelefonjukat vagy tabletjüket állandóan töltőre kell dugdosni, ami a gyengébben kivitelezett, micro USB-ről tölthető modelleknél az aljzat kikopásával is járhat. Igaz, egyelőre még csak a csúcskategóriában, de egyre több olyan készüléket látni, ami vezeték nélkül, az elektromágneses indukció elvén működve tölthető. A GT Wireless kínálatában egész barátságos áron, már ötezer forint környékén kapunk Qi technológiás, vezeték nélküli töltőket, de a Nokia megoldása sem sokkal drágább, bár első generációs modelljei a Samsung és LG alternatívákhoz hasonlóan még lényegesen drágábbak voltak.

De mi tölthető Qi technológiával? Például az Asus Nexus 7 2013-as modellje és a Nexus 4, 5, 6 okostelefonok, illetve a Motorola Moto 360 okosóra, az LG G3 és G4, a felsőkategóriás Nokia Lumiák, illetve a Samsung Galaxy S6 és még néhány modell mindenféle kiegészítés nélkül. Másokhoz Qi modult lehet venni, nem teljes listájuk itt található.

A hazai kínálatban láttunk már Qi töltős tokot vagy hátlapot a negyedik és ötödik generációs iPhone-hoz, a Sony Xperia Z3-hoz, a Samsung Galaxy S5-höz és néhány további modellhez is. A régebbi Samsung Galaxy S3-hoz és Galaxy Note 3-hoz pedig akku alá rakható Qi betétet adnak. Az ilyen kiegészítők ára 5-20 000 forint között mozog, szokás szerint a gyári megoldások a drágábbak.

Két okosórával jelentkezett az eddig elsősorban tabletjeiről ismert Goclever. A Chronos Colour színes, 1,6 hüvelykes, 240x240 pixel felbontású érintőképernyőt kapott. Az egyszerűbb modellek közé tartozik, így Bluetooth révén értesítésre, híváskezelésre, multimédiás tartalmak lejátszásának irányítására és telefonunk kamerájának vezérlésére képes. A sport funkciókat mozgásérzékelő alapú lépésszámláló valósítja meg, ezzel a megtett távolság és az elégetett kalória követhető nyomon. A Chronos Colour Android operációs rendszert futtató mobil készülékekkel tud együttműködni, és nagyjából húszezer forint az ára.

Szintén húszezer forint környékén kapható a Goclever Chronos Eco óra. Érdekessége az e-inkre hasonlító, 1,26 hüvelykes, 144x168 pixeles kijelző, mely a Sharp „emlékező” LCD technológiáját használja, így nagyon kicsi a fogyasztása; az óra akkumulátoros üzemidejét három hétben adják meg. Okos funkciók közül Bluetooth-alapú értesítést, híváskezelést és távvezérlést kapunk, a sport részleg ezúttal is mozgásérzékelőre alapoz, de emellett öt atmoszféra nyomásig (kb. 50 méteres mélység) vízálló is.

Megfizethető gamer notebookok

Múlt héten mutattunk pár elrugaszkodott árú, játékosoknak szánt számítógépet – most egy kicsit az ésszerűbb alternatívák felé fordulunk. Persze az olcsóbb játékos notebookok még mindig elég távol állnak attól, amit egy racionális hardveres ésszerűnek tart, de el kell fogadni azt a tényt, hogy nem mindenki gondolkodik ilyen fejjel. Ráadásul a statisztikák azt mutatják, hogy míg a globális notebookeladás csökken vagy legjobb esetben is stagnál, addig a gamer notebookok iránt egyre nagyobb a kereslet. Úgyhogy megvenni nem kötelező, de tetszik vagy sem, a kategória létjogosultságát nem lehet vitatni.

Különösen azért, mert az NVIDIA Maxwell architektúrájára alapozó mobil GeForce GTX 860M és a hasonló tudású, csak valamivel magasabb órajelei miatt gyorsabb GTX 960M már egész korrekt teljesítmény nyújt. Nyilván meg sem közelíti a csúcs asztali grafikus kártyák szintjét, de nagyjából tudják azt, amit a GeForce GTX 750 Ti vagy a Radeon R7 260X (aka HD 7790). Tehát az olyan játékokkal, mint a Crysis 3, Metro: Last Light, Tomb Raider, GRID sorozat tagjai vagy akár a Battlefiled 4 el lehet vele játszani Full HD felbontásban, közepes, esetleg magas grafikai beállítás mellett, ha nem is kimaxolt grafikán. Ez pedig a gamerek többségének éppen elég, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy egy gamer notebookot elég könnyen magunkkal tudunk vinni szinte bárhová.

A kicsivel erősebb GTX 960M alapra építve az egyik legolcsóbb notebook a hazai piacon az Acer Aspire V Nitro 15,6 hüvelykes változata. Kellemes masináról van szó, amit GTX 860M-mel mi is teszteltünk már. A grafikus kártya mellett a processzor is korrekt, bár csak kétmagos, négyszálas Intel Core i5-4210H, de 35 wattos TDP-keretből gazdálkodik, így órajele jó magas. A Full HD felbontású, matt IPS kijelzőpanel is rendben van, akárcsak az 8 GB-os SSD-vel gyorsított 1 TB-os merevlemez. A konkurenseknél alacsonyabb, három év garancia mellett 279 890 forintos árat 4 GB memóriával és a Windows kihagyásával érték el.

Az ASUS legolcsóbb GTX 960M-ese, a külső megjelenésében is gamer G551JW szinte hajszálpontosan ugyanerre a hardveralapra épül. Processzora szintén 35 wattos Core i5, bár egy hajszállal alacsonyabb órajelű, 1 TB-os merevlemeze mellett pedig nincs gyorsító SSD. Itt viszont már optikai meghajtó is fért a házba, a 324 900 forintos ár pedig nagyjából annyival magasabb, amennyibe a további 4 GB memória, a Windows 8.1 operációs rendszer és a DVD-író kerül.

Aki viszont beéri az alacsonyabb órajelei miatt kb. 10%-kal lassabb GeForce GTX 860M-mel, az egész szépet spórolhat. Az ASUS G551JM az említett lapkával, Intel Core i5-4200H processzorral, 8 GB memóriával, Full HD-s, de csak TN paneles kijelzővel, Windows nélkül 226 690 forintért már hazavihető. Egyelőre még valamivel drágább, 260 000 forint környékéről indul a hasonló kiszerelésű Lenovo Y50-70, de várható, hogy a közeljövőben valamivel lejjebb megy majd az ára, amikor piacra lép GTX 960M-es utódja. Kicsit drágábban, 350 000 forint környékén lehet megvenni az MSI GS60 notebokot, melyben lényegesen komolyabb, négymagos Core i7-4710HQ processzort, 16 GB memóriát, és az 1 TB-os merevlemez mellé 128 GB-os SSD-t is kapunk.

rudi

Azóta történt

Előzmények

  • Új hardver minden mennyiségben

    Új tápcsalád, érdekes billentyűzet, egér és sok egyéb mellett játékosoknak szánt számítógépeket mutatunk.

  • Májusi hardverdömping

    Alaplapok, gamer kiegészítők, akciókamerák, notebookok és más érdekességek kerültek aktuális piaci válogatásunkba.

  • Aktuális hardverújdonságok

    Szokatlan monitor PC-ket, játékos apróságokat, mobil eszközöket és más érdekességeket mutatunk be.

  • Új hardverek májusra

    Hűtőket, házat, e-könyv olvasókat, okosórákat, hordozható eszközöket és sok mást kínálunk a hazai boltok választékáből.

Hirdetés