Handspring Visor Deluxe - a tuti PDA?

A Visor, a szoftverek, a kritika

Egy számítógépnek és főleg egy operációs rendszernek meghatározó tulajdonsága a szoftverellátottsága. Ezzel nincs gond. Egy kis kutatás után rengeteg hasznos segédprogramra leltünk. A gyártó oldalán is rengeteg link van, ráadásul a www.handspring.com oldal tényleg könnyen kezelhető, és mindent megtalálhatunk rajta. A globalizációt félresöpörve a vizsgálódást a magyar www.handspring.hu oldalon folytattuk, ahol kellemes csalódásban volt részünk: letölthettük a PalmOS magyar változatát, amitől mindjárt "hazaibb" lett a kütyü. A hét végére sikerült összehozni egy egészen használható kis számítógépet!

Kicsit visszatérve a vasra: itt azért akadt egy pár dolog, ami nem nyerte el tetszésünk. A drágább palmokban persze ezek a dolgok nem így vannak megoldva, "na de akkor is"... A háttérvilágítás kétállapotú volt: vagy nem világított (ekkor világos környezetben kellett tartózkodnunk), vagy világított, amikor viszont teljes sötétség szükségeltetett. Szürkületben a gép egyszerűen használhatatlan. Az elemes megoldást sem kedveltük, célszerűbb akkumulátoros masinát venni. A képernyő védőlapja nem csúszkán mozog, hanem le kell akasztani és a hátsó oldalra visszaakasztani. A számológépes megoldás jobban tetszett volna. A mellékelt bőrtok csak arra volt jó, hogy eldugja a palmot. Legalább egy fület tehettek volna rá, hogy övre lehessen akasztani... Van beépített hangszórója, de a beállított időpontokat jelző berregést nem hallottuk, amikor a zsebünkben volt a PDA. Éljen a vibra (ami itt kimaradt)!

És most ismét pozitívumok: mint már említettük, kicsi. Könnyen bővíthető. Minden Handspring gép tetején van egy csatlakozó, amihez mindenféle hasznos dolgot kapcsolhatunk, például modemet, GPS-t, mobiltelefont, e-book-ot és még sokminden mást. Ez a modulfelépítés az, amit mindenképp kiemelnénk. Ügyes!

Térjünk át a palm talán legfontosabb tulajdonságára, a kommunikációs képességre! Ezzel a géppel még nem lehet internetezni. Bár a TCP/IP protokollt be lehet állítani, a lehetőség mégis kihasználatlan marad. Se az e-mail nem megy szinkronizálás nélkül, se böngésző nincs beépítve. Legalábbis mi az egy hét alatt nem jöttünk rá, hogy ezt hogyan lehetne megoldani... A beépített infraport működik, de csak másik Visor géppel tud kommunikáni. Nem ártott volna, ha a mobillal is képes beszélgetni...

Az asztali számítógéppel való kommunikációhoz adtak egy Palm Desktop nevű szoftvert. Ezt feltelepítve rögtön bemászott az Outlookba és gyönyörűen együttműködtek (a palmtop koncepció éppen erre épül). A szinkronizálás simán ment, semmi gond nem akadt vele. Szoftver oldalon. Mert az USB-s driver és a Windows 2000 sehogysem akart megférni egymás mellett. Engedett egy Hotsync-et, ezután ki kellett kapcsolni a gépet, mert minden újabb próbálkozásnál hibát jelzett, és nem sikerült a kapcsolatot felépítenünk. Sajnos nem kizárt, hogy ez csak az Asus P2B alaplap miatt van így...

Tapasztalatainkat összegezve a követezőket mondhatjuk: fájdalommal válunk el ettől a kis palmtól, mert nagyon hozzánk nőtt, és a sok kritika mellett mindenképp hasznos jószágnak tartjuk. Teljesítménye és tudása alapján nem feltétlen ajánljuk megvételre, ugyanakkor aki nem akar 100.000+ Ft-ot palmra költeni, de a mobiltelefonnál egy sokkal intelligensebb hordozható eszközre vágyik (esetleg mobil Outlookra), bátran elgondolkodhat egy Visor beszerzésén.

Hirdetés