DVD-meghajtók tesztje - 2. rész

Ricoh MP9060 és MP9120A-DP

Ricoh MP9060 (6/4/24/4x)

A Ricoh meghajtói kicsit különböznek a teszt többi szereplőitől, hiszen ezek nem szimpla DVD-olvasók, hanem DVD-olvasók és CD-írók is egyben. Az első kombinált eszközök óriási előnye egyben a hátrányuk is volt. Minden funkciót ötvöztek, de egyiket sem a legmagasabb szinten, tehát ezek az eszközök inkább átlagos otthoni felhasználásra alkalmasak mintsem "nagyüzemi" CD másolásra. Elsősorban a praktikusság és a kedvező ár szól mellettük...

A kisebbik Ricoh meghajtó ennek az első generációnak a képviselője, tehát ennek megfelelően kell értékelni szolgáltatásait is. A CD-ket lassan, de biztosan írja, kicsit nehezen birkózott meg a 10x-esen újraírt lemezzel. A DVDSpeed99-cel nem sikerült lemérni a 2 rétegű DVD adatokat, ennek ellenére a lejátszással nem volt gond, igaz kicsit lassú volt a tekerés, főleg amikor a két réteg között kellett váltania a fejnek. A meghajtó régiókód-védelemmel van ellátva.

Ricoh MP9120A-DP (12/10/32/8x)

Az erősebbik Ricoh meghajtó már jobban megfelel a kor követelményeinek. A kezdeti próbák alatt egy ABIT KT7-Raid alaplapon a Highpoint Raid vezérlőre csatlakoztatva írás közben képtelen volt a saját 2MB-os pufferét feltöltve tartani, annak ellenére, hogy a Nero a memóriában 128MB-ot használhatott, szerencsére a beépített Justlink technológia (puffer kiürülés elleni védelem) több mint 50 megszakítás ellenére is használható lemezt készített. A probléma megszűnt, amikor az alaplapi VIA chipset IDE kontrollerére csatlakozott, ilyenkor a puffer stabilan 98%-ot mutatott, az írás a 12x-estól elvárható idő alatt befejeződött.

A meghajtót szerkesztőségünkben egy komoly próbának vetettük alá, hogy kiderítsük vajon alkalmas-e a kombinált egységek következő generációja a "nagyüzemi másolásra". Egy Pentium II-es 400 MHz-es, 128MB memóriával ellátott számítógépben Windows ME alatt egyszerre párhuzamosan dolgoztattunk két CD-írót, egy MP9120A-DP-t és egy Firewire csatlakozós külső Freecom 12/10/32-es meghajtót. A teszt alatt mindkét meghajtóval 50 lemezt másoltunk párhuzamosan (7 percenként kettő lemez). A Ricoh egység egy lemezt elrontott, de ennek valószínűleg az volt az oka, hogy túlmelegedett a meghajtó a fokozott terhelésnek és a ház rossz szellőzésének köszönhetően. Miután a házból kivettük a meghajtó felett lévő DVD-olvasót ( így jobb lett a ház szellőzése)nem rontott többet.

A DVD lejátszása ennek az eszköznek is szép folyamatos, bár a kétrétegű DVD lemez méréseket itt sem tudtuk elvégezni. A meghajtó firmware-e régiókód-védelemmel van ellátva. A nagyobbik meghajtó dobozos kiszerelésben érkezett, ellátottságára nem lehet semmilyen panasz, a szoftver-CD igényes és hasznos segítséget nyújt. Az már csak külön öröm, hogy a Storage System Kft-nek köszönhetően ellátták magyar kézikönyvvel.

Összességében elmondhatjuk, hogy a kombinált egységek kinőtték gyermekbetegségeiket. Sőt minden valószínűséggel a jövő meghajtói ilyen és ehhez hasonló többfunkciós egységek lesznek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • DVD-meghajtók tesztje - 3. rész

    Elérkeztünk DVD sorozatunk utolsó cikkéhez, ebben újra öt meghajtó méri össze erejét. A versenyzőink: LG, Hitachi, Creative, Sony, Pioneer

  • Yamada DVX 6000 DVD-lejátszó

    Egy a sok közül? Lehet, hiszen terjednek a DivX-lejátszók. A Yamada DVX 6000 mégis meglepő sikert aratott.

Előzmények

Hirdetés