Hirdetés

CeBIT 2002: A legnagyobb durranások!

Zárt ajtók mögött: AMD!

Az AMD-vel már egy ideje szoros kapcsolatban vagyunk, így jóleső érzéssel domborítottunk, amikor mosolyogva átvezettek minket a kordonon, ami a nagyközönség elől lezárt termeket védte. A kérdéses szoba persze dugig volt tömve újságírókkal, így pár percet várni kényszerültünk, mire csodálkozó szemünk és digitális kameránk elé tárulhatott a látvány: egy AMD Clawhammer, egy Sledgehammer és egy Thoroughbred processzor, egy AMD Solo alaplap (Clawhammerhez) és egy komplett, működő gép, Clawhammer processzorral!


A Három Muskétás

Bő fél órát beszélgettünk az AMD-s stábbal, melyből megtudtuk, hogy hogyan látják jövőjüket, mit és mikor várhatunk tőlük, mire fókuszálnak leginkább. Rengeteg konkrét technikai adatot és dátumot is közöltek, de ezeket sajnos nem adhatjuk tovább - köt minket a titoktartási kötelezettség (Non-Disclosure Agreement, NDA). Az információ ugyanakkor mit sem ér, ha csak mi tudjuk, és pont az olvasóink nem, így amit lehet, elmondunk, a többit pedig "érzékeltetjük". Mivel számos weboldalon jelentek már meg hosszabb-rövidebb irományok a témáról, köztük olyanok is, melyek megszegik ezt a bizonyos NDA-t, ezért aki elég szemfüles és tájékozott, viszonylag helyes képet kaphat az AMD jelenéről és közeli jövőjéről. Mi mindenesetre tartjuk magunkat az adott szavunkhoz.

Thoroughbred, avagy Athlon XP 0.13 mikronon

Hirdetés

Tudott dolog, hogy a CeBIT-en bemutatott Athlon XP 2100+ lesz az utolsó Palomino magos, 0.18 mikronos Athlon XP chip (bár újabban egy utolsó, Athlon XP 2200+ -t is emlegetnek). A második negyedév elején debütáló Athlon 4/XP 2200+ mindenesetre már az új, 0.13 mikronos Thoroughbred magot tartalmazza. Nem tudni pontosan, hogy mi lesz a Thoroughbredek maximális órajele (modellszáma), az azonban bizonyos, hogy a CeBIT-en bemutatott processzor 2800+ jelzésű volt. Van még tehát szufla az Athlon XP architektúrájában, bárhogy is érvel az Intel a HyperPipeline (a P4 húsz lépcsős végrehajtóegysége) mellett.

A Thoroughbred a gyártástechnológián kívül egyéb változásokat is takar. Egyrészt, úgy tűnik, hogy lesz némi architekturális különbség a Palomino maghoz képest, természetesen a Thoroughbred javára. Azonos órajelen tehát gyorsabbak lesznek a Thoroughbredek, bár nem szignifikánsan. Másrészt, "azt csiripelték a verebek", hogy a Thoroughbred magos Athlon XP-ktől kezdve egyszerűsödni fog az AMD procik tuningja... csak sajnos a rossz értelemben: a szorzók zártak lesznek, tuningolni csak a rendszerbusz (FSB) emelésével lehet, pontosan úgy, ahogy az Intel prociknál. Persze, ezeket a híreket még nem kell készpénznek venni, de az biztos, hogy jobb nem lesz a helyzet, mint most.


"Pedig esküszöm, hogy ott vannak a hidak!"

A Thoroughbred magmérete mindössze 80 négyzetmilliméteres (!), míg a Northwood magos Pentium 4 120 fölött van (a mostani Athlon XP pedig 129), tehát az AMD költségelőnybe kerülhet, ami egy árversenynél fontos tényező. Azt is megtudtuk, hogy a 0.13 mikronos átállás "késlekedése" annak tudható be, hogy az AMD-nek egyetlen processzorokat gyártó üzeme van (FAB30, Drezda), és nincs lehetősége fokozatos átállásra (szemben a világ minden táján gyártósorokkal bíró Intellel), nem engedheti meg magának, hogy eleinte csak kis mennyiségben tudjon 0.13 mikronos procikat gyártani. A váltás pár hónapon belül esedékes, és onnantól kezdve csak 0.13 mikronos procikat készít az AMD! A 0.13 mikronos SOI (Silicon-on-Insulator) technológia még várat magára, de már nem sokáig: a Hammer családnál már éles bevetésen lesz.


Thoroughbred, hátulról

A Thoroughbred fontos szerepet játszik abban, hogy az AMD a második félévre már nyereséges működést prognosztizál, ami eddig nem igazán volt jellemző a cégre. Operation Crush és egyéb összeesküvés-elméleteket félretéve, egyelőre úgy fest, hogy az AMD-nek beindult a szekere. A cég egyfajta - az Intelhez képest szerény, de - vezető szerepet is betölt az iparági fejlesztésekben. Az AMD vette tervbe a réz alapú procigyártást először (PC-k), az Intel elzárkózott. Eleinte, mostanra ugyanis az Intel is a rezet favorizálja (Northwood). AMD javasolta a SOI-val megspékelt 0.13 mikronos gyártást, az Intel elutasította. Egyes források szerint csak átmenetileg, ugyanis újabban már szimpatizálnak a megoldással. Az x86-64 féle 64 bites CPU utasításkészlet és regiszter kiterjesztés az AMD találmánya, az Intel szerint így nem lehet és szabad 64 bites procit készíteni. Nemrég mégis írtunk egy cikket az Intel hasonló próbálkozásáról. Az AMD a HyperTransport atyja, és a világon jópár cég lépett a támogatók sorába... az Intel természetesen nem.

Bármennyire szokatlan, de a mai AMD nem az az AMD, mint akit évekkel ezelőtt ismertünk. Ennek pedig örülnünk kell, ha megrögzött Intel-hívők vagyunk, akkor is, hiszen egészséges piaci versenyről csak így beszélhetünk. A Prohardver Pártatlanságot Pártoló Pártja (P4) egyébként egyik fél felé sem orientálódik, viszont mindkét félnél méltatja a méltatandót.

Az utolsó Thoroughbred információ, hogy a processzor magja sajnos nem lesz fémsapkával védve (lásd P4), a "lesarkazásra" tehát eztán méginkább oda kell figyelni (főleg azért, mert a mag jóval kisebb, tehát nagyobb a hűtőborda által kifejtett nyomás!). Pontosan mikor jelenik meg a Thoroughbred? Emlékezzünk vissza, hogy anno hogyan debütált a Palomino mag: Athlon 4, majd Athlon XP! A helyzet most sem lesz másképp...


"HAMM..."

Nagyjából ennyit tudtunk meg az AMD közvetlen terveiről, és itt még meg sem lepődtünk igazán. A "nagy durranás" vitathatatlanul a Hammer volt...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Invex 2002 - a hűtők és házak jövője

    Csehország, Invex 2002, szakmai kiállítás. Új processzorhűtők, házak, az AMD Opteron és sok más csemege. Képek a mini-CeBIT-ről, rogyásig.

  • Az első PROHARDVER!-es szakmai nap

    November 10-én lezajlott valami, amely mind weboldalunk, mind a szűk, magyar, internetes-hardveres közösség történetében egyedülálló és talán hagyományt teremtő eseménynek számít.

  • Megjártuk: CeBIT 2003 beszámoló és képgaléria

    A CeBIT precíz esemény, a 2004-es kiállítás pontos időpontja is tudható, már most. Mi is precízek voltunk, 2002 után 2003-ban is tiszteletünket tettük.

  • Ramiris szakmai nap, 2003 ősz

    Magyarországon járt az ASUS, az MSI, a Matrox, a Sapphiretech és még jópár cég prominens képviselője. Helyszíni beszámolónk.

Hirdetés