Hirdetés
Működés
Annak ellenére, hogy felbontása és jelfeldolgozó rendszere, melynek fő eleme a DIGIC 4 processzor, azonos az Ixus 990IS-ben használttal, az SX 200IS mégis lassabb. A bekapcsolást követően ennél a készüléknél 2.55 mp-et kell tétlenkednünk, mire elkészíthetjük az első fotót, s két maximális felbontású, legfinomabb minőségű kép között 2.3 másodperc telik el. Érdekes, hogy a tizenkétszeres átfogású optika viszont gyorsabban járja végig a teljes gyújtótávolság tartományt. Ehhez cca. 1.81 másodpercre van szüksége a léptető motornak.
Az SX vakuja szinte fotonra ugyan azt a teljesítményt hozza, mint az Ixus 990IS-é. Természetesen ennél a fényképezőnél is +/- 2FÉ értéknyit állíthatunk a teljesítményén 1/3-os lépésekben.
Az SX 200IS szupermakrója azonban verhetetlen. A gyártó 0 cm tárgytávot ad meg, ami első olvasásra hihetetlen, másodikra pedig elképzelhetetlen. Az állítás azonban valós: ha van elég fény, akár rá is helyezhetjük a készülék optikájának frontlencséjét a témára, még akkor is képes élesre állni az AF!
Mindhárom fenti példa 100%-os képrészlet, s csak azért nem tudtunk látványosabb felvételeket készíteni, mert nem állt rendelkezésünkre több fény.
Apropó AF: ha valaki nem bízna meg benne, választhatja a manuális élességállítást is. Ilyenkor a hátsó tárcsával nagyon finom (apró) lépésekben tudjuk belőni a kívánt fókusztávot. Kérésre a fókuszpont körülötti négyszögben ki is nagyítható a látott kép, így még pontosabb élességállítást végezhetünk
Teljesen manuális módban is a tárcsát kell használni a rekesz és a záridő beállításához. A két érték között úgy válthatunk, ha a tárcsát felfelé nyomjuk.
Az SX 200IS optikai képstabilizálással rendelkezik, ami bizony már jó fényviszonyok mellett is jól jön tekintettel arra, hogy a gyútávtartomány felső vége ekvivalens 336 mm.
Háromféle stabilizálási móddal vértezték fel a masinát: folyamatos, exponáláskor és követés. Hogy mikor melyiket érdemes használni, azt ki kell tapasztalni, tesztünk alatt - amint azt a fenti két kép is mutatja - más-más mód vált be rövid és hosszú gyútávokon.
A többi digitális varázslat közt itt is megtaláljuk az arcfelismerést, arckövetést. Akár 35 arcot képes felismerni a masina, hogy aztán ezekre állítson élességet, ezeken mérjen fényt, s természetes bőrszínt produkálhasson (a fehéregyensúlyt a bőrhöz igazítja a fényképező).
Nem maradhatott ki a témaérzékelés sem. Intelligens automata módban az elektronika választja ki az ideális sémát, s az összes szükséges paramétert optimalizálja. Ebben az üzemmódban a vaku gombja kivételével az összes kezelőszervet letiltja a gép (persze, az exponáló azért még működik ilyenkor is).
Összefoglalva: A Canon egy igazi fényképezőgépet ad a kezünkbe, mellyel akár teljesen manuális módban is fotózhatunk, de szükség esetén az intelligens automata veheti át a munka oroszlán részét. A működési sebességgel nincs gond, egyedül a menübe lépés történik néha kissé nyögve nyelősen, ha előtte exponáltunk. Ilyenkor kétszer kell megnyomni a menü gombot, hogy be tudjunk abba lépni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!