Canon EOS 60D – identitászavar

Menürendszer

A Canon EOS 60D menüje öt alegységből áll, melyek összesen tizenegy oldalt tesznek ki. Ebből az utolsó a saját menü, ahová egy igen terjedelmes listából válogathatjuk össze a számunkra legfontosabbakat. Bosszantó, hogy ez a saját lista legfeljebb hat elemből állhat.

Az első négy oldal a fotózással kapcsolatos témaköröket öleli fel, mint például képminőséget (RAW, JPEG formátumok), hangjelzés, periférikus világítás korrekció, vakuvezérlés, képstílusok, fehéregyensúly, színtér, portörlési adatok, automatikus ISO maximális értéke, AF mód, képarány, csendes felvétel és hasonlók.

A második alosztály a már rögzített fotókkal foglalkozik. Kérhetjük a képek védelmét, elforgatását, törlésüket, nyomtatásra való kijelölésüket, kreatív szűrők alkalmazását, átméretezésüket, a RAW fájlok gépen belüli feldolgozását, az AF pont jelölését a felvételen, a hisztogram jellegét, diavetítést és másokat.

A harmadik szegmens az általános jellegű beállításokat tartalmazza. Ilyen például az automatikus kikapcsolás, az automatikus elforgatás, a formázás (memóriakártya), a fájlszámozás, az LCD fényereje, a dátum és idő, a nyelv, a videorendszer, az érzékelő tisztítása, az akku info, a szerzői jogi beállítások és mások.

Végül a negyedik (az ötödikről már beszámoltunk) halmaz a mélyre menő beállításokat tartalmazza, azaz a híres „Custom Functions-t”. Itt mindent beállíthatunk, ami az expozícióval, a képpel, a fókusszal és az egyéb működést befolyásoló tényezőkkel kapcsolatos, de akár törölhetjük is az összes beállítást, ezzel visszaállítva a gyári állapotot.

Fenti képek azon menüpontok listáját mutatják, melyek közül hatot beválaszthatunk a saját menüpontunkba.

A fényképezőgép hátoldalán található „Q” feliratot viselő gomb megnyomásával a gyorsmenü aktiválható. Ennek egy kivételével (ez a bal felső sarokban kijelzett működési mód) az összes változóját módosíthatjuk: ISO érték, expozíciós eltolás, időzítő, szintező, vaku fényerejének szabályozása, képi mód, fehéregyensúly stb.

Ugyanitt az info megnyomásával többféle képernyő csalogatható elő. Az első általános információt ad a fényképezőgép aktuális beállításairól, a második a digitális szintezőt adja a képernyőre.

Fotóink nézegetése közben egy-egy képnél megállva a fenti ábrán látható funkciókat érvényesíthetjük. Persze, kérhető az egyes fotókról részletes információs oldal is, ami szinte az összes fontos adatot megjeleníti:

A Canon EOS 60D-ben lehetőségünk van a nyers (RAW) fájlok alapvető feldolgozására is, melyekből a masina külön JPEG képet készít anélkül, hogy az eredetit (már ha RAW+JPEG képkészítést választottunk) törölné. Íme:

A készülék élőképes működése bármikor aktiválható a felvétel/élőkép gomb megnyomásával. A megjelenített kép ábrázolhatja csak magát a gép által látott témát, de ugyanúgy, mint a fotók visszanézésekor, itt is sok részletet kérhetünk a géptől.

Filmfelvétel közben is hasonló a helyzet az élőképpel és az élőképes képernyővel:

Akinek már volt a kezében újabb Canon dSLR, az otthonosan fog mozogni a 60D menüjében is. Elég sok állítgatnivaló van, de a rendszer áttekinthető és minden könnyen megtalálható. Egyes rövidítések azonban magyarázatra szorulnak első használatkor, lapozzuk át bátran a felhasználói kézikönyvet!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés