Hirdetés

ASUS TUF Gaming RX 7900 XTX OC: RDNA 3 a csúcson

Az ASUS tuningolt VGA-jával néztük meg, hogy mit tud az AMD lapkája plusz táppal és komoly hűtéssel felszerelve.

Ismerkedés a kártyával

Az RDNA 3 képességeit vizsgáló tesztünkben elismerően nyilatkoztunk arról, hogy az AMD-től kapott VGA-k mennyivel kisebbek az NVIDIA RTX 4000-es kártyáinál, melyeket normál miditornyokban nehéz lehet elhelyezni. Nos, a TUF Gaming RX 7900 XTX OC Edition ugyanekkora monstrum: 353 x 158 x 73 mm-es és több mint 2,1 kg tömegű. Mindez persze jórészt a gigantikus hűtőnek köszönhető, mely messze túllóg a NYÁK-on, de az eredmény így is az, hogy a termék gyakorlatilag négy bővítőkártyányi helyet igényel a gépházban, ráadásul érdemes alátámasztásról is gondoskodni – az ASUS erre a célra egy apró, csavarhúzóval egybeépített kis egységet mellékel, ugyanazt, melyet az ROG Strix RTX 4080 16GB OC Edition kapcsán már láttunk.


[+]

A kártya kivitele természetesen elsőosztályú, ugyanakkor visszafogott, és illeszkedik a TUF modellek kicsit indusztriális dizájnjába. A hűtő burkolata és a hátsó merevítés is szürke, és alapvetően szögletes vonalakkal határolt. Természetesen nem hiányozhatnak az Aura Sync kompatibilis ARGB fények, de nincs belőlük sok, egyedül a felső él hátsó részén tanyázó TUF logó és környezete kapott ilyen megvilágítást. Az olyan extrák, mint a terheléstől függően vezérelhető ventilátorcsatlakozók vagy az ARGB kivezetések itt nincsenek jelen, az ilyesmit az ASUS a ROG-oknak tartalékolja, a Dual BIOS azonban elérhető, szokás szerint teljesítményre és csendre kihegyezett ventilátorbeállításokkal.


[+]

Ami a hűtőrendszert illeti, ez egy hét darab hővezető csőre épülő, masszív bordát használ, az AMD referenciadizájnjánál problémákat okozó vapor chamber nélkül. A szellőztetésről három darab Axial-tech ventilátor gondoskodik, melyek hét lapáttal rendelkeznek, és a középső ellentétes irányban forog a két szélsőhöz képest. Az alapbeállítások szerint félpasszív üzemmód is rendelkezésre áll, a ventilátorok csak 60 °C-os GPU hőmérséklet felett indulnak be, és tapasztalataink szerint alapbeállítások használata mellett ilyenkor is kifejezetten halkak maradnak. Ahogy azt már említettük és a fotókon is látszik, a NYÁK jóval rövidebb, mint a hűtés, nagyjából a három 6+2-es PCIe konnektor vonalában ér véget, így a harmadik ventilátor – a bordázat átszellőztetésén kívül – abban is segít, hogy a kártya alatt ne rekedhessen meg a meleg levegő.

A tápellátáshoz a mérnökök egy 17+4 (GPU+RAM) fázisú megoldást terveztek, a hűtés természetesen ennek komponenseit (és a memóriachipeket) is hűti.


[+]

A kivezetések közül az ASUS elhagyta a Type-C konnektort, helyette plusz egy teljes méretű DisplayPort interfészt kapunk.

Tuninglehetőségek

Az ASUS saját kártyáihoz a GPU Tweak III programot kínálja, mely rögzített profilokat és manuális lehetőségeket is nyújt a tuningolásra vágyóknak. Mi tesztünk során a kártyát két beállításon teszteltük: egyrészt a gyári alapértékekkel, másrészt az alábbi képen látható frekvencia- és egyéb értékekkel, mert ez utóbbiak voltak azok, amelyekkel valamennyi tesztprogramot egyetlen fagyás nélkül végig tudtuk futtatni. Ahogy az lenni szokott, előfordulhat, hogy ugyanennek a VGA-nak egy másik példánya ennél jobban vagy éppen ennél kevésbé húzható. Most pedig lássuk az eredményeket, melyeknél ezúttal az UHD felbontásban kapott értékekre koncentrálunk.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés