Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kgymac

    őstag

    válasz kenand #20435 üzenetére

    Borisz76 cikkében van egy 5 diszkes esata ház, bár szvsz nem pont úgy működött, ahogy várta.
    A syno bővítők egy része sas (ds3615xs bővítői, 2db 12 diszkes bővítő kapcsolható hozzá), a másik része esata-s (pl. DX517), ezeknél a port, amire csatlakoztatod, belső portnak számít.
    Van a U2be-on egy xpeno videó, 48 diszkkel, sas-os eszközökkel. Ez biztosan sw kompatibilis a syno használta sas hba-kkal (valszeg lsi chipekkel), az általam használt lsi9211-8i is tud fogadni két sas expandert, így összesen 30 disket kezelve (it fw korlát, de lehet hogy inkább hw). Korábban vettem egy hp sas expandert brahiból (~5e ebay, de lett volna HA-n is, ha komolyan veszi magát az eladója. Csak táp kell neki a pcie csatin keresztül, de csak sas 3G kapcsolatot tud 24 diszkkel, sata hdd-k esetében pedig le van korlátozva 1.5G-re, k:((c:((g HP :(). A bios tesztig próbáltam, szépen látta a rádugott hdd-ket [2 a 9211 kártyán, 2 a hp bővítőn], xpeno-t már nem indítottam vele, bár kicsi esélye lett volna, hogy szétessenek a tömbjeim. A legnagyobb problémája a sebességen túl, hogy HP P410 kell az expanderen bármilyen paraméter beállításhoz, sajna az lsi9211 nem fér hozzá az expander bios-hoz :(.
    A DX517 esata-s, gondolom van valami spec infó, amit az esata-n át átad a syno és így hajlandó belső lemezesként kezelni. Korábban itt a fórumon volt pár próbálkozás sil pcie-1x-es, sata port többszörözős kártyával (6 vagy 12 sata port rémlik), de úgy tudom, nem jött össze. Bár olyan ismerősön sincs, aki eredeti syno-ra dugott volna nem gyári bővítőt. Én se tenném, elég drága a syno szerviz is, nem csak az eredeti hw.
    Esata esetében még várható sebesség probléma, az összes hdd osztozik az esata porton és az átviteli sebességén (a gen7 microserver topic lakói szerint). Ez a sebesség valószínűleg a sas bővítőknél is jelen lehet, de nem annyira szignifikáns a syno sas12G-s kapcsolatán. van ebay-en is 12G-s sas expander, de nem ~5e az ára, használtan is 200e felettieket találtam, 6G-set meg egyet sem (kb. éve kerestem utoljára).

  • kgymac

    őstag

    válasz kenand #20435 üzenetére

    Plusz a syno fórumban leírta gyugyo79, hogyan lehet mdadm-mel "összerakni" egy tömböt usb-s hdd-kből, de a hatránya az, hogy lekapcsolás közben szét is kell "bontani". Lehet mindkét lépésre scriptet írni, ha be meri vállalni valaki. Persze használata esetében probléma lehet egy új usb-s hdd rádugása, mert a drive kiosztás sdu-tól "eltolódhat", gond lehet az összerakó/szétbontó scriptekkel. Ráadásnak az md? tömböket is kellene vizsgálni, hogy ne eshessen baja a már használt, belső tömböknek.
    Az összerakás/szétbontás működik gyugyo79 leírása alapján, shr kötet bővítése (2x3TB ->2x6TB, majd növelés 6TB-re) után a régi hdd-t usb-n csatlakoztattam. mdadm-mel összerakás után lehetett csak hozzáférni az adataihoz, bár kaptam pár figyelmeztető log sort is, mert azonos volt a kötetek UUID-je. Közben sikerült venni egy N36L-t, így az usb-s használatra nem volt utána szükségem, de működik. Persze ups és a scriptek megírása kötelező, ha valaki be meri vállalni a használatát. Talán az eszközkiosztás paraméterek átírása egyszerűbb, bár azt a frissítések után célszerű ellenőrizni, mert "elveszhet". Pl. az shr opció is elveszik, de ha nem ellenőrzi valaki az init, csak új shr kötet létrehozáskor vagy bővítéskor fog kiderülni.

Új hozzászólás Aktív témák