Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hedon

    tag

    Üdv!

    Remélem, él még ez a topic.

    Kezdő és tudatlan, de a mai naptól számítva lelkes sinlge malt whisky rajongó vagyok. A sörökkel sajnos révbe értem, mert megtaláltam a számomra legtökéletesebb IPA és APA, valamint Porter főzeteket. Ebben a kategóriában nincs tovább, így vége a felfedezésnek.
    A JD-re és a populáris blended skót whisky brandekre ráunva ideje az amerikai posztapokaliptikus filmekben félüvegnyi leletként rendre felbukkanó, titokzatosan, sejtelmesen, homályosan agyondicsért sinlge maltok világát is megismernem.

    A topic elejét és végét hanyagul átfutva a Talisker SM 10-re esett a választásom, ez az első single malt az életemben. Lenyűgözött, ahogy az illatát megéreztem, aztán az első kortynál is, és azóta is. Asszem, édesanyám tarjalevesével került egy szintre, ami nagyon nagy dolog.

    20-30 év dohányzás után én nemigen fogok ananászokat meg papaákat kiérezni egy gabonapárlatból, de ez a kellemes sós hangulat nagyon bejött. Ugyanakkor félek, hogy ez a Talisker eléggé speciális, és én ebben a whiskyben nem a legtipikusabb single maltot találtam meg.

    Kétféle single malt whiskyt keresek: Az egyik a legtipikusabb, a műfaj legmeghatározóbb jegyeit viselő ital, a másik különleges, extrém, túlzásokba esik, a végletekig hangsúlyoz valamit (mint egy jó IPA, amibe mégtöbb komlót sikerült belefacsarni). Van tippem a legvagányabbra, lehet, hogy az Ardbeg az, de az is lehet, hogy a Laphroaigh. A legtipikusabbra viszont nincs tippem.

    Számítok a hozzáértő közösség tanácsaira. Előre is köszönöm.

  • Hedon

    tag

    válasz Mercutio_ #374 üzenetére

    Kösz, ebből így úgy tűnik, hogy nem lesz egyszerű. A Taliskert elsőre nem találtam egyikben sem.

    Ha statisztikai alapon közelítem meg a kérdést, akkor lehet, hogy a Glenfiddich a legtipikusabb single malt, mert azt írják, hogy ebből adnak el a legtöbbet. Talán ebből következhet, hogy ha megkérdezzük az single malt fogyasztók egészét, akkor a többségük szerint a Glenfiddich a legtipikusabb single malt, mivel ezzel azonosítják a whiskyfajtát. Persze ez valószínűleg nem jelentené azt is egyben, hogy ez feltétlenül egy jó whisky.

  • Hedon

    tag

    válasz jookomak #376 üzenetére

    Kösz, megkóstolom mindkettőt.

    És egyben módosítanám is az igényeimet. Ezzel a Taliskerrel egyszerűen nem tudok betelni, annyira bejött. Anélkül, hogy ismerném a single maltokat, megállapítom, hogy ez bizony különleges. Részben a felvilágosításomnak köszönhetően, másrészt a fenti megállapítás nyomán eljutottam odáig, hogy kizárólag fasza és kifejező sinlge maltok érdekelnek. A tipikust hagyjuk a fenébe - ha egyáltalán van ilyen.

    Bakancslista eddig: Laphroaig, Ardbeg, Lagavulin.

    (20.000-nél sokkal többért csak akkor érdekel egy pia, ha nem én fizetem, azaz ajándékba kapom.)

  • Hedon

    tag

    válasz adamssss #380 üzenetére

    Köszönöm!

    Rendben: Talisker, Laphroaig, Ardbeg, Lagavulin, Caol Ila, Kilchoman Sanaig. Van ezek között legalább két olyan, ami nagyon hasonló? Csak hogy szűkítsük a listát első körben.

    A Laphroaig, Ardbeg, Lagavulin, Caol Ila csomagból mind legyen alapverzió? Tehát Laphroaig 10, Laphroaig, Ardbeg 10, Lagavulin 16, Caol Ila 12?

  • Hedon

    tag

    válasz Zanik #383 üzenetére

    Kösz, pont ilyesmi miatt aggódom. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy bejött a salted viszki, és a füstöt is komázom. Persze azt sem zárom ki, hogy a papajás-mézes-mázos light single maltok kellemes hangulatot teremtsenek bennem egy önazonosság-újraértékelés erejéig, és új identitásom kellékeként rendszeresítsek egyet közülük.

    Jóemberek! Történt valami. Eddigén a whiskyt szivarral nyomtam az erkélyen. Majdnemmindegy volt. Most, ez a Talisker bekényszerített a monitor elé, mert a szivar elveszi az ízlelőkém a Talisker kárára. Ti sem szivaroztok whisky mellett?

  • Hedon

    tag

    válasz Zanik #385 üzenetére

    Pontosan. Tegnap bedugult a fülem a huzattól, mert letekert ablakkal száguldoztam. A Talisker este nem is volt olyan hűdehajjaj, mint amilyen egyébként. Pedig ez még csak nem is igazi megfázás.
    És így szokik le az ember a sörkorcsolyáról is - legyen az akár egy beef jerky -, vagy így választja szét a szivart a whiskytől. Amint igazán ráérzünk egy ízre, egyre inkább keressük abban a bizonyos italban, és minden sallangot száműzünk a szertartásból.

    Bár lehetnek kivételek, mert jó párosítások hasonló élményt nyújthatnak. Például egy porterhez a kesudió vagy a camembert ha el is vesz valamit, másvalamit hozzátesz. Vagy egy nagyon száraz kecskesajt sem szokott csalódást okozni, ha éhesen jön rám a borozhatnék.

    De azért inkább csak a középszerű italokkal érdemes ilyesmiket játszadozni.

    [ Szerkesztve ]

  • Hedon

    tag

    válasz Zanik #389 üzenetére

    Naigen. Le kellett állnom a borral, mert sok savat csinál. De megmaradt egy raklap 99%-os lindt. Gyanítom, hogy a Taliskerrel, vagy a ma beszerzett Laphroaiggal nem lesz összhangban a csokoládé :D

  • Hedon

    tag

    Uraim!

    Talisker 10 0,05L kiszerelést keresek. Ilyet

    Esetleg ilyet, de a storm és a skye nemtom, milyen a 10-hez képest.

    Tipp?

  • Hedon

    tag

    Na, eldöntetett: A Talisker 10 lenyomta a Laphroaig 10-et.

    A Laphroaig első benyomásai: Gyógyvíz és füst illat, illetve kissé sós gyógyvíz íz. Mások gyümölcsökről és fűszerekről számolnak be, és füst ízről, amit én jelenleg nem tudok értelmezni.

    (A füstíz belefogalmazása a beszámolóba szerintem akkor lesz aktuális, ha megérkezik a Glenmorangie kóstolóm, és így lesz alkalmam egy várhatóan kevésbé füstös whiskyvel összehasonlítani a füstösöket.)

    A gyógyvíz nem jött be, de nem érzem kidobott pénznek a Laphroaig árát. A 0,7L-es palack legvégét kiöntöttem, mert nagyon ráuntam, és nem akarok többé ilyet inni, mindazonáltal átjött a minőség, és különleges élmény volt. Teljesen érthető, hogy lehet ezért rajongani is.

    Talisker: A második 0,7L-es palackot bontottam, mert már nagyon fájt, hogy elfogyott. A legelső dolog ami eszembe jutott ízéről, illatáról, az a tengervíz. A füstös sót még másnap is lehet érezni az üres pohárban.

    Erőltettem a dolgot, és mégiscsak kivittem a teraszra egy szivarral, hátha megbarátkoznak. Most viszont egy nagyágyúnak mutattam be a Taliskert, ugyanis beszereztem pár doboz Cohiba minit. Hát, uraim, ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot, mint amikor két filmet néz egyszerre az ember, és mivel ez egyébként képtelenség, ezért egyszer az egyiket, máskor a másikat pause-olja, amig próbál odafigyelni valamelyikre.
    A jó hír, hogy felfedeztem: A szivar és a whiksy párosítását lehet hasonlóan értelmezni, mint a párlatok házasítását. Tehát van olyan páros, amit érdemes együtt IS élvezni. Persze okosan, ráérősen és odafigyelve - hol az egyiket, hol a másikat, aztán keresni, mit adnak egymásnak, azaz nekem.

    Elkanyarodtam. A talisker egyben van, nincs benne avokádó, vattacukor, meg nénikém akácvirágillatú bugyija sem, ez az íz szétválaszthatatlanul egy tengeriviszki íze, talán ezért tegeződtek össze a Cohiba halszagú dohányával már az első találkozáskor. Kezdőként egyetlen szóval azt tudom mondani, hogy tökéletes. Kell hozzá a magasabb alkoholfok is, gondolom.

    ---

    Útban van idefelé egy Glenmorangie 10 éves Original mini (0,05 l, 40%), egy Glenfarclas 105 Cask Mini (0,05 l, 60%) és egy Ardbeg 10 éves Mini (0,05 l, 46%). Remélem, jól választottam.

  • Hedon

    tag

    Nikka from The Barrel: Nem bántam meg, jó erős, különleges, nem foglal helyet, illetve elbújik a polcon. Nem az én világom, de néha kell ilyen is. Édes, friss, virágos, gyümölcsös, de nagyon komoly pia.

    Félve nyitom ki nemsoká a két highlandit, egy Genmorangie, és egy Genfarclas 105 van még a 3db ma érkezett kóstolóból. Ha a Nikka-tól nem ájultam el, szerintem ezektől sem fogok.

    Amitől elájultam: A R D B E G 1 0.

    Elmondom, mi ez:

    Egy kalózcsata után hánykódsz a tengeren egy félig elszenesedett kabinajtón kiterülve. Körülötted füstölgő hajóroncs maradványok, félig elsüllyedve a sós, mondom SÓS tengerben. Füst és só. Füstös só. Sós füst. Valamelyik hajó árpamalátát szállított, kevés jódot, mégkevesebb fűszert - ezek mind elégtek, és keverednek a sós tengervízben a félig elégett hajóroncsok füstjében.

    Most nemtom, hogy mondjam el a Talisker 10-nek a dolgot.

  • Hedon

    tag

    válasz adamssss #401 üzenetére

    (#401) adamssss Komolyan érdekel ez a kategória. Ha sorrendet kell felállítani, akkor az Ardbeg 10-tól felfelé füstösség tekintetében mi a sorrend?

    (#400) Zanik Igazából hajlamos vagyok arra, hogy egy korábbi kedvencre rá sem nézek, ha találtam egy jobbat. A Talisker 10-et nagyon megkedveltem, de az Ardbeg 10 első kóstolásra a Talisker 10 jó tulajdonságainak fokozása. Most egy kategóriába sorolom őket, és a jobbat választom. Szerintem így megsértődik. Monogám vagyok.

    ---

    Glenfarclas 105: Nem hittem volna, hogy egy magból ilyen ízeket ki lehet hozni. Aszúra emlékeztető ízvilág. Pár csepp vízzel megszelídítettem. Nem az én világom, mert desszert.

    Glenmorangie original: Csak azért nem bánom, hogy megkóstoltam, mert így megismertem a kategóriát. Nem volt drága egy feles. Jó minőség, de közelebb áll egy desszertborhoz, mint egy füstös-sós tengeriviszkihez. Ha kettőt rendeltem volna, az egyiket félretettem volna a feleségemnek, vagy a kislányomnak. Aki szereti, gondolom azért szereti, mert finom és könnyű.

  • Hedon

    tag

    válasz adamssss #403 üzenetére

    Hát, saját fantáziámat használva tervben van egy Talisker storm 2 pohárral, illetve amit kihagyhatatlannak érzek, az egy Lagavulin 16. Nagyon tetszik az a Talisker pohár. Kár, hogy itthon elérhetetlenek ezek 0,05L-es kiszerelései. Egy kolléga most megy Angliába, hátha kap nekem kóstolót valami trafikban.

    És útban van ide egy Ardbeg 10 is, természetesen.

    Bármilyen tippet szívesen fogadok a füstös-sós élmény fokozására.

  • Hedon

    tag

    válasz adamssss #405 üzenetére

    Rendben, gyühet egy Kilchoman Sanáig 0,05L, mielőtt elfogyna az Ardbeg 10. Visszaolvasva a tanácsokat, érdekel még a Caol ila 12, természetesen a kihagyhatatlan Lagavulin 16 is, de a Talisker stormmal kapcsolatban kétségek merültek fel.

    Jó a listám, ha füstvadász akarok lenni? Hozzátenni, elvenni belőle érdemes valamit?

    Közben felmerült a gyanú, hogy a füst nincs feltétlenül összekötve a sóval és a termálvízzel. A Kilchoman Sanáigról szóló véleményekben nem utal semmi a sóra. A gyógyvíz ízéhez sem ragaszkodom.

  • Hedon

    tag

    válasz Zanik #407 üzenetére

    Értem, és valószínűleg ez a füstkeresés egy aktuális hóbort. Most viszont ez van. Valahogy fejlődünk.

    Elsorolom, milyen sörökre mondtam, hogy nekem csak ilyet, innentől.
    Időrendi egymásutánban: Zipfer, Radeberger, Stiegl, Bernard, Warsteiner, Köstritzer, Svihák, egyéb fesztiválos sörök, majd jött a nagy, mindent elsöprő stout szerelem, kezdve a Fullersszel, bezárva Tennentsszel, aztán az APA és IPA kutatás, míg végül egy magyar főzde multik által forgalmazott elfogadható árú söreinél kötöttem ki, és azóta sem találtam jobbat. De addig a felsoroltak közül mindre megesküdtem, hogy az a legjobb (és biztos kihagytam párat a felsorolásból).

    Ma szétdolgoztam a fejemet, úgy jöttem haza, megszólalni sem bírtam, és nem a Taliskerhez nyúltam, hanem a Nikka FtB-hez. Jól esett, mert édes. Igazából egy Glanfarclas 105-re lett volna szükségem.

    Ki tuja, mi lesz ebből. Most az Ardbegre vágyom, és ebben a kategóriában elmennék a falig is, de egy Octomore azért már nem az én szintem a mindennapi hedonizmushoz. A Kilchoman Sanaig kezdett el érdekelni, mert édes is, meg füstös is. Ha visszapattanok a füstfalról, mandínerből szerintem arra veszem az irányt. Amit most elképzelhetetlennek tartok, az a Glenmorangie original vonal, az számomra nem volt jó élmény, hasonlókat nem szeretnék inni. Whiskyben ez olyan volt, mint sörben a belgák. Soha többé.

    [ Szerkesztve ]

  • Hedon

    tag

    Debrecenben lehet kapni whisky kóstoló poharat?

    Jó lenne ilyen is, ilyen is, vagy ezekhez hasonló akármi.

    (Készleten nincs a Bortársaságnál.)

  • Hedon

    tag

    (#412) adamssss Jól hangzik! Én nem tudok érdemben hozzátenni a tudástárhoz, mert nagyon kezdő vagyok.
    A whiskynet hírlevélben küld okosításokat rendszeresen - de szerintem ezt tudod. Ha jól láttam, összegyűjtve eleve fent van a weboldalukon az okosság. Gondolom, a kezdők által itt feltett kérdések figyelembevételével fogjátok az összefoglalót felépíteni. Kérdésekkel segíthetek, ha igény van rá. :D

    ---

    Közben kezdenek kialakulni a whiskyfogyasztási szokásaim. Szeretek kb. hordóerősségű, zamatos itallal (jelenleg Nikka FTB) kezdeni, a felénél meggyújtani egy mini szivart. (Nem a whiskinek van szüksége a szivarra, hanem a szivarnak a whiskyre. Bizonyos ízek a füstben egy megbolygatott szájnyálkahártya esetén hamarabb, intenzívebben érezhetők.)
    Estefelé pár cent füstös (jelenleg Ardbeg 10) elkóstolgatása tökéletes levezetés, és kis szünet után jöhet egy pohár sör.

    Ha megérem, születésnapom lesz pár hét múlva. Sosem kérek semmit, de ez az idei lehetne rendhagyó, és nagyon örülnék valaminek, amit magamnak nem biztos, hogy megvennék. Júni 3 zöld hétfő, tehát érkezik egy Big Peat Mini, egy Kilchoman Sanaig mini, és még kellene valami hordóerősségű nem feltétlen füstös, max. 0,5L-es hordóerősségű zamatos cucc is (csak a Nikka FTB-t és a Glenfarclas 105-öt ismerem, mindkettőt komázom).

    Születésnapomra pedig az alábbiak közül választanék, jelenlegi tudásom birtokában:

    Lagavulin 16

    Ardbeg Corryvreckan

    Ardbeg Uigeadail

    Olyat keresek (akár ezen három közül), ami nem csak füstös, hanem zamatos is. Tehát édes-füstös. És mindenképp Islay, vagy hasonló tengeriviszki. A só nem feltétel, a gyógyvíz pláne nem.

    Számítok a tanácsaitokra, előre is kösz!

    ---

    Ja, és felfedeztem egy új ízt az Ardbeg 10-ben: Víz! (jó értelemben vett, kellemes víz íz.) Menjek orvoshoz? :D

  • Hedon

    tag

    válasz Milán13 #414 üzenetére

    Igen, azt el is felejtettem említeni, hogy 46-nál magasabb abv kellene a hétköznapokra is. Mondjuk 50-től érdekes lehet. És így máris bejön a képbe két másik versenyző, melyek szintén kimaradtak az opciókból:

    Port Charlotte 10 éves

    Port Charlotte Islay Barley 2011

    Félek a Lagavulin 16 harmonikus jellegétől. Biztosan finom egy mindenki által kedvelt ital, és biztos helye van a bakancslistán, de egy extrémebb ital talán jobban lenyűgözne. Nem biztos.

  • Hedon

    tag

    válasz Frogged #420 üzenetére

    Aki idetéved, szerintem a lehető legfinomabb whiskyket keresi a saját ársávjában, és az átlagot tekintve - ha saccolni kell, ugyanakkor magamból kiindulva - ez 10-20.000 Ft között lehet. Aki efelett keres, szerintem tudja, mit akar. Persze a beszámolók minden árkategóriában nagyon hasznosak. Nekem pl kimaradt eddig a JW Black, és pótolni fogom, pedig 10.000 alatt van.

    (#416) adamssss A második üveget megbontva, az Ardbeg 10-zel kapcsolatban két gondolatom van. Az egyik, hogy a két üveg kissé eltérő címkékkel rendelkezik - gondolom, nem azonos időszakban palackozták. Bár az egyik fémdobozos, 2 poharas verzió volt, a másik meg papírdobozos. Belemagyarázhatom, hogy egy kicsit más az íze a fémdobozosnak, de valószínűleg nem igaz, illetve az előzőből maradó élményeim az üveg végéről származnak, sokszori bontogatás, szellőzés után, emez meg ugye egy friss bontás.
    A másik gondolat pedig az, hogy az Ardbeg 10-nek inkább hangulata van, mint mindent elsöprő ízvilálga. Sajátos, a kategória alapműve, és el lehet mélyülni benne egy-egy néhány szomjasabb estén, de nálam rögtön a napi párcentes kóstolás áldozatává vált, saját kupicás poharában. És amiről beszéltetek nekem ezelőtt, arra szinte magától formálódott igényem, azaz a zamatosabb füstös kategóriára.

  • Hedon

    tag

    válasz R.Carlos #422 üzenetére

    Hehe, én a minap már olvasgattam erről a Springbankről, és szimpatikus. Kösz, semmiképp sem hagynám ki. A verziók közül viszont még nem választottam. A 15 éves zöld címkését például kifejezetten szivarokhoz ajánlják, és most erős késztetést érzek valami ilyesmit beszerezni. (Ma a rumon járt az agyam.) Az Adrbeg 10 csaknemjó a cohiba minihez, sehogysem passzolnak.

    Ezt a "parasztos" ízvilágot hogyan kell elképzelni? Jól hangzik.

  • Hedon

    tag

    válasz R.Carlos #424 üzenetére

    Hát, kinek mi ugrik be egy falusi udvarral kapcsolatban ;) Azért gondolom ezt pozitívan kell értelmezni. Vadvirágos, szénás-szalmás csűrös mohás szikla + keményfatüzelésű kályha füstje a kéményből, és nem betonkeverőben főzött ízhibás házipálesz tyúkszaros gumicsizmában, a disznóól mellett érlelve, hosszú acetonos lecsengéssel.

    Óriásit hibáztam. Beszereztem (hirtelen felindulásból) egy Zacapa 23 nevezetű semmiresemjó rumot, mert biztos voltam benne, hogy haverok lesznek a cohiba minivel. Még jó, hogy olcsó volt az Auchanban. Eleve nem is rumízű, inkább áll közelebb egy késői szüretelésű desszertbothoz, alkohol nuku, és úgy letompítja a szivaromat, hogy az felháborító. Holnap szerzek hozzá egy kétliteres tesco kóla szörpöt, meg ...

    Najó. Eddig a Talisker 10 egyszerű sós és csípős íze, illetve a Nikka FTB talányos, virágos, kitudjamilyen, de tökjó és szintén tökegyszerű világa bizonyult szivaros viszkinek. A megfeleléseik között ott van a magas alkoholtartalom, ami a Nikka esetében ugye méginkább segít a cohiba száraz nyersbőr utóízét előcsalni.
    De mérnincsen minden trafikban minden piából 0,05L-es kóstoló kérem.

    Elnézést. Nem tudom, hasznát veszi-e az utókor ennek az interaktív keresgélésnek, amit művelek. A fórum a nem a személyes blogom, ezért innentől csak pozitív élményekről fogok itt beszámolni, és inkább csendben keresgetek. Kösz a türelmet. Éljen a single malt!

  • Hedon

    tag

    válasz Torry #429 üzenetére

    Én ajándékba egy mindegymilyen Octomore-nak örülnék a legjobban. Persze a 8.3-nak leginkább.

    Port Charlotte, Ardbeg, Lagavulin, Springbank, Big Peat, stb, nálam a Springbank a soros, legközelebb.

    ---

    Nyáron nem isztok whiskyt? Árulók! Bár abban igazatok van, hogy a nyár a sex, a tequila és a kapszaicin évszaka, és persze a dinnye, a lecsó, illetve a sör fogy leginkább. Meg a jégkrém.

    Saját recept:

    Ha már nincs rád szükség (gyerekek alszanak, asszony leküzdve, hírek elolvasva és a munkádra már nem gondolsz), 0,25dl Nikka FTB egy Cohiba minivel a teraszon, aztán monitor előtt egy túlkomlózott APA (pl Maltman 0,25L), vagy IPA (pl Maltman 0,25L), aztán egy kistányér szalonnás-kolbászos lecsó, majd egy szelet dinnye a jégkrém előtt.
    Ha már sötét van a teraszon mire felszabadulsz, és nincs kedved ott szivarozni, akkor 0,25dl Ardbeg 10 pótolja a füstélményt.

    Ivott már itt valaki Octomore 8.3-at?

  • Hedon

    tag

    válasz Mercutio_ #379 üzenetére

    Caol ila 12:

    Első szippantásra többet ígért, mint az Ardbeg 10, de most a harmadik kupicánál nem nagy a különbség. Reméltem, hogy a Lagavulin 16-hoz áll közelebb (azt pár hete egy bátrabb kocsma teraszán sikerült megkóstolnom, és nem emlékszem annyira az élményre, mint ahogy szeretnék), de nem hiszem, hogy így lenne.
    Az Ardbegnél kicsit frissebb, talán annyiban jobb, hogy csak 43%, így könnyebb tisztán szaglászni. A füst érzésre nem kevesebb, némileg tisztább, finomabb füst. Mintha egy kis jód is lenne a végén. Az üres pohárban hamarabb és finomabban érezhető ez a füst. Az Ardbegnél szárazabb, amott van valami szirupos, amit itt kevésbé. Termálvíz talánha nyomokban, só közepesen kevés - a Talisker leveri sóban.

    Nagyon kellemes whisky, kösz a tippet.

    Az islay-i italokban nem érzek gyümölcsöket, virágokat, satöbbiket egyelőre. Nem is akarok. A füstöt, a jódot és a sót szeretném egy nagyon jó összeállításban megízlelni.

  • Hedon

    tag

    Kóstolta már valaki a Port Charlotte 10-et?

    A leírások a és kóstoló videók alapján nem tudom hová tenni Nem egyértelmű, hogy mennyire füstös. Oké, hogy 40 ppm, az Ardbeg 10 meg 55ppm, de a sherry és az 50 avb miatt biztosan más, és a kérdés, hogy mire hasonlít inkább.

    Egy csoport lehet pl az Ardbeg 10, Caol ila, Kilchoman Macir Bay, Big Peat - ezek füstösek, különösebb kicsapongás nélkül, és a ppm értékekkel nálam nincs mindig összhangban a füstösség-érzet. A Big Peat pl számomra mindennél füstösebb (40ppm), aztán jön az Ardbeg 10, majd a Macir Bay, és a Caol ila, fej-fej mellett.

    Másik kategória lehet a jódos-füstös, mint a Lagavulin 16, és a Laproaigh 10.

    Egy harmadik a Kilchoman Sanáig, ami tényleg jó whisky, de nem az én világom - félek, hogy talán ehhez hasonlít a Port Charlotte 10 is.

    Vannak még ugye a nem medicines tengeri-sós italok, mint pl. a Talisker 10 vagy a Rock Oyster (mindkettő fantasztikus).

    Akkor érdekel igazán a Port Charlotte 10, ha az Ardbeg 10 vonalat követi, de nem zavar, ha kiegészül sós és gyógynövényes ízekkel. De ha nem lesz hiányérzetem fenolból, akkor jöhet valami érdekesség is hozzá. A Glenfarclas 105 pl lenyűgöző ital, jó tulajdonságokkal, melyekből elférhet egy kevés egy Islay whiskyben is.

    Remélem, valaki útbaigazít, előre is kösz!

  • Hedon

    tag

    válasz Frogged #443 üzenetére

    Jó gondolat, hasonlót tervezek a kisfiamnak, bár ő még csak 1 éves. Mondjuk úgy, hogy ráérek levadászni a megfelelő palackot.
    Érdekelne a fejlemény, mert ő ugyan 2018-ban született, még talán esélyes lehet 2018-as palackozással 18 évest beszerezni - bár én islay-ban gondolkodom, ami szűkíti a kört.

    ---

    Port Charlotte 10:

    Az első pár dram után elmaradt az elájulás, viszont később összekóstolva más fenolbombákkal arra jutottam, hogy ez bizony egy lépcsővel feljebb van az eddigieknél. Az 50 ABV miatt a kevesebb fenol ppm is többnek hat az Ardbeg 10-hez képest, és a Big Peat füstre hegyezett blendjénél is finomabb sokkal. Egy Sanaighez képest szerényebb az ízpaletta, de ez nálam előny, és nem hátrány. Az a bizonyos hordó ebben az esetben hozzátesz, erősíti a tőzeget, és az identitás megmarad. Nem gondoltam volna, hogy egy bevallottan boroshordós islay-t újra fogok rendelni, de ma ez történt. Új kedvencem van. De azért Ardbeg 10 lesz a polcon mindig. Mindent azzal kell összemérni.

    Smokehead:

    Jód! Finom! És olcsó! Komolyan finom, tényleg! (Kurva sok jód.)

    Big Peat:

    Elsőre elájulás, és még 2x. Háromszor 0,05L-es rendelés kiegészítésnek a 0,7L-esek mellé az ingyenes szállítás miatt. Aztán az első PC 10 mellé is becsúszott egy, és egy Ardbeg 10 0,05L is (mert épp elfogyott itthon). És jött a nagy kóstolás.

    Ilyen csúnyán még nem végezte egyik Islay sem. Önmagában az első pár dram után lehengerlő, de összeeresztve a nagyágyúkkal kapufa. Füstös, de nem finom. Mellékízes, műfenol - ez a legutóbbi emlékem. 0,05-tel próbáljátok. Pedig van benne Port Ellen is. Innye

  • Hedon

    tag

    válasz Frogged #447 üzenetére

    Hát, Islay-ról nem nagyon találok ilyen infókkal palackot. Nemtom, 10 évesből talán lenne. De akkor adjam oda neki, ha 10 éves lesz? :D

    Talán a srácok a boltban tudnak majd segíteni, rákérdezek. Ja, Springbank 18 lehet, hogy lesz. 17-ben volt.

    Egyébként ténylege logikus, hogy a gyerekkel "egyidős" - illetve minimum annyi idős ugye, de összességében öregebb - italt kell venni. Tehát 10 évesnek PC10, 16 évesnek egy Lagavullin 16, 18 évesnek Springbank 18, amit a születése évében sütöttek a skótok. - (#448) Zanik

    De hát ki bír addig várni? Meg addigra elönti a víz az összes Islay épületet.

    [ Szerkesztve ]

  • Hedon

    tag

    válasz Antonio #489 üzenetére

    Horst Lüning mindig 50-re állítja vízzel az alkoholfokot. Jobbára 50 % felett vizezi, vagy ha nagyon kíváncsi, akkor talán alámegy. Egyetértek vele.

  • Hedon

    tag

    válasz adamssss #497 üzenetére

    A Kilchomanban (Sanáig) valóban sok minden felfedezhető, nekem a füstöt is elnyomta valami marcipános, parfümös, egzotikus jelleg - így emlékszem. A Laphroaiggal kapcsolatban viszont nem értem a füstös éleményt. Egyedülálló, számomra még a Islay kategóriából is kilóg, mégpedig az erősen termálvizes illata és íze miatt, ami a többi Islay-ban épphogy felfedezhető csak nyomokban, és füstöt ugyanúgy keresnem kellett benne, mint a Sanaigban. Még a Lagavulint sem az igazán füstösök közé sorolom.

    Számomra a Caol Ila-nál kezdődik a fenol, és a Machir Bay-n át (sajnos csak) az Ardbegig és a Port Charlotte-ig tart (egyelőre).

    Jut eszembe: Mennyiért mérnek abban a bárban egy dram Octomore-t?

    [ Szerkesztve ]

  • Hedon

    tag

    Jó estét!

    Ezeket fotóztam a sarki fűszeresnél nem túl rég. Tudunk ezekről valamit?

  • Hedon

    tag

    válasz Gibo #1346 üzenetére

    Nem nagyon merek kihajózni Islay-ról, pedig érdekelne ez az usa-beli csoda is. Nekem még Campbelton is messze van, mert hiába peated, félek, hogy hiányozna valami. Mindenesetre idén csak a receptre kiírt tételekre lesz agyam (a szokásos Port Charlotte, és Nikka FTB).

    Láttam nálad érdekesebb Ardbegeket. Mesélnél róluk? Én csak az alsó-közép kategóriát nyalogatom (Ten, An Oa, Corryvreckan, Uigeadail, és sajnos megkóstoltam a wee besatie-t is). Egy időben a perpetuum-ra fájt a fogam, de elterelte a figyelmem az Octomore.

  • Hedon

    tag

    válasz Gibo #1348 üzenetére

    A Ten elsőre nekem is szerelem volt, de már tudom értékelni a jódot meg a fenolt, nomeg az alkoholt is. Nekem az An Oa és a Corryvreckan a kedvencem, és természetesen bármelyik Octomore. Az itthoni állandó készlet pedig a PC 10, és a mini szivarjaimhoz elengedhetetlen kellék a Nikka FTB is.
    Körbelőttem nagyjából, és ami igazán érdekelne az az Ardbeg felső kategóriája és a Caol Ila teteje is, azok nagyon finom füstöt sütnek. Valami posztapokaliptikus élethelyzet talán lehetővé tenné, hogy megkóstoljam a Port Ellent is :D
    Érdekes, hogy mekkora különbségek vannak Islay-n belül, sőt még egy-egy lepárlón belül is. Ki nem állhatom pl a wee beaste-t, a Laphroaig-et, és nem nagyon fogott meg a Lagavulin sem.

Új hozzászólás Aktív témák