Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz _q #12551 üzenetére

    Anno nekem is berögződés volt a windows, aztán 2006-ban a final cut (még nem x) miatt vettem egy használt macbook-ot (fehér műanyag core2duo), hogy majd vágáshoz átbootolok osx-re, amúgy meg windows. (Anno a windows és a firewire nagyon nem jöttek ki egymással, ezért kellett a mac és a final cut.)
    Aztán a windows (akkor még xp) ugyanazokkal a feladatokkal kb. fele annyit bírt csak aksiról mint az osx így a windows-os cuccok helyett kerestem osx-es alternatívákat, majd miután kb. egy évig egyáltalán nem indítottam el a windowst letöröltem, mert csak foglalta a helyet.
    Azóta vagy négyszer váltottam laptopot, most egy 2012 mid macbook pro-m van, i7 2.4GHz 16GB ram, nvidia 650m (512MB). Sokáig ez volt az egyetlen gépem, mert sokat utazgattam, most otthoni munkaállomásnak egy dual xeon van windows 10-el, 128GB ram, gxf1070, munkahelyemen meg 32 magos Threadripper CentOS-el, úgyhogy mindegyik rendszert aktívan használom. (Azért mondom csak el, mert ha valaki mac-et ajánl, akkor hajlamosak rögtön fanboyknt beskatulyázni és ignorálni a véleményét.)

    Szal a lényeg: mac esetében nincs értelme a nettó hardver adatokat összevetni a windows-os alternatívákkal, mert a macos teljesen máshogy működik. Az apple a saját drivereit és az alkalmazásait direktben a hardverre optimalizálja, így olyan feladatokat is meg lehet oldani egy régi gépen, amihez windowson top kategóriás hardver kell.
    A 2012-es macbook pro-val és FCPX-el pl. mind a mai napig simán lehet agyoneffektezve realtime vágni fullHD többkamerás anyagokat. Egy hat éves gépen.
    Ezért ha videóvágásról van szó, akkor érdemes körülnézni a piacon, hogy kb. mennyiért lehet egy normális rendszert beszerezni és utána megnézni, hogy ugyanaz a feladat mac-en milyen hardvert igényel és megnézni a korábbi modellek árait, amiket már nem lehúzos, sznobszivatós áron adnak. (Alapszabály, hogy sosem szabad vadiúj mac-et venni.)

    Félreértés ne essék, a mac nem minden feladathoz ideális megoldás, de amit igényként leírtál (videóvágás effektezéssel, könnyen tanulható rendszeren, minőségi laptopon) arra pont az.
    Amúgy nem akarlak minden áron rábeszélni a mac-re, csak gondoltam szólók, hogy szvsz érdemes kipróbálni egy mac-fcpx kombót, mielőtt elköltenéd az összes pénzed quadrós laptopra.

    Az eGPU meg klasszikus mac / windows sztori: mivel a mac referencia hardver, az eGPU-k tényleg működnek is, mert a fejlesztők addig szüttyögnek, amíg ki nem pucolják a bugokat. Ugyanez windows-pc viszonylatban esélytelen, mert végtelen hardver kombinációra lehetetlen stabil rendszert fejleszteni. Persze van PC-s referencia hardver is, pl. Dell vagy HP munkaállomások, azokon feltehetően az eGPU-k is működnek rendesen (vagy legalábbis idővel fognak), de akkor árban ugyanott vagy, mint a mac-el.

Új hozzászólás Aktív témák