Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Avicularia #9 üzenetére

    Belefutottál egy böngésző bugba, disk I/O leakage miatt ír állandóan a háttértárra. Próbáld újratelepíteni vagy frissíteni, mert ez nem feature, hanem bug. A FF-nak csak annyit lenne szabad a lemezre írni, amennyit cache-el lapmegnyitáskor, utána nem lenne szabad a lemezhez hozzányúlnia.

    Úgy, hogy a FF nálam is állandóan meg van nyitva (igaz nem Windows, hanem Linux alatt), 1 év 4 hónap alatt 1,88 TB íródott fel az SSD-re. Míg a 160 TBW limitet el nem érem ezen az MX300-on, addig még van ilyen ütemben 114 évem. Igaz a böngészőcache is memóriába megy, mivel ott áll a sok RAM kihasználatlanul, de ha áttenném az SSD-re, akkor sem lenne az írásütem duplájánál több, tehát még úgy is 57 év lenne hátra.

    Átlag felhasználásra a 100 TBW is rengeteg.

    (#14) Taranti: a TLC-s meghajtók is régóta 3D TLC-sek, lényegében 3D QLC NAND-ot használnak, amit a vezérlő 3D TLC-ként használ. Ugyanis a NAND-ot lehet többféle módban használni, akár még SLC-ként is (mikor cache-nek használják egy részét). Az egész attól függ, hogy a vezérlő hány feszültségszintet tárol a NAND cellákban. Tehát ezek a legújabb 3D QLC-s SSD-k csak abban különböznek a 3D TLC-sektől, hogy ezeknél a vezérlő már QLC módban használja ugyanazt a NAND-ot.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz F34R #40 üzenetére

    Igen, ha Flash meg HTML5 videót nézel, és cache-eli az SSD-re, akkor az is írás. De a kolléga azt írta, hogy nincs a gépnél, tehát nem néz videókat, és mégis terákat ír neki a böngésző. Az mindenképp abnormális.

    Én nem is az SSD kímélése miatt tettem a böngészőcache-t a memóriába, hanem mert ott áll a 16 GB RAM parlagon, nagy részét nem használom ki (ezért nincs swap sem), így be van fogva valami értelmesre a kerneles lemezcache-en kívül. De direkt mérni szoktam, naponta 3-4 GB-ra hízik nálam a böngészőcache FF-ban és Chrome-ban is, tehát napi 4 GB helyett napi 7-8 giga íródna az SSD-re.

    Plusz az is ott van, hogy a Windows többet ír a lemezre, jobban tekeri, de a szokásos windowsos felhasználói átlag 20-30 GB/nap körül szokott lenni (tömeges tapasztalat, hosszútávú statisztikák ezt mutatják az itteni SSD-s topikokban), ebbe játékok és némi ésszerű torrentezés is belefér a böngészésen kívül. Még ez is rettenet messze van attól, hogy pár hét alatt terák íródjanak fel.

    iotop-pal nem kell nézegetem, mert a SMART-ból követem, rendszeresen ellenőrzöm, írtam rá scriptet, ami a smartctl-ből kibányássza az adatokat, meg átkonvertálja. 489 napja szereltem be a gépbe az SSD-t, és 1,88 TB összírást mutat, kondíció még mindig 100%-os, még csak 99-re csökkent le. Ebben az 1,88 terában már nem csak a hasznos írás van benne, hanem a write amplification is.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz F34R #43 üzenetére

    Az az 1-2 instagramos meg egyéb videó, meg egy 2000 füles session mentegetés sem irkálhat terákat, kiváltképp nem a user távollétében. Mondom, ez egy ismert FF bug, nem minden verziót érint, nem mindenkinél jön elő. Próbálni kell verziót váltani vagy frissíteni, beállításokat defaultra visszanyomni, vagy valami, mert rendellenes, hogy egy böngésző ennyiket irkál. Sajnos van 1-2 ilyen bugos progi (főleg Windowson), amely hajlamos sunyi módon folyamatos és felesleges írással több terát felnyomni az SSD-re. Az SSD-s topikban ezt már szívta meg 1-2 ember, hogy már csak akkor vették észre, mikor felment 300-500 TB és már ronngyá volt írva a meghajtó. Előtte nem nézegették, lassúnak nem tűnt, így nem gyanakodtak.

  • Frawly

    veterán

    válasz F34R #45 üzenetére

    Én eddig nem tapasztaltam, lehet akkor iotop-pal mégis rendszeresen ellenőrzöm. Pedig FF Developer Editiont, használok, ami a 64-es verziónál tart.

Új hozzászólás Aktív témák