Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Иван

    őstag

    A Mol megvétele más probléma természetesen :) Főként politikai játszma és megfontolás.

    Az orvosok... Igen, fogas kérdés. Hát egyrészt a hálapénz ott van, de nem tudom, hogy a fizetés növelésekkel meg lehetne-e akadályozni ezt a szokást és már-már elvárást az orvosok részéről. Ez már olyan régóta gyökerezik ott... Ugyanakkor egy jó oros tényleg jó fizetést érdemelne tisztán, azzal mindenki jobban járna :K

    Ok, ne menjünk.

    [ Módosította: Viktor77 ]

    i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

  • Lauda

    félisten

    Orvosi berek? Es a tobbi? A rendorok, tuzoltok bere, az enyem?

    [ Szerkesztve ]

  • tkazmer

    addikt

    válasz Lauda #2 üzenetére

    most komolyan az a kérdés, hogy egy orvos miért keressen többet mint egy tűzoltó? (egyébként mivel foglalkozol, ha már így szóba hoztad?)

    [ Szerkesztve ]

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Dany007

    veterán

    Hogy mi lesz és mi a megoldás fogalmam sincs. Egy biztos, hogy valamit tenni kell.
    Régről a köztudatban mindig az szerepelt, hogy egy orvos az milyen "elitnek" számít, és mennyire sokat keres. Ugye régen a szülők vágyai közt szerepelt, hogy a fiúk vagy ügyvéd legyen vagy orvos. És hasonlókra gondolok...
    Ma meg már annyit keres, mint egy utcaseprő.
    És ahogy látom a híradásokban igencsak "felébredtek". Rájöttek, hogy külföldön nem csak az átlag életszínvonal jóval magasabb, mint itthon, hanem a fizetés is sokszorosa.

    A hálapénzről annyit, hogy hatvanharmadik nővérke egy deka hálapénzt nem fog kapni senkitől, pedig azért ő is tesz a betegért. Neki is van szaktudása. Nem csak az orvos / altatóorvos érdemelné meg azt a hálapénzt.

    Én egyetértek az emeléssel, viszont akkor a fent leírt szabályzásokon is szigorítani kellene. Ha megkapják azt a 3x-os fizetést akkor tényleg ne legyen hálapénz, ne legyenek műhibák :U , és viselkedjenek emberibb módon a betegekkel.
    Mert jelenleg sok helyen lehet tapasztalni, és mégtöbb helyről hallani, hogy az orvosok mennyire magasról leszarják a beteget.
    Az elmúlt években híradóba került orvosi hibák - ami miatt meghalt valaki - szinte mind amiatt történt, hogy a kórházak szarnak az emberre magasról. Mindenkiről azt hiszik szimulál. Ezért hazaküldik borogatással a lábán a trombózisost. Vagy megfázással azt akinek egy ciszta(?) van a torkán...
    Szóval legyen magas fizetés, de a bekerülésnek is legyen magasan a mércéje.

  • sto1911

    veterán

    válasz tkazmer #5 üzenetére

    A kerdes inkabb az, hogy az orvos miert keressen tobbet es a tobbi miert nem? Miert kell kiemelni az orvosokat? Ebben a retek orszagban csak az orvosnak kell emelni? A tanarnak miert nem? A peknek miert nem? Az infosoknak miert nem?

    Papolnak pl. arrol, hogy a tanarok tanitasi kepessege/minosege egyre rosszabb, es csak 6 orat tudnak egy nap megfelelelo minosegben leadni. Erre mit akarnak? Oraszamot emelni! Kosz, logikus, ugye?

    Egyebkent meg azt latom, hogy a legtobb orvos nagy autoval jar, oriasi lakasban lakik, amikor kicsi voltam nekem volt egy kisdoboz LEGO-m, az orvos gyerekenek meg egy szekrennyi... Ez most se valtozott. Ebbol a "keves" penzbol is jobban elnek, mint legtobbunk.

  • McKane

    senior tag

    hát igen,az örök kérdés,a pénz..

    azért majd kíváncsi leszek,hogy ha megkapják a béremelésüket,kik fogják követni őket tüntetésben. mert hogy lesz,az biztos.
    Mert ha az egyik fizu-emelésére van pénz,akkor az enyimre miért nincs? sokan fogják ezt feltenni maguknak.

    az ellenőrzések meg kellenek,sőt,sok orvosnak illemtanórákat kellene venni.
    nemegyszer láttam,magánrendelésen dokit, az állam által biztosított helységben, az állam által biztosított eszközökkel ad rendelést. gondolom ezt nem viszonozza a rendelés után az állam bácsinak. ha tévedek,elnézést.
    az illemtanórákról meg annyit, hogy eddig akárhányszor kellet ügyeletre,kórházba mennem
    nem vettek emberszámba,mintha valami kolonc,nemkívánatos ember lennék ott. azt a hangnemet. :((( aztán ha halkan visszaszóltam,hogy azért ilyet nem engedek meg felém, még én voltam a hülye. Vagy csak rossz kórházat választottam,rossz helyre születtem? :F

  • Dany007

    veterán

    válasz sto1911 #7 üzenetére

    Mondjuk azért mert ha bármi bajunk van akkor az életünk tőlük függ.. :U
    De ez annyira triviális, hogy le se kéne írni.
    Igen, ugyanígy függ a tűzoltóktól, mentősöktől és a rendőröktől is.

    De a péket az infos-t meg a tanárt azért ne keverjük már ide... Egy orvos napi szinten közvetlenül életekért felel. Hol van ehhez az, hogy a pék megsüti-e a kenyeret rendesen vagy sem? Ha a pék másnaposan alvás nélkül megy be dolgozni, akkor max eléget pár kenyeret, de ha az orvos hibázik akkor abban sok esetben emberek halnak bele.
    Egyszóval mocskosul nem mind1 a felelősség kérdése ezeken a munkaterületeken. Mégpedig nem az anyagi, hanem a személyi felelősség. Mert ha én elcseszek valamit, abba nem hal bele senki, de ha egy orvos akkor könnyen lehet.

    "a tanarok tanitasi kepessege/minosege egyre rosszabb, es csak 6 orat tudnak egy nap megfelelelo minosegben leadni. Erre mit akarnak? Oraszamot emelni! Kosz, logikus, ugye?"

    Első kérdés ezzel kapcsolatban, hogy lehet, hogy az elmúlt ~ 100 évben képesek voltak a tanárok normális minőségben tanítani, sőt talán kiemelkedően is hazánkban. Mert engem, nagyszüleimet és szüleimet is rendesen tanították.
    A másik - és ez a lényegesebb - szerinted ha most 6 órában nem tud megfelelő minőségben tanítani, akkor mondjuk + 10-15 ezer forintért tudna?

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    A hálapénz főleg sebészeknek, nőgyógyászoknak, altatóorvosoknak jár, és kisebb összegeket csúsztatnak a kedvesebb ápolónővéreknek is. Illetve a nevesebb, rákkal foglalkozó orvosokhoz való eljutásért is fizetnek az életükért küzdők.

    Egyik ismerősöm életét megmentette egy tényleg jó sebész. Hálából 100,000 forintot adott neki. A sebész elismert szakember. Életeket ment, az ismerősömét is megmentette. Nem is irigylem tőle a pénzt. Hiszen az állam képtelen lenne megfizetni egy ilyen szakembert!

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • sto1911

    veterán

    válasz Dany007 #9 üzenetére

    Persze, hogy az eletunk fugg az orvosoktol, de amikor valaki orvosnak all, akkor nagyon is jol tudja, hogy mennyit fog keresni, meg nyilvan szamit a halapenzre is (amit nem fognak tudni visszaszoritani, mert az orvos el fogja fogadni, akarmennyit is keres...). Szoval tudjak, hogy hanyadan allnak penzugyileg, megis orvosnak megy. Meg az eskujuk mond nekik valamit? Szerintem semmit. A neten annyi remtortenetet hallani, meg velem is esett mar meg olyan, hogy sz...ba se nezem azt a par embert azota. (Pl. autobaleset: hol a TAJ-kartya, anelkul nem vizsgalunk meg; szomszed levagja negy ujjat fureszgeppel, a TAJ-t hoztak? Anyad! Mivel hoztuk volna, barom?; este szembe kerult femszilank, reggelve oklomnyi dagadas, veres szem, elmegyunk orvoshoz, mutatjuk a novernek mi van. Ket oraja ott allunk, es meg mindig azokat a venasszonyokat hivja be, akiknek nagyon surgosen uj olvasoszemuveget kell felirni, nem azt, akinek a szeme vilaga mulhat az idon. Persze, hogy az egesz varo hallatara leorditottam a fejuket, hogy mekora retkek, minket nem vizsgalnak meg, mert nem tejeltunk...) Tisztelet a kivetelnek + aki rendesen viselkedett, altalaban ne mfogadta el a halapenzt sem (mondjuk toluk nem is sajnaltam).

    A peldakat azert hoztam fel, mert minden sirhatna (es sir is) nagyobb berert, mert ami ebben az orszagban megy, az turhetetlen. De gondolj bele, a pekek is elegedetlenek, es ha tomegesen kivandorolnak nem lesz annyi kenyer, felmegy az ara, meg egy kis ehezes is belefer, sokan meg abba halnak majd bele.

    Első kérdés ezzel kapcsolatban, hogy lehet, hogy az elmúlt ~ 100 évben képesek voltak a tanárok normális minőségben tanítani,

    Es az orvosok az elmult ~100 evben kepesek voltak rendesen gyogyitani? Csak most nem tudnak? Mibol van balnamerci meg kacsalabon forgo palota, meg evente ket kulfoldi nyaralas sielessel? Ezt minden szakmatol meg lehet kerdezni.

    A másik - és ez a lényegesebb - szerinted ha most 6 órában nem tud megfelelő minőségben tanítani, akkor mondjuk + 10-15 ezer forintért tudna?

    Nem szerintem, hanem az indexen olvastam nemregiben, hogy igy gondoljak.
    Voltam tanar, tudom milyen egy elitnek mondott iskolaban a kis szhaziakat hallgatni, mert nem kuldheted ki, nem verheted kepen, nem csinalhatsz vele semmit, netto 90-ert. A tanar munkaja nem er veget azzal, hgoy letanit 8-14 kozt 6-8 orat, aztan vege, nem. Hazamegy, javit, felkeszul, keres, stb. Erre a kormany azt mondja, hogy ez igy sok, igaza is van, ennek ellenere meg nemhogy meg tobb penzt adna vagy kevesebb orat, hanem meg tobbet dolgoztatja a szerencsetlent.

    Nem azzal van baj, ha az orvos tobbet keres, mint egy tanar vagy egy komuves. Az a baj, hogy mindketto keveset keres, a sok penzt a ciganyoknak toljak a semmiert, lasd pl. itt. Nezzuk az en peldamat: ketten vagyunk bnommel, mindketten tanultunk, a szakmankban nem tudunk elhelyezkedni, ezert mas szakmat kerestunk, amibol legalabb meg tudunk elni. Lakashitelt vettem fel 35 evre, egy 10M alatti panelert, hogy legalabb ne masnak toljam a penzt. Es kapunk lakast? Egy nagy loistallot kapunk, azt... Van igazsag? Van, bejelentem magam romanak es lesz kanaan.

    Nem akarok ebbe az iranyba elmenni, de a felelosseget nem fogod tudni penzzel kivaltani, erositeni stb. Ha most sikerul nekik, akkor par ev mulva megint sorbanallas lesz. Es mas szakmak is sorba fognak allni, es jogosan. A mozdonyvezeto is emberek szazait viheti a halalba, megsem kap 3x annyi bert, mint most.

    A plusz penz hosszu tavon nem olyan nagy motivalo ero, mint azt gondoljak.

    Meg valami: hol van az emberek elete irant erzett felelosseg, ha azt mondjak, hogy ha nem lesz emeles, akkor lepnek le? Megsem egyenloek az emberek, vagy mi? Nem ertem... (ironia)

    @tkazmer: te orvos vagy?

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz sto1911 #12 üzenetére

    Először is. Annyirban nem különbözik a véleményünk. Te meg ezt nézd :)

    "Nem szerintem, hanem az indexen olvastam nemregiben, hogy igy gondoljak."

    Jaaa az más. Ha az indexen olvastad... ;] Az reprezentatív biztos...
    Nem, a tanárok is lószart kapnak elismerem. De régen se kaptak kiemelkedő fizetést. Egyedül az egyetemi tanárok, de azok most is megkapják a magasabb jövedelmet.

    Az, hogy hazamegy, javít, felkészül csak részben állja meg a helyét. A tananyag osztályonként ismétlődik. Tehát az egész felkészül témát elég az első 1-2 évben eljátszani, utána már a jegyzetekből lehet tanítani a következő osztályokat is.
    Ettől függetlenül vegyük például a nyarat. Azt sejtem, hogy a tanároknak nem ér véget a munka a nyáriszünettel együtt, és nem is kezdődik egyből szeptemberben, na de azért gondolom júniustól - szeptemberig biztos nincsenek bent reggel 8-16-ig! Tehát ezt is figyelembe kéne venni.
    Amúgymeg ha 8-14-ig tanít, ahogy te mondtad, még mindig van otthon 2 órája dolgozatot javítani vagy felkészülni másnapra ahhoz, hogy beteljen a napi 8 óra.
    Szóval nem mondom, hogy nincsenek alul fizetve de azért vannak kompenzációk, másrészt annyira tényleg nincsenek alulfizetve, mint az orvosok.

    Hogy miből van a merci azt nemtudom. Egy részüknek nyilván a hálapénzből, másik részüknek meg a magánrendelésekből. Amire csak páran használják a kórház forrásait, az igényesebbek saját rendelőt nyitnak.
    Amúgymeg a rezidensek vannak leginkább felháborodva. Ha jóltudom ők még nem teljes értékű orvosok, talán csak gyakorlóorvosok? Nemtudom.
    Egyik volt b.nőm is ápolónő egy kórházban. Felsőfokú végzettsége van + valamilyen speckó képzést is elvégzett. Havi 85-ért dolgozik. A sürgősségin ápoló vagyis elég mocsok munkája van a szó minden értelmében (halottakat mosni, részegeket ellátni, elő és utómunkák a sürgősségen stb). És elhiheted, hogy ő például egy deka hálapénzt nem kap.

    Amúgy abban is egyetértünk, hogy az orvosok sok esetben nem bánnak rendesen az emberrel. És igen, tudták, hogy mi vár rájuk. Bár, hogy őszinte legyen egy 18 éves gyerek - mert az még gyere - nem hinném, hogy annyira tájékozott a jövendőbeli szakmájában várható fizetésekről. Arról meg főleg nem, hogy amire elvégzi a sulit 5-6-7 évvel később milyen lesz.
    Persze minden szakmára igaz, ha már csinál valamit akkor csinálja rendesen, tisztességesen.

    Szóval nagyjából egyetértünk. Igen, legyen az orvosoknak nagyobb fizetése. De kell mellé a jóval szigorúbb felügyelet és szabályozás is.
    Azért fontosabb, mint egy pék, mert ha a pékek kimennek külföldre, attól még nem áll le az élet. De gondolj csak bele ha több ezer orvos megy el mi lesz itt? Így is félek kórházba kerülni, hát még majd akkor...

  • sto1911

    veterán

    válasz Dany007 #13 üzenetére

    Latom, teged is megerintett a lakasos tema :S Ha itt nem lesz porlgarhaboru, akkor sehol sem :(

    Index-nem index, a Kurucbol is jolertesult vagyok, meg mashol is biztos volt rola szo, csak onnan maradt meg, hogy ott biztosan lattam/olvastam.

    Szabadsag: sajat peldamon tudom, hogy a nagy nyariszunet az max a teljes julius-t jelenti, ami 4 het, azaz kb. 20-22 nap, ami a nomral szabadsagnak felel meg, csak itt annyi a bibi, hogy akkor mar nincs mit kivenni evkozben, mivel nyaron a kotelezo :)

    Felkeszules: azert fejlodes is van, nyilvan az irodalomban, tortenelemben vagy nyelvtanban nem kell evente uj konyvet venni mint pl. az idegen nyelvekben, ahol azert elozoekhez kepest joval nagyobb a fejlodes. Es a keszulesmentes rutin is csak evek utan erik meg. Plusz mivel tanari fizubol ehendogleni lehet leginkabb, igy pluszorakat vallal meg magantanitast, rogton nem 6-8 orat tolt munkaval egy nap.

    Nekem is van apolono ismerosom, nincs elragadtatva a munkajatol, finoman szolva... De az nem jogositja fel arra, hogy taplo budos utolso paraszt legyen a verzo feju beteggel.

    Bár, hogy őszinte legyen egy 18 éves gyerek - mert az még gyere - nem hinném, hogy annyira tájékozott a jövendőbeli szakmájában várható fizetésekről. Arról meg főleg nem, hogy amire elvégzi a sulit 5-6-7 évvel később milyen lesz.
    Nem teljesen ertek egyet. A jovobe nem lat, ez ok, viszont tajekozodjon mar egy cseppet, mielott szakmat valaszt. Foleg egy orvosnak keszulo. Ugy gondolom ugy lenne normalis, hogy egy 18 evesen orvosnak keszulo egyen el tudja donteni, hogy el tudja-e fogadni a szakmaval jaro negativumokat. De legyen az tanar vagy kamionsofor. Ha nem tetszik neki kesobb, akkor valtson. En is valtottam, mas is valtott, nem keso.

    Elmegy ezer orvos? Megyunk veluk. Es itt marad ez a szkupac, meg akiket az elmenok tartottak el, ami egyszer csak Europa pocegodre lesz (es ez mar elkezdodott). Mert sokkal jobb normalis eletkorulmenyek kozt pizzafutarnak lenni kulfoldon, mint orvosnak itthon.

    Orulok, hogy egyetertunk, csak annak nem, hogy ez a tema?

  • tkazmer

    addikt

    válasz sto1911 #7 üzenetére

    A kerdes inkabb az, hogy az orvos miert keressen tobbet es a tobbi miert nem?
    azért, mert az orvos olyat tud, amit más nem, és jóeséllyel nem is tudna megtanulni. ne legyenek illúzióink arról, hogy bárki el tudna menni orvosnak, nem, a legtöbb ember képtelen lenne orvosként dolgozni. ezért aztán az orvos szolgáltatása tisztán piaci alapon is értékes, nem beszélve a rendkívül magas hozzáadott értékről, adott esetben a páciens életéről.
    további nagyon praktikus ok pedig az, hogy ha nem kapnak magasabb fizetést, külföldre mennek, mert ott magasabb fizetésük lesz. nagyon sok féle módon lehet érvelni amellett, hogy miért kellene a társadalom többi rétegéhez képest többet keresnie az orvosoknak, végezetül még álljon itt, hogy a miénknél sokkal hatékonyabban működő nyugati társadalmakban vajon miért magasabb a helyi viszonyokhoz képest is az orvosok fizetése?

    a tanárok esetében még valóban el lehetne rágódni a dolgon, de most nem annyira ez a téma. az infósokat, pékeket pedig teljesen felesleges idekeverni, az a két iparág teljesen piaci alapon működik.

    Egyebkent meg azt latom, hogy a legtobb orvos nagy autoval jar rosszul látod, azok az orvos járnak nagy autóval akik sok hálapénzt kapnak. belőlük viszont kevés van.

    (#11) Lauda
    igen, sokkal

    (#12) sto1911
    nem

    [ Szerkesztve ]

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • sto1911

    veterán

    válasz tkazmer #15 üzenetére

    Az a baj, hogy nem az orvosi esku szerint gyogyitanak. Amit most mondasz, abbol nekem reszben az jon le, hogy csak azert gyogyit, mert penzt kap erte, nem azert, mert erre eskudott fel, vagy mert szeret segiteni az embereken.

    Ahogy az orvos gyogyitani kepes, a muszeresz meg osszerakni azt a gepet, amivel az orvos gyogyit, a ketto nem valoszinu, hogy el tudna vegezni a masik munkajat. Ugyanez igaz a pekekre, ha mar azt sikerult felhoznom, de mindenki masra is. Elromlik az auto, ki fogja megjavitani? Vagy majd mesz vonattal? Sztrajkolnak a vasutasok. Akkor tomegkozlekedes? Masik varosba nem megy. Egyszeruen nem tudod ilyen elesen elkuloniteni egymastol a szakamkat, mert egymastol fuggenek. Ha az egyik nincs/nem mukodik jol, annak hatasa van a masikra.

    Teny, hogy mind szellemi, mind fizikai kepesseguk elter, de egymas nelkul nem letezhetnenek.

    Felreertes ne essek: keressenek jo sokat, eljenek jol (de nem csak ok!), maradjanak itthon a szakembereink, legyen egy kivalo orszagunk, en is ezt akarom. Csak ez utopia, ebbol nem lesz semmi. El fog menni a tanar, az informatikus, a parasztember is, mert itthon tojnak a fejere.

    Nyugat? En is oda tervezem, itt meg a nyugdijamat is elveszik. Egy teljesen mas vilag. Pl: Nemeto. tengerparttol 300 meterre allo ketemeletes kertes haz atszamolva ~25 misi volt, Debrecen, panellakas 8-12-15 misi, panelmeretu kertes 20-25+. Hat az anyjukat. Es akkor itt jon kepbe a fizu es a megbecsules, ami sokszorosa az itthoninak.

  • Z86

    őstag

    válasz Lauda #16 üzenetére

    Mert ha nem keres többet feláll, és szépen elmegy külföldre, ahol a tízszeresét keresi a mostaninak feleennyi munkával. Mi meg itt maradunk és duzzogunk, hogy de nem kell ezeknek többet adni...
    Nem minden orvost tömnek a betegek borítékokkal, és nem mindenki fogadja el.
    Gondolom

  • DeltaPower

    őstag

    az a 120 milliárd nem kerülne 120 milliárdba a költségvetésnek, mivel az áfán, jövedéki adón, a pénzből vett termékek, szolgáltatások előállítójának adóin stb. keresztül elég nagy százaléka visszakerülne (persze csak ha idehaza költi el).

    "Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

  • ollie

    MODERÁTOR

    Elméletben nem gondolom, hogy egy orvos órabérének alacsonyabbnak kellene lennie mint mondjuk egy ügyvéd órabérének.

    Nem sajnálom az orvosoktól a magas fizetést, de amíg kb 2,5 millió ember tart el másik 7,5 milliót Magyarországon, addig nincs mód arra, hogy magas fizetést kapjanak az állami szférában. Az ügyvéd a magánszférában dolgozik, így nem fair összehasonlítani a fizetéseiket.

    Ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy az orvosok itthon ingyen tanulnak (a mi pénzünkön), nyugaton meg olyan kemény pénzeket kell fizetni az orvosi egyetemnek, hogy egy középosztálybeli nem igazán tudja megfizetni.

    [ Szerkesztve ]

    ***

  • RexpecT

    addikt

    válasz ollie #21 üzenetére

    Egyetértek.
    Olyan változtatások kellenének, amiket a legtöbb magyar politikus nem akar vagy nem is tudna megvalósítani.
    Alulról kellene építkezni, mert mint tudjuk sz*rbol nem lehet várat építeni.
    Ezek után lehetne jobb mindenkinek, beleértve az orvosokat is.

    Amúgy ilyenkor sajnálom, hogy nem lehet normális keretek között politizálni a fórumon :( .

    [ Szerkesztve ]

  • tkazmer

    addikt

    válasz sto1911 #17 üzenetére

    Az a baj, hogy nem az orvosi esku szerint gyogyitanak
    jajj, ne legyünk már álszentek, fontos dolog az az eskü, vélhetően többek között ez az, amiért még _egyáltalán_ van orvos ma magyarországon, de azt azért te is tudod, hogy elhivatottságból még nem lehet kenyeret venni.

    Egyszeruen nem tudod ilyen elesen elkuloniteni egymastol a szakamkat, mert egymastol fuggenek.
    ez így igaz, de nem ez a lényeg, hanem az, hogy míg az orvos képes lenne (megvan hozzá a szellemi és fizikai kapacitása) arra, hogy autószerelő legyen, ugyanez fordítva nem mondható el, az autószerelő ha meggebedne sem tudna orvos lenni, nincsenek meg hozzá a képességei. úgy érzem kezdünk egy kicsit átmenni a "miért keres többet akinek diplomája van" téma felé - egyszerűen azért, mert a piac többre értékeli amit csinál. ha így jobban érthető, akkor egyszerű "kereslet-kínálat" az egész, bár nem szeretem ezt így interpretálni.

    a felvetéseidre válaszolva: az a gond, hogy amiket felhozol példaként, azok gyakorlatilag mind piaci vagy fél-piaci módon, de legalábbis versenytárs, helyettesítő jószág jelenléte mellett működő szolgáltatások.
    ha egy szerelőnek nem tetszik itt, elmegy külföldre, onnantól az ő kuncsaftjai máshoz járnak. ennek a másik embernek így több munkája lesz, világos tehát, hogy többet fog kérni egy javításért, ami azt eredményezi, hogy ő nem akar majd külföldre menni. tömegközlekedés szintén hasonló: ha sztrájkolnak a mávosok, lehet buszozni vagy autózni, illetve ha tartósan nincs személyszállítás, akkor előbb-utóbb megjelenik egy magán-vonattársaság amelyik majd piaci alapon szállítja az utasokat ide-oda.
    az összes példád közül gyakorlatilag egyedül a tanár, illetve a többi közpénzből fizetett dolgozó az, akivel az orvosok helyzetét össze lehet hasonlítani. viszont ekkor megint eljutunk oda, hogy az orvos kiválóan tudna pl. biológiát tanítani az iskolában, míg én nem szívesen feküdnék egy biológiatanár szikéi alá. egy orvos ki tudna menni traffipaxot nyomkodni az út szélére, de soha nem kérnék meg egy rendőrt, hogy vegyen ki belőlem egy daganatot.
    azért kellene többet fizetnünk az orvosoknak, mert 1: olyat tudnak, amit mi nem, 2: olyat tudnak, amit mi jó eséllyel meg sem tudnánk tanulni.

    (#16) Lauda
    mert a tűzoltó munkáját némi konditermes felkészülés és párszáz vagy párezer oldal tananyag megtanulása meg néhány bevetésnyi gyakorlat után el tudná végezni az orvos, ellenben a tűzoltóknak nincs olyan agyi kapacitásuk, hogy elvégezzenek 6+3+3 év orvosi képzést.ebből kifolyólag tűzoltó szinte bárkiből lehet, míg orvos csak az emberek nagyon kis részéből.
    bővebben nem fejtem ki, a hszem első része sok tekintetben erről szól.

    [ Szerkesztve ]

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • tkazmer

    addikt

    válasz ollie #21 üzenetére

    Az ügyvéd a magánszférában dolgozik, így nem fair összehasonlítani a fizetéseiket.
    igen, az idézett mondatom után következő mondatom lényegében erről szól, bár talán valóban nem elég hangsúlyosan emeltem ki a dolgot. :)

    nyugaton meg olyan kemény pénzeket kell fizetni az orvosi egyetemnek, hogy egy középosztálybeli nem igazán tudja megfizetni.
    azért ez a "nyugaton" így egy kicsit túlzó és összemosó kijelentés, rendkívül kiváló diákhitel és ösztöndíjrendszerek vannak arrafelé, így aki tényleg jó az ott is meg tudja találni a módját a tanulásnak. nyilván nehezebb mint itt ahol a felsőoktatás is ingyen van és a kevésbé tehetségesek számára gyakran nincs lehetőség a továbbtanulásra, de azért általában véve megoldható az, hogy ha valaki nagyon szeretne akkor egyetemre kerüljön. ha máshova nem, akkor az ilyen olcsó kelet európai országokba mint a miénk, nem véletlenül van a sote-ra folyamatos külföldi túljelentkezés.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Иван

    őstag

    válasz ollie #21 üzenetére

    Rosszul tudod. A 2,5 millió maximum munkaképes lehet. Ebből kb 800k rokkantnyugdíjas, és még sok tízezer korkedvezményes (kényes kérdések újra), valamit jópár feketén dolgozik. Valójában Mo-n csupán 1 millió ember aktív dolgozó van, ebból nem tudom mennyi az állami alkalmazott (akik közgazdaságilag megint csak kivesznek az állam zsebéből). Szószerinti, közgazdaságilag is kimutatható pénzt, értéket ami az állam zsebébe kerül, néhány százezer vállalkozó állít elő. (De cáfoljatok meg, sztem ezek 1-2 éves adatok lehetnek).

    Na most ilyen arányokat az USA vagy Svájc se bírna, nem hogy mi.

    Ebben teljesen igaza van Khmmm... A Megtorlónak, ahogy csak én hívom, hogy aki munkaképes, az menjen dolgozni. 45-50 éves makk egészséges, erejük teljében lévők ülnek a nyugdíjukon, mert rendőrök voltak, és traffipaxoltak. A módszerváltáskot leszázalékolt emberek nagy része szintúgy munkaképes, de anno nem tudtak mit csinálni több tízezer munkáját vesztett bányásszal, vagy addig értelmetlen/értéktelen termékeket előállító gyári munkással. A balhét elkerülendő, gyorsan rokkantosították őket. Csak ezzel így 20 év után nehéz bármit is kezdeni...

    EDIT: szerintem az egész ország helyzetére és az elmúlt 20 évre egy találó mondás van: "Tetszettek volna forradalmat csinálni" :K

    [ Szerkesztve ]

    i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

  • Lauda

    félisten

    válasz tkazmer #23 üzenetére

    Ez csak az egyik oldal. Hany orvos menne be az ego hazba? Hany orvos futna kezeben a forro gazpalackal? Mire mesz az orvosokkal, ha nincs aki kimentsen a hazadbol, autodbol? Nehez kerdes ez a fizetes, de nem hinnem, hogy egyik munkaja tobbet erne a masikenal.

  • Z86

    őstag

    válasz Иван #25 üzenetére

    Ma este lesz a Házon kívül, benne 43 évesen nyugdíjba vonult rendőrökkel. Érdemes meghallgatni milyen indokokat hoznak fel arra, hogy ez nekik miért jár.

    (#26) Lauda
    Nyilván egy tűzoltót is nehéz lenne rávenni, hogy szívátültetést végezzen.

    [ Szerkesztve ]

  • wwenigma

    Jómunkásember

    Akiknek ezután viszont nem kell majd hatalmas összegű hálapénzeket fizetniük.

    Főorvos, 300e nettóval ügyeletben, bejön levezetni a szülést. Azzal indit, 40e lesz. Haver mereszti a szemét hogy mivan??!!?? Aszongya a doki, lehet ingyen is de az nem olyan lesz... És nem extra ellatast igert 40ért közkórházban, hanem csak azt hogy minden öltés a helyén lesz, nem fércmunka...

    Masik sztori, érsebészet, itt miskolcon. Doki közölte, 120-ért műti. Beteg közölte WTF??!!?? (normal tamogatott mutet) Doki közölte, a szomszed epületben az amputalas ingyen van... és ezek nem kamuk.

    Francokat magasabb fizetest, a 80% zsebre dolgozik plusszba, feljelenteni meg nem tudod. Ugyanakkor van nehany rendes is, aki nem kér, ellát és figyel rád. Ha adsz, adsz, ha nem -nem. De baromi keves...

    Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

  • RexpecT

    addikt

    válasz wwenigma #28 üzenetére

    Az ilyen eseteket valahogy rögzíteni kellene mert ez azért nem gyenge.És ha valakinek nincs ennyi pénze :F :W

  • #27483136

    törölt tag

    válasz ollie #21 üzenetére

    Én nem értek veled egyet:
    "...Az ügyvéd a magánszférában dolgozik..." - sok ügyvéd nem. Vagyis inkább jogot végzett emberek nem. Ott vannak a jegyzők, vagy a bírók, akiket úgy megfizetnek, hogy nyugdíjba sem akarnak menni! Mennyivel különb egy bíró egy orvosnál?

    "...orvosok itthon ingyen tanulnak..." - A kommunizmusban, amikor én tényleg "ingyen" tanultam, a havi kiadásom 3000Ft körül volt. Ami kb apám havi fizetésével volt egyenlő. Eközben ugye nem pénzt kerestem. Aki érettségi után elment dolgozni, az közel annyi bért kapott 3-4 évig - amíg én tanultam - mint amennyi az én kezdőfizum volt.
    (Csak példának: indulásként a tankönyveken felül meg kellet vennem a rotring csőtoll készletet: 1600Ft, számológép: 800Ft és még számtalan ilyen apróság volt. Továbbá: kolesz/albérlet: 800Ft/hó zsebpénz: 350Ft/hét, (ami akkor ˇ~30 korsó sör volt a Két Kancsóban), +menza, utazás, helyi bérlet, stb.
    Ha ezt veszem alapul, az a minimum, hogy a mai "ingyenes" oktatás is legalább 1 havi átlagbérbe kerül.

    Ezek a költségek inkább csak meg vannak fejelve extrákkal: mert ha a prof. azt mondja, hogy X szakkönyv ugyan nem kötelező, de a vizsgán az ismerete sokat lendíthet, akkor az azt jelenti: jó ha megveszed. És általában ezek nem olcsók. Mi is szaladgáltunk csoportosan a műszaki könyvesboltba.
    Miközben egy barátom kb 8 osztállyal elment buszsofőrnek, és helyből többet keresett, mint én.

  • tkazmer

    addikt

    válasz Lauda #26 üzenetére

    ez úgy látom egy eléggé meddő vita, szerencsére vannak akik úgy gondolják, hogy a magasabb hozzáadott értékű (ergó csak speciális egyetemi képesítés, diploma birtokában elvégezhető) munkákért többet fizetnek, ezért vannak, akik 18 évesen nem dolgozni kezdenek hanem tanulnak tovább. egyelőre az élet őket igazolja, ettől függetlenül még olyan elméletek szerint éled az életed ahogy szeretnéd, más kérdés, hogy érdemes-e szembe úszni az árral

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Lauda

    félisten

    válasz tkazmer #32 üzenetére

    Magasabb hozzaadott ertek? Micsoda, a penz, amibe az egyetem kerul? A tuzolto sokszor az eletet adja, az orvos mikor csinal ilyet? :) Vagy mennyi penzel fejezheto ki egy ember elete?

  • tkazmer

    addikt

    válasz Lauda #33 üzenetére

    Vagy mennyi penzel fejezheto ki egy ember elete?
    ez értékrend kérdése, számomra semennyi vagy +végtelen. ellenben ha már itt tartunk, 1 emberélet összevethető egy másik emberélettel, és ha a tűzoltóságra eső életmentések számát összehasonlítjuk az egészségügyre eső életmentések számával, nyilván az egészségügy előnyét tapasztaljuk, még akkor is, ha levonjuk az elhunyt tűzoltók számát. de igazából ezek ilyen üres fejtegetések amik mellőznek minden emberséget így eléggé száraz érvrendszert alkotnak ami talán helytelen olyankor amikor emberéletekről beszélünk.
    a hozzáadott értékre keress rá google-ben, egyáltalán nem arról szól amire gondolsz ;)

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • Lauda

    félisten

    válasz tkazmer #34 üzenetére

    Szamomra sem, epp ez a lenyeg. Egy orvos kepzese nyilvan tobbe kerul, mint egy tuzoltoe, tobb forintba. Viszont az utobbi olyat tesz bele kesobb, amit az orvos nem. :)

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Lauda #35 üzenetére

    Mondjuk azért arra kíváncsi lennék, hogy a "nem életmentő", vagyis "könnyűdolgú" fogorvos helyében, te turkálnál-e hiv-esek, és mindenféle utcáról bejött egyéb vírusokkal megáldott emberek vérző szájában?
    Vagy bemennél-e amputálni egy leprás lábát?
    Vagy eltöltenéd-e a fél életedet röntgen sugárzásnak kitéve?
    Esetleg boncolnál-e mindenféle kórral megáldott öregasszonyokat, naponta 10-et?
    Vagy úgy általában: eltöltenéd-e az életed nagy részét egy olyan helyen, ahol minden frászt elkaphatsz?
    Estére meg hazamégy az újszülött kislányodhoz, megölelgetni.
    Ha már veszélytelennek tartod az orvosi munkát.

    Nagyszerűk a tűzoltók, mentő-sofőrök is. Egy BKV sofőr is sok emberéletért felel. De akár, egy szakácsra is, villanyszerelőre is igaz az előbbi. Ők jó szakmunkások.

    De azért azt tudomásul kellene venni, hogy általában egy körzeti orvosnak nagyobb szakmai tudása van, mint egy falu összes lakosának együttvéve, beleértve a plébánost is.
    Nekem van olyan barátom, aki a SOTE után külföldre került és jelenleg a Harvardon tanár és kutató. A rákot kutatja. Ha hazajön és beszél az én háziorvosommal, tökéletesen megértik egymást, mert az én orvosom sem képzetlenebb, csak más a munkája. A háziorvosnak is a mai napig kötelező képeznie magát, és rendszeresen vizsgákat kell tennie még 50 évesen is. Meg kell tanulnia az új diagnosztikai eljárásokat, kezeléseket, műszereket, gyógyszereket. Nem pedig, hogy 30 éve zsebrevágta a doktoriját és azzal ellíbecol egész nyugdíjig. Rohamos a fejlődés. Hála azoknak az orvosoknak, akik kutató munkát végeznek.
    Csak az a kérdés: az eleget tud-e tenni a követelményeknek, aki a befizetetlen csekkjeit lesi egész nap? Nem ebből ered, hogy sok orvos ingerült a betegeivel?

    U.i: Engem már hoztak vissza olyan betegségből, amibe az apám 1980-ban még belehalt. És még további tízezrek, mert gyógyíthatatlan volt. 25 évvel később már egy sima kis műtéttel megoldották, csak a megfigyelés miatt kellett 5 napig kórházban lennem.

    Összességében olyan érzésem van, mintha egy űrhajóst hasonlítanál össze egy mozdonyvezetővel. Mert tudásban, követelményekben ekkora a különbség.

  • Algieba

    őstag

    LOGOUT blog

    válasz #27483136 #36 üzenetére

    A saját házi dokim évente többször is megy pár napos továbbképzésekre.

    A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog (1)

    válasz sto1911 #17 üzenetére

    külföldön is lehet orvosi eskü után gyógyítani. számlákat pedig kell fizetni. szóval ez az indok veszélyes, mert csak ezért nem fog maradni senki. szép dolog az, de orvosi esküből még soha senki nem fizetett ki számlát és nem alapított családot. a vöröskereszt, meg az orvosi szakma, az két különböző dolog, nem összetévesztendő. azért mert valaki letesz egy orvosi esküt, még nem lesz balek, aki majd dolgozik ingyé (ld lentebb).

    az orvosok jórésze arra várt ettől a kormánytól, hogy rendezi a béreket. amire nem került sor. rezidensből hiány van, de tudok olyan nagyvárosról (ott volt még rezidens ismerős), hogy közölték: rezidens kéne, ugyanakkor viszont nincs keret a fizetésetekre. szóval ez is egy csúsztatás, hogy nincs orvos... lenni lenne, csak éppen nem vesznek fel. illető elgondolkodott, hogy vagy dolgozik ingyen(!), vagy pedig tipli.

    namost, a probléma az, hogy eltellt egy éve, a bérek rendezve nem lettek (meg más se, munkakörülmények se az igaziak), aki meg kivárt, hogy talán majd a kormányváltás után lesz valami... azok közül a gyorsabbak már elkezdtek kivándorolni. ha meg már pár hónapot belerakott a nyelvbe meg a kiköltözésre és megvan a papír, onnantól azt már nehezebb lesz visszacsábítani (akik ősszel már elkezdtek mozgolódni, azok már bőven itt tartanak és lassan munkába állnak). túrórudival biztos nem fog menni.

    szóval a dolog sürgető, minél tovább halogatják, annál kevesebb rezidens marad.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • Lauda

    félisten

    válasz #27483136 #36 üzenetére

    Most hogy jon ez ide, hogy en mit csinalnek es mit nem? Szerintem Te se tudod. Amugy hany olyan orvosrol hallottal, aki hiv-es lett munka kozben? Majd kerdezd meg a harvardon tanito ismerosodet, hogy bemenne-e egy ego hazba, vagy mennyi ideig birna azt, mikor a haldoklokat kell kivagni az autobol. Pedig o egy harvardi orvos, a masik meg csak egy tuzolto, nem?

    [ Szerkesztve ]

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Lauda #39 üzenetére

    Ha megnéznéd a statisztikákat, valószínűleg kiderülne, hogy több mentős halt meg az utakon az elmúlt 10 évben, mint tűzoltó tűzoltás közben.
    A tűzoltók 90%-ban avartüzeket oltanak, kevésnek jut ki egy WTC. De tényleg nem őket akarom bántani.
    A tűzoltóságnál is felmérnek kockázatokat egy mentésnél. Direkt halálba egy macskáé senki sem megy be. Máshol is vannak "üzemi balesetek". A villanyszerelők is halnak, pedig lehet csak azért, hogy menjen a hűtőd. Igaz, nem olyan látványos.

    Olyanról biztos hallottál, mikor saját magukat fertőzték meg, hogy egy oltást kipróbáljanak, hogy működik-e.

    [ Szerkesztve ]

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Lauda #39 üzenetére

    "...vagy mennyi ideig birna azt, mikor a haldoklokat kell kivagni az autobol. Pedig o egy harvardi orvos, a masik meg csak egy tuzolto, nem?"

    Erre én 1 dolgot tudok mondani: mi a fontosabb, a nővér, vagy az orvos?

    -Első megmentésem: Az orvos megcsinálta a szívműtétemet.
    -Második megmentésem: a megfigyelésem alatt a keringésem összeomlott. Berohant a nővér, és benyomta az orvos utasítása szerint a megfelelő mennyiségű adrenalint: helyrejöttem. Ő is megmentette az életemet.

    Szerinted a kettő egyenértékű?

    Aztán: ha ott az az 10 fős kutatócsoport a harvardon meg fogja találni az emlőrák gyógyítását, azzal milliókat fognak megmenteni. Hány tűzoltó kell ennyi ember megmentéséhez? (Csakhogy a tűzoltóknál maradjunk.)

    [ Szerkesztve ]

  • Lauda

    félisten

    válasz #27483136 #40 üzenetére

    Ja ha igy nezzuk, akkor biztos tobb kamionsofor halt meg, mint tuzolto, szoval az meg veszelyesebb. Amugy ha mar szoba hoztad, a mentosok penzet legalabb annyira nem tudom megerteni.

    (#41) ELP

    Nem, a nover onmagaban nem tudott volna megmenteni.

    ha ott az az 10 fős kutatócsoport

    Ha ne adj isten letrafalnak az uton, ki ment majd ki a kocsidbol? Az a 10 fos orvoscsoport, vagy nehany tuzolto, akik apropenzert meloznak? Szerintem addig ezt ugysem fogod megerteni.

    [ Szerkesztve ]

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Lauda #42 üzenetére

    Az a baj, hogy nálunk azt nem ismerték fel, hogy az egészségügy, ha jól működik, ugyanolyan GDP termelő, mint bármi más.
    Nálunk, ha megszorítások vannak, mindig az egészségügy, meg az oktatás szívja meg. (Ez utóbbi is legalább olyan fontos: látszik ma már a bokroscsomag hatása, nincsenek szakmunkások!)

    Persze, ahol CSAK a munkából nem lehet tisztességesen megélni, ott ez a kettő mindig háttérbe is fog szorulni.
    Azért ez elgondolkodtató...igaz, hogy csak az egyik oldal véleménye....

    Senki sem sokkalja a tűzoltók pénzét, szerintem az egyetlen egy szakma, aminek 100% támogatottsága van. De minek szedjenek ki a kocsiból, ha utána csak lesnének?

    [ Szerkesztve ]

  • #27483136

    törölt tag

    Arra valahogy nagyobb az esély, hogy egy
    -arra járó hajléktalan valahogy kicibál a kocsiból,
    minthogy a tűzoltók kicibálnak és
    -egy arra járó hajléktalan gerincműtétet hajtson végre

    kva nagy különbség.

  • Gergello

    addikt

    vegyük el a nyugdíjakból és a gyermeknevelési támogatásokból!
    + még emeljenek adót és találjanak ki újakat is, amiket ki lehet vetni a rendes dolgozókra, cégekre.

  • tildy

    nagyúr

    válasz #27483136 #43 üzenetére

    A bokroscsomagnak mi koze a szakmukasokhoz? A fiatalok partja volt az, akik mindenkit a felsooktatasba akartak nyomni...

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • #27483136

    törölt tag

    válasz tildy #47 üzenetére

    csak azért töröltem, mert nem akarok pártpolitizálni

    [ Szerkesztve ]

  • #27483136

    törölt tag

    válasz Gergello #46 üzenetére

    Vagy itt olvastam, vagy valahol kiszámították: ha a nyugdíjakból fedeznék ezt a plusz kiadást, akkor egy nyugdíjasnak ez évi 3400Ft-jába kerülne. Aminek lehet a többszörösét odaadja hálapénzként.

    Az orvosi kamara pedig azért (is) van, hogy megtegye azt, hogy az ezek után hálapénzt elfogadó orvosokat pl 1-2 évre kizárja a tevékenységéből.

  • tildy

    nagyúr

    válasz #27483136 #48 üzenetére

    Ha gondolod , ird meg privatban. Mindenesetre Bokros pont nem az volt, aki mindenkit felsooktatasba tolt volna.

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

Új hozzászólás Aktív témák